eko

Ilirija odprla vrata: poleg olimpijskega bazena še dvorane in atletska steza

18. 03. 2025 18.57

V Ljubljani so odprli Športni center Ilirija, s katerim je mesto med drugim dobilo prvi pokrit olimpijski bazen. Tudi sicer gre pri 62,5 milijona evrov z DDV vrednem projektu za najvrednejši športni objekt v prestolnici od odprtja dvorane in stadiona Stožice pred skoraj 15 leti.

Vučić po največjem protestu v državi: 'Niti pendreka nismo dvignili'

15. 03. 2025 07.08

Ob pol enajstih zvečer je srbski predsednik Aleksandar Vučić čestital policiji za dobro opravljeno delo: "Uspeli smo ohraniti mir in stabilnost v državi. Na srečo je vse minilo brez žrtev in težko poškodovanih." V večernih urah je sicer postalo napeto pri Pionirskem parku pred skupščino, kjer taborijo Vučićevi podporniki, zvrstili so se posamezni incidenti. Prišla so poročila o metanju steklenic in granitnih kock, študenti so objavili, da to ni več njihov protest, študentski redarji so sneli oznake. Beograjske ulice je popoldne kljub dežju sicer preplavilo več sto tisoč ljudi, da bi se udeležili protivladnega protesta, največjega v državi po padcu Miloševićevega režima. Policija navaja ocene okoli 100.000 protestnikov, organizatorji trdijo, da jih je bilo vsaj pol milijona. Po Vučičevih besedah so pridržali 22 ljudi, 56 jih je potrebovalo zdravniško pomoč.

Na beograjskih Terazijah velik sprejem protivladnih protestnikov

14. 03. 2025 09.45

Srbski študenti so za soboto napovedali velik protest pred Narodno skupščino Republike Srbije. Ta se je iz varnostnih razlogov odločila, da do ponedeljka zapre svoja vrata. V bližnjem parku se medtem zbirajo nasprotniki študentske blokade – šlo naj bi za plačance in Vučićeve podpornike – , zato bi zadeve lahko eskalirale. O tem, da obstaja možnost nasilnih izgredov, pričajo tudi vreče s kamenjem in betonske kocke, ki so jih prebivalci opazili na ulicah. Hrvaška je svoje državljane pozvala, naj ne hodijo v Srbijo, če ni nujno. Slovensko zunanje ministrstvo pa: "Izogibajte se mestom, na katerih se bodo odvijali dogodki, predvsem okoli vladnih institucij in nacionalne televizije."

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod

14. 03. 2025 06.00

Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

Z bagrom nad prvo ogroženo stavbo, za njo ostal le kup ruševin

05. 03. 2025 06.42

Na Poljani pri Prevaljah so zrušili prvi objekt po ujmi avgusta 2023. "Danes je zelo čustven dan," je ob tem povedala zdaj že nekdanja lastnica hiše Cveta Berložnik. Kljub dolgotrajnim postopkom je s tem, kako je država poskrbela za njo, zadovoljna. Končni seznam objektov za odstranitev bo po napovedih zajemal okoli 350 objektov. V Braslovčah so podpisali pogodbo za ureditev Savinje, s katero želijo zagotoviti poplavno varnost urbaniziranih območij od Ločice ob Savinji do Letuša.

Podpisali pogodbo za ureditev Savinje od Ločice do Letuša

05. 03. 2025 16.17

Vršilka dolžnosti direktorja direkcije za vode Urška Hočevar in direktor celjskega podjetja Nivo Eko Klemen Senič sta v Braslovčah podpisala pogodbo za zagotavljanje poplavne varnosti urbaniziranih območij od Ločice ob Savinji do Letuša. Hočevarjeva je projekt, ki se bo začel čez približno dva tedna, ocenila na 25 milijonov evrov.

Ekološko kmetijstvo: je čas za pravičnejšo porazdelitev sredstev?

04. 03. 2025 19.29

Eko kormpirja, tudi če si ga lahko privoščite, ni dovolj za vse, ker ga enostavno ne pridelamo dovolj. Med največjimi prejemniki kmetijskih subvencij so še vedno predvsem živinorejci in mesnopredelovalni velikani, ki so lani prejeli kar 66 milijonov evrov, ekološki kmetje pa zgolj 14,5 milijonov. Slovenija se sooča z velikimi razlikami v samooskrbi. Pri sadju in zelenjavi je ta zaskrbljujoče nizka in še upada, ostajamo pa visoko samooskrbni pri ključnih osnovnih živilih, kot so žita, meso in jajca.

Odprtje Ilirije 18. marca

04. 03. 2025 15.52

Odprtje Športnega centra Ilirija, v katerem bo tudi prvi pokrit olimpijski bazen v Ljubljani, bo 18. marca ob 18. uri, je potrdil župan Zoran Janković. Zdaj na objektu, tako župan, že poteka končno čiščenje pred odprtjem.

Tiha prodaja zloglasne cementarne – nova skrb Trboveljčanov

27. 02. 2025 06.00

Po tem, ko se je po težkih naporih okoljevarstvenikov pred desetletjem zaprla cementarna Lafarge v Trbovljah in so si lahko okoliški prebivalci končno oddahnili, da težka industrija ne zastruplja več zraka, ki ga dihajo, vode, ki jo pijejo, in zemlje, kjer gojijo pridelke, zdaj v Trbovljah vlada nov strah. Da se kompleks prodaja, so izvedeli iz anonimnih virov, zdaj jih skrbi, da bi bodoči kupec proizvodnjo spet zagnal. To ne bi ogrozilo samo zdravja celotne regije – leta 2008, ko je cementarna še delovala, je bila pogostost raka v zasavski regiji najvišja v Sloveniji – ampak bi lahko nepopravljivo prizadelo tudi izgradnjo visokotehnološkega centra.

Po Jeleni Karleuši profil deaktivirali še srbskemu vplivnežu Baku Prasetu

23. 02. 2025 12.47

Po Jeleni Karleuši, ki so ji deaktivirali profil na Instagramu, je brez svojega kanala na YouTubu ostal tudi srbski vplivnež Baka Prase. "Ne vem ne kdo ne zakaj. Se oglasim, ko kaj izvem," je bil skop kontroverzni zvezdnik. Tako Karleuša kot Baka Prase sicer ostro nasprotujeta protestom srbskih študentov po zrušitvi nadstreška železniške postaje v Novem Sadu.

Največje podjetje v lasti podjetnika je Bandljev Belektron

17. 02. 2025 14.19

Največje slovensko podjetje v lasti podjetnika je Belektron v lasti Boštjana Bandlja, ki je leta 2023 ustvarilo nekaj manj kot 3,2 milijarde evrov prihodkov od prodaje. Najuspešnejši podjetnik v Sloveniji je Igor Akrapovič s 46 milijonov evrov dobička, največ zaposlenih pa ima Cablex, skoraj 3000, ugotavlja revija Podjetna Slovenija.

Med vsemi trgovskimi blagovnimi znamkami so pečate kakovosti prejele samo Eurospinove

15. 02. 2025 00.15

Kakovost Eurospinovih izdelkov je bila potrjena tudi v letu 2025. Pečat Izbran produkt trgovskih znamk leta potrjuje kakovost in izbor kupcev. Zagotavlja zaupanje in preference potrošnikov v Sloveniji, ki so jih prepoznali proizvajalci oziroma ponudniki. S pridobljenimi prestižnimi odličji se Eurospin uvršča ob bok največjih in klasičnih trgovcev v Sloveniji.

Samski ali vezani: kakšne so razlike?

14. 02. 2025 08.48

Za Valentinovo se obdaruje tretjina ljudi, največ v generaciji Y. Med vezanimi se jih za obdarovanje odloči dvakrat več kot med samskimi. Med samskimi in vezanimi pa najdemo razlike tudi v nakupovalnih navadah: na samske imajo pri tem večji vpliv komentarji in objave na spletu. Vezani manj kot samski uporabljajo Instagram in TikTok. Samski med dopustom raje potujejo po različnih državah. Vezani pogosteje kot samski izberejo toplice.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Veselje ob padcu Instagram profila Jelene Karleuše: Uspelo nam je

11. 02. 2025 18.49

Javnost je zadnjih nekaj tednov spremljala, kako so se na družbenem omrežju Instagram vnemale debate, ki so zadevale objave in zapise srbske zvezdnice Jelene Karleuše. Slednja slovi kot provokativna, zaradi česar je na Instagramu pred dnevi zaokrožila tudi peticija, s katero so pobudniki od podjetja Meta zahtevali ukinitev pevkinega profila. Kar se je na koncu tudi zgodilo. In čeprav točen razlog za ukinitev še ni jasen, pa so jasni pobudniki peticije: "Uspelo nam je."

Peticija obrodila sadove? Jelena Karleuša ostala brez Instagram računa

10. 02. 2025 20.26

Srbska zvezdnica Jelena Karleuša je vendarle ostala brez svojega računa na Instagramu. Po tem, ko se je pojavila iniciativa tako imenovane Eko straže, ki je z zbiranjem podpisov podjetju Meta sporočila, da zahtevajo ukinitev pevkinega profila, ki je po njihovem mnenju širil sovražni govor, rasizem, ksenofobijo, obrekoval posameznike in je nasploh škodljivega vedenja, njen profil ne obstaja več. Ali ga je izbrisala sama ali so vendarle dosegli svoje, pa za zdaj ni jasno.

V osmih urah zbrali več kot 200.000 podpisov za ukinitev profila Jelene Karleuše

03. 02. 2025 14.13

Tako imenovana Eko straža je sprožila peticijo z namenom vložitve zahteve podjetju Meta, od katerega zahteva ukinitev Instagram računa pevke Jelene Karleuše, ki po njihovem mnenju širi sovražni govor, rasizem, ksenofobijo, obrekuje posameznike in je nasploh škodljivega vedenja. V osmih urah so zbrali že več kot 200.000 podpisov podpore.

Belokranjskemu čebelarju prepovedali prodajo spornega medu

31. 01. 2025 20.23

Inšpektorji uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so pri čebelarju iz Bele krajine, ki so mu po nadzoru v avgustu 2024 odvzeli ekološki certifikat, izvedli nov izredni nadzor. Zaradi ugotovljenih neskladnosti so mu odredili prepoved premika čebeljih družin s posestva in prepoved trženja medu, so sporočili.

Po odvzemu eko certifikata: Kakšen in čigav med jemo?

25. 01. 2025 09.45

To vprašanje lahko - bržkone upravičeno - skrbi potrošnike, ki niso bili obveščeni, da se pri enem izmed proizvajalcev čebeljih izdelkov v bližini Metilke izvaja obsežna preiskava, v katero sta vključena celo policija in tožilstvo. Sumijo namreč, da je čebelarstvo prodajalo med drugih proizvajalcev - v hišnih preiskavah so namreč našli več kozarcev medu kar iz ene od živilskih trgovin. Da so iz tega medu poskušali delati medico, odgovarja ustanovitelj čebelarstva Vajda. Ob tem so izgubili tudi ekološki certifikat, saj naj bi uporabljali nedovoljena zdravila. In kdo je o tem obvestil potrošnike? Mediji. Zakaj niso sami?

Goljufive prakse večjih razsežnosti: čebelarstvu odvzeli eko certifikat, zadržali tri tone medu

23. 01. 2025 13.33

Inšpektorji uprave za varno hrano preiskujejo goljufive prakse večjih razsežnosti v slovenskem čebelarstvu. Uprava je zaenkrat zadržala tri tone medu, ki ne predstavlja tveganja za potrošnika, je pa bila v satju prisotna v ekološkem čebelarstvu nedovoljena snov. Po poročanju medijev gre za čebelarstvo Vajda iz Metlike, ki so mu že odvzeli ekološki certifikat. Sumijo, da je prodajalo med drugih proizvajalcev in uporabljalo nedovoljena zdravila, kar pa pri čebelarstvu zanikajo.

Ugodnejši pogoji nakupa: ste za skupinski nakup toplotne črpalke?

14. 01. 2025 14.08

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) danes začenja kampanjo za skupinski nakup toplotnih črpalk za ogrevanje, v kateri lahko sodelujejo vsi zainteresirani potrošniki. Sodelovanje je brezplačno, oddana ponudba pa nezavezujoča. V okviru kampanje si bodo na ZPS prizadevali doseči ugodne pogoje nakupa, vključno s ceno in strokovno montažo naprav.

Dolgovi poplačani, priljubljena planinska koča v roke občini Postojna

07. 01. 2025 08.38

Planinsko društvo Postojna je bilo zaradi dolgov, ki so nastali pri obnovi koče na Nanosu, prisiljeno v prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. Ker gre za priljubljeno izletniško točko in kočo, ki so jo občani v preteklosti zgradili prostovoljno, je prodaja dvignila veliko prahu – vsi so si želeli, da bi koča ostala v javni lasti. Zdaj pa je zgodba dobila srečen konec – nova lastnica je namreč postala Občina Postojna.

Člen, ki prepoveduje električne bojlerje, črtali: 'Ne bomo se vtikali v stanovanja ljudi'

10. 12. 2024 13.25

V soboto je začel veljati spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije. Prvotni pravilnik iz 2022 je predvideval, da nekateri generatorji toplote, npr. tradicionalni električni bojlerji, z novim letom ne bi bili več dovoljeni. Sporni 17. člen, ki je omejeval ponovno vgradnjo električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za sanacijska in vzdrževalna dela, so namreč črtali. Država se po besedah ministra Jožeta Novaka ne bo več vtikala v stanovanja in bivanjske navade ljudi.

Avtomobilska industrija: obisk Kitajcev v Sloveniji – kakšni so interesi?

06. 12. 2024 06.00

Slovenska podjetja čutijo posledice avtomobilske krize, ki se širi v Evropi. Na gospodarskem ministrstvu želijo podjetjem pomagati tudi z iskanjem stikov s kitajskimi proizvajalci. Ker smo glasovali proti carinam na kitajska vozila, je Slovenija postala zanimiva za kitajske investicije. Prvi obisk kitajskega podjetja Dongfeng smo imeli prejšnji teden, prihodnje leto pa pride še eno podjetje. Kakšne interese imajo v Sloveniji? Kje evropska podjetja za Kitajsko zaostajajo?

Napokani leseni nosilci, na kovinskih delih že korozija. Kdo bo kril stroške?

29. 11. 2024 10.39

Bovški občinski svet je na seji v četrtek sprejel sklep o izvedbi neodvisne revizije projektne dokumentacije strehe in ostalih opravljenih gradbenih del na novi športni dvorani v Bovcu, ki je nevarna in neuporabna. Na njej so še pred začetkom uporabe popokali strešni nosilci. Župan Valter Mlekuž pričakuje sanacijo na stroške izvajalca Kolektorja.

Več kot 50 kilometrov prazničnih lučk, koncerti in petminutni ognjemet

26. 11. 2024 15.04

Praznično dogajanje v Ljubljani se s prižigom prazničnih luči začenja v petek. Ljubljano bo med drugim krasilo devet smrek, 89 zelenih dreves in jaslice iz slame, na več prizoriščih pa se bodo odvijali koncerti različnih glasbenih zvrsti. Tudi letos bo nebo nad prestolnico na silvestrovo razsvetlil ognjemet.

Sarajevo po onesnaženosti zraka prehitelo celo Lahore in Delhi

26. 11. 2024 09.51

Sarajevo ima trenutno najbolj onesnažen zrak na svetu. Koncentracija trdnih delcev je ob 9. uri kar 27-krat presegala mejo, ki jo je Svetovna zdravstvena organizacija postavila za še varno. Slabši zrak imajo le še v pakistanskem Lahoreju in indijskem Delhiju. Sarajevo se sicer v zimskem času tradicionalno uvršča med mesta z najslabšo kakovostjo zraka.

Kako se pozimi spopadamo z vlago?

25. 11. 2024 00.15

Ko temperature padejo, se pogosto pojavi še en zimski neprijatelj – vlaga v zraku, ki lahko povzroči vrsto težav v vašem domu, od neprijetnega počutja do nastanka plesni. Ali tudi vi pozimi opažate vlago na oknih in hladnih zidovih? Aira ECO Plus je prava rešitev za vzdrževanje prijetnega in zdravega doma brez zimske vlage – sedaj tudi s 30% povrnitvijo investicije iz Eko sklada.

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

22. 11. 2024 06.00

Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?

21. 11. 2024 06.09

Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.