efsa

Odslej v embalaži za hrano prepovedana uporaba škodljive kemikalije
27. 01. 2025 07.41V Evropski uniji je začela veljati nova uredba o prepovedi uporabe bisfenola A v materialih, ki pridejo v stik s hrano. Namen je čim bolj zmanjšati izpostavljenost temu škodljivemu endokrinemu motilcu.

Lastnik kokošje farme: Posnetki so zmontirani, inšpektorji večjih neskladij niso ugotovili
14. 01. 2025 16.17Po objavi skritih posnetkov z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, ki prikazuje nehigienične razmere na farmi, na kmetiji obtožbe zavračajo in trdijo, da so posnetki zmontirani. Društvo AETP, ki se zavzema za opustitev baterijske reje, medtem zagotavlja, da gre za avtentične posnetke. Postopek uradnega nadzora na kmetiji še poteka.

Na pomurski kmetiji inšpektorji, lastnika: 'Posnetki so zmontirani'
10. 01. 2025 08.19Po objavi skritih posnetkov, ki razkrivajo grozljive razmere v baterijski reji kokoši na eni izmed slovenskih kmetij, so inšpektorji tam opravili izredni nadzor. Po besedah direktorice uprave za varno hrano naj bi v prihodnjih dneh hlev popolnoma izpraznili. Pred našo kamero sta medtem stopila lastnika kmetije, ki trdita, da sta nameravala jato zamenjati, posnetki pa da so "zmontirani" in "računalniško obdelani".

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?
18. 10. 2024 00.15Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Myrkl je ključna sestavina zabavnih poletnih večerov in prijetnih juter, ki sledijo
21. 06. 2024 00.15Myrkl je revolucionarno prehransko dopolnilo, ki vam pomaga, da se jutro po navijanju zbudite sveži

'60 let čokoladne zgodovine, zaprte v kozarcu'
20. 04. 2024 17.5820. aprila 1964 se je "rodila" ikona. Iz tovarne v Albi v Piemontu je prišel prvi kozarec kreme iz lešnikov in čokolade, ki je osvojila svet. Nutella praznuje svoj 60. rojstni dan.

ZPS svari pred pijačo, ki je obnorela tudi slovenske najstnike
20. 10. 2023 09.57Pijača Prime, še ne dve leti star napitek, ki je med drugim obnorel ZDA in Veliko Britanijo, je začela pohod po Sloveniji. Na trg jo dal priljubljeni spletni zvezdnik, ki nagovarja predvsem mlado občinstvo, in tudi po njegovi pijači posegajo v prvi vrsti najstniki. A težava je, opozarja Zveza potrošnikov Slovenije, da zanje ni primerna. Ena od različic vsebuje kar 200 mg kofeina, cena pa je – tako ZPS – absurdno visoka.

Članice EU zaenkrat brez stališča o podaljšanju uporabe glifosata
13. 10. 2023 07.48Države članice EU danes niso sprejele stališča o predlogu Evropske komisije, da se dovoljenje za prodajo herbicida glifosat v EU podaljša za deset let. Novo glasovanje je predvideno v prvi polovici novembra, so zapisali na komisiji.

Bruselj predlaga podaljšanje uporabe glifosata za 10 let
20. 09. 2023 14.55Evropska komisija predlaga, da se dovoljenje za prodajo herbicida glifosat v EU podaljša za 10 let. Za to so se v Bruslju odločili, potem ko je Evropska agencija za varnost hrane (Efsa) ocenila, da ni kritičnih točk na področju tveganja za zdravje ljudi in okolje. Članice bodo o predlogu razpravljale v petek, odločale pa sredi oktobra.

Zaupajte znanosti: Vse, kar morate vedeti o prehranskih dopolnilih in alergijah
21. 08. 2023 00.15Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je skupaj z lokalnimi partnerji v 16 državah članicah EU že tretjič zagnala pomembno kampanjo, ki Evropejcem s pojasnjevanjem znanstvenih spoznanj o varnosti hrane pomaga pri samozavestni izbiri živil.

Veste, kaj označuje datum na živilih?
24. 06. 2023 07.00Okoli 10 odstotkov od 88 milijonov ton odpadne hrane, ki jo letno zavržemo v EU, je po ocenah Evropske komisije posledica nepoznavanja označb roka trajanja prehranskih izdelkov. Ozaveščanje o tem, kdaj je živilo še varno za uživanje, je tako eden glavnih ciljev evropske kampanje Izberi varno hrano. S stališča varnosti hrane pa je pomembno tudi, da so na živilih označeni alergeni in da smo pozorni na sestavine. V okviru kampanje pa opozarjajo tudi na previdnost pri uporabi prehranskih dopolnil, ki nikakor ne smejo biti nadomestilo za uravnoteženo prehrano.

Raziskava: rakotvorne spojine prisotne v številnih vsakdanjih živilih
28. 03. 2023 13.55Raziskovalci so v številnih vsakdanjih živilih odkrili rakotvorne kemične spojine, imenovane nitrozamini, ki bi lahko predstavljale tveganje za zdravje potrošnikov, je opozorila Evropska agencija za varnost hrane (Efsa). Nitrozamini so bili odkriti v suhem mesu, predelanih ribah, kakavu, pivu in drugih alkoholnih pijačah, je sporočila Efsa.

Slovenski čebelarji pozvali k prepovedi glifosata
09. 12. 2022 12.23V Čebelarski zvezi Slovenije so odločevalce pozvali k nasprotovanju ponovnemu podaljšanju dovoljenja za prodajo in rabo herbicida glifosat na območju EU. Sredi meseca se bo izteklo petletno podaljšano dovoljenje za njegovo prodajo v EU, a je pričakovati, da bo Evropska komisija dovoljenje podaljšala še za eno leto.

Epidemija ptičje gripe: v letu dni v Evropi zaklali kar 47,5 milijona ptičev
03. 10. 2022 14.36Trenutna epidemija ptičje gripe je prinesla največje število okužb doslej. Po Evropi so namreč potrdili 2457 izbruhov pri perutnini, pri čemer so morali na kmetijah zaklati kar 47,5 milijona ptičev. Še 187 izbruhov so potrdili pri pticah v ujetništvu, 3573 primerov visoko patogene aviarne influence pa so zabeležili pri divjih pticah.

Imamo rešitev za hitro hujšanje - Liposukcijska dieta!
13. 07. 2022 06.00Hitro hujšanje ni priporočljivo, ker ima številne pomanjkljivosti, vendar je znani farmacevt in nutricionist Giovanni Mandra, ki razume potrebe sodobnega človeka, zasnoval shujševalni program, ki je prehransko popoln, a z njim lahko izgubite približno 10 % maščobe v samo dveh tednih.

V EU odobrili uporabo gensko spremenjene koruze za živila in krmo
29. 06. 2022 15.50Evropska komisija je odobrila uporabo gensko spremenjene koruze za živila in krmo. Odobritev bo veljala deset let, nanaša pa se le na uporabo gensko spremenjene koruze za živila in krmo, in ne na njeno gojenje v EU.

Kako najhitreje shujšati? Lipo dieta daje najboljši rezultat!
08. 06. 2022 00.15Prihaja poletje in vsi bi radi shujšali čez noč.

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti
20. 05. 2022 09.00Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

Neda Ukraden na liposukcijski dieti, s katero je shujšala tudi Kolinda Grabar-Kitarović
11. 05. 2022 00.15Dieta Sarajevčana Kenana Mandre postaja vse bolj priljubljena tudi v Sloveniji.

V Evropi sum na salmonelo v čokoladnih izdelkih za otroke, odpoklic izdelkov tudi pri nas
06. 04. 2022 14.24Evropska agencija za varnost hrane ter Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni preiskujeta primere salmonele v nekaterih serijah čokoladnih izdelkov Kinder. Doslej je bilo potrjenih 105 primerov, še 29 je sumov na salmonelo, večinoma pri otrocih, mlajših od 10 let. Določeni izdelki so odpoklicani tudi pri nas. V primeru, da boste izdelek vrnili, vam je trgovec dolžan vrniti kupnino, so spomnili na Zvezi potrošnikov Slovenije.

EU za prepoved uporabe titanovega dioksida kot aditiva v živilih
08. 10. 2021 17.03Članice EU so odobrile predlog Evropske komisije za prepoved uporabe titanovega dioksida (E171) kot aditiva v živilih. Če Svet EU ali Evropski parlament do konca leta ne sprejmeta ugovora, bo besedilo predloga začelo veljati v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz Bruslja. Sledilo bo šestmesečno obdobje postopnega opuščanja, nato pa bo začela veljati popolna prepoved uporabe v živilih.

V EU kot novo živilo odobrena prva žuželka
04. 05. 2021 14.39Stalni odbor za rastline, živali, hrano in krmo, svetovalno telo Evropske komisije, je v ponedeljek dal pozitivno mnenje za uvrstitev posušenih ličink velikega mokarja med nova živila, je zapisano na spletni strani Evropske komisije. Živilo se predvideva za uporabo kot prigrizek ali pa kot sestavina v različnih prehrambnih izdelkih.

V veljavo stopa uredba EU o preglednosti ocenjevanja tveganja v prehranski verigi
27. 03. 2021 08.09V veljavo je stopila evropska uredba o preglednosti in trajnosti ocenjevanja tveganja v prehranski verigi v EU. Med drugim bo nova zakonodaja javnosti omogočila dostop do znanstvenih študij in informacij, ki jih Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) posreduje industriji že v postopku analize tveganja, so zapisali na NIJZ.

NIJZ: Novi koronavirus se z uživanjem hrane ne prenaša
29. 11. 2020 18.32Znanstveniki in vlade po vsem svetu spremljajo širjenje novega koronavirusa, ki povzroča covid-19, in poudarjajo, da se po trenutnih podatkih virus z uživanjem hrane ne prenaša. Po podatkih Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) ni dokazov, da bi živila v zvezi s covidom-19 predstavljala tveganje za javno zdravje, so sporočili z NIJZ.

Aditive najdemo skoraj povsod, tudi tam, kjer niso nujno potrebni
29. 11. 2020 16.00Večina predpakiranih prehranskih izdelkov vsebuje aditive, saj jih najdemo tako v kruhu kot francoskih solatah. A dejstvo je, da lahko potrošniki s svojo izbiro vedno vplivamo na ponudbo. Kaj sploh so aditivi, kakšno vlogo imajo in zakaj jih proizvajalci sploh dodajajo v izdelke?

Uprava za varno hrano: Ni dokazov, da se novi koronavirus prenaša s hrano
18. 09. 2020 16.05Iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so sporočili, da kljub velikemu obsegu pandemije covida-19 doslej ni bilo poročil o prenosu bolezni z uživanjem hrane. Po navedbah Evropske agencije za varnost hrane ni dokazov, da hrana pomeni tveganje za javno zdravje v zvezi s covidom-19. Za glavni način prenosa novega koronavirusa se šteje prenos z osebe na osebo, zlasti prek dihalnih kapljic, ki jih okužene osebe izkihajo, izkašljajo ali izdihajo.

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?
08. 06. 2020 16.46Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Ob prepovedi pesticidov na slovenskem trgu prepovedani trije pripravki
13. 01. 2020 11.00Potem ko je Evropska komisija potrdila prepoved pesticidov klorpirifos in klorpirifosmetil na evropskem trgu, ker povzročata poškodbe dednega materiala in delujeta toksično na živčni sistem, bo Slovenija s trga umaknili Reldan 22 EC, Pyrinex M22 in Daskor 440. Naša država je sicer prepoved pesticidov na evropski ravni podprla.

Bruselj potrdil prepoved pesticida klorpirifos
10. 01. 2020 14.01Evropska komisija je potrdila prepoved pesticidov klorpirifos in klorpirifosmetil na evropskem trgu. Ugotovili so namreč, da povzročata poškodbe dednega materiala ter delujeta toksično na živčni sistem. Uporaba pesticida ima lahko tako genotoksične kot nevrološke učinke na razvoj otrok, vrednosti, do katere je izpostavljanje pesticidu še varno, pa ni mogoče določiti.

Gobove juhe ... Kje so pa gobe?
04. 06. 2019 11.12Da ima gobova juha iz vrečke s pravo domačo le malo skupnega, smo vedeli. Ne pa tudi, da ima le malo skupnega z gobami. Dve, ki sta naprodaj pri nas, vsebujeta zgolj dva odstotka gob, medtem ko je v z gobami najbogatejši teh gozdnih plodov okoli 10 odstotkov.