e-oskrba

Zdesetkal nemški konvoj, strmoglavil Mustanga v Kuretnem in se boril s partizani

01. 04. 2025 16.45

1. aprila 1945 je iz letalske baze v Italiji poletela formacija šestih lovskih bombnikov P-51 Mustang. Bojni skupini je poveljeval avstralski poročnik Barnaby E. Davis. Južno od Radeč je skupina opazila veliko kolono sedemdesetih nemških vojaških vozil in se usmerila proti njej. Napadli so dvakrat. Prvič je zagorelo pet vozil, v drugo dodatnih 12 tovornjakov in oklepnikov. Toda poveljnikovo letalo so skozi motor "prebodli" izstrelki protiletalske obrambe konvoja. Povzpel se je na 1200 metrov, si odstranil kisikovo masko, usmeril nos letala navpično proti zemlji, odprl pokrov kabine in izskočil. Pustolovščina nekega Avstralca na Slovenskem pa se je šele začela ...

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let

10. 01. 2025 06.00

41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo

28. 12. 2024 08.04

Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Gazprom Avstriji zaprl pipico; cene bi lahko poskočile tudi pri nas

16. 11. 2024 13.38

Ruska energetska družba Gazprom je uresničila svojo napoved in ustavila dobavo plina Avstriji, so potrdili pri avstrijski energetski družbi OMV. Avstrija je sicer že pred tem sprejela previdnostne ukrepe, ogrožena naj ne bi bila niti oskrba Slovenije s plinom. Naša država je lani skoraj 70 odstotkov vsega uvoženega plina namreč dobila prav iz Avstrije. Največji trgovec tveganj za oskrbo Slovenije sicer ne vidi, dopušča pa možnost kratkoročnega skoka cen.

Brezplačna dolgotrajna oskrba po novem tudi na domu

24. 06. 2024 10.25

Kakovostne in dostopne storitve dolgotrajne oskrbe za vse, ki jih potrebujejo, so tu.

Dolgotrajna oskrba: prihajati bodo začele odločbe

10. 11. 2023 09.11

Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo avgusta končno dobili zakon, ki naj bi področje sistematske oskrbe uredil tudi sistemsko. V ponedeljek bodo upravičencem začeli pošiljati odločbe o vključitvi v zavarovanje, z novim letom se bodo začele uporabljati prve rešitve, poleti 2025 nas čaka nov obvezni prispevek.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?

09. 10. 2023 14.27

10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?

07. 10. 2023 12.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Začel je veljati zakon o dolgotrajni oskrbi

03. 08. 2023 06.07

Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je zdaj začel veljati, uporabljati pa se bo začel postopno od 1. januarja 2024, sistemsko ureja področje ter določa pravice in storitve. S 1. julijem 2025 pa prinaša obvezni prispevek, ki ga bodo plačevali tako delodajalci kot delojemalci in upokojenci. Zakon o dolgotrajni oskrbi iz leta 2021 je prenehal veljati.

DZ po vetu znova potrdil zakon o dolgotrajni oskrbi

21. 07. 2023 06.55

DZ je na vnovičnem glasovanju o zakonu o dolgotrajni oskrbi po izglasovanem odložilnem vetu DS zakon potrdil z 52 glasovi za in 10 proti. Za vnovično potrditev je bilo potrebnih vsaj 46 glasov. V poslanskih skupinah koalicije so poudarili, da je zakon ustrezen, poslanski skupini opozicije pa sta nasprotovali denimo financiranju dolgotrajne oskrbe.

Pri odpravljanju posledic neurja poškodovane najmanj tri osebe interventnih in vzdrževalnih služb

20. 07. 2023 06.59

Zahodni del Slovenije je zvečer prešla nova nevihtna linija z močnim vetrom in nalivi, nato pa se je čez noč ozračje umirilo. Gasilci trenutno na terenu odpravljajo številne posledice neurij, lokalne oblasti pa ocenjujejo nastalo škodo. V sredo je bilo sicer zabeleženih več kot 2200 intervencij. V jeseniški bolnišnici so obravnavali za tretjino več pacientov, elektrodistribucijska podjetja pa po državi pospešeno odpravljajo škodo.

DZ potrdil obravnavo predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi po nujnem postopku

13. 07. 2023 15.25

DZ je potrdil obravnavo predlogov Zakona o dolgotrajni oskrbi in novele Zakona o socialnem varstvu po nujnem postopku. Takšen sklep je sicer potrdil že kolegij predsednice DZ, a so v SDS podali zahtevo, naj DZ o tem vnovič odloča. Po zeleni luči poslancev matični odbor lahko nadaljuje obravnavo zakonskih predlogov.

SDS z zahtevkom zamika časovnico dolgotrajne oskrbe

12. 07. 2023 13.02

V državnem zboru bi morali poslanci in poslanke odbora za delo obravnavati predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, a ker je poslanska skupina SDS vložila zahtevek za ponovno odločanje o vrsti parlamentarnega postopka, se bo obravnava zakona zamaknila. Odbor je sejo prekinil, nadaljeval pa jo bo v četrtek po koncu dela izredne seje državnega zbora. Minister Simon Maljevac je dejal, da gre pri potezi SDS le za politično nagajanje in poskus zavlačevanja.

'Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS'

28. 06. 2023 10.13

Zastoj delovanja ESS, do katerega je prišlo, potem ko se premier Robert Golob ni udeležil za petek napovedane seje ESS, bi lahko vlada izkoristila za nadaljnje vlaganje neusklajenih predlogov zakonov, posebej zdravstvenih, v DZ, so opozorili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. "Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS in omogoči dovolj časa za socialni dialog," je dejal sindikalist in predsednik ESS Jakob Počivavšek, ob tem pa je bil kritičen še do delodajalske strani, ki da "zavira postopek usklajevanja".

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren

28. 06. 2023 06.00

Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'

27. 06. 2023 09.43

Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi

26. 06. 2023 15.25

Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Vlada predlog zakona o dolgotrajni oskrbi pošilja na ESS

22. 06. 2023 15.11

Vlada je začela obravnavo predloga zakona o dolgotrajni oskrbi in predloga novele zakona o socialnem varstvu. Pred potrjevanjem, predvidoma na dopisni seji, pa vlada oba zakonska predloga še pošilja v obravnavo Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS), je po seji vlade pojasnila direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman.

Oblikovano končno besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi: 'V središču uporabnik'

09. 06. 2023 11.23

Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi. Tega zdaj čaka še končna uskladitev znotraj koalicije in z ministrstvom za finance. "Središče usklajenega besedila novega zakona ostaja posameznik, uporabnik storitev," ob tem zagotavljajo na ministrstvu. "Smo hitro starajoča družba, aktivno prebivalstvo bo imelo od plačevanja prispevka, navkljub temu, da storitev dolgotrajne oskrbe sami še ne bomo potrebovali, korist že takoj," so dodali.

Si predstavljate, da v 90. letu živite visoko v hribih, sosedov pa skorajda ni?

25. 05. 2023 19.32

Danes 89-letna Milena Koprivnikar že 30 let, vse odkar je upokojena, živi visoko v hribih. Še vedno je vitalna in lahko poskrbi sama zase, za vsak slučaj pa ima na roki tudi zapestnico, s katero lahko kadar koli sproži poziv za pomoč. Obiskala jo je naša novinarka Barbara Bašič.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'

26. 03. 2023 07.00

Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Najprej obljube o ustrezni skrbi za živali, nato mrzel tuš: 'To je norčevanje!'

26. 01. 2023 09.16

Le tri dni po posvetu Za boljšo prihodnost živali, ki je na pobudo predsednice Urške Klakočar Zupančič potekal v DZ in na katerem so se zavzeli za zakonodajo, ki bo bolj prijazna do živali, so zavetišča po državi dobila sporočilo s kmetijskega ministrstva o predlogu pravilnika, ki med drugim vsebuje višino stroškov, ki jih bo država pokrila za tiste živali, ki so po 120 dneh še vedno v zavetišču. Gre za korak v pravo smer, saj se razbremenjuje že tako preobremenjena zavetišča, a kaj, ko je višina zneskov povsem nerealna in sramotno nizka.

V potresu v Indoneziji umrlo prek 160 ljudi, več kot 300 jih je poškodovanih

21. 11. 2022 10.31

Indonezijski otok Java je Stresel potres z magnitudo 5,6, v katerem je po najnovejših podatkih lokalnih oblasti umrlo najmanj 162 ljudi. Več kot 300 ljudi je poškodovanih. Neznano število ljudi še vedno pogrešajo.

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?

18. 11. 2022 15.21

Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

SDS vložila podpise za referendume, koalicija pravi, da gre za zlorabo

12. 10. 2022 14.06

Opozicijska stranka SDS je šesti dan zbiranja podpisov za razpis treh referendumskih pobud, in sicer referenduma o vladi, RTV in dolgotrajni oskrbi, škatle s podpisnicami odnesla v DZ. Poslanci stranke so ob tem povedali, da želijo odpraviti "napačno politiko sedanje vlade, ki siromaši vsakega med nami". Izjave so podali tudi predstavniki treh koalicijskih strank, ki SDS očitajo zlorabe akta, s katero bo "naredila škodo ljudem".

'Sedim in čakam konec vojne ali pa naš konec'

11. 08. 2022 12.18

89-letna Ida Svistunova zre skozi okno svojega razdejanega stanovanja v Slavjansku na vzhodu Ukrajine. Je ena izmed le štirih stanovalcev, ki so še ostali v njenem bloku sredi mesta, ki je pred začetkom konflikta nudilo dom več kot 100.000 ljudem. Zdaj jih je tam le še petina, srditi boji med ukrajinsko in rusko stranjo so infrastrukturo popolnoma uničili, prebivalci vodo lahko črpajo le iz vodnjakov. Toda kaj bo z njimi, ko bodo kmalu zmrznile še te cevi? "Sedim in čakam konec vojne ali pa naš konec," pravi.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?

08. 04. 2022 07.28

Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

Energetska kriza na Kosovu vpliva tudi na Evropo, prekinjajo oskrbo za prebivalce

29. 12. 2021 19.39

Evropsko združenje sistemskih operaterjev elektroenergetskega omrežja (ENTSO-E) opozarja, da bi lahko veliko povpraševanje po električni energiji na Kosovu ogrozilo oskrbo Evrope z elektriko, ker ta država zaradi pomanjkanja energije to uvaža v veliki meri, kar na tržišču ni bilo načrtovano. Zaradi krize v domači proizvodnji na Kosovu uvajajo prekinitve oskrbe, prebivalci bodo dvakrat na dan za dve uri ostali brez elektrike. Razmere so tako slabe, da je vlada premierja Albina Kurtija razglasila 60-dnevne "energetske izredne razmere".

Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet, Poklukar: To je zgodovinski trenutek

09. 12. 2021 13.33

DZ je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, s katerim se po približno 20 letih prizadevanj to področje sistemsko ureja. Določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim osebam, ki so trajno odvisne od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Sistem zajema institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek. V vse oblike oskrbe, razen institucionalne, je vključena pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba.