ekipa beguncev

Skok v besedo, štiri krste, smrt legende in molitve za svetega očeta

01. 03. 2025 07.00

Donald Trump še naprej jezi, navdušuje, razburja in zabava - odvisno, kako gledate nanj. V poplavi dogodkov in izjav je najprej izstopal nov duel pred kamerami z Emmanuelom Macronom, nato pa spor z Volodimirjem Zelenskim. Medtem se papeževo zdravstveno stanje nekoliko izboljšuje. V Gazi je Hamas predal trupla štirih izraelskih talcev. Poslovila sta se legendarni holivudski igralec Gene Hackman in Tomaž Tozon, originalni pevec Kekčeve pesmi in oče člana Čukov Jerneja Tozona.

Kako bodo ravnali uporniki? V Damasku uvedena policijska ura

08. 12. 2024 06.48

Sirski uporniki na čelu z islamistično skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) so po bliskoviti ofenzivi s severozahoda države zavzeli Damask in strmoglavili avtokratski režim. Predsednik Bašar al Asad je pobegnil iz države in skupaj z družino azil dobil v Rusiji. V prvih odzivih prevladuje navdušenje nad padcem diktature, nihče pa ne ve, kako bodo naprej ravnali uporniki. HTS ima namreč korenine v teroristični mreži Al Kaida in nasilno preteklost.

Alternativa UNRWI ne obstaja: 'Nikogar ne bo, ki bi jim ponudil zavetje in dal hrano'

02. 11. 2024 09.11

Prepoved delovanja agencije ZN za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu je že začela kazati prve znake. Slabe sanitarne razmere, umazanija in ulice, polne vreč za smeti. A to je šele začetek. Situacija bo vse slabša, ljudje, ki so že tako zelo ranljivi, pa bodo še v hujšem stanju, opozarjajo pri Združenih narodih.

Golob pozdravil potrditev pakta za prihodnost, izpostavil vodno diplomacijo

22. 09. 2024 19.55

Premier Robert Golob je na sedežu ZN v New Yorku pozdravil potrditev pakta za prihodnost, ki so ga voditelji držav potrdili na začetku dvodnevnega vrha za prihodnost. V nastopu v Generalni skupščini ZN pa je izpostavil predvsem pomen vodne diplomacije. Še pred tem se je slovenski premier ob robu vrha srečal s predsednico mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Mirjano Spoljarić Egger in predsednikom Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Thomasom Bachom, so sporočili iz premierjevega kabineta.

V vsaki olimpijski medalji bo košček železa originalnega Eifflovega stolpa

26. 07. 2024 19.39

Slovenija je že pred uradnim začetkom iger podirala rekorde. 90 športnikov, to je največja odprava Slovenije, odkar sodelujemo na olimpijskih igrah. Skupaj se bo na igrah pomerilo kar 206 ekip. To zveni nenavadno, če vemo, da Združeni narodi priznavajo le 193 držav. Zakaj je olimpijskih narodov več? Zakaj bo letos zlata medalja tudi železna in zakaj bo v trenutku, ko ogenj prižgejo, Pariz že izenačil svetovni rekord?

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

10. 04. 2024 16.40

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Migranti v Sloveniji: Večina odide, tisti, ki ostanejo, tukaj delajo

05. 11. 2023 09.35

V Slovenijo je letos nezakonito vstopilo več kot kot 44.000 ljudi, kar je skoraj trikrat toliko kot v enakem obdobju lani. Ob nadzorih na slovensko-hrvaški meji policisti zato poostreno nadzirajo tudi t. i. zeleno mejo med državama. Naša ekipa se je policistom pridružila v Rigoncah, kjer prestrežejo največ beguncev. Kaj pa se s pribežniki pravzaprav zgodi, ko jih Policija ujame? Koliko jih v Sloveniji, ki sicer nujno potrebuje tuje delavce, sploh ostane? Ima država zanje rešitve?

Natrpana letala, ki iz Sudana evakuirajo državljane in diplomate

24. 04. 2023 06.15

V nedeljo je iz sudanske prestolnice več držav evakuiralo svoje državljane, saj se srditi spopadi v Kartumu nadaljujejo. Visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell pa je zdaj sporočil, da ta številka zajema več kot tisoč državljanov EU. Med drugim so svoje diplomate evakuirale Francija, Nemčija, Italija in Španija pa tudi ZDA. V Sudanu medtem trenutno ostajajo tri slovenske družine. Internetna povezava v državi je skoraj popolnoma prekinjena, kar še otežuje usklajevanje pomoči in organizacijo evakuacij.

Odesa: obešajo ukrajinske zastave, umikajo rusko literaturo, kipe ...

25. 02. 2023 21.31

Ali lahko po kitajskih zamislih o premirju med Ukrajino in Rusijo vendarle zasveti luč na koncu tunela? Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da se je pripravljen sestati s kitajskim predsednikom in se pogovoriti o njihovih načrtih za končanje vojne v Ukrajini. Za posredovanje Kitajske v mirovnem procesu je odprta tudi Moskva, toda pravo vprašanje je, kaj sledi besedam, poudarja Zelenski. Medtem ruska vojska še vedno obstreljuje ukrajinska mesta.

Dobrodelna nogometna tekma v Domžalah, izkupiček ukrajinskim beguncem

11. 08. 2022 22.53

Še kdaj gledati skozi okno svojega doma, iti na sprehod v domači park ali pa na tekmo domačega moštva - to so tudi sanje ukrajinskih beguncev, ki so pribežali v Slovenijo. Zdaj je delček Ukrajine prišel k njim. Šahtar Doneck je legendarna ukrajinska nogometna ekipa, ki med poletnimi pripravami trenira pri nas. V Domžalah so se z našim prvoligašem dogovorili za prijateljsko tekmo, ki pa je postala veliko več kot le to. Na tekmi so zbirali donacije, ki bodo beguncem nekoliko olajšale življenje. In nogomet je dokazal, da je resnično igra za ljudi.

Študentke poskrbele za nasmehe ukrajinskih otrok: Obnovile so otroško igralnico

22. 06. 2022 06.14

Študentke Liza, Maša, Tea in Špela so v nastanitvenem centru (NC) Logatec, kjer so trenutno nameščeni ukrajinski begunci, obnovile otroško igralnico. Želele so prispevati k bolj kakovostnemu bivanju uporabnikov, saj raziskave kažejo, da sta okrevanje in duševno zdravje pri otrocih vojne odvisna predvsem od psihosocialne kakovosti življenja v okoliščinah po vojni v domačem kraju ali državi azila. Otrokom, v centru trenutno biva 100 otrok vseh starosti, so dale priložnost, da v svojem zatočišču pred vojno tudi dobesedno z odtisom rok na steni pustijo svoj pečat. Študentke si želijo urediti tudi zunanje skupne prostore in tako še izboljšati kakovost bivanja za uporabnike centra.

V zameno za streho nad glavo tudi nespodobna povabila in ženitne ponudbe

20. 05. 2022 19.58

V zameno za streho nad glavo nekatere ukrajinske begunke tudi pri nas žal dobivajo nespodobna povabila, najsi bodo to ženitne ponudbe ali pa topla postelja – v zameno pa denimo delo za točilnim pultom brez plačila. Tudi to so zgodbe, ki jih piše življenje. 7.000 beguncev je v 86 dneh, odkar v Ukrajini divja vojna, zatočišče našlo v naši domovini. Velika večina stanuje v zasebnih namestitvah, kar jih dela še ranljivejše. In kot pravi dolgoletna borka za pravice beguncev Katarina Bervar Sternad, ljudje pogosto nimajo predstave o tem, kje je meja med dobrim delom in trgovino z ljudmi.

Solidarna EU?

23. 04. 2022 16.22

Robert Schuman, ki velja za enega izmed ustanovnih očetov evropske integracije, je v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja izjavil: "Evropa ne bo nastala naenkrat, niti po enem samem načrtu. Gradila se bo s konkretnimi dosežki, ki v prvi vrsti ustvarjajo solidarnost." Že ustanovni očetje evropske integracije (uvodoma Skupnosti za premog in jeklo, kasneje Evropske unije – EU) so vedeli, da mora biti za razvoj evropske integracije, kot lahko razberemo iz Schumanovega citata, v ospredju solidarnost.

Rusija pogleduje tudi proti Transnistriji znotraj moldavskih meja

22. 04. 2022 06.33

Rusija je pred dnevi naznanila začetek "druge faze specialne operacije", a za zdaj ni opaziti množičnih premikov ruskih čet. So pa razglasili zavzetje Mariupola, čeprav se vsi njegovi branilci, obkoljeni v jeklarni Azovstal, še niso vdali. Moskva je medtem sporočila, da so z Ukrajino znova opravili "več daljših pogovorov", a ruski zunanji minister je dejal, da so pogajanja o končanju konflikta v Ukrajini zastala, za kar je obtožil ukrajinsko stran. Tudi Putin je Ukrajino obtožil nedoslednosti v mirovnih pogajanjih. Ruska vojska si bo prizadevala prevzeti popoln nadzor nad vzhodom in jugom Ukrajine, pa je dejal visok ruski general Rustam Minekajev. S tem bi vzpostavili kopenski koridor do zasedenega polotoka Krim, a hkrati tudi odprli prehod do Transnistrije oziroma odcepljene Pridnestrske republike v okviru mednarodno priznanih meja Moldavije.

Ruska vojska krepi napade na vzhodu Ukrajine, Carla Del Ponte: Putin je vojni zločinec

02. 04. 2022 07.53

Ruske sile se iz okolice Kijeva umikajo in prerazporejajo, da bi se osredotočile na vzhod in jug Ukrajine. V mestih v tem delu države potekajo srditi spopadi in obstreljevanje s strani Rusije. Za evakuacijo civilistov naj bi vzpostavili sedem humanitarnih koridorjev, enega tudi iz skoraj povsem uničenega mesta Mariupol. Nekdanja glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je ruskega predsednika Vladimirja Putina označila za vojnega zločinca in Mednarodno kazensko sodišče (ICC) pozvala, naj izda nalog za njegovo aretacijo. 

'Seksistične in šovinistične opazke me ne prizadenejo toliko, kot bi me morale'

03. 04. 2022 06.00

Predsednica SD Tanja Fajon ne glede na javnomnenjske napovedi stranki, ki jo vodi, ohranja svoje premierske ambicije. Kot pravi, se s predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom niso še natančno dogovorili, kdo bo vodil vlado, če bi sklenili koalicijo po volitvah. Čeprav SD na plakatih sporoča 'Brez obljub', pa je njihov program poln obljub. Pa so te dejansko izvedljive, kaj bi pomenile za javne finance? Prvakinja SD je v pogovoru za POP TV in 24ur.com spregovorila o odnosih znotraj KUL in ali še vidi Matjaža Hana na čelu njihove poslanske skupine, odzvala pa se je tudi na seksistične in šovinistične opazke, ki letijo na račun njenega videza, zlasti po predvolilnem soočenju na POP TV. Kot pravi, jo takšne žalitve prizadenejo manj, kot bi jo morale.

Rdeči križ primoran prestaviti poskus evakuacije Mariupola

01. 04. 2022 07.29

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je posvaril, da se ruska vojska s premeščanjem pripravlja na silovit napad na vzhodu in jugu države. Kljub razglasitvi prekinitve ognja v Mariupolu pogoji za varen prehod civilistov niso bili omogočeni, zato je bil Rdeči križ primoran prestaviti poskus evakuacije. V ruskem mestu Belgorod blizu rusko-ukrajinske meje medtem gori skladišče goriva, ki sta ga po besedah lokalnega guvernerja napadla dva ukrajinska helikopterja. Ukrajinske oblasti so to zvečer zanikale, a ruska stran svari, da bo napad negativno vplival na nadaljevanje mirovnih pogajanj, ki se nadaljujejo preko videopovezave.

Kjer so nekoč živele sirote z vzhoda Ukrajine, danes zevajo luknje

10. 03. 2022 17.22

Najhitreje rastoči eksodus beguncev po 2. svetovni vojni se nezadržno nadaljuje. V enem od begunskih žarišč, v Lvovu na ukrajinsko-poljski meji, je tudi naša ekipa. Obiskala je tamkajšnjo sirotišnico, o kateri smo že poročali, in zagnali smo akcijo zbiranja sredstev, v kateri množično sodelujete tudi naši gledalci in bralci. "Situacija tukaj je sicer še vedno precej naprej napeta, želijo si, da bi se umaknili še bolj na varno. Lvov je za zdaj sicer varen, ampak ravno tako je bil pred časom popolnoma varen Doneck, danes pa nam je predstojnica pokazala fotografije in videoposnetke sirotišnice, v kateri so bivali še pred kratkim, zdaj pa je pošteno načeta," opisuje Marko Gregorc.

Z vzhoda na zahod bežijo pred vojno, v obratni smeri hitijo vanjo

09. 03. 2022 20.16

Na železniški postaji v Lvovu poleg tisočih beguncev, ki bežijo v varne države, vsak dan vidimo tudi številne mlade fante, ki potujejo v obratno smer, torej neposredno na fronto. "Prav ganljivo je spremljati te prizore, kako se poslavljajo od svojcev in svojih deklet, a po drugi strani je videti, da odhajajo s precej poguma in sproščenosti. Govoril sem z enim od njih in popolnoma prepričan je, da bo Ukrajina v tej vojni zmagala, ker je upor naroda premočan, da bi ga strla katera koli sila, pa četudi je to Rusija," pripoveduje naš novinar Marko Gregorc. Na eni strani je sicer povsem običajen dan z vsemi odprtimi trgovinami v središču Lvova, na drugi strani pa teater, ki se je čez noč spremenil v begunski center.

Naša ekipa v Lvovu: 'Več stometrska vrsta beguncev se skuša prebiti na vlak odrešitve'

08. 03. 2022 19.13

Po podatkih Združenih narodov je Ukrajino zapustilo že več kot dva milijona beguncev. Ukrajinsko mesto Lvov je eno najpomembnejših stičišč za reke beguncev, ki odhajajo na varno proti zahodu. Tam sta zdaj oba naša posebna poročevalca: Marko Gregorc, ki spremlja razmere v tem ukrajinskem mestu, in Jure Tepina, ki je tja prispel iz Kijeva.

Bežeče Ukrajinke niso obupane: 'Naši možje se borijo za domovino'

07. 03. 2022 10.43

Naša ekipa, ki spremlja dogajanje v Ukrajini, je govorila tudi z ženskami, ki bežijo pred vojno. Državo zapuščajo same, brez svojih partnerjev, mož, ki so odšli na bojišča. In kot izhaja iz njihovih izjav, jih to ne navdaja z žalostjo in obupom, ampak po poročanju našega novinarja Marka Gregorca dajejo pogumne in jasne odgovore: "Naši očetje in možje se borijo za domovino, za pravo stvar." Prepričane so, da bodo v tej vojni zmagali Ukrajinci, da se bo vse skupaj razpletlo hitro in da bodo lahko morda doma že v enem tednu.

Naša ekipa skupaj s prostovoljci in borci na vlaku za Kijev

05. 03. 2022 20.18

Naša ekipa, ki zadnje dni spremlja vojno v Ukrajini na tamkajšnjih tleh, se z Lvova pomika proti Kijevu. Ruska vojska želi skleniti obroč okoli prestolnice, železnica pa je še vedno najvarnejši način prevoza tja. Uspeli so se priključiti humanitarni skupini, ki v bolnišnico pelje pomoč. Predmestje Kijeva je sicer aktivno vojno območje, pred dnevi je bila tam napadena tudi skupina britanskih poročevalcev, ki so padli v zasedo - novinar je bil ranjen, snemalca rešil neprebojni jopič.

'Urijo borce in za Putina pripravljajo poseben koktejl'

04. 03. 2022 19.48

Naša ekipa že od ponedeljka vojno v Ukrajini spremlja tudi na tamkajšnjih tleh. Ukrajinci so se v deveti dan ruske invazije zbudili z novico o požaru v jedrski elektrarni Zaporožje, ki je bil posledica obstreljevanja, vendar strokovnjaki za jedrsko varnost zatrjujejo, da do izpustov radioaktivnega materiala ni prišlo. Zjutraj jih je razžalostila tudi novica, da se Nato niti v zraku ne bo vpletal v to vojno, zato sta naš novinar in snemalec obiskala nekaj vadbenih centrov, kjer so Ukrajinci začeli organizirati tudi vse starejše in zelo mlade prostovoljce. "Urijo se vojaških veščinah in v izdelovanju protitankovskih ovir ter molotovk," pojasnjuje Jure Tepina. Ukrajinske oblasti so novinarjem dale tudi nova navodila: ne smejo se več oblačiti v črno ali zeleno, s seboj pa morajo imeti belo zastavo.

'Zdravo, fantje, dobrodošli v katastrofi'

03. 03. 2022 18.18

S temi besedami so našo ekipo pozdravili domačini oziroma prostovoljci na glavni železniški postaji v Lvovu. Naš novinar in snemalec spremljata dogajanje na lokaciji, kjer avtobusi in vlaki ves dan in vso noč vozijo na zahod begunce. Skoraj izključno gre za majhne otroke, ženske, ostarele, ki želijo pobegniti pred vojno vihro. Gre za veliko beguncev iz notranjosti Ukrajine, ki se prav s te točke nato odpeljejo proti Poljski. "Humanitarna katastrofa zelo visokih razsežnosti, kaj takega že desetletja in desetletja v srcu Evrope nismo videli," je Jure Tepina dogajanje na železniški postaji v Lvovu opisal za naše informativne oddaje. Iz Ukrajine je od začetka ruske invazije pred tednom dni zbežalo že več kot milijon ljudi.

'Veliko več živčnosti s strani vojske in policije, neštetokrat so nas legitimirali'

02. 03. 2022 22.10

Na zahodu Ukrajine, v Lvovu, ukrajinsko Lvivu, vztraja tudi naša ekipa. Tja sta se že na začetku tedna odpravila novinar Jure Tepina in snemalec Alen Delanović. Medtem ko podnevi na prvi pogled še vedno vlada mir, pa se ljudje, ki z najnujnejšo prtljago hitijo po ulicah, pripravljajo na najhujše. Večkrat na dan zaslišijo – po sedmih dneh že vsem znan glas – ki poziva: umaknite se na varno. V mestu je vse bolj napeto, prebivalci večino časa preživijo v kleteh, zakloniščih. Pod zemljo sta se morala že kar nekajkrat umakniti tudi naša sodelavca. Sirene pa so zatulile tudi ravno med oglašanjem v oddajo 24UR ZVEČER.

'Prebivalci Lvova pripravljeni, predvsem pa odločeni, da ustavijo Putina'

01. 03. 2022 20.10

V Lvov se je odpravila tudi ekipa POP TV. S tega mesta na zahodu Ukrajine se za naše oddaje oglaša odgovorni urednik 24ur.com Jure Tepina. Da so razmere v mestu za zdaj mirne, a da se to lahko spremeni v vsakem trenutku. "Prebivalci Lvova so pripravljeni, predvsem pa tudi odločeni, da ustavijo ruskega predsednika Vladimirja Putina in da v tej vojni zmagajo," pravi. Pohvalil je tudi ukrajinske medije, na katere so tamkajšnji prebivalci zelo ponosni.

Naša ekipa na ukrajinski meji: Ljudje želijo samo stran od vojne

28. 02. 2022 19.08

Naša ekipa je odpotovala na vzhod Madžarske, na mejni prehod Beregsurány, prek katerega je v enem dnevu v Evropsko unijo vstopilo več kot 80 tisoč ukrajinskih beguncev. Večinoma gre za ženske in otroke, saj moški, ki so dovolj stari za bojevanje, države ne smejo zapustiti. Razmere na zahodu Ukrajine so mirne, a prebivalci vseeno pripravljajo molotovke, če bi se zgodilo, da bi Putin svoje sile usmeril tudi na zahod, bližje meji EU.

Nazaj je udarila Amerika, plačala predvsem Evropa: svet ni varnejši kraj

11. 09. 2021 07.05

Teroristični napadi 11. septembra 2001 so šokirali svet. Podobe ujetih žrtev, ki skačejo iz poškodovanih stolpov dvojčkov Svetovnega trgovinskega centra, ostajajo zakoreninjene v spominu, ostri varnostni ukrepi, uvedeni po napadih, pa so že zdavnaj postali del vsakdana. Toda najpomembnejših posledic 11. septembra ni povzročil sam napad, ampak ameriški odziv nanj. Ostaja pa vprašanje, koliko je 11. september dejansko spremenil svet.

Paraolimpijske igre že desetletja zaokrožujejo olimpijsko športno leto

20. 08. 2021 12.16

Zgodovina paraolimpijskih iger, največjega tekmovanja za športnike invalide, je zadnja desetletja tesno povezana z olimpijskimi. Po skromnih začetkih na ločenih prizoriščih je zdaj za prireditelje OI obvezna tudi izvedba paraolimpijskih iger. V Tokiu bodo paraolimpijske posebnim koronskim olimpijskim sledile konec avgusta in v začetku septembra.

Prva iranska dobitnica olimpijske kolajne v Tokiu kot del begunske ekipe

02. 03. 2021 17.54

Kimii Alizadeh, prvi iranski dobitnici olimpijske kolajne, so v Nemčiji izdali begunski status, tako da bo lahko na letošnjih poletnih igrah v Tokiu nastopala v ekipi beguncev, ki bo tekmovala pod belo zastavo.