ekološkega

Odgovorne za lažna ekološka jajca s kmetije Kaučič oglobili in ovadili
09. 04. 2025 10.48Uprava za varno hrano je zaradi ugotovljenih neskladij, ki jih je po razkritju skritih posnetkov reje kokoši pokazal inšpekcijski nadzor, kmetijskemu gospodarstvu Kaučič in podjetju M. M. Kaučič izdala plačilne naloge in odgovorne kazensko ovadila tožilstvu. Med drugim so ugotovili zavajajoče označevanje jajc kot ekoloških.

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej
08. 04. 2025 07.50Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

Italijanska unija: Odpravite vinjeto na hitri cesti od meje do Kopra
23. 03. 2025 15.23Društvo pripadnikov italijanske narodne skupnosti v Sloveniji se je pridružilo zbiranju podpisov za peticijo, ki jo je sprožila poslanka Meira Hot. Z njo namreč ministrstvo za infrastrukturo pozivajo, da ukine vinjete za odsek hitre ceste od meje z Italijo do Kopra.

Na vodovarstvenem območju odkrili gradbene odpadke
13. 02. 2025 10.30Na območju gorjanske občine so v zadnjih dneh na več mestih po travnikih in tudi v strugi potoka odkrili razlitja mulju podobne snovi, za katero se je izkazalo, da je gradbeni odpadek. Snov so odkrili tudi znotraj vodovarstvenega območja, zato jo bodo interventno odstranili, da bi preprečili onesnaženje vodnega vira.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev
13. 02. 2025 07.55Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

Sum goljufije na kokošji farmi: jajca označevali z žigom drugega izvajalca
29. 01. 2025 20.14Uprava za varno hrano je zaradi prekrškov in suma goljufije na tožilstvo vložila naznanilo zoper kmetijo Kaučič iz Gornjih Ivanjcev. Ta je pod inšpekcijskim nadzorom vse od objave posnetkov nehigieničnih razmer reje kokoši nesnic, inšpekcija pa je po zadnjih informacijah pregledala tudi obrat za proizvodnjo jajčnih testenin in pakirni center za jajca. Ugotovila je, da so jajca označevali z žigom drugega izvajalca ter tako potrošnike zavajali, da so iz ekološke reje. Globe zaradi zavajanja potrošnikov pri označevanju jajc še niso izdali, za nepravilnosti pri reji kokoši nesnic pa so jih oglobili z dobrimi 2200 evri.

Nove nepravilnosti: jajca zavajajoče označevali kot ekološka
28. 01. 2025 16.21Znane so dodatne podrobnosti izrednega nadzora na kmetiji Kaučič, ki so jo obiskali inšpektorji po objavi posnetkov nehigieničnih razmer na farmi. Inšpekcija je zdaj pregledala tudi obrat za proizvodnjo jajčnih testenin in pakirni center za jajca. Med drugim so ugotovili, da so jajca označevali z žigom drugega izvajalca in tako potrošnike zavajali, da gre za ekološko rejo.

V Sloveniji smrtnost risov med najnižjimi v Evropi
28. 01. 2025 10.49Slovenski raziskovalci z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Zavoda za gozdove Slovenije so v sklopu vseevropske raziskave s tujimi kolegi ugotavljali, kako evrazijski risi, ki so najbolj ogrožena vrsta velikih zveri, živijo na različnih krajih po Evropi. Ugotovili so, da se risi s plenom v povprečju hranijo dva do tri dni, preživetje samic pa je za polovico večje od preživetja samcev. Podatki skoraj 700 risov, ki so jih opremili s telemetričnimi ovratnicami, so pokazali, da se Slovenija uvršča med države, kjer je preživetje odraslih risov med najvišjimi v Evropi.

Po odvzemu eko certifikata: Kakšen in čigav med jemo?
25. 01. 2025 09.45To vprašanje lahko - bržkone upravičeno - skrbi potrošnike, ki niso bili obveščeni, da se pri enem izmed proizvajalcev čebeljih izdelkov v bližini Metilke izvaja obsežna preiskava, v katero sta vključena celo policija in tožilstvo. Sumijo namreč, da je čebelarstvo prodajalo med drugih proizvajalcev - v hišnih preiskavah so namreč našli več kozarcev medu kar iz ene od živilskih trgovin. Da so iz tega medu poskušali delati medico, odgovarja ustanovitelj čebelarstva Vajda. Ob tem so izgubili tudi ekološki certifikat, saj naj bi uporabljali nedovoljena zdravila. In kdo je o tem obvestil potrošnike? Mediji. Zakaj niso sami?

Goljufive prakse večjih razsežnosti: čebelarstvu odvzeli eko certifikat, zadržali tri tone medu
23. 01. 2025 13.33Inšpektorji uprave za varno hrano preiskujejo goljufive prakse večjih razsežnosti v slovenskem čebelarstvu. Uprava je zaenkrat zadržala tri tone medu, ki ne predstavlja tveganja za potrošnika, je pa bila v satju prisotna v ekološkem čebelarstvu nedovoljena snov. Po poročanju medijev gre za čebelarstvo Vajda iz Metlike, ki so mu že odvzeli ekološki certifikat. Sumijo, da je prodajalo med drugih proizvajalcev in uporabljalo nedovoljena zdravila, kar pa pri čebelarstvu zanikajo.

'Večina držav ima pri nas ambasado in rezidenco, naša predsednica nima niti rezidence'
12. 12. 2024 06.09"Mislimo, resno odrezani ste od realnosti navadnega človeka," to smo lahko slišali po tem, ko je predsednik Kluba Slovenskih podjetnikov Joc Pečenik predsednici države poslal pismo, da z idejo, da država zagotovi zemljišče, podjetniki pa bodo na njem zgradili predsedniško rezidenco, mislijo resno. Kot pravijo, si namreč celotna država in tudi sama funkcija predsednika republike zaslužita rezidenco, ki nam bo vsem v ponos. Pa je predsedniška rezidenca nujni diplomatski objekt, ki ga Slovenija kot ena redkih držav še nima, ali je ta ideja o gradnji rezidence skregana z realnostjo navadnega človeka in luksuz, ki si ga ne moremo privoščiti, kot so do predloga kritični poslanci Gibanja Svoboda?

V BTC vaja za primer neurja in udara strele, našli tudi radioaktivno snov
30. 11. 2024 14.10V ljubljanskem logističnem centru BTC je potekala gasilska vaja, s katero so preverili usposobljenost reševanja v primeru neurja in udara strele, kar je povzročilo požar. Po scenariju je bilo nekaj oseb poškodovanih, med posredovanjem pa so gasilci našli tudi zaboj s plutonijem. Ocenjujejo, da je bila vaja izvedena uspešno.

Mojca in Mitja sta s sadnimi trakci navdušila Slovenijo in osvojila naziv HIT PRODUKT 2024
27. 11. 2024 10.03Projekt Štartaj Slovenija, ki ga SPAR Slovenija že devet let uspešno izvaja skupaj s partnerjema Skupino Formitas in medijsko hišo PRO PLUS, je znova dokazal, koliko bogastva skriva slovensko podeželje. V letošnji sezoni so nas očarale tako inovacije kot tudi srčne zgodbe podjetnikov, ki jih ustvarjajo. A HIT PRODUKT je v vsaki sezoni lahko le eden. Letos je ta prestižni naziv pripadel sadnim trakcem HUDO DOBRO, za katerimi stojita predana inovatorja Mojca Makovec Haložan in Mitja Milič.

S to mešanico lahko prav vsak pripravi okusen kruh z drožmi
15. 11. 2024 07.23Igor Paldauf je slovenski inovator, ki se je odločil prevzeti družinsko kmetijo in jo preoblikovati v pravo ekološko uspešnico. Njegova bio mešanica za kruh z drožmi, ki je na voljo v trgovinah Interspar, omogoča vsakomur, da enostavno speče odličen kruh. Z jasnimi navodili in video vodičem, ki spremlja izdelek, lahko kdorkoli pripravi svež kruh, ne glede na prejšnje izkušnje s peko. Igorjeva zgodba je del že 9. sezone priljubljene oddaje Štartaj Slovenija, ki tudi letos predstavlja izjemne zgodbe iz slovenskega podeželja.

Invazivne orjaške kače na Floridi pojedo vse, od jelena do aligatorja
02. 11. 2024 14.59Trditve Donalda Trumpa, da migranti v Ohiu jedo mačke in pse, so se izkazale za neutemeljene. A na Floridi so hišni ljubljenčki in preostale živali zelo zlahka hrana nečemu drugemu. No, to niso ljudje, temveč orjaške invazivne kače.

Slovenec podedoval kmetijo in iz nje ustvaril to
11. 10. 2024 08.47Gregor Slavec, danes uspešen kmet in inovator, je svojo pot začel na povsem praznem zemljišču, ki ga je podedoval pred več kot desetletjem. To zemljišče ni imelo infrastrukture, niti pridelovalnih površin – bil je nepopisan list papirja, pravi Gregor. A ta prazen prostor je v njem zbudil željo po ustvarjanju nečesa velikega. Kljub pomanjkanju izkušenj v kmetijstvu se je odločil, da kmetijo razvije in jo usmeri v nekaj edinstvenega.

'V Sloveniji bomo slej ko prej morali implementirati kavcijski sistem'
09. 10. 2024 16.27Predstavniki društva Eko krog, Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja, stranke Vesna in Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij vlado pozivajo k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač. Kot so poudarili na novinarski konferenci, Slovenija s trenutnim sistemom ne bo izpolnila ciljev evropske zakonodaje.

Ne boste verjeli, kaj so inovatorji pripravili v novi sezoni Štartaj Slovenija
04. 10. 2024 07.42Na police trgovin Interspar so končno prispeli novi izdelki, ki so plod trdega dela slovenskih inovatorjev. Vse je torej nared za začetek 9. sezone priljubljene oddaje Štartaj Slovenija, ki bo tudi letos ponudila vpogled v slovensko podeželje. Od 6. oktobra naprej boste ob v oddajah na POP TV spremljali zgodbe inovatorjev, ki s svojo strastjo in predanostjo spreminjajo vsakdanja življenja na slovenskih kmetijah v izjemne podjetniške priložnosti.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'
25. 09. 2024 06.18Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

Luka Jezeršek s tekmovalcema MasterChefa pripravljal tradicionalne jedi
24. 09. 2024 20.44Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani se je odvil dan ekološkega kmetijstva E'KO DOBRO. Tam so med drugim Luka Jezeršek, Jure Pavlič in Luka Pangos, zmagovalec 10. sezone Masterchefa, vodili delavnice kuhanja tradicionalnih slovenskih jedi z ekološkimi sestavinami. Ne samo to, učili so tudi, kako s kuhanjem tradicionalne slovenske hrane, katere priprava je sicer dolgotrajna, prihranimo čas.

Na POP TV prihaja 9. sezona Štartaj, Slovenija! na podeželju
19. 09. 2024 13.00V preteklih osmih letih smo s partnerji projekta Štartaj Slovenija SPAR in Skupino Formitas podprli že več kot 60 ekip podjetnikov in pridelovalcev, ki so ustvarili več kot 300 raznovrstnih izdelkov. Podpora slovenskemu podeželju se nadaljuje tudi v 9. sezoni projekta, ki se začne v nedeljo, 6. oktobra, ob 18.45, na POP TV.

Ljubljani je uspelo tisto, 'o čemer lahko avtodežela Nemčija le sanja'
08. 09. 2024 08.29Pri nemškem Focusu so pohvalili dosežke Ljubljane, ki jo opišejo kot najbolj zeleno evropsko prestolnico. "Mirna slovenska prestolnica Ljubljana je svoje središče začela urejati brez avtomobilov leta 2007. Od takrat velja za pionirja ekološkega urbanega razvoja. Kako je mesto to doseglo in kaj se lahko nemška mesta iz tega naučijo?" pišejo.

Čofotanja v Ljubljanici še nekaj časa ne bo
26. 07. 2024 09.27Čeprav je kemijsko stanje Ljubljanice dobro, pa rezultati mikrobioloških parametrov, ki jih izvajajo na ljubljanski mestni občini, kažejo, da kakovost vode v reki še vedno ne zadostuje kriterijem za pridobitev statusa kopalne vode. Kljub temu na občini vztrajajo pri načrtih za kopališče na ljubljanski Špici, kjer so se prebivalci pred desetletji že lahko kopali. Ljubljanica je sicer tudi poleti precej sveža, najvišja izmerjena temperatura nikoli ni presegla 20 stopinj.

Nična vidljivost in 800 stopinj Celzija pod stropom: 'Prebijali smo se s tipanjem'
15. 07. 2024 09.33Gasilci so dan po začetku intervencije v Portorožu dokončno pogasili obsežen požar, ki je praktično pogoltnil priljubljeni lokal Alaya. Na kraju so trenutno kriminalisti in kriminalistični tehniki, vendar pa zaradi statične nestabilnosti objekta ogleda še ne bodo mogli opraviti. Znano je sicer, da bo materialna škoda ogromna, po prvih neuradnih ocenah naj bi znašala najmanj tri milijone evrov. Vzrok požara še ni znan, so pa ponovno odprli obalno cesto, ki je bila zaprta vse od začetka intervencije. In kako je potekalo gašenje poslopja? Nična vidljivost zaradi gostega črnega dima in 800 stopinj Celzija pod stropom, pripoveduje vodja intervencije.

Coldplay ostajajo ekološki: nov album bodo izdali na vinilu iz recikliranih plastenk
19. 06. 2024 06.00Skupina Coldplay je sporočila, da pripravljajo najbolj okolju prijazen album do zdaj. Angleži bodo svojo deseto ploščo, katere naslov bo Moon Music, izdali na vinilu, vsaka pa bo izdelana iz devetih recikliranih plastenk, ki so del odpada, ki nastane na njihovem koncertu. Pevec Chris Martin je nedavno sporočil, da so dosegli zastavljene cilje na ekološko prijazni turneji, na kateri se zavzemajo za zmanjšanje ogljičnega odtisa.

Blejsko jezero polno potapljačev: ob reševalni vaji očistili tudi globočine
25. 05. 2024 19.27Na Bledu so se poleg turistov tokrat zbrali tudi potapljači. Eni so prišli, ker želijo pomagati ljudem. Potapljači reševalci iz vse Slovenije so namreč pripravili skupno vajo. Hkrati pa so se ljubiteljski potapljači v jezero potopili, da bi pomagali naravi; z dna so odstranili smeti. In kakšen je bil ulov? S pomočjo prostovoljcev so zbrali okoli 150 kilogramov odpadkov.

Hrvaška mesta bodo lahko omejevala zasebne turistične nastanitve
15. 12. 2023 16.46Na Hrvaškem bo z novim letom začel veljati zakon o turizmu, ki cilja na razvoj trajnostnega turizma. Tega bo zakon, ki ga je danes potrdil sabor, zagotavljal tudi tako, da bodo enote lokalne samouprave lahko omejevale število zasebnih turističnih nastanitev, ki jih je na hrvaški obali vse več.

Žalostni prizori: Drinsko jezero še vedno prekriva na tone smeti
13. 12. 2023 18.26Plastenke, pnevmatike, avtomobilski deli, bela tehnika, sodi – Drinsko jezero pri Višegradu prekriva na tisoče kubikov plavajočih smeti. Gre za pravo ekološko katastrofo, problem pa se vleče že desetletja. Po nekaterih ocenah letno iz jezera odstranijo od šest do osem tisoč kubičnih metrov različnih odpadkov. Okoljevarstveniki ob tem opozarjajo na pasivnost pristojnih institucij.

Kalnost vode se izboljšuje, a ribiči se bojijo škode za ribji zarod
06. 12. 2023 15.22Stanje glede kalnosti potoka Bistrica v občini Muta, ki je povezano s praznjenjem akumulacije Sobota v Avstriji, se po navedbah Direkcije RS za vode od ponedeljka popoldne izboljšuje. Rezultati analiz vzorcev, ki jih je po zaznanem poginu rib v ponedeljek odvzela enota ekološkega laboratorija, pa bodo znani v prihodnjih dneh.

V občini Muta preverjajo pogin rib, ribiče skrbi kalna voda iz Avstrije
04. 12. 2023 17.24V potoku Bistrica v občini Muta so opazili pogin rib, zato je bila aktivirana mobilna enota ekološkega laboratorija. V Ribiški družini Radlje in tamkajšnji ribogojnici so ob tem izrazili zaskrbljenost zaradi že več dni kalne vode, ki v potok teče iz avstrijskega rezervoarja Sobota, ki ga avstrijska družba Kelag trenutno prazni.