e-skiroji

Vedno več elektronike: sodobni požari napredujejo hitreje kot včasih
31. 01. 2025 12.49Sodobni požari napredujejo osem do devetkrat hitreje kot včasih, je povedal predsednik združenja za požarno varstvo Aleš Jug iz Zavoda za gradbeništvo Slovenije (ZAG). Posebno tveganje predstavljajo naprave z baterijami, ki lahko hitro zagorijo. Zaradi tega je čedalje bolj pomembno, da imajo tako javni kot stanovanjski objekti poleg naprav za gašenje tudi javljalnike požara.

Zastoja pred Karavankami in na Šentilju vztrajata
18. 08. 2024 09.34Na slovenskih cestah je bil danes ves dan zgoščen promet, predvsem v smeri z obale proti notranjosti in naprej proti meji z Avstrijo. Pred predorom Karavanke in na avtocesti pred mejnim prehodom Šentilj vztrajata dolga zastoja. Trenutno sta po podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste dolga devet oz. deset kilometrov. Do občasnih zastojev med drugim prihaja tudi na primorski avtocesti med razcepom Nanos in Brezovico.

Vse več poškodb zaradi e-skirojev: 'To ni igrača, je resno prevozno sredstvo'
09. 08. 2024 13.53Podatki Policije in zdravstvenih ustanov kažejo na občuten porast števila nesreč in poškodb med uporabniki električnih skirojev. Na UKC Ljubljana so lani obravnavali 661 poškodovanih s skiroji, do konca julija letos pa že 352, med njimi kar 200 mladoletnih oseb. Strokovnjaki zato pozivajo k odgovornemu ravnanju in s tem večji varnosti na cestah.

Hude nesreče: s skirojem 70 km/h, tudi pod vplivom alkohola in drog
26. 07. 2024 19.40Skoraj 70 kilometrov na uro skozi naselje, vožnja z več kot dvema promiloma alkohola v krvi, celo pod vplivom drog. Ne, ne govorimo o nespametnih voznikih avtomobilov, temveč o številnih lahkomiselnih voznikih električnih skirojev, ki že zadnjih nekaj let veljajo za ene največjih nadlog v prometu. Kar polovico prometnih nesreč, v katerih so udeleženi povzročijo sami. Poškodbe pa so seveda še veliko hujše, kot za volanom avtomobila. K ukrepanju zdaj poziva še dijaška organizacija. In kaj predlaga?

'Starši naj otrokom električnega skiroja ne kupujejo kot igračo, ker to ni'
19. 07. 2024 06.00Električni skiro - nedolžno darilo za otroka ali zapečatena usoda? Deklica uspavana in umetno predihavana tri tedne - brez čelade. 15-letnik trčil v vozilo - brez čelade. To so opozorila tistih, ki so bili udeleženi v prometni nesreči ali so poškodovane zdravili. Zaščitna oprema rešuje življenja in preprečuje najhujše, sploh ko govorimo o naših najmlajših. Samo v naši največji bolnišnici so letos zaradi padca s skirojem obravnavali že 165 otrok in najstnikov. Policija beleži srhljiv dvig številk v prometnih nesrečah udeleženih in poškodovanih voznikov električnih skirojev.

E-skiroji: nevarna cestna nadloga ali zelena rešitev za prometni kaos?
04. 05. 2024 13.30Električni skiroji, idealni za premagovanje krajših razdalj po mestnih središčih, so iz leta v leto bolj priljubljeni. A ker e-skiroji nikakor niso igrače, pač pa resna prevozna sredstva, je vse več tudi težav in izzivov: narašča število prekrškov, prometnih nesreč in poškodb, ki so zaradi visokih hitrosti podobne poškodbam mopedistov in motoristov. Dva voznika električnih skirojev sta doslej umrla. Čeprav je z električnimi skiroji dovoljeno voziti največ 25 kilometrov na uro, številni blokado hitrosti odpravijo in vozijo precej hitreje. Bi morali torej še zaostriti zakonodajo? Dvigniti starostno mejo za vožnjo z e-skiroji, uvesti tehnične preglede, obvezno zavarovanje odgovornosti, možnost odvzema tehnično neustreznih vozil? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Neodgovorno in nevarno: voznik e-skiroja v Letušu vozil 68 km/h
06. 03. 2024 14.50Celjski policisti so s stacionarnim radarjem v Letušu, kjer je hitrost vožnje omejena na 50 km/h, izmerili hitrost voznika e-skiroja, ki je naselju vozil s hitrostjo 68 km/h. Njegovo ravnanje je bilo neodgovorno in zelo nevarno, opozarjajo. V nesrečah z e-skiroji praviloma prihaja do hudih telesnih poškodb – najpogostejše so poškodbe glave, sledijo zlomi okončin in ključnice ter udarnine. Predlani je na območju PU Celje v prometni nesreči zaradi hudih poškodb umrl voznik e-skiroja.

Koliko je vredno človeško življenje? 'Regresni zahtevek 13.560 evrov je prenizek'
30. 11. 2023 06.00Vožnja 0,0 in desetkrat višja kazen za večkratne prekrškarje, do leta 2050 tudi brez mrtvih ali hudo poškodovanih zaradi prometnih nesreč. Vse to vsebuje resolucija, ki so jo poslanci v državnem zboru sprejeli soglasno in ki predvideva tudi več območij umirjenega prometa, ponoven pregled varnosti šolskih poti, prometne signalizacije, osnovnošolci pa bi za vožnjo z električnim skirojem morali opraviti tudi usposabljanje po vzoru kolesarskega izpita.

Poslanci enotno za boljšo prometno varnost: nič več tolerance do alkohola
28. 11. 2023 21.05DZ je brez glasu proti sprejel resolucijo o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa za obdobje od leta 2023 do 2030. Z njo naj bi dosegli, da na slovenskih cestah do leta 2030 ne bo umrlo več kot 50 ljudi. Resolucija sledi Viziji nič, ki zasleduje cilj nič mrtvih in nič hudo poškodovanih zaradi prometnih nesreč do leta 2050.

Cilj nacionalnega programa vlade je zmanjšati najhujše posledice prometnih nesreč
04. 10. 2023 15.54Vlada je na seji določila besedilo predloga resolucije o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa za obdobje od 2023 do 2030. Glavni cilj nacionalnega programa je prizadevanje za zmanjšanje najhujših posledic prometnih nesreč v cestnem prometu, in sicer tako, da na slovenskih cestah do leta 2030 ne bo umrlo več kot 50 ljudi, so sporočili po seji.

Dijaki izdelali prototip e-skiroja, ki zavira avtomatično
28. 09. 2023 20.08Bo vožnja z električnimi skiroji zaradi ideje, ki je nastala v Sloveniji, bolj varna? Celjska dijaka sta na podlagi ideje študentk Ekonomske fakultete izdelala prototip skiroja, ki začne avtomatično zavirati, ko voznik spusti eno od rok s krmila.

Divja vožnja s skirojem po Ljubljani: prevozil rdečo luč, ogrožal pešce
06. 09. 2023 08.52V uredništvo smo prejeli posnetek divje vožnje z električnim skirojem v Ljubljani. Skiroist je med drugim prevozil rdečo luč, skoraj zbil pešce, pri tem pa se snemal in vožnjo v živo prenašal na družbenem omrežju TikTok. Policija dogodek že preiskuje.

E-skiroje bi lahko vozili le starejši od 15 let, za vse pa bi bila obvezna čelada
05. 09. 2023 19.51V nekaj letih naj bi se spremenila pravila za vožnjo električnih skirojev. Tako vsaj predlaga stroka, ki bi e-skiroje rada prepovedala vsem mlajšim od 15 let, za 15-letnike organizirala tečaje vožnje, čisto vsem voznikom pa na glavo nataknila čelade. Mnogi vozniki e-skirojev se s tem v resnici strinjajo, kajti to je postalo pomembno prevozno sredstvo, predvsem v mestih, za varnost pa ni vedno dobro poskrbljeno.

Zaradi vse več nesreč v Parizu prepovedali izposojo e-skirojev
01. 09. 2023 15.08Medtem ko je za nas samoumevno, da si poleg koles lahko izposojamo tudi električne skiroje, pa so se v Parizu odločili prepovedati izposojo električnih skirojev, zaradi vse več nesreč in posledično vse več smrtnih primerov. Županja mesta je razpisala referendum, na katerem se je kar 90 odstotkov prebivalcev izjasnilo proti električnim skirojem.

Vozniki skirojev, pozor! Parkirali jih boste lahko le na označenih mestih
27. 06. 2023 12.44Mestna občina Ljubljana je začela označevati 107 lokacij za parkiranje električnih skirojev, tako tistih ponudnika Bolt kot ostalih. Zarisane naj bi bile julija. To bodo tudi edine lokacije, kjer se bo lahko skiroje parkiralo.

Spoznajte dobre projekte, ki spreminjajo prihodnost
12. 06. 2023 00.15Porsche Slovenija letos praznuje trideset let svojega uspešnega delovanja.

Ura parkiranja v Ljubljani dražja, globe za vožnjo s traktorjem v središču mesta
05. 06. 2023 06.16V Ljubljani je odslej cena za uro parkiranja v vseh treh območjih višja za 10 centov. V ožjem mestnem središču je tako za uro parkiranja treba odšteti 1,30 evra. Veljati je začela tudi globa v višini 160 evrov za tiste, ki bi v ožjem središču mesta brez posebne dovolilnice vozili težka tovorna vozila, delovne stroje ali traktorje.

Najstnik s potnico in brez čelade zapeljal pred avto
25. 05. 2023 08.37Prekmurski policisti so obravnavali nesrečo, ki jo je povzročil najstnik na e-skiroju. Ta je v križišču odvzel prednost in trčil v bok osebnega vozila. Sam je dobil lažje, njegova sopotnica pa huje poškodbe. Vozila sta se brez čelad. Dve nesreči z e-skiroji so obravnavali tudi ljubljanski policisti. Prvo je povzročil voznik, ki je s svojim e-skirojem vozil v napačno smer in se zaletel v avto, drugo pa voznikovo pretirano hitenje.

'E-skiroji niso zlo, a jih moramo uporabljati varno'
07. 04. 2023 06.21Električni skiroji lahko pripomorejo k večji mobilnosti, zmanjševanju prometnih zamaškov in zniževanju izpustov CO2, zato so dobrodošla alternativa avtomobilom. A nikakor ne na račun varnosti, so opozorili na mednarodni konferenci o prihodnosti e-skirojev, ki je potekala v Ljubljani. Trenutno stanje je nekoliko paradoksalno, saj se e-skirojev ostali udeleženci v prometu bojijo, njihovi vozniki pa se premalo zavedajo svoje odgovornosti.

V nesrečah udeleženih že 20 voznikov e-skirojev, pa se sezona šele začenja
03. 04. 2023 10.21Začenja se nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov e-skirojev, v okviru katere bodo policisti ves teden poostreno nadzirali uporabo teh lahkih motornih vozil. Preverjali bodo med drugim, ali vozniki izpolnjujejo pogoje za udeležbo v prometu, ali e-skiro uporabljajo pravilno in ali nosijo zaščitne čelade. Statistični podatki namreč kažejo, da število prometnih nesreč z udeležbo e-skirojev narašča. Lani smo zabeležili tudi prve smrtne žrtve.

Parižani glasujejo: bo izposoja električnih skirojev v prestolnici prepovedana?
02. 04. 2023 11.35Prebivalci Pariza glasujejo o tem, ali naj bo izposoja električnih skirojev v francoski prestolnici še naprej dovoljena oziroma ali naj jo prepovejo. Zaradi pogostih nesreč in nepravilne uporabe skirojev med prebivalci in turisti so se namreč pojavili pozivi k njihovi prepovedi.

Kakšna bo usoda e-skirojev? Podjetje Lime 'kupuje' podporo na referendumu
09. 03. 2023 15.20Bo 15 tisoč e-skirojev v francoski prestolnici obstalo? To bo znano 2. aprila. Mestna hiša je namreč razpisala referendum, na katerem bodo Parižani odgovarjali na vprašanje: "Bi v mestu ohranili električne skiroje na izposojo?" Podjetje za uporabo e-skirojev je uporabnikom, ki se bodo zglasili na referendumu, ponudilo brezplačno 10-minutno vožnjo.

Zaživel je novodoben dirkaški šport: dirkanje z električnimi skiroji
14. 01. 2023 21.00Svet dirkaških športov je dobil ne le novo prvenstvo, temveč tudi novo vrsto dirkanja: dirkanje z električnimi skiroji. V minulem letu je namreč zaživelo prvenstvo eSkootr Championship, v katerem tako moški kot ženske dirkajo z dvokolesnimi prevoznimi sredstvi, ki so v zadnjih nekaj letih preplavila ulice mest po vsem svetu.

Uporaba telefona med vožnjo: dovolj je lahko že pet sekund
09. 01. 2023 08.08Raziskave kažejo, da je med pisanjem SMS-sporočila ali pregledovanjem družbenih omrežij voznik povprečno pet sekund osredotočen na telefon in ne na vožnjo. V petih sekundah pri hitrosti 50 km/h tako "na slepo" prevozite skoraj 70 metrov, na avtocesti pri 130 km/h pa več kot 180 metrov. In čeprav mobilni telefon ne šteje med primarne vzroke za nastanek prometne nesreče, je izjemno pomemben dejavnik tveganja za njihov nastanek.

'Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu'
18. 11. 2022 15.46Agencija za varnost prometa in Policija v ponedeljek pričenjata nacionalno preventivno akcijo "Varno brez telefona v prometu". Mobilni telefoni so namreč zadnje desetletje eden izmed večjih motilcev pozornosti v prometu. Pristojni ob tem opozarjajo, da vozniki ob uporabi mobilnih telefonov pogosto povzročajo zastoje v prometu. A ne le to, njihova uporaba med vožnjo namreč tudi dokazano povečuje tveganje za nastanek prometnih nesreč. "Klic, sporočilo, všeček ali objava na družbenih omrežjih naj počakajo," ob tem poudarjajo pristojni.

'Vsak voznik mora razčistiti tudi pri sebi, zakaj bo vozil trezen'
05. 11. 2022 07.00V dneh, ko se dežela sonca in grozdja pripravlja na martinovo, je Evropska komisija Sloveniji prisolila zaušnico. Po porastu števila smrtnih žrtev v prometu smo lani zasedli prvo mesto med vsemi državami Unije. A botra nesreč nista le tradicionalna alkohol in težka noga, črno statistiko piše tudi vse več nesreč na električnih skirojih. Ob tem pa se vozniki motornih vozil tudi starajo, številni pa se v strahu, da bi izgubili izpit, ne upajo prijaviti na obnovitvene tečaje. Da mora vsak voznik pri sebi razčistiti, zakaj bo vozil trezen, poudarja Erik Logar z AMZS. "Ne zaradi Policije ali morebitne kazni, temveč zaradi sebe," pravi.

E-skiroji dobri za okolje, a slabi za prometno varnost
16. 09. 2022 07.22Hoja, kolesarjenje, vožnja z e-skirojem in druge oblike mikromobilnosti manj onesnažujejo okolje kot vožnja z motornimi vozili, kar med drugim pomeni, da prispevajo k bolj kakovostnemu življenju, predvsem v mestih. Zato strokovnjaki za trajnostno mobilnost spodbujajo, da spremenimo 'lagodne' potovalne navade z avtomobilom in jih zamenjamo z omenjenimi alternativami. A strokovnjaki na drugi strani opažajo, da postajajo vozniki e-skirojev vse bolj objestni. Kar 149 voznikov e-skirojev je bilo udeleženih v letošnjih prometnih nesrečah, med njimi sta dva umrla. Agencija RS za varnost prometa ob Evropskem tednu mobilnosti poziva k varni vožnji in strpnosti vseh udeležencev.

Previdno, šolarji so spet na cestah
01. 09. 2022 06.00Na cestah v okolici šol in vrtcev je spet bolj živahno, da bo tudi varno, pa skrbijo možje v modrem. V teh dneh namreč poostreno nadzirajo hitrost vožnje, pozorni pa so tudi na uporabo varnostnih pasov in telefonov. Prav tako jih zanima, ali se otroci varno pripeljejo v šolo, pa naj bo to z avtobusom, avtomobilom, kolesom ali skirojem. Opozarjajo tudi, da je rumena rutica obvezna tudi za učence drugih razredov, ne le za prvošolčke.

Vožnja z e-skirojem nevarna: zabeležena že prva smrtna žrtev
25. 08. 2022 19.56Tudi med Slovenci so električni skiroji vse bolj priljubljena prevozna sredstva. Žal pa je pri nas vsako leto več prometnih nesreč. Letos se jih je zgodilo že več kot lani v celotnem letu, poškodbe so velikokrat hude, e-skiroji so terjali tudi smrtno žrtev. Voznik je nesrečo povzročil sam.

Nevaren zgled: več kot 200km/h po odstavnem pasu za 'spletno slavo'
12. 08. 2022 08.04Družbena omrežja z videoposnetki, ki kažejo neodgovorno vožnjo, dajejo nevaren zgled mladostnikom, ki se želijo vključiti v družbo in biti njen del. V prometu je izjemno pomembno, da se držimo cestnih pravil ter omogočimo varno vožnjo sebi in drugim udeležencem v prometu, poudarjajo pristojni. To izključuje uporabo telefona med vožnjo, snemanje svoje vožnje ali vožnjo po odstavnem pasu, ki je namenjena intervencijskim vozilom.