eko gibanje

Na beograjskih Terazijah velik sprejem protivladnih protestnikov

14. 03. 2025 09.45

Srbski študenti so za soboto napovedali velik protest pred Narodno skupščino Republike Srbije. Ta se je iz varnostnih razlogov odločila, da do ponedeljka zapre svoja vrata. V bližnjem parku se medtem zbirajo nasprotniki študentske blokade – šlo naj bi za plačance in Vučićeve podpornike – , zato bi zadeve lahko eskalirale. O tem, da obstaja možnost nasilnih izgredov, pričajo tudi vreče s kamenjem in betonske kocke, ki so jih prebivalci opazili na ulicah. Hrvaška je svoje državljane pozvala, naj ne hodijo v Srbijo, če ni nujno. Slovensko zunanje ministrstvo pa: "Izogibajte se mestom, na katerih se bodo odvijali dogodki, predvsem okoli vladnih institucij in nacionalne televizije."

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?

05. 11. 2024 13.53

Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

HSE na Družmirskem jezeru načrtuje plavajočo sončno elektrarno

21. 03. 2024 12.47

Plavajoča sončna elektrarna na Družmirskem jezeru v občini Šoštanj, ki jo načrtujejo v Holdingu Slovenske elektrarne (HSE), je eden od projektov za nadaljnji razvoj Šaleške doline po koncu energetske izrabe premoga, so poudarili v HSE. Ob pomislekih Občine Šoštanj so izpostavili dobro sodelovanje z lokalno skupnostjo in dosedanje vložke vanjo.

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih

15. 01. 2024 15.02

Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

7 namigov za družinski poletni oddih v Termah Snovik

07. 07. 2023 00.15

Družinske počitnice so čas, ko si vsi člani družine lahko odpočijejo, si povrnejo energijo in si ustvarijo nepozabne spomine. Če iščete idealno destinacijo za družinske počitnic je eko svet Term Snovik v Tuhinjski dolini popolna izbira.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb

13. 04. 2022 15.00

Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...

09. 04. 2022 11.51

Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Macerl ob vstopu v stranko Vesna odstopil z mesta predsednika Eko kroga

13. 12. 2021 11.37

Novi zeleni politični stranki Vesna se pridružuje Uroš Macerl, ki je zaradi tega odstopil z mesta predsednika društva za naravovarstvo in okoljevarstvo Eko krog. "Prav je, da Eko krog ostaja apolitičen," je ob tem povedal Macerl, ki sicer ostaja član društva.

V gibanju za pitno vodo pozivajo poslance k podpori krajanov Anhovega

15. 11. 2021 09.35

1100 prebivalcev Anhovega od dostopa do čiste pitne vode loči politična volja. Poslanke in poslanci lahko v proračunu namreč zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode, kar bi omogočili s podporo že vloženemu amandmaju. Na novinarski konferenci so v Združenju za pitno vodo uvodoma povedali, da je amandma v soboto na odboru za finance padel. O amandmaju bodo poslanci uradno glasovali v četrtek, gibanje pa jih poziva, naj podprejo krajane in krajanke Anhovega in jim zagotovijo ustavno pravico do pitne vode.

'Do čiste pitne vode v Anhovem še trije glasovi'

12. 11. 2021 13.53

Do čiste pitne vode v Anhovem manjkajo še trije glasovi podpore v državnem zboru, potem ko je Gibanje za pitno vodo zagnalo kampanjo za zagotovitev pitne vode v Anhovem, pa se je pozitivno odzvalo tudi okoljsko ministrstvo. Projekt mora zdaj podpreti še lokalna oblast, je povedala Nika Kovač z Inštituta 8. marec.

Macerl: Politiki s takim načinom komunikacije ne morejo voditi države v boljšo prihodnost

13. 07. 2021 06.00

Smo priča generacijskemu preobratu, novemu zavedanju pomena zdravega okolja in solidarnosti pri njegovi zaščiti? Udeležba na referendumu zakona o vodah je zgovorna. Glasovnico je, sredi poletne vročine, oddalo več kot 783 tisoč volilnih upravičencev in velika večina, v vseh volilnih enotah, je glasovala proti zakonu ministrstva Andreja Vizjaka. Gre samo za okolje ali tudi za nestrinjanje s trenutnimi politikami vlade?

Volivci s skoraj 87 odstotki glasov zavrnili novelo zakona o vodah

11. 07. 2021 07.13

Neuradni izidi po skoraj vseh preštetih glasovnicah kažejo, da je proti noveli zakona o vodah glasovalo 86,58 odstotka volivcev, za pa 13,42 odstotka. Referendumska udeležba je bila druga najvišja doslej; višjo je imel le referendum, ki je leta 2007 potekal hkrati s predsedniškimi volitvami. Pobudniki referenduma ocenjujejo, da imajo ljudje dovolj oviranja demokratičnih pravic, v delu opozicije pa izid vidijo predvsem kot nezaupnico vladi.

Zaključne besede pred volilnim molkom: 'Vse nas je povezala voda'

09. 07. 2021 10.52

Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za novelo Zakona o vodah ali proti njej na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko – v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500. Ob 11. uri so na sklepni novinarski konferenci svoje stališče še zadnjič predstavili člani gibanja Za pitno vodo: "Narave in skupnosti ne damo in zanju se bomo borili še naprej."

Pobudniki referenduma o noveli zakona o vodah vladi očitajo izkrivljanje dejstev

21. 06. 2021 14.13

Gibanje Za pitno vodo, pobudnik referenduma o noveli zakona o vodah, vladi očita netransparentne, neresnične izjave in izkrivljanje dejstev o predlagani noveli v času referendumske kampanje. Spomnili so na sodbo ustavnega sodišča iz leta 2018, ki vlado zavezuje k celovitemu podajanju informacij tako v prid zakonu kot proti njemu.

Začetek kampanje: 'Ne želimo, da voda postane privilegij bogatih'

10. 06. 2021 14.36

Začela se je kampanja pred referendumom o noveli zakona o vodah, ki bo 11. julija. Pobudniki referenduma so znova opozorili na škodljivost novele. V kampanjo se bodo vključili kot organizatorji, pri čemer na velika finančna sredstva ne računajo. Noveli ostro nasprotujejo tudi v opoziciji. V Levici pravijo, da je treba vodo ubraniti pred vlado, v SAB, da novela olajšuje izkoriščanje obrežij in s tem pitne vode, v SD, ki prav tako vstopa v kampanjo, pa, da gre za "eno od zelo pomembnih dobrin, ki ne sme biti ogrožena".

Ministrstvo zavrača navedbe pobudnikov referenduma o vodah glede overjanja podpisov

28. 04. 2021 14.50

Ministrstvo za javno upravo zavrača očitke pobudnikov referenduma o vodah, da so lahko ljudje podpis na upravnih enotah overili samo po predhodnem naročanju. "V dopisu smo načelnice in načelnike pozvali, naj se za zbiranje podpisov zagotovi učinkovito, varno in sprotno sprejemanje podpor volivcev," so pojasnili. V civilni iniciativi Za pitno vodo so doslej zbrali nekaj več kot 10.000 podpisov za referendum o zakonu o vodah.

Pobudniki referenduma o zakonu o vodah državljane pozivajo k dejanjem

20. 04. 2021 08.00

Pobudniki referenduma o zakonu o vodah, zbrani v pobudi Za pitno vodo, so ob začetku zbiranja podpisov danes pozvali državljane, naj izkoristijo priložnost in s svojim dejanjem vplivajo na dogajanje v državi. "Vsak državljan lahko nekaj naredi. Ne jamrajte, ne pravite, da se ne da. Zdaj je priložnost, zberimo te podpise," je dejal Uroš Macerl.

Državni svet ni izglasoval veta na novelo zakona o vodah

06. 04. 2021 10.05

Državni svet s 14 glasovi za in 19 proti ni izglasoval predlaganega veta na novelo zakona o vodah, ki jo je pred tednom dni sprejel državni zbor. V razpravi so pobudniki veta pozivali zlasti k ponovnemu premisleku in soočenju mnenj med predlagatelji novele in stroko o spornih delih zakona, nasprotniki pa so izražali zaupanje v občinske svete. Pobudniki za referendum so sicer skupaj zbrali več kot 40.000 podpisov.

DZ potrdil novelo zakona o vodah, gibanje Zdrava družba želi referendum

30. 03. 2021 17.30

DZ je s 44 glasovi za in 38 proti potrdil novelo zakona o vodah. Medtem ko so v vseh poslanskih skupinah pozdravljali krepitev sredstev za redno vzdrževanje in upravljanje vodotokov, pa so bili v opoziciji kritični do sprememb, povezanih s posegi na vodna in priobalna zemljišča. Gibanje Zdrava družba pa je, potem ko je DZ danes potrdil za del javnosti sporno novelo zakona o vodah, že začelo z aktivnostmi za razpis zakonodajnega referenduma.

Gabriel Feguš in Emanuel Feguš

22. 02. 2021 05.30

Gabriel in Emanuel, eden je mlajši in večji, drugi starejši in manjši. Gabriel pravi, da je glavni in ne Emanuel. Rada imata naravo, gozd in živali. Do računalnikov jima ni toliko kot do kuhinje in igre zunaj. "V Sloveniji hočeva dokazati, da hočeva zmagati," sta zapela Fegušova dečka. In kuhanje? To moraš delati z ljubeznijo, pravita bratca.

TEŠ bo zaustavil aktivnosti za vzpostavitev sosežiga odpadkov

28. 01. 2021 08.26

Svetniki Občine Šoštanj so se opredelili proti sosežigu odpadkov v TEŠ, vodstvo TEŠ pa je obljubilo, da bo spoštovalo odločitev lokalnih prebivalcev in ustavilo aktivnosti za vzpostavitev sosežiga odpadkov v TEŠ 6. A kot kaže, obljuba ni bila tako trdna, kot se je sprva zdelo, saj je v javnost prišla izjava, da bo TEŠ od projekta odstopil le, če se bosta proti sosežigu odločili tudi Občina Šmartno ob Paki in Mestna občina Velenje. V Šaleškem EKO gibanju tako od članov uprav in nadzornih svetov Slovenskega državnega holdinga, Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in TEŠ zahtevajo uradno izjavo o odstopu od projekta sosežiga odpadkov.

Teš nadaljuje z aktivnostmi za sosežig, morda zgolj v bloku 6

08. 06. 2020 14.12

V Termoelektrarni Šoštanj (Teš) nadaljujejo s aktivnostmi za sosežig odpadkov, razmišljajo pa o možnosti sosežiga zgolj v bloku 6. Poročilo o vplivih na okolje bo sicer predvidoma zaključeno v naslednjih nekaj tednih in uradno vloženo v postopek spremembe okoljevarstvenega dovoljenja, kot je Tešu naložila Agencija RS za okolje.

'Sporna uredba odpira vrata izvajanju dobičkonosne dejavnosti na račun zdravja ljudi'

20. 02. 2020 09.46

''Šaleško dolino bo obremenjevalo dodatnih več tisoč tovornjakov z odpadki.Ti bodo povzročali hrup, izpušne pline in smrad. Pepel in ostali strupeni odpadki kurjenja bodo odloženi na območju jezer, kjer poteka rekreativna in turistična dejavnost. Ogroženo bo tudi zdravje ljudi,'' prihodnost opisujejo v Šaleškem eko gibanju, v katerem od MOP zahtevajo, da zadrži Uredbo o sosežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov.

Teš: Sosežig je korak naprej k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov

04. 02. 2020 11.37

Direktor Termoelektrarne Šoštanj Mitja Tašler je velenjskim mestnim svetnikom predstavil načrte o sosežigu alternativnih goriv v Tešu. Kot je dejal, je sosežig korak naprej k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. S tem bi bile tako emisije ogljikovega dioksida nižje za 156.000 ton od zdajšnjih, ko kurijo premog.

Uživaj zdravo! na 50. sejmu Narava-zdravje

21. 10. 2019 08.18

Vas zanima zdrav življenjski slog in vsebine v sklopih Prehrana – Zdravje – Gibanje – Naravna kozmetika in wellness – Zeleno sobivanje? Vabljeni, da zadnji teden oktobra od srede do sobote obiščete Gospodarsko razstavišče. Izkoristite sejemske popuste in pestro, zanimivo, dinamično ter poučno dogajanje na sejmu, spremljajte sejemski znak za kakovost in bodite pozorni na to, kako vam označba na živilu lahko pomaga/koristi pri odločitvi o nakupu?

'Če si želimo petzvezdičnih gostov, moramo imeti petzvezdično ponudbo'

27. 05. 2018 07.00

Slovenija ima zaradi svojih naravnih lepot izjemen turistični potencial, se strinjajo stranke, ki kandidirajo na parlamentarnih volitvah. Pa ga kot turistični biser in butična destinacija dovolj izkorišča? Kako še naprej privabljati turiste in se izogniti pastem množičnega turizma? V kaj bi morali vlagati in kakšna je naša turistična prihodnost?

Peticija za odpravo jajc baterijske reje s skoraj 7000 podpisi. Jata Emona: Tip reje kokoši v ničemer ne vpliva na hranilno vrednost jajc

28. 03. 2018 12.03

Podpis pod peticijo za odpravo jajc baterijske reje je doslej prispevalo 6800 posameznikov. Društvi, ki sta zagnali peticijo, ob tem izpostavljata, da 61 odstotkov jajc v Sloveniji prihaja iz baterijske reje, trgovce pa želita spodbuditi, da tovrstna jajca umaknejo s svojih polic. Cene jajc so se v slovenskih trgovinah v zadnjih desetih letih sicer precej povišale.

FOTO in VIDEO: Požar v grobem pogašen, meritve pokazale, da v zraku ni bilo škodljivih plinov in snovi

21. 07. 2017 06.54

Požar v Zalogu je v grobem pogašen, ostajajo še določena težko dostopna žarišča. Meritve ozračja so pokazale, da v zraku ni bilo škodljivih snovi, dovoljena vsebnost delcev PM10 pa ni bila presežena. Prav tako ocenjujejo, da onesnaženje s prašnimi delci ne bo imelo posledic na neoporečnost živil.

Slovenci so nam zaupali kako hujšajo pred poletjem

30. 06. 2017 07.44

Poleti bi bili vsi radi privlačni v kopalkah, zato se mnogi trudijo izgubiti odvečne kilograme s striktnimi dietami, ki pa po navadi niso uspešne in imajo zgolj učinek bumeranga. To pomeni, da se na hitro izgubljeni kilogrami kmalu spet vrnejo. Zato smo pred kamero povprašali nekaj Slovencev in Slovenk kako se oni lotijo hujšanja »tik pred zdajci« in ali so pri tem uspešni.