eden od pet milijonov

Trump z zlato kartico vabi priseljence, a le tiste z debelo denarnico

04. 04. 2025 09.02

Donald Trump je dan po napovedi uvedbe svetovnih carin, ki ji je sledil občuten padec vrednosti delnic, na letalu Air Force One pokazal zlato kartico. Gre za posebno kartico, na kateri je obraz Trumpa, premožni priseljenci pa jo lahko kupijo za pet milijonov dolarjev (4,5 milijona evrov) in s tem pridobijo dovoljenje za bivanje v ZDA.

Bivši direktor Rome o igralcu Zvezde: Pri 16 letih je pil in spal na klopeh

31. 03. 2025 20.21

Nekdanji športni direktor Rome Walter Sabatini je postregel z anekdoto o srbskem napadalcu Nemanji Radonjiću, ki razkriva, da je član Crvene zvezde v preteklosti pogosto ponočeval, popival in bil pravi kralj nočnega življenja. Radonjić je po tem slovel, njegove noči so se pogosto končale v zgodnjih jutranjih urah. Takšen življenjski slog je imel posledice, saj ni uspel doseči svojega velikega potenciala.

Ministrstvo: 'Neprofitna' najemnina močno podcenjena, po novem bi vključevala dodatek za vzdrževanje

31. 03. 2025 10.44

Vlada je v petek v javno obravnavo poslala zakonodajni paket na področju stanovanjske politike. Ta med drugim vključuje novelo stanovanjskega zakona, s katero naj bi izboljšali delovanje stanovanjskih skladov ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki bo omogočil 100 milijonov evrov letno za gradnjo stanovanj. Z zakonodajo bi vlada tako omogočila milijardo evrov za gradnjo 20.000 javnih najemnih stanovanj v naslednjih 10 letih. Podrobnosti stanovanjskih zakonov je predstavil minister Maljevac, ki je dejal, da trenutno zaključujejo tudi pregled zemljišč v javni lasti, ki so primerna za gradnjo. Takšnih naj bi bilo v državi več kot 500. Predvidene so tudi spremembe pri oddajanju, da bi se pospešilo izbor najemnikov in omogočilo vzdrževanje.

Golob napovedal 'največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini države'

25. 03. 2025 15.01

V novomeškem naselju Podbreznik so prerezali trak pred vhodom enega od novih stanovanjskih blokov. S tem so slovesno odprli sosesko s 186 javnimi najemnimi stanovanji. Odprtja se je udeležil tudi premier Golob, ki je ob tej priložnosti napovedal "največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini Slovenije".

Podpisana 150-milijonska pogodba za 30 novih električnih lokomotiv

21. 03. 2025 12.12

Predstavniki družbe SŽ-Tovorni promet in nemške enote francoske multinacionalke Alstom so v Ljubljani podpisali pogodbo za nakup 30 novih večsistemskih električnih lokomotiv za tovorni promet. Pogodba je z rezervnimi deli vredna nekaj nad 152 milijonov evrov brez davka in pomeni največjo pomladitev tovrstnega voznega parka v 20 letih.

Novo razkriti dokumenti prebudili teorije zarote, da je v atentat vpletena CIA

21. 03. 2025 09.03

Po spodleteli invaziji CIA na Kubi v Prašičjem zalivu leta 1961 je eden izmed svetovalcev opozoril predsednika Johna F. Kennedyja, da je CIA, ki stoji za tem, postala premočna. Predlagal je, da se State Departmentu podeli nadzor nad vsemi tajnimi dejavnostmi in razbije CIA. To je razkrito v novo objavljenih dokumentih, povezanih z atentatom na JFK. In ta podatek je znova prebudil teorije zarote o tem, da je bila v njegovo smrt vpletena CIA.

Izkoriščamo neomejeno bolniško ali smo Slovenci res večkrat bolni?

20. 03. 2025 16.11

Zlorab bolniških odsotnosti ni malo. Recimo takšnih, ki zbolijo dan pred vikendom, ali pa takšnih, ki so odsotni z dela več kot 10 let. To so skrajnosti bolniških, ki so v Sloveniji posebnost. Gre za izkoriščanje neomejene bolniške ali smo Slovenci res večkrat bolni? Ministrstvo za zdravje predlaga, da bi bolniška lahko trajala največ dve leti, zdravnik pa bi lahko pacientu dodelil do tri mesece bolniške in ne več 30 dni kot do zdaj, ves ta čas pa bi seveda morali tudi jamčiti, da je upravičeno bolniško odsoten.

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod

14. 03. 2025 06.00

Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

Trump lagal o financiranju Ukrajine, carinah, več izjav brez konteksta

05. 03. 2025 15.32

Po šestih tednih predsedovanja je Donald Trump v torek zvečer nagovoril ameriški kongres ter predstavil svoje cilje za naslednja štiri leta. Med drugim je komentiral pismo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, dejal pa je tudi, da bo ameriško gospodarstvo zaradi uvedb carin na blago iz nekaterih držav doživelo nekaj "prebavnih motenj". A kot poudarjajo preverjevalci dejstev, je Trump v svojem govoru, ki je trajal uro in 40 minut, nanizal več laži, izjav brez konteksta, določene izjave, ki so jih preverili, pa so bile resnične.

Študija: Moški z boljšo kakovostjo sperme živijo dlje

05. 03. 2025 13.08

Moški z boljšo kakovostjo sperme v povprečju živijo od dve do tri leta dlje kot tisti s slabšo kakovostjo, je razvidno iz študije danskih raziskovalcev, ki so jo objavili v znanstveni reviji Human Reproduction. V študijo so med letoma 1965 in 2015 vključili skoraj 80.000 moških.

Ledeni policijski curek in tek za dvometrskim Kličkom

24. 02. 2025 07.00

Trije dnevi Putinove "posebne vojaške operacije" so danes postali tri leta. A da ti trije dnevi v resnici trajajo že precej dlje, dobro ve urednica zunanjepolitične redakcije naše televizije. Facebookov spominski opomnik je Katjo Horvat Plevnik pred mesecem dni vrnil v čas pred 11 leti, ko ji je ponovno prikazal fotografijo s čelado na glavi v družbi fotografa Mira Majcna. Pisal se je januar 2014 in v krogu takratne uredniške zasedbe POP TV je padla odločitev, da se gre v Ukrajino. Protestniki, ki so zahtevali odstop tedanjega proruskega predsednika Viktorja Janukoviča, so namreč že več tednov vztrajali na ulicah Kijeva, postalo je jasno, da so pred vrati velike spremembe.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji

21. 02. 2025 09.47

Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

FBI po Trumpovem ukazu odkril na tisoče dokumentov o atentatu na Kennedyja

12. 02. 2025 08.44

FBI je sporočil, da je našel 2400 izgubljenih datotek, povezanih z atentatom na predsednika Johna F. Kennedyja. Našli so jih po tem, ko je novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump januarja podpisal izvršni ukaz za razveljavitev tajnosti vseh datotek, povezanih s streljanjem leta 1963. Anna Paulina Luna, vodja nove delovne skupine za razglasitev zveznih skrivnosti, je povedala, da sta bila po njenem mnenju v atentat vpletena dva strelca.

Sprehod po gradbišču največje poslovne stavbe v Sloveniji z jogo na strehi

29. 01. 2025 18.03

Medtem ko še eden v nizu (pre)toplih januarskih dni jezi ljubitelje zime, je bil kot tak idealen za ogled prepišnega gradbišča še nedokončane zgradbe. Prijetni sončni žarki, ki so obsijali vrh bodoče največje poslovne stavbe s Sloveniji, so nakazali, kakšen bo delovni dan najemnikov njenih pisarn. Sestanke in poslovne zabave bodo lahko imeli kar na strehi, kjer bo organizirana tudi tedenska joga, razgled s tamkajšnjih 2000 kvadratnih metrov dostopnih površin pa se bo razprostiral od Ljubljanskega gradu do Šmarne gore.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?

23. 01. 2025 06.09

Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Tamm se predstavi: Olimpija mi je ponudila vse, kar sem iskal

11. 01. 2025 07.00

Pred odhodom na priprave v Španijo so v taboru Olimpije uradno predstavili za zdaj edino okrepitev v januarskem prestopnem roku. Kot prost nogometaš je v Ljubljano prišel najboljši strelec estonskega prvenstva v minuli sezoni, 23-letni Alex Matthias Tamm. Slovensko prvenstvo vidi kot velik korak naprej, odločitev za podpis z zmaji pa je bila, kljub ponudbam iz Turčije in Poljske, enostavna, je pojasnil.

Kateri zvezdniki so v požarih izgubili dom?

09. 01. 2025 14.44

Požari v Kaliforniji niso prizanesli niti zvezdnikom. Ognjeni zublji so dom vzeli tudi oskarjevcu Anthonyju Hopkinsu, zakoncema Leighton Meester in Adamu Brodyju, igralki Anni Faris, zvezdnici Paris Hilton, igralcu Eugenu Levyju in številnim drugim. Fotografije uničenih zvezdniških domov so že preplavile splet.

Nogometaši, ki se lahko po novem za prestop dogovorijo brez odškodnine

01. 01. 2025 12.55

Z vstopom v novo leto se je v večini najmočnejših evropskih prvenstev uradno začel zimski prestopni rok. To obenem pomeni, da se lahko nogometaši, ki so v zadnjem letu svojih pogodb, že dogovarjajo za morebitno poletno selitev brez odškodnine. Med njimi je kar nekaj zvezdnikov svetovnega formata, med katerimi izstopa Mohamed Salah.

Zakaj nekateri nimajo težav dobiti delavcev?

26. 12. 2024 17.11

Kot plezalec je bil perfekcionist, kot podjetnik je moral popustiti, sicer bi mu vsi pobegnili, pravi v smehu manager leta, lastnik in direktor podjetja Lumar. Če jaz ne delam rad popoldne, tudi moji delavci ne bodo, pojasnjuje odločitev, da večina pri njih dela enoizmensko, Robert Medle, lastnik in direktor podjetja Roletarstvo Medle. Zaposleni lahko pripeljejo hišnega ljubljenčka, se iz zgornjega nadstropja spustijo po toboganu, se rekreirajo v službi, vse zato, da se dobro počutijo, razlaga lastnik Intere, najboljšega zaposlovalca med malimi podjetji. Trije lastniki, ki izstopajo po uspešnosti njihovih podjetij. Za rubriko 24UR Dejstva so spregovorili o letošnjem poslovnem letu, o pridobivanju novih kadrov, koliko jih plačujejo in kaj počnejo z dobički.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'

13. 12. 2024 15.20

Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Na Otoku v en glas: Nova dveletna pogodba za Mohameda Salaha

08. 12. 2024 11.36

Mohamed Salah, ki v letošnji sezoni dokazuje, da je eden najbolj vročih nogometašev ta hip, naj bi bil tik pred podpisom nove pogodbe z Liverpoolom. Po tem, ko je nogometaš javno izrazil dvome o svoji prihodnosti na Anfieldu, je sedaj, kot se zdi, zgodba le zavila na prava pota. Sunday Mirror namreč poroča, da naj bi obe strani dosegli kompromis, ki bo Egipčana v Angliji zadržal vsaj do leta 2027. Novice v klubu sicer še niso uradno potrdili, privrženci Redsov tako sedaj čakajo, da lahko začnejo slaviti.

Razdeljena avtomobilska industrija – odpuščanja ali nove priložnosti za razvoj?

05. 12. 2024 06.00

Slovenska avtomobilska industrija je že več mesecev na trnih zaradi težav nemške industrije. Pri Volkswagnu, Fordu, Nissanu in Audiju so odpuščanja že napovedali. Posledično nekatera slovenska podjetja – Boxmark in Mahle – odpuščajo in selijo svojo proizvodnjo iz Slovenije. Odpušča tudi Unior. Cimos je že odpustil štiri ljudi. Na drugi strani v Hidrii 1728 zaposlenih ne bo ostalo brez službe. Podjetjem, kot je Elaphe, pa kriza lahko celo koristi.

Finančni komentar: Investicijsko-delniški oskarji 2024

03. 12. 2024 06.30

Ljubljanska borza je podelila nagrade najboljšim delniškim družbam v različnih kategorijah. Delnico leta prve kotacije je prejela Nova Ljubljanska banka. Delnico leta standardne kotacije je prejela družba Salus. Nagrado za najboljše odnose z vlagatelji je prejela Krka.

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno

16. 11. 2024 20.24

11. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi

07. 11. 2024 06.00

Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Burgerji, teksaška vodka in orokavičeni Bernie v Ljubljani

06. 11. 2024 10.35

250 ljudi v večernih toaletah je v torek zvečer napolnilo prostorno sobano v kleti enega izmed ljubljanskih hotelov. Po stenah so visele ameriške zastavice, pladnji so se šibili pod znamenitimi burgerji. V kozarcih sicer ni bil znameniti viski, je pa bil koktejl z vodko iz Teksasa, obarvan v rdečo ali modro. Torej v dve barvi, ki sta zaznamovali ta večer. Oči vsega sveta so bile namreč v zadnjih urah uprte v ZDA, kjer so se rdeči republikanci in modri demokrati potegovali za tako želene ključe Bele hiše.

Slovenska delegacija v Bruslju predstavila načrte s superračunalnikom

04. 11. 2024 15.18

Delegacija ministrstva za digitalno preobrazbo se je v Bruslju srečala s predstavniki generalnega direktorata Evropske komisije za komunikacijska omrežja, vsebine in tehnologijo. Generalni direktor Roberto Viola je pozdravil odločitev Slovenije, da se za sredstva za projekt superračunalnika in tovarne umetne inteligence poteguje v dveh prijavah.

Kje je obljubljeni 100-milijonski slovenski superračunalnik?

03. 11. 2024 19.27

Bo Slovenija namesto za svojega, ki ga je sredi New Yorka obljubljal premier Robert Golob, pet milijonov evrov prispevala za izgradnjo superračunalnika v tehnološkem centru v Bologni? V ponedeljek bo znana odločitev, ali je bila Slovenija skupaj z italijanskim partnerjem uspešna na evropskem razpisu, šele morebitni uspeh na tem razpisu pa naj bi precej povečal naše možnosti na naslednjem evropskem razpisu za izgradnjo lastnega slovenskega superračunalnika. Kje je torej 100 milijonov evrov vredni računalnik, ki naj bi, kot so pred meseci napovedovali v vladi, že nastajal v Mariboru?

Gyökeres nadaljuje izjemno strelsko formo

02. 11. 2024 10.55

Napadalec Sportinga Viktor Gyökeres še naprej blesti. Šved je ob zadnji ligaški zmagi portugalskih prvakov (5:1) dosegel štiri zadetke, v letošnji sezoni pa jih je v vseh tekmovanjih zbral že 20.

So vzorci iz Biobanke matičnih celic res na varnem? Molči tudi agencija

29. 10. 2024 20.02

"Sama nisem nikoli vstopala v kriobanko." S temi besedami je Gordana Živčec Kalan, nekdanja predsednica Zdravniške zbornice in zdaj lastnica podjetja Gaia Cell, ki je brez dovoljenja Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke že pred pol leta prevzela več tisoč vzorcev tkiv in celic novorojenčkov propadle Biobanke, zavrnila našo prošnjo, naj pokaže, da so vzorci matičnih celic res shranjeni na varnem. Kako je mogoče, da direktor Javne agencije za zdravila Momir Radulović že četrti teden ne stopi pred kamere in pojasni, zakaj so inšpektorji, ki bi morali po zakonu izvajati strog nadzor nad ustanovami, ki ravnajo s človeškimi tkivi in celicami, ta nadzor uvedli šele pol leta po tem, ko je Biobanka postala neoperativna? In zakaj so jim izdali dovoljenje, kljub neizpolnjevanju strogih varnostnih zahtev? Kje so vsi milijoni, ki jih je Biobanka zaračunala staršem?