easa

Namesto dveh v letalski kabini le še en pilot?
22. 01. 2025 11.33Letalske družbe želijo zmanjšati število pilotov, da bi prihranile denar, kar povzroča veliko slabe volje med piloti in sindikatom. Nove tehnologije bi namreč lahko omogočile, da je v pilotski kabini le en pilot. Agencija EU za varnost v letalu bo to možnost še preučila in pripravila smernice.

'Cev za gorivo, ki je prizemljila celo floto, naj bo večkrat pregledana'
19. 09. 2024 14.29Okvara motorja letala Airbus A350, zaradi katere je družba Cathay Pacific na začetku septembra odpovedala več deset letov, bi lahko povzročila veliko škodo, je pokazala preiskava hongkonških oblasti. Zaradi iztekanja goriva bi namreč lahko prišlo do obsežnega požara. Priporočili so redne dodatne preglede cevi za gorivo.

Po vzletu zagorel motor Airbusa A350, prizemljili celotno floto
05. 09. 2024 15.54Letalo Airbus A350 hongkonške letalske družbe Cathay Pacific, ki je bilo na poti v Zürich, se je pred dnevi moralo vrniti v Hongkong zaradi požara na motorju. Agencija EU za varnost v letalstvu je zaradi incidenta odredila varnostne preglede vsaj dela flote A350.

Srečku Janši poln mandat na čelu kontrole zračnega prometa
18. 07. 2024 08.53Uprava Slovenskega državnega holdinga (SDH) je Srečka Janšo na predlog nadzornega sveta imenovala za direktorja družbe Kontrola zračnega prometa. Janša podjetje od odhoda Roka Marolta s položaja vodi kot začasni direktor, petletni polni mandat pa bo začel opravljati s 1. avgustom, so sporočili iz SDH.

Posodobitev zakona o letalstvu: s sodobnim pristopom do večje varnosti
13. 06. 2024 16.14Vlada je potrdila predlog novega zakona o letalstvu, ki bo sedanjega predvidoma nadgradil tako, da bo civilno letalstvo prilagojeno sodobnim pristopom pri zagotavljanju letalske varnosti, tehnologiji, sistemom in postopkom v civilnem letalstvu. Hkrati bo vsebinsko širši, saj bo urejal tudi vojaško in policijsko letalstvo.

Za Bratuškovo program kandidata pomanjkljiv, ta očitke zavrača
30. 11. 2023 21.59Vlada je natečaj za direktorja agencije za civilno letalstvo zaključila brez izbire kandidata. To je predlagala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, saj je program kandidata Jureta Griljca, ki opravlja funkcijo vršilca dolžnosti direktorja agencije, pomanjkljiv, Griljc pa v času vodenja agencije ni izpolnil pričakovanj.

'Pozabili so na tiste na tleh'
10. 07. 2022 09.38"Letališča, pa tudi operaterji sprejema in odpreme potnikov ter letal so iz pandemije izšli z znatno manjšim številom zaposlenih. Kar pa je še huje, članice EU so med pandemijo namenjale obsežno finančno pomoč svojim letalskim družbam, vendar so popolnoma pozabile na zemeljski segment letalske industrije," opozarja nekdanji direktor več hrvaških letališč Tonči Peović, ki je predsedoval tudi mednarodnemu združenju letališč, ki letno prepeljejo več milijonov potnikov. Na evropskem nebu se zdaj vrstijo zamude in odpovedi poletov, na letališčih pa vlada kaos zaradi gneče.

Pahor odlikoval Toplaka in Battellija ter čestital državljanom
25. 06. 2022 16.08Predsednik republike Borut Pahor je na posebni slovesnosti odlikoval nekdanjega rektorja Univerze v Mariboru Ludvika Toplaka in nekdanjega poslanca italijanske narodne skupnosti Roberta Battellija. Ob dnevu državnosti je nato nagovoril državljane in tudi obiskovalce, ki so si v okviru dneva odprtih vrat ogledali njegove uradne in delovne prostore. K besedi je povabil tudi predsednika prve demokratično izvoljene slovenske vlade Alojza Peterleta, ki je bil med gosti na slovesnosti ob vročitvi odlikovanj.

Na zemljevidu ECDC Slovenija nič več povsem temno rdeča
19. 05. 2022 16.45Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) Slovenija ni nič več obarvana povsem temno rdeče, kar se je zgodilo prvič po septembru lani. Vzhodna polovica države je po novem obarvana rdeče. Zemljevid ECDC je sicer vse bolj siv, saj približno polovica držav opravlja premalo testiranj.

Vstop v Avstrijo brez omejitve, na letalih brez mask
16. 05. 2022 06.29Avstrija je odpravila vse omejitve za vstop v državo, ki so jih uvedli zaradi epidemije covida-19. Za vstop v državo ni več potrebno izpolnjevanje pogoja PCT. V EU pa v skladu s smernicami, ki sta jih izdali Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), na letališčih in letalih ni več obvezna uporaba zaščitnih mask.

V letalih in na letališčih v EU maske ne bodo več obvezne
11. 05. 2022 12.47Maske se poslavljajo tudi z evropskih letališč in iz letal, saj njihova uporaba s ponedeljkom ne bo več obvezna. Evropska agencija za varnost v letalstvu in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni sta odločitev sprejela zaradi ravni precepljenosti in prekuženosti, pa tudi zato, ker so številne države članice že odpravile večino protikoronskih omejitev.

Fotografija, ki pove vse: prazen zračni prostor nad Ukrajino
24. 02. 2022 19.36Agencija EU za varnost v letalstvu je letalskim družbam izdala opozorila glede ukrajinskega, moldavskega in beloruskega zračnega prostora. Pristajanja, vzleti in preleti so v Ukrajini in Moldaviji prepovedani, prav tako je še vedno prepovedano leteti nad območjem Belorusije. Kako je to videti v praksi, je razvidno iz objavljene fotografije.

Umrl Mario Plenković, oče hrvaškega premierja
20. 02. 2022 11.49V soboto zvečer je v Zagrebu po dolgotrajni in težki bolezni umrl profesor Mario Plenković, oče predsednika hrvaške vlade Andreja Plenkovića, poročajo tamkajšnji mediji. Zaradi očetove smrti je hrvaški premier odpovedal udeležbo na varnostni konferenci v nemškem Münchnu.

5G in letala v Sloveniji: Posegi na vplivno območje letališč le ob zeleni luči CAA
07. 02. 2022 10.47Januarja je več letalskih družb odpovedalo polete v ZDA, šlo pa je za odziv na bojazni, da bi lahko aktivacija komunikacijskih stolpov za omrežje 5G blizu letališč zmotila delovanje navigacijskih sistemov letal. Britanska agencija za civilno letalstvo je letalskim družbam izdala varnostno opozorilo. V nekaterih delih ZDA so vmes zaustavili aktivacijo omenjene tehnologije, drugod se njeno uvajanje zdaj nadaljuje. Dogajanja v zvezi s to problematiko, predvsem morebitna motenja radijskih letalskih višinomerov s 5G signali, skrbno spremljajo tudi po Evropi, enako v Sloveniji. Glede morebitnega postavljanja stolpov, denimo v okolici Brnika, bi bilo preverjanja treba začeti že v fazi prostorskega urejanja, pravijo pristojni.

Se bomo lahko od leta 2024 po Rimu zapeljali kar z zračnim taksijem?
29. 10. 2021 06.25Če bo šlo vse po načrtih, bodo lahko potniki, ki bodo leteli v Rim od leta 2024 naprej, poleteli vse do središča mesta. Startup podjetje Volocopter namreč upa, da bo letališče Fiumicino postalo pionirsko mesto za t. i. zračni taksi. Vožnja z njim naj bi sprva stala 150 evrov, a pričakujejo, da se bo z razširitvijo uporabe ta kasneje znižala.

Po odpravi prepovedi na Brniku prvič pristal Boeing 737 MAX
07. 07. 2021 10.20Po več kot dveh letih je v torek na Brniku pristalo letalo Boeing 737 MAX, ki je v Ljubljano prispelo iz Varšave. Na omenjeni liniji poljski prevoznik navadno sicer leti z Embraerji družine E170 in E190, v torek pa so zaradi večjega števila potnikov v prihodu spremenili tip letala in tako je na Brniku pristalo letalo s kapaciteto 186 sedežev, ki ga je poljski prevoznik prevzel junija 2018.

Enodnevni preobrat: protitočna zaščita za S5-DBS znova dovoljena
01. 07. 2021 16.29Poročali smo, da je Agencija za civilno letalstvo podala precej jasno in obširno pojasnilo, zakaj je morala prepovedati letenje protitočnega letala, a je v enem dnevu nato odobrila izjemo, ki jo je minister za kmetijstvo napovedal že isti dan po prepovedi. Mariborska protitočna obramba ima tako začasno dovoljenje, ki velja tri mesece.

Letalo za protitočno obrambo SV Slovenije ostalo brez dovoljenj
30. 06. 2021 10.57Protitočna obramba v Sloveniji ima že dolgo zgodovino. Kljub temu, da znanstveniki in meteorologi pravijo, da ne deluje, saj se fizika delovanja nevihtnih oblakov in majhno letalo z nekaj kilogrami reagenta enostavno ne izidejo, je bilo to vedno politično vprašanje. A kot kaže, je zdaj agencija za civilno letalstvo odvzela dovoljenje za protitočno letalo v Mariboru.

Številne kritike zaradi ugrabitve letala, oblasti objavile zapis pogovora s pilotom
25. 05. 2021 07.52Avtoritaren beloruski režim Aleksandra Lukašenka je v nedeljo sprožil mednarodni škandal zaradi ugrabitve potniškega letala družbe Ryanair, katere cilj je bil aretiranje novinarja Romana Protaseviča. Ta se je kasneje iz zapora oglasil z videoposnetkom, v katerem je zatrdil, da policija z njim lepo ravna, in priznal kazniva dejanja, za katera mu grozi do 15 let zapora. Predsednik Evropskega parlamenta je predlagal, da bi glavna letališča držav članic EU izobesila fotografijo novinarja, beloruske oblasti pa so zdaj objavile tudi zapis pogovora s pilotom Ryanairovega letala.

Letalo s slovenskimi dopustniki, namenjenimi na Madeiro, pri poletu trčilo s ptico
09. 05. 2021 10.07Trade Air, ki bi moral z dopustniki, ki so se namenili na toplo Madeiro, danes zjutraj poleteti z letališča Jožeta Pučnika, je imel ob poletu težave in se je moral vrniti na letališče. Na Fraportu so potrdili, da je letalo po poletu trčilo s ptico, potnike pa je na cilj odpeljalo drugo letalo.

Milijardni posel: Pipistrel bo za kitajskega logista izdelal 1000 brezpilotnih letal
14. 04. 2021 06.19Milijardni posel za Boscarolov Pipistrel v času koronakrize je prav gotovo eden največjih poslov v slovenskem gospodarstvu letos in dokaz ter spodbuda, da se da dobro delati in uspeti tudi v času epidemije, ko so ugasnila mnoga podjetja in s tem izginila številna delovna mesta. Ta posel je tudi dokaz, da je prava prihodnost slovenskega gospodarstva, in s tem tudi delavca, v podjetjih, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost in so tehnološko napredna. Ta podjetja svojim zaposlenim izplačujejo višje plače kot ostala delovno intenzivna podjetja, ki delavcem v glavnem izplačujejo minimalne plače.

Nov zasilni pristanek boeinga zaradi domnevnih težav z motorjem
23. 02. 2021 10.59Saga z boeingi se nadaljuje. Tokrat je letalo Boeing 757 ameriškega prevoznika Delta Air Lines, ki je bilo na poti iz Atlante v Seattle, moralo zasilno pristati, potem ko je nadzorni sistem posadko opozoril na morebitno napako na enem od motorjev. Medtem pa na Nizozemskem preiskujejo incident, v katerem so kmalu po vzletu odpadli deli tovornega boeinga 747-400. Oba sta letela z motorjem iste znamke, Pratt & Whitney, kot nesrečno letalo iz Denverja.

Po odpovedi motorja po vsem svetu prizemljili 128 letal Boeing 777
22. 02. 2021 08.17Po nesreči boeinga 777, ki se je po eksploziji motorja moralo vrniti na denversko letališče, so pri Ameriškemu prozivajalcu letal po vsem svetu pozvali k prizemljitvi 128 letal tipa 777. Obratovanje tovrstnih letal z enakim motorjem Pratt & Whitney PW4000, ki je bil kriv za nesrečo nad Denverjem, so že ustavile družbe United Airlines in glavni Japonski družbi JAL in ANA. Pristojni organi vzrok nesreče še preiskujejo.

Zelena luč Boeingovim letalom 737 max v Evropi
27. 01. 2021 14.15Evropska agencije za varnost v letalstvu (EASA) je Boeingovim letalom 737 max prižgala zeleno luč za vrnitev v evropski zračni prostor. Od prizemljitve letal po dveh tragičnih nesrečah v Indoneziji in Etiopiji sta minili skoraj dve leti.

Bruselj o potrdilu o cepljenju: Ključno preprečiti diskriminacijo
18. 01. 2021 12.09Voditelji Evropske unije bodo v četrtek razpravljali o pandemiji covida-19 in poteku cepljenja. Med drugim naj bi obravnavali tudi možnost uvedbe potrdil za cepljenje za turiste. Medtem ko se Grčija zavzema za potrdila, pa temu ni naklonjena Hrvaška, ki se sicer namerava tudi letos predstaviti kot epidemiološko varna destinacija. V Evropski komisiji pa pravijo, da je ključno preprečiti diskriminacijo tistih, ki se ne morejo ali nočejo cepiti.

Manipulacije na testih? Zaskrbljujoče poročilo pred novimi poleti 737 max
20. 12. 2020 11.55Marca lani so regulatorji po dveh tragičnih nesrečah prizemljili letala boeing 737 max. Začela se je preiskava, ki naj bi dala odgovore, zakaj je prišlo do tragedije, proizvajalec pa se je lotil popravkov. A pojavljajo se kritike, da so tudi pri ponovnem certificiranju ubirali sumljive bližnjice.

Varnostna opozorila strokovnjakov pri vračanju letal v zrak
15. 12. 2020 14.05Številni strokovnjaki so pozvali k dodatni previdnosti pri vračanju dolgo prizemljenih letal v uporabo. Prav tako bosta potrebna dodatna previdnost in čas pri ponovnem urjenju pilotov.

Agencije kritične do predloga zakona, ki 'posega v njihovo neodvisnost'
05. 10. 2020 15.25Javne agencije so bile v odzivu na združevanje agencij kritične, saj jih, kot trdijo, nihče ni obvestil, da se pripravlja omenjeni predlog zakona. Prav tako so mnenja, da združevanje bistveno vpliva na njihove pristojnosti in delovanje, hkrati pa tudi posega v njihovo neodvisnost. V Agenciji za civilno letalstvo medtem opozarjajo, da "predlagana ureditev v principu krši mednarodnopravno vzpostavljeni sistem".

Pipistrel prehitel Boeing in Airbus: prvi certificirali električno letalo
11. 06. 2020 08.39Pipistrel Velis Electro je prvo popolnoma električno letalo na svetu, ki je kadarkoli pridobilo tipski certifikat. Opravili smo delo, ki ga do sedaj ni uspel še nihče, zato smo vsi zelo ponosni, da smo člani te inženirske ekipe, pravijo v ajdovskem podjetju.

Nov glavobol za Boeing: 737 max še vsaj šest mesecev na tleh
22. 01. 2020 08.55Boeing je dejal, da ne pričakuje, da se bo letalo 737 max vrnilo v nebo pred poletjem, kar je veliko dlje, kot je sprva pričakoval. To predstavlja še dodaten udarec za letalske družbe, ki so zaradi prizemljitve izgubile dve sezoni, zdaj bodo najverjetneje morale iskati nove možnosti.