dvostranski sporazum

J. D. Vance z ženo na Grenlandijo. Danska premierka: Obisk ni zaseben

26. 03. 2025 06.24

Ameriški podpredsednik J. D. Vance se bo pridružil nenapovedanemu ameriškemu obisku Grenlandije, za katerega danska premierka Mette Frederiksen pravi, da "ni tisto, kar Grenlandija potrebuje ali želi".

Golob na vrhu Nata v Washingtonu ne bo podpisal sporazuma z Ukrajino

04. 07. 2024 14.02

Predsednik vlade Robert Golob na vrhu zveze Nato prihodnji teden v Washingtonu ne bo podpisal varnostnega sporazuma z Ukrajino, saj je ta še v usklajevanju na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, je po današnji seji vlade povedal podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon.

Varnostni sporazum z Ukrajino do obiska Pirc Musarjeve še ne bo pripravljen

24. 06. 2024 11.42

Varnostni sporazum z Ukrajino je še v fazi usklajevanja, saj so imeli v Kijevu zadržke glede osnutka, ker ni vključeval konkretnih zavez, so potrdili v kabinetu predsednika vlade. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je sicer napovedala, da bo ta teden v Kijevu podpisala omenjeni sporazum. Fajonova pa je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU potrdila, da sporazum ta teden še ne bo pripravljen za podpis. Pojasnila je tudi, da gre za pravno nezavezujoč akt, ki ga lahko podpiše "praktično kdorkoli z vrha države".

Bo Slovenija podpisala sporazum z Ukrajino?

23. 06. 2024 20.18

Je slovenski politični vrh na področju zunanje politike povsem neusklajen? Predsednica države Nataša Pirc Musar je sporočila, da naj bi v četrtek ob obisku Ukrajine podpisala dvostranski varnostni dogovor o slovenski pomoči Ukrajini, a kot zdaj kaže, je usoda dogovora nejasna. Iz kabineta predsednika vlade so namreč sporočili, da besedilo še ni dokončno usklajeno. V kabinetu predsednice države medtem molčijo. Je predsednica države prehitro napovedala podpis?

Pirc Musarjeva v Kijev na podpis varnostnega sporazuma z Ukrajino

22. 06. 2024 20.40

Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo v četrtek obiskala Kijev, kjer bo podpisala dvostranski varnostni sporazum z Ukrajino. "Gre za to, da se s takšnim sporazumom zavežemo, da bomo Ukrajini pomagali še naprej, dokler bo potrebno," je dejala ob robu dobrodelnega koncerta za obnovo Partizanske bolnice Franja v Cerknem.

'Sinonim za disfunkcionalnost': Kako zelo rad ima Putin Kim Džong Una?

20. 06. 2024 17.24

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je v ruskem predsedniku Vladimirju Putinu našel tesnega zaveznika. Ker pa ta nova povezava med voditeljema daleč presega zgolj dobavo orožja, bi lahko imela pomembne geopolitične posledice. A na čem sloni?

Nasralah zagrozil Cipru: 'Postali boste del te vojne'

20. 06. 2024 08.25

Vodja libanonske militantne skupine Hezbolah nadaljuje z grožnjami. Tokrat sicer niso usmerjene proti Izraelu, temveč proti Cipru. "Če bo Ciper odprl svoja letališča in baze izraelskim silam, bodo postali del te vojne," je opozoril. Ciprski predsednik Nikos Hristodulides je po grožnji zatrdil, da Nikozija ni vpletena v nobeno vojaško operacijo v regiji. "Ciper je del rešitve in ne problema," je poudaril in spomnil na pomorski koridor med Ciprom in območjem Gaze za dostavo pomoči palestinski enklavi.

Pirc Musar: Samo Ukrajina lahko odloči, kakšen mirovni načrt je sprejemljiv

15. 06. 2024 07.28

V švicarskem letovišču Bürgenstock ob Luzernskem jezeru se začenja dvodnevna mirovna konferenca za Ukrajino, na kateri bo sodelovalo približno 90 držav, tudi Slovenija, medtem ko Rusija nanjo ni bila povabljena. Cilj konference je po besedah predsednice Švice Viole Amherd doseči pravičen in trajen mir za Ukrajino v skladu z mednarodnim pravom. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v Švici poudarila, da lahko samo Kijev odloči, kakšen mirovni sporazum in kakšna vsebina sta za državo sprejemljiva.

'Ukrajina še naprej potrebuje vojaško pomoč v vrednosti 40 milijard letno'

31. 05. 2024 15.18

Članice zveze Nato morajo še naprej Ukrajini zagotavljati vojaško pomoč v vrednosti 40 milijard evrov na leto, je po neformalnem zasedanju zunanjih ministrov Nata v Pragi pozval generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Vlada ameriškega predsednika Joeja Bidna pa je Ukrajini dovolila uporabo ameriškega orožja za napade v Rusiji, vendar le v omejenem obsegu za obrambo mesta Harkov. Tiskovni predstavnik Kremlja je medtem povedal, da ukrajinske sile že uporabljajo ameriško orožje za napade na Rusijo.

Slovenija bo še povečala dobavo plina iz Alžirije, kjer bo tudi veleposlaništvo

27. 05. 2024 06.18

Premier Robert Golob je z delegacijo na uradnem obisku v Alžiriji, kjer se je sestal z alžirskim predsednikom vlade Nadirjem Larbaouijem in s predsednikom države Abdelmadžidom Tebunom. V ospredju obiska je bilo podaljšanje pogodbe o dobavi plina, s katerim bo Slovenija dobavo še povečala. Poleg Goloba je v Alžiriji tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. V alžirskem glavnem mestu pa se odpira tudi veleposlaništvo Republike Slovenije.

Srbija kupuje eskadriljo rafalov za 3,2 milijarde evrov

10. 04. 2024 06.53

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je med obiskom v Parizu razkril, da bo njegova država v prihodnjih dveh mesecih podpisala dogovor o nabavi 12 lovcev Rafale. S tem bo postala druga država na območju nekdanje Jugoslavije, ki bo vojno letalstvo opremila s francoskimi lovci. Pred tem je Hrvaška kupila 12 rabljenih letal.

Fajonova napovedala dvostranski varnostni sporazum z Ukrajino

20. 03. 2024 10.37

Zunanja ministrica Tajna Fajon je na seji odbora DZ za zunanjo politiko povedala, da Slovenija pripravlja dvostranski varnostni sporazum z Ukrajino. Gre za podoben sporazum, kot ga je Kijev že sklenil z več državami.

Izredne razmere in policijska ura: na Haitiju pobegnilo več tisoč zapornikov

04. 03. 2024 07.54

Vlada na Haitiju je v nedeljo razglasila izredne razmere in uvedla policijsko uro, da bi zajezila val nasilja, ki ga je sprožil nedavni napad oboroženih tolp na zapor v prestolnici Port-au-Prince. V napadu je bilo ubitih najmanj 12 ljudi, iz zapora pa je pobegnilo okoli 4000 zapornikov.

Obramba Bahmuta čedalje težja, tam se borijo najboljši Wagnerjevi plačanci

28. 02. 2023 10.41

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sporočil, da bojevanje v mestu Bahmut postaja vse večji izziv. Gre za mesto, ki je že več tednov prizorišče hudih spopadov med ukrajinskimi in ruskimi silami. Ukrajinska vojska trdi, da so Wagnerjevi plačanci v bitko za to mesto poslali svoje najbolj izurjene vojake. "Sovražnik nenehno uničuje vse, kar bi lahko uporabili za zaščito naših položajev," je dejal Zelenski in se vsakemu posamezniku zahvalil za pogum.

Kaj je pogodba o omejevanju strateške jedrske oborožitve Novi Start?

21. 02. 2023 13.27

Svet je zaskrbljeno spremljal govor ruskega predsednika Vladimirja Putina. In skrbi niso bile odveč. Med govorom je Putin namreč sporočil novico, da Moskva začasno prekinja sodelovanje v pogodbi o omejevanju strateške jedrske oborožitve Novi Start. A kaj sploh ta pogodba je in zakaj je ruska prekinitev sodelovanja, pa čeprav le začasna, tako zaskrbljujoča? Na kratko – ZDA in Rusija imata po mnenju nekaterih strokovnjakov v lasti okoli 90 odstotkov vseh jedrskih bojnih glav na svetu. Kar je dovolj, da večkrat uničita planet.

Slovenija pred novo arbitražo: 'Zaradi škode zahtevamo pol milijarde evrov'

17. 08. 2022 19.10

Slovenija je pred novo arbitražo, tokrat zaradi črpanja plina v Petišovcih. Britanska družba Ascent Resources od države zahteva kar pol milijarde evrov odškodnine, ker naj bi kršila dvostranski investicijski sporazum z Veliko Britanijo in pogodbo o energetski listini. Kaj bo storila Slovenija?

Če bi bila Švedska napadena, bi ji pomagala Velika Britanija

11. 05. 2022 16.15

Britanski premier Boris Johnson je na Švedskem s tamkajšnjo kolegico Magdaleno Andersson podpisal zavezo o varnostnem sodelovanju med državama. "Velika Britanija in Švedska bosta v primeru nesreče ali napada na katero koli državo druga drugi pomagali na različne načine, lahko tudi z vojaškimi sredstvi," je pojasnila švedska premierka. "Če bi bila Švedska napadena in bi nas prosila za podporo, ji bomo to tudi zagotovili," je zatrdil Johnson, ki je podoben sporazum podpisal tudi s finskim predsednikom Saulijem Niinistöm.

Novo dogovarjanje o Piranskem zalivu: opeharjeni ribiči in ogrožen arbitražni sporazum?

31. 03. 2022 15.11

Skupno ribolovno območje, o katerem naj bi že mesece tekli tihi pogovori, bo bolj kot slovenskim koristilo hrvaškim ribičem: ti imajo več ladij in boljšo opremo, medtem ko je na slovenski strani več rib, opozarjajo v opoziciji. Hkrati pa lahko tovrsten sporazum zamaje arbitražni dogovor, ki, kot je znano, ga hrvaška stran ne priznava. Je torej Slovenija sprejela stališče južne sosede? Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da ne. "Glede meje med Slovenijo in Hrvaško je minister večkrat poudaril, da je arbitražna razsodba dokončna in zavezujoča," so sporočili.

Znane podrobnosti dogovora o ribolovu v Piranskem zalivu

30. 03. 2022 13.54

Hrvaška in Slovenija sta izdelali poskusni načrt, s katerim bi rešili težave ribičev v Piranskem zalivu, razkriva hrvaški časnik Večernji list. Sestavni del dogovora, ki sta ga državi po tiho pripravljali več mesecev, sta vzpostavitev območja skupnega ribolova in razveljavitev vseh kazni, ki so jih doslej prejeli ribiči obeh držav.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka

14. 11. 2021 14.35

V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

Pahor ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN z Erdoganom

22. 09. 2021 07.41

Predsednik Borut Pahor, ki vodi slovensko delegacijo na 76. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov, se je srečal s predsednikom Turčije Recepom Tayyipom Erdoganom in nato opravil še več dvostranskih srečanj. Kasneje se je udeležil tudi svečanega sprejema ob 30-letnici slovenske samostojnosti.

Biden se je že lotil dela: podpisal prvih 17 izvršnih ukazov in odlokov

21. 01. 2021 07.12

Novi predsednik ZDA Joe Biden je kmalu po prisegi na položaj v skladu z napovedmi začel delo in podpisal 17 izvršnih ukazov, odlokov in razglasov, s katerimi je poleg ukaza za boj s pandemijo covida-19 odpravil nekaj ukrepov predhodnika Donalda Trumpa glede okolja, podnebja, odnosa do priseljencev in tujcev. O pismu, ki mu ga je pustil Trump, je povedal le, da je "zelo velikodušno".

Gradnja drugega tira: v igri še štirje ponudniki, a brez Kitajcev

14. 10. 2020 17.45

V izboru za glavna dela na drugem tiru med Divačo in Koprom ostajajo še štirje glavni ponudniki, med katerimi pa ni kitajskih gradbincev. Z odločitvijo uprave o priznanju sposobnosti za sodelovanje v drugi fazi javnega naročila se je na seji seznanil nadzorni svet projektnega podjetja, je povedal novi generalni direktor Pavle Hevka.

'Hrvaška tekmuje z močjo argumentov in ne z jezikom groženj in pritiskov'

01. 02. 2020 09.53

Z za lase privlečeno interpretacijo bo slovenska politika poskusila opravičiti nadaljevanje političnega pritiska na Hrvaško in pogojevanje hrvaškega vstopa v schengen z implementacijo arbitraže, čeprav na ta način ne bo prikrila vrste kardinalnih napak, povezanih s tožbo, ki je na koncu pripeljala do neugodne pravne blamaže Ljubljane na sodišču v Luksemburgu, piše hrvaški Večernji list. Ljubljana se mora končno začeti pogajati, pa izpostavlja Jutarnji list.

Razočaranje nad mnenjem pravobranilca: 'Vrnitev na točko nič ne pride več v poštev'

11. 12. 2019 12.40

Arbitražno sodišče je določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško, tega ne more spremeniti niti stališče generalnega pravobranilca Sodišča EU, je po srečanju štirih predsednikov zatrdil predsednik republike Borut Pahor. Tudi po besedah predsednika vlade Marjana Šarca bo Slovenija pri implementaciji arbitražne razsodbe ostala neomajna. In kakšni so odzivi v parlamentarnih strankah? Nad mnenjem pravobranilca je večina bolj ali manj razočarana.

Slovenija želi uvoziti več tisoč filipinskih delavcev

23. 10. 2019 14.28

Filipinske delavce čaka več tisoč delovnih mest v Sloveniji, so pred dnevi poročali avstralski mediji. Informacijo je potrdilo tudi filipinsko ministrstvo za delo in zaposlovanje. Tamkajšnji sekretar je povedal, da Slovenija išče med 2.000 in 5.000 polkvalificiranih delavcev, ki bi zapolnili vrzel, ki pri nas nastaja zaradi pomanjkanja delovne sile.

Na MZZ kritični do izjav novega hrvaškega zunanjega ministra

16. 08. 2019 12.18

Slovensko zunanje ministrstvo se je odzvalo na izjave novega hrvaškega zunanjega ministra Gorana Grlića Radmana v začetku tedna, zlasti v povezavi z arbitražo o meji med Slovenijo in Hrvaško. Hrvaški minister je izrekel več neresnic, ki jih Slovenija odločno zavrača, pravijo.

Slovenska stran odhaja s pozitivnimi občutki, odločitev pričakujejo v začetku prihodnjega leta

08. 07. 2019 06.24

Veliki senat Sodišča EU v Luksemburgu je zaključil ustno obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški glede neizvajanja arbitražne razsodbe. Generalni pravobranilec bo svoje sklepne predloge v primeru slovenske tožbe glede arbitraže predstavil 6. novembra.

Hrvaška: Sodišče v Luksemburgu ni pristojno za slovensko tožbo

07. 07. 2019 15.55

Hrvaško zunanje ministrstvo je ponovilo svoja stališča pred ustno obravnavo glede dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, ki bo potekala na sodišču EU v Luksemburgu. Poudarilo je, da sodišče ni pristojno za slovensko tožbo. Hrvaško bo zastopala britanska odvetnica Jemima Stratford.

Trump bo na Japonskem podelil pokal in odigral partijo golfa

25. 05. 2019 12.33

Ameriški predsednik Donald Trump je v družbi svoje soproge Melanie pripotoval na Japonsko, kjer se mudi na državnem obisku. Gre za večinoma ceremonialni obisk, ki naj bi potrdil dobre odnose med državama in bo med drugim vključeval svečani sprejem, ogled suma in obisk pomorske baze, predvidoma pa tudi partijo golfa.