ekološko

Peugeot 308: več hibridne moči za ceno dizelskega modela

31. 03. 2025 00.15

Vse več dejavnikov govori v korist hibridni tehnologiji. Tudi cena. Peugeot je izenačil ceno dizelskega 308 s ceno še zmogljivejšega 308 z inovativnim hibridnim pogonom, ki je zmožen tudi brez polnjenja baterije s kablom do 50 odstotkov poti prevoziti v povsem električnem načinu vožnje in prihrani do 20 odstotkov goriva.

Samo Kreft: Kuharske kariere še nisem obesil na klin

24. 03. 2025 10.03

Priljubljenemu profesorju, učitelju in mentorju Samu Kreftu ni bilo namenjeno, da bi vstopil v MasterChef tekmovanje. Sedaj se bo posvetil organizaciji zeliščarskih in fitoterapevtskih tečajev in delavnic, delavnic divje hrane in zeliščnih koktajlov, kot strokovni vodja razvoja skupine Etri pa bo bedel tudi nad nekaterimi kuharskimi projekti.

Zaprtje vzrejališča fazanov v Beltincih 'prvi korak k zmanjšanju lovskega turizma'

16. 03. 2025 10.27

Zavod za gozdove Slovenije bo s 1. majem v Beltincih opustil umetno vzrejo fazanov in poljskih jerebic ter s tem zaprl še zadnje tovrstno vzrejališče v Sloveniji. "To je pomemben korak k bolj etičnemu in trajnostnemu upravljanju z divjadjo ter zmanjšanju vpliva lovskega turizma na naravno okolje," opozarjajo v Društvu za dobrobit živali AniMa. Pravilna se jim zdi tudi odločitev, da bo matična jata ptic izpuščena v naravo.

Kratkoročno oddajanje nepremičnin bo omejeno na največ 60 oziroma 150 dni

13. 03. 2025 12.14

Vlada je sprejela predlog novega zakona o gostinstvu, ki med drugim omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Predlogu nasprotujejo sobodajalci, ki v primeru potrditve zakona v DZ napovedujejo ustavno presojo. Opozorili so, da bo s sprejemom novega zakona izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev. Po raziskavi, ki so jo izvedli, pa se v primeru uveljavitve zakona velika večina sobodajalcev ne bi odločila za dolgoročno oddajanje. Na ministrstvu za gospodarstvo vztrajajo, da je regulacija potrebna, na morebitno ustavno presojo pa da so pripravljeni. So pa iz predloga zakona umaknili določilo o brezplačni strežbi pitne vode v lokalih.

Janković: Oddajanje prek Airbnb bo dovoljeno le julija in avgusta

11. 03. 2025 13.26

Vlada bo o osnutku novega zakona o gostinstvu odločala v četrtek, potem ko ga je potrdil vladni odbor za gospodarstvo, je pojasnil državni sekretar Matevž Frangež. Računajo, da bo še pred poletjem sprejet v DZ. Pri pripravi zakona so po Frangeževih besedah upoštevali tudi nekatere predloge sobodajalcev, ki sicer osnutku ostro nasprotujejo. Ljubljanski župan Zoran Janković je že napovedal, da bo kratkoročno oddajanje stanovanj prek platform, kot je Airbnb, v prestolnici dovoljeno le julija in avgusta.

Ekološko kmetijstvo: je čas za pravičnejšo porazdelitev sredstev?

04. 03. 2025 19.29

Eko kormpirja, tudi če si ga lahko privoščite, ni dovolj za vse, ker ga enostavno ne pridelamo dovolj. Med največjimi prejemniki kmetijskih subvencij so še vedno predvsem živinorejci in mesnopredelovalni velikani, ki so lani prejeli kar 66 milijonov evrov, ekološki kmetje pa zgolj 14,5 milijonov. Slovenija se sooča z velikimi razlikami v samooskrbi. Pri sadju in zelenjavi je ta zaskrbljujoče nizka in še upada, ostajamo pa visoko samooskrbni pri ključnih osnovnih živilih, kot so žita, meso in jajca.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev

13. 02. 2025 07.55

Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

Nove nepravilnosti: jajca zavajajoče označevali kot ekološka

28. 01. 2025 16.21

Znane so dodatne podrobnosti izrednega nadzora na kmetiji Kaučič, ki so jo obiskali inšpektorji po objavi posnetkov nehigieničnih razmer na farmi. Inšpekcija je zdaj pregledala tudi obrat za proizvodnjo jajčnih testenin in pakirni center za jajca. Med drugim so ugotovili, da so jajca označevali z žigom drugega izvajalca in tako potrošnike zavajali, da gre za ekološko rejo.

Mineva 100 let od rojstva priljubljenega ameriškega igralca Paula Newmana

26. 01. 2025 09.41

Pred 100 leti se je rodil sloviti ameriški igralec Paul Newman, ki je bil desetkrat nominiran za oskarja, prvič za vlogo v filmu Mačka na vroči pločevinasti strehi, v katerem je zaigral ob Elizabeth Taylor. Modrooki igralec, ki je svoj privlačen videz pripisal zgolj sreči v življenju, je bil tudi avtomobilski dirkač in velik človekoljub.

Goljufive prakse večjih razsežnosti: čebelarstvu odvzeli eko certifikat, zadržali tri tone medu

23. 01. 2025 13.33

Inšpektorji uprave za varno hrano preiskujejo goljufive prakse večjih razsežnosti v slovenskem čebelarstvu. Uprava je zaenkrat zadržala tri tone medu, ki ne predstavlja tveganja za potrošnika, je pa bila v satju prisotna v ekološkem čebelarstvu nedovoljena snov. Po poročanju medijev gre za čebelarstvo Vajda iz Metlike, ki so mu že odvzeli ekološki certifikat. Sumijo, da je prodajalo med drugih proizvajalcev in uporabljalo nedovoljena zdravila, kar pa pri čebelarstvu zanikajo.

Baterijska, talna, prosta, ekološka reja: kakšne so razlike?

10. 01. 2025 17.41

Potem ko so v javnost pricurljali grozljivi posnetki kokoši iz ene izmed slovenskih kmetij, se postavljajo številna vprašanja. Ali veste, v kakšnih razmerah živijo kokoši, ki nesejo vaša jajca?

Spektakel za spektaklom - svet vstopa v leto 2025

31. 12. 2024 06.56

Kiribati, Samoa, Tonga, Fidži, Nova Zelandija, Avstralija, Japonska, Južna Koreja, Kitajska, Pakistan, Indija, Združeni Arabski Emirati ... V avstralskem Sydneyju so novo leto pozdravili s tradicionalnim ognjemetom nad znamenito opero. A Hongkonški spektakel na nebu ni bil nič kaj manjši. V Abu Dabiju so medtem že pred novim letom napovedovali, da nameravajo s predstavo na nebu podreti kar šest Guinnessovih rekordov. Na prostem bo novo leto pričakalo še na milijone ljudi drugod po svetu, v številnih evropskih državah pa medtem na praznovanjih veljajo poostreni varnostni ukrepi.

V Sredozemskem morju potonila ruska tovorna ladja

24. 12. 2024 14.33

V Sredozemskem morju med Španijo in Alžirijo je po eksploziji v strojnici potonila ruska tovorna ladja Ursa Major, je potrdilo rusko zunanje ministrstvo. 14 članov posadke so rešili in prepeljali v špansko pristanišče Cartagena, dva pa še pogrešajo.

Tanker zadel velik val in ga prepolovil. Ukrajinci Ruse obtožujejo malomarnosti

16. 12. 2024 07.29

Ruski preiskovalci so odprli dve kazenski zadevi glede morebitnih kršitev varnosti, potem ko je najmanj ena oseba umrla v nesreči ruskega tankerja v Kerški ožini v Črnem morju. Sprva so sicer poročali, da naj bi se potopila dva tankerja, a se je pozneje izkazalo, da je drugi le nasedel v bližini pristanišča. Ukrajina je Rusijo obtožila malomarnosti.

Najlepši predbožični izleti: Božična bajka Slovenije v Mozirskem gaju

09. 12. 2024 00.15

Iščete idejo za čudovit predbožični izlet, a se vam zdi, da ste vse že videli? Obiščite Božično bajko Slovenije v Mozirskem gaju, ki je vsako leto drugačna.

Nov izbruh bakterije E. coli v ZDA, krivo ekološko korenje

18. 11. 2024 08.59

Ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni preiskuje nov izbruh bakterije E. coli, in sicer v vsaj 18 zveznih državah. Z bakterijo naj bi bilo okuženo ekološko korenje, ki se je prodajalo pod različnimi blagovnimi znamkami. Zaradi okužbe je bilo hospitaliziranih 15 ljudi, ena oseba pa naj bi tudi umrla.

'V objektu je veliko azbesta, takšen način rušenja je sramoten'

17. 11. 2024 10.46

Srbi si še niso povsem opomogli od tragedije v Novem Sadu, za katero krivijo vlado, ko so že dobili nov razlog za jezo. Začelo se je namreč rušenje hotela Jugoslavija, a za gradnjo objekta so leta 1969 uporabili azbest, nestrokovno ravnanje s takim materialom pa bi lahko pomenilo "potencialno okoljsko bombo". "Rušenje je treba nemudoma ustaviti, saj bo s tem načinom v zrak izpuščena vsak tona azbesta," opozarjajo strokovnjaki.

Unior - Med prvimi z uporabo tri valentnega kroma na ročnem orodju

15. 11. 2024 10.06

Unior je vedno stremel k odličnosti, trajnosti in odgovornosti do okolja. Po dolgotrajnih raziskavah in testiranjih smo dosegli preboj v industriji – z uvedbo trivalentnega kroma na naših ključih, kleščah, snemalcih in drugih ročnih orodjih.

S to mešanico lahko prav vsak pripravi okusen kruh z drožmi

15. 11. 2024 07.23

Igor Paldauf je slovenski inovator, ki se je odločil prevzeti družinsko kmetijo in jo preoblikovati v pravo ekološko uspešnico. Njegova bio mešanica za kruh z drožmi, ki je na voljo v trgovinah Interspar, omogoča vsakomur, da enostavno speče odličen kruh. Z jasnimi navodili in video vodičem, ki spremlja izdelek, lahko kdorkoli pripravi svež kruh, ne glede na prejšnje izkušnje s peko. Igorjeva zgodba je del že 9. sezone priljubljene oddaje Štartaj Slovenija, ki tudi letos predstavlja izjemne zgodbe iz slovenskega podeželja.

Lahkotnost čiščenja z robotskimi sesalci

11. 11. 2024 09.36

Čiščenje našega doma lahko postane nadvse prijetno, hitro in preprosto opravilo, če se poslužimo robotskih naprav, kot jih ponuja podjetje Roborock.

Dostop v dolino Vrata odslej omejen z zapornico

07. 11. 2024 07.20

V dolini Vrata je dnevno parkiralo tudi več kot 300 vozil, zdaj pa so njihovo število omejili na največ 195. Za to bo skrbela zapornica, ki bo vstop omogočala samo do omenjene omejitve. Predvideli so več izjem, med drugim za stanovalce, ki živijo za zapornico, in lastnike zemljišč, pa tudi za turiste, nastanjene v nastanitvenih objektih v dolini. Hkrati so začele veljati nove, nekoliko nižje, a še vedno visoke cene parkiranja, že več kot 3000 ljudi pa je podpisalo peticijo za prost dostop do gorskega sveta.

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?

27. 10. 2024 10.24

Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.

Bodo domnevni krivci za ekološko katastrofo v Pivoli sploh odgovarjali?

14. 10. 2024 20.08

Bodo domnevni krivci za ekološko katastrofo v Pivoli, kjer je bilo nezakonito odvrženega skoraj 200 ton komunalnega blata s težkimi kovinami vred, sploh kdaj odgovarjali? Od skupaj devetih oseb in treh podjetij, ki so po mnenju tožilstva odgovorni za povzročitev ogromne škode – država je za sanacijo plačala kar 900 tisoč evrov – je doslej krivdo priznal zgolj domačin, ki je šoferjem cistern pokazal, kje naj komunalno blato odložijo. O krivdi bi se moral izreči tudi Urban Majcen, nekdanji direktor in lastnik celjske družbe CEP, ki je bila zadolžena za prevoz blata, a je predobravnavni narok na mariborskem sodišču odpadel.

Slovenec podedoval kmetijo in iz nje ustvaril to

11. 10. 2024 08.47

Gregor Slavec, danes uspešen kmet in inovator, je svojo pot začel na povsem praznem zemljišču, ki ga je podedoval pred več kot desetletjem. To zemljišče ni imelo infrastrukture, niti pridelovalnih površin – bil je nepopisan list papirja, pravi Gregor. A ta prazen prostor je v njem zbudil željo po ustvarjanju nečesa velikega. Kljub pomanjkanju izkušenj v kmetijstvu se je odločil, da kmetijo razvije in jo usmeri v nekaj edinstvenega.

Izbran izvajalec za prenovo meteorološke postaje na Kredarici

04. 10. 2024 18.21

Agencija RS za okolje (Arso) je za izvajalca prenove podnebnega observatorija na Kredarici izbrala podjetje Eltim, ki naj bi dela izvedlo za 2,37 milijona evrov z DDV. Helikopterske prevoze materiala, opreme in oseb za potrebe prenove najvišje ležeče meteorološke postaje v Sloveniji bo zagotavljala Slovenska vojska.

Ne boste verjeli, kaj so inovatorji pripravili v novi sezoni Štartaj Slovenija

04. 10. 2024 07.42

Na police trgovin Interspar so končno prispeli novi izdelki, ki so plod trdega dela slovenskih inovatorjev. Vse je torej nared za začetek 9. sezone priljubljene oddaje Štartaj Slovenija, ki bo tudi letos ponudila vpogled v slovensko podeželje. Od 6. oktobra naprej boste ob v oddajah na POP TV spremljali zgodbe inovatorjev, ki s svojo strastjo in predanostjo spreminjajo vsakdanja življenja na slovenskih kmetijah v izjemne podjetniške priložnosti.

Hitri in drzni po gorenjsko, odstop ministrice in razkritje Hiše ljubezni

29. 09. 2024 18.27

Na stezi letališča v Lescah se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Legendarno nogometno igrišče "Bundes", na katerem so prve nogometne korake naredili številni slovenski profesionalni nogometaši, je znova oživelo. Minilo je 80 let od padca letala Spitfire MJ116 na barjanska tla. Ministrica Stojmenova Duh je po t. i. aferi modre luči odstopila, vlada in sindikati javnega sektorja pa so podpisali zgodovinski dogovor. Izvedeli pa smo tudi, kaj je Hiša ljubezni.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'

25. 09. 2024 06.18

Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

Pomen nakita: simbolika, status in osebni izraz

23. 09. 2024 00.15

Nakit ima že od prazgodovine pomembno vlogo v človeški kulturi. Preden je imel estetsko vrednost, je bil povezan s statusom, močjo, religijo in simboliko. Danes je nakit še vedno spremljevalec številnih kultur, njegovo sporočilo pa je zelo raznoliko in pogosto osebno.

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'

18. 09. 2024 06.00

Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?