eko krog

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?

05. 11. 2024 13.53

Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

'V Sloveniji bomo slej ko prej morali implementirati kavcijski sistem'

09. 10. 2024 16.27

Predstavniki društva Eko krog, Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja, stranke Vesna in Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij vlado pozivajo k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač. Kot so poudarili na novinarski konferenci, Slovenija s trenutnim sistemom ne bo izpolnila ciljev evropske zakonodaje.

Burna razprava o uvedbi kavcijskega sistema, a minister upa, da bodo dosegli konsez

19. 06. 2024 18.26

Pred sprejemom dokončne odločitve o uvedbi kavcijskega sistema za nepovratno embalažo pijač so deležniki še zadnjič soočili argumente za in proti njegovi uvedbi. Razprava je bila na trenutke burna. Čeprav vsi poudarjajo, da trenutni sistem ravnanja z odpadno embalažo potrebuje izboljšave, pa si niso enotni, ali je pravi odgovor za njegovo nadgradnjo uvedba kavcijskega sistema. Uvedbi sistema nasprotuje predvsem Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije, dvome pa imajo tudi nekatere trgovske družbe.

Pozivi k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema: 'To je edina pot'

21. 05. 2024 14.12

V Združenju industrije pijač po dve letih intenzivnih pogovorov z ministrstvom za okolje pristojne pozivajo, naj čim prej sprejmejo dokončno odločitev o uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač za enkratno uporabo. Podporo slednjemu so izrekli tudi v društvu Eko krog, Zvezi potrošnikov Slovenije in Podjetniško trgovski zbornici.

Uvedba kavcijskega sistema: kdo je za in kdo proti

17. 04. 2024 17.10

Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije ne podpira uvedbe kavcijskega sistema za enkratno uporabno embalažo pijač. Kot so zapisali, imamo v Sloveniji dobro razvit komunalni sistem zbiranja komunalnih odpadkov, uvedba novega pa bi med drugim vodila v dvig cen proizvodov. Sistem z vzporedno logistiko bi povečal tudi ogljični odtis, so prepričani.

Eko krog začel zbirati podpise za kavcijski sistem: 'Dovolj je pogovorov'

08. 04. 2024 08.49

Z zbiranjem podpisov bo Eko krog zahteval, naj se ustrezni predpisi sprejmejo še letos, kavcijski sistem pa da začne delovati januarja 2026. "Dve leti pogovorov in analiz o vzpostavitvi kavcijskega sistema za embalažo pijač v Sloveniji je dovolj," pravijo ter dodajajo, da so ga podprle vse politične stranke prejšnje vlade, proizvajalci pijač in nekateri trgovci, več nevladnih organizacij ter tudi velika večina Slovencev. Ob tem poudarjajo, da bi kavcijski sistem bistveno zmanjšal smetenje, pospešil ponovno uporabo in recikliranje ter ob tem zmanjšal tudi rabo naravnih virov in energije.

Delavci iz Anhovega v bran cementarni, nevladniki pozivajo k sprejetju novele

05. 03. 2024 13.09

Poslanci so v okviru redne seje obravnavali predlog novele zakona o varstvu okolja, ki prinaša zaostritve zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig. Tik pred začetkom obravnave je pred stavbo parlamenta potekal protest nekaj deset zaposlenih v Salonitu Anhovo, ki so znova bučno izrazili nasprotovanje spremembam zakonodaje. Kot pravijo, bo to pomenilo uničenje edine cementarne v Sloveniji. Nevladne organizacije, ki zagovarjajo predlagane spremembe, pa so vnovič opozorile, da poslanci tehtajo med zdravjem ljudi in okolja ter dobički lastnikov. Glasovanje o noveli zakona je sicer na sporedu v četrtek.

Zbrali več kot 6000 podpisov: 'Mi smo svoje opravili, zdaj je na vrsti politika'

22. 09. 2023 12.47

Nevladne organizacije, združene v kampanji 'Naj Anhovo zadiha', so v manj kot treh tednih po vsej državi za vložitev novele o varstvu okolja skupno zbrale več kot 6000 podpisov in jih prinesle v DZ. Predlog novele so pripravili v okviru kampanje Naj Anhovo zadiha.

Kavcijski sistem: ministrstvo in zbornica vsak na svojem bregu

05. 06. 2023 17.05

Okoljskih ciljev EU ne bomo mogli doseči brez uvedbe kavcijskega sistema, so na posvetu v državnem svetu opozorili predstavniki ministrstva in nevladnih organizacij. Na drugi strani so v Zbornici komunalnega gospodarstva prepričani, da je mogoče te cilje doseči z nadgradnjo obstoječega sistema ločenega zbiranja in sortiranja embalaže.

Nevladniki začeli kampanjo za čistejši zrak: 'Anhovo vedno znova nasrka'

26. 05. 2023 17.06

Nekatera društva, civilne iniciative in nevladne organizacije so začele kampanjo, v okviru katere opozarjajo na nujnost izboljšanja zraka v Anhovem in drugod ter zbirajo podpise podpore zakonskim spremembam, s katerimi bi med drugim izenačili standarde izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov. Salonit Anhovo pa je napovedal ukrepe, ki naj bi omogočili delovanje cementarne v okviru mejnih vrednosti, ki veljajo za sežigalnice, in prinesli zmanjšanje vplivov na okolje.

Računsko sodišče ni ugotovilo kršitev Inštituta 8. marec

17. 05. 2023 16.08

Računsko sodišče pri financiranju referendumske kampanje o zakonu o vodah s strani Inštituta 8. marec ni ugotovilo kršitev, zato zoper inštitut ne bo vložilo obdolžilnega predloga, so sporočili iz inštituta. Postopek je namreč pred dvema mesecema sprožil podmladek SDS, inštitutu so očitali, da je bila referendumska kampanja financirana iz tujine.

Pozivi za vključitev povratnih steklenic v nastajajoči kavcijski sistem

27. 03. 2023 14.39

V društvu Eko krog, Zvezi potrošnikov Slovenije in Ekologih brez meja opozarjajo na pomanjkljivost obstoječega načina vračanja povratnih steklenic. Kot so poudarili na novinarski konferenci, se v luči tega zavzemajo za vključitev steklenic v nastajajoči kavcijski sistem za embalažo pijač in uvedbo obveznih kvot povratne embalaže.

Ko veš, da ješ okusno, slovensko hrano

27. 04. 2022 00.15

Navade slovenskih potrošnikov se spreminjajo in ti se v zadnjih letih vedno bolj zavedajo kakovosti hrane, pridelane v Sloveniji, in povprašujejo predvsem po domačem.

Civilna iniciativa Danes opozarja pred povečanjem sosežiga v Anhovem

13. 04. 2022 12.48

Salonit Anhovo bo podvojil sosežig odpadkov. Letno naj bi tako odslej sosežgali 220.000 ton odpadkov, so sporočili s Civilne Iniciative Danes. Kot so izračunali, je povečanje trikrat večje kot takrat, ko je 600 zdravnikov opozorilo na škodljive posledice sosežiga in dvojne normative ter hkrati pozvalo odločevalce k izenačitvi mejnih vrednosti in upoštevanju zdravstvenega stanja lokalnih prebivalcev.

'Primer Inštituta Lutra je simbol vsega, kar je narobe z našo državo'

28. 03. 2022 12.14

V več nevladnih organizacijah so se odzvali na našo zgodbo o tem, da Inštitut Lutra še vedno čaka na podpis okoljskega ministra Andreja Vizjaka, čeprav bi ta moral biti zgolj formalnost, sredstva v višini 124.000 evrov za zaščito bobrov od države so jim bila namreč že obljubljena. Zdaj je ogrožen obstoj nevladne organizacije, ki je med drugim Vizjaku, ko je bil ta zaposlen v HESS, s tožbo na upravnem sodišču preprečila gradnjo hidroelektrarne Mokrice. V nevladnih organizacijah, ki so sklicale novinarsko konferenco, so prepričani, da gre zato za ministrovo osebno maščevanje.

'Odločitev ne bi smela biti težka': samo v Sloveniji do leta 2030 milijarda odvrženih plastenk

27. 01. 2022 09.55

Iz društva Eko krog so poslance znova pozvali, naj čim prej uvedejo sistem povratne embalaže. Spomnili so na številne – tudi finančne – prednosti, ki jih prinaša. "Vsako leto v Sloveniji 137 milijonov plastenk konča v sežigu in naravi. Če bo tako tudi ostalo, jih bo naše gospodarstvo do leta 2025 izgubilo že 400 milijonov, do leta 2030 pa že milijardo," opozarja vodja kampanje Zaprimo krog Erika Oblak. Okoljevarstveniki in gospodarstveniki so tu enotni. Če prištejemo še nezanemarljive proračunske prihranke in čistejše okolje, potem odločitev ne bi smela biti težka, so prepričani.

Proizvajalci pijač za kavcijski sistem zbiranja odpadne embalaže

26. 01. 2022 13.46

Predstavniki slovenske industrije pijač so na okoljskega ministra naslovili pobudo za uveljavitev kavcijskega sistema zbiranja odpadne embalaže, kakršnega med drugim poznajo na Hrvaškem. To bi pomenilo, da bi potrošnik ob nakupu pijače za plastenke in pločevinke plačal določen znesek oziroma kavcijo, ki bi se mu ob vrnitvi embalaže na zbirno mesto povrnila. Ob tem so spomnili na evropsko direktivo, ki države članice zavezuje, da do leta 2025 za namene recikliranja ločeno zberejo 77 odstotkov odpadnih plastenk pijač, že do leta 2029 pa naj bi ta delež narasel na 90 odstotkov.

Macerl ob vstopu v stranko Vesna odstopil z mesta predsednika Eko kroga

13. 12. 2021 11.37

Novi zeleni politični stranki Vesna se pridružuje Uroš Macerl, ki je zaradi tega odstopil z mesta predsednika društva za naravovarstvo in okoljevarstvo Eko krog. "Prav je, da Eko krog ostaja apolitičen," je ob tem povedal Macerl, ki sicer ostaja član društva.

Tudi plastenke in pločevinke kmalu kot povratna embalaža?

11. 12. 2021 16.45

V Eko krogu poudarjajo, da se kavcijski sistem kaže kot cenejši, učinkovitejši in preglednejši sistem zbiranja odpadne embalaže. Poleg tega odpira nova delovna mesta, prispeva k manj smetenja ter omogoča več ponovne uporabe embalaže pijač in kvalitetnega recikliranja. Kavcijski sistem pomeni, da potrošnik ob nakupu pijače za embalažo plača znesek oziroma kavcijo, ki jo ob vrnitvi nazaj na zbirno mesto dobi povrnjeno. V stranki LMŠ so se zavzeli za vzpostavitev takšnega sistema, podporo tej ideji je izrazil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

Komisija državnega zbora predlagala revizijo koncesije za srednjo Savo

10. 12. 2021 20.25

Komisija državnega zbora za nadzor javnih financ je na predlog stranke Levica računskemu sodišču sklenila predlagati, da opravi revizijo sklepanja in vsebine koncesijske pogodbe za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delih Save od Ježice do Suhadola. Revizija naj se osredotoči na zakonitost, pravilnost in smotrnost sklepanja pogodbe in njene vsebine. Komisija je predlog potrdila s šestimi glasovi za in nobenim proti.

V boj z odpadno embalažo bi šli z vračanjem denarja za plastenke in steklenice

02. 12. 2021 13.04

Društvo Eko krog je okoljskemu ministrstvu in političnim strankam poslalo predlog zakonodajnih sprememb, s katerimi bi v Sloveniji lahko vzpostavili kavcijski sistem za zbiranje odpadne embalaže pijač. To bi pomenilo, da bi potrošnik ob nakupu pijače za plastenke, pločevinke in steklenice plačal znesek oziroma kavcijo, ki bi se mu ob vrnitvi embalaže na zbirno mesto povrnila. Tak sistem že poznajo v številnih evropskih državah.

Volivci s skoraj 87 odstotki glasov zavrnili novelo zakona o vodah

11. 07. 2021 07.13

Neuradni izidi po skoraj vseh preštetih glasovnicah kažejo, da je proti noveli zakona o vodah glasovalo 86,58 odstotka volivcev, za pa 13,42 odstotka. Referendumska udeležba je bila druga najvišja doslej; višjo je imel le referendum, ki je leta 2007 potekal hkrati s predsedniškimi volitvami. Pobudniki referenduma ocenjujejo, da imajo ljudje dovolj oviranja demokratičnih pravic, v delu opozicije pa izid vidijo predvsem kot nezaupnico vladi.

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?

08. 07. 2021 15.23

O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih

29. 06. 2021 06.48

Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

Vizjak: Podpisniki so bili zavedeni, gre za zbiranje podpisov proti pitni vodi

20. 05. 2021 06.00

Smo bili priča največjemu in najuspešnejšemu podvigu okoljskega gibanja od osamosvojitve Slovenije, kot pravijo okoljski aktivisti in organizatorji zbiranja podpisov za referendum o pitni vodi? Ministrstvo za okolje in prostor jim očita, da so zavedli podpisnike pod zahtevo za referendum. Ali to drži? V 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila minister za okolje Andrej Vizjak in Uroš Macerl, eden od pobudnikov zbiranja podpisov.

DZ potrdil novelo zakona o vodah, gibanje Zdrava družba želi referendum

30. 03. 2021 17.30

DZ je s 44 glasovi za in 38 proti potrdil novelo zakona o vodah. Medtem ko so v vseh poslanskih skupinah pozdravljali krepitev sredstev za redno vzdrževanje in upravljanje vodotokov, pa so bili v opoziciji kritični do sprememb, povezanih s posegi na vodna in priobalna zemljišča. Gibanje Zdrava družba pa je, potem ko je DZ danes potrdil za del javnosti sporno novelo zakona o vodah, že začelo z aktivnostmi za razpis zakonodajnega referenduma.

'Če želimo zdravo pitno vodo, potem morajo biti naši vodni viri zaščiteni'

08. 03. 2021 12.25

V društvu Eko krog, civilni iniciativi Danes ter društvu Eko Anhovo in dolina Soče so se odzvali na predlagane spremembe zakona o vodah, ki naj bi ga spreminjali po skrajšanem postopku. Po prepričanju naštetih bi spremenjen zakon zaradi "parcialnih ekonomskih koristi naše vodne vire, vključno s pitno vodo, izpostavil posegom z negativnim vplivom na naravo, okolje in zdravje ljudi".

'Slovenske cementarne imajo pri nevarnem živem srebru kar nekaj odpustkov'

09. 10. 2020 08.34

Aktivisti Eko kroga so tokrat objavili novo poročilo, ki prikazuje zaskrbljujoče stanje v Občini Kanal ob Soči, ki jo že desetletja onesnažuje cementarna Salonit Anhovo. Primerjali so slovensko in nemško zakonodajo glede dovoljenih izpustov zelo nevarnega živega srebra in ugotovili "precejšnjo kreativnost naših zakonodajalcev". Kot navajajo, imajo slovenske cementarne pri živem srebru kar nekaj odpustkov. Eden glavnih pomislekov pa je, zakaj jim je dovoljeno, da ga ni treba meriti trajno.

Sporni vodovod Močile: občina in Salonit Anhovo prikrivala okvaro črpalke?

02. 10. 2020 14.54

Črpalka na glavnem črpališču za vodarno Močile, ki na območju Anhovega s pitno vodo oskrbuje več kot 1100 ljudi, je bila v okvari od februarja lani, opozarja civilna iniciativa Danes. Vodstvo občine in Salonita Anhovo, ki ima vodarno posredno v lasti, sta po njihovih besedah za okvaro vedela dlje časa, a nista niti ukrepala niti obvestila krajanov.

Se ponavlja zgodba z azbestom? 'Tudi takrat so govorili, da je vse po zakonu in da ne škoduje'

19. 09. 2020 07.37

Prebivalci Občine Kanal ob Soči že dolga leta opozarjajo na svoje zdravstvene in okoljske težave. Kljub temu Salonit Anhovo svojo dejavnost nemoteno nadaljuje, emisije pa je v vseh teh letih celo povečeval. Cementarna je neposredno odgovorna za tisoče uničenih življenj, smrti in uničenega okolja, opozarjajo v društvu Eko Anhovo in dolina Soče.