dvig gladine morja

Lani višji dvig gladine morja od pričakovanega
14. 03. 2025 10.42Gladina morja se je lani dvignila za 0,59 centimetra, kar je precej nad pričakovanim dvigom 0,43 centimetra, je v četrtek opozorila ameriška vesoljska agencija Nasa. Višji dvig gladine morja je po oceni Nase posledica nenadnega povečanja ogrevanja oceanov v kombinaciji s taljenjem ledu na kopnem.

V dobrih 30 letih gladina morja višja za 10 centimetrov. Kaj je razlog?
24. 03. 2024 17.22Gladina morja se je na globalni ravni od leta 1993 dvignila za dobrih 10 centimetrov, stopnja naraščanja pa se je od takrat več kot podvojila, ugotavlja analiza Nase. Od leta 2022 do 2023 se je dvignila za približno 0,76 centimetra. In kdo sta največja krivca za dvig morske gladine v lanskem letu? El Niño in globalno segrevanje, pravi vesoljska agencija.

WMO: Zadnje desetletje najbolj vroče v zgodovini
19. 03. 2024 15.41Obdobje zadnjih 10 let je bilo najbolj vroče v zgodovini meritev, je sporočila Svetovna meteorološka organizacija. Obenem je potrdila, da je bilo lansko leto najbolj vroče doslej. Najnovejše poročilo kaže, da je planet "na robu", je ob tem opozoril generalni sekretar Združenih narodov Guterres.

Pred nami izredne vremenske razmere: obilne padavine in močan veter
26. 10. 2023 10.02Zahodno, osrednjo in južno Slovenijo so zajele krajevne plohe, ki za zdaj še ne prinašajo večje količine dežja. Po napovedih vremenoslovcev se bo situacija začela zaostrovati v drugem delu noči, ko se bodo padavine na zahodu krepile in se do jutra razširile nad vso državo. Zaradi močnih padavin in vetra, ki sta napovedana za petek, je Arso za večji del države izdal rdeče vremensko opozorilo. Poplavljajo lahko reke, hudourniki in tudi morje. Obstaja tudi povečana nevarnost za nastanek novih zemeljskih plazov in reaktivacijo tistih, ki so se sprožili ob zadnji ujmi. Težave pa lahko povzroča tudi močan veter.

Zahodno obalo Mehike dosegel najmočnejši orkan doslej
25. 10. 2023 10.18Zahodno obalo Mehike je dosegel prvi orkan pete stopnje od začetka meritev. Orkan Otis s seboj prinaša močne vetrove in silovito deževje ter dvig morske gladine, vse to skupaj pa bi lahko imelo uničujoče posledice za območje obalnega turističnega mesta Acapulco, kjer živi okoli 800.000 ljudi. Otis naj bi sicer do konca dneva začel izgubljati moč.

Marshallovi otoki: Edina država brez nogometne reprezentance
11. 10. 2023 06.00Republika Marshallovi otoki je država v Tihem oceanu, sestavljena iz več kot tisoč večjih in manjših otokov. V nogometnem svetu velja za edino državo brez reprezentance, kar bi se znalo v bližnji prihodnosti spremeniti.

V Sloveniji so najugodnejši pogoji za nastanek neviht
29. 07. 2023 11.17Narava je v zadnjih tednih pokazala vso svojo moč: silovit veter, padala je 12-centimetrska toča, na severu države pa je julija veliko uradnih merilnih postaj namerilo več kot 300 litrov dežja na kvadratni meter. V zadnjih dneh pa nižja temperatura, na Kredarici je denimo včeraj snežilo. Kaj je razlog za tako ekstremne vremenske pojave?

Na vroči strani Alp. Svet potrebuje zeleni prehod
16. 02. 2023 00.15Gladina morja v severnem Jadranu se dviguje za približno 5 mm na leto.

Odrast kot rešitev za podnebno katastrofo?
26. 12. 2022 06.00Antropogene podnebne spremembe so verjetno daleč največji izziv, s katerim se sooča in se bo še dolgo v prihodnosti soočalo človeštvo. So družbeni problem, glede katerega smo v preteklosti naredili skoraj nezamisljivo premalo in glede katerega moramo danes zelo hitro narediti še veliko več. Ideje, kaj storiti, so različne. Verjetno največji idejni dvoboj trenutno je med t. i. paradigmo zelene rasti (mainstreamovski pogled) in paradigmo odrasti. Prvo se običajno kritizira, češ da preveč zasanjano verjame v vzdržnost kapitalističnega statusa quo, drugo se napada, češ da je nepotrebno in predvsem nerealistično antikapitalistična.

Velik dvig morske gladine je zdaj 'neizogiben'
03. 09. 2022 11.17Četudi bi se izpusti zaradi kurjenja fosilnih goriv v tem trenutku ustavili, dviga morske gladine ne moremo več preprečiti, v zadnji študiji opozarjajo znanstveniki. Njihove projekcije kažejo, da se bo morska gladina dvignila za vsaj 27 centimetrov, kar pa je, kot so zapisali, 'konzervativni minimum'. Ta številka se bo še v tem stoletju najverjetneje več kot podvojila, in to samo s taljenjem grenlandskega ledenika. Z nadaljnjimi emisijami toplogrednih plinov in toplotnim raztezanjem oceanov se zdi bolj verjeten večmetrski dvig morja.

V Piranu predstavili projekt protipoplavne zaščite, med občani pomisleki
15. 06. 2022 16.07Občina Piran je izvedla javno predstavitev idejne zasnove projekta protipoplavne zaščite mesta Piran, na kateri so snovalci načrtov in predstavniki Direkcije za vode, ki je predvidena kot investitor, poudarili pomen celovitega reševanja problematike. Več občanov, med njimi občinski svetniki, je izrazilo pomisleke in posvarilo pred hitenjem.

Vsi štirje ključni podnebni kazalniki lani dosegli nove rekordne ravni
18. 05. 2022 11.54V najnovejšem poročilu o stanju podnebja Združeni narodi opozarjajo, da so vsi štirje ključni podnebni kazalniki lani dosegli nove rekordne ravni. Generalni sekretar organizacije Antonio Guterres je ob tem opozoril, da globalni energetski sistem ne deluje in človeštvo žene v podnebno katastrofo.

Svetovni oceani se 'kuhajo': rekordno segrevanje že šesto leto zapored
13. 01. 2022 08.23Lani so zabeležili najvišje segrevanje oceanov v zgodovini. Segrevanje oceanov je posledica podnebne krize, ki jo je povzročil človek, pravijo znanstveniki. Neslavni rekord je postavljen že šesto leto zapored.

Mož, ki je peš dosegel severni in južni pol: Računovodje bi rešili Antarktiko
25. 09. 2021 21.45Pri 11 letih si je Robert Swan zapičil v glavo, da bo kot prvi človek na svetu pripešačil na severni in južni tečaj. 20 let pozneje mu je uspelo, takoj nato si je zadal nov cilj: ohraniti Antarktiko, "edini kraj na svetu, za katerega smo vsi odgovorni". "Če rečeš, da boš nekaj naredil, moraš to tudi narediti. Na svetu je preveč besed," pravi in se bori dalje.

Nasin zemljevid, ki prikazuje dvig gladine morja. Kako kaže naši okolici?
11. 08. 2021 19.48Vesoljska agencija Nasa je ustvarila novo orodje, s katerim omogoča vpogled v prihodnost. Vendar pa to ne le kakršno koli prihodnost, temveč v prihodnost dviga morske gladine. Naraščajoče vodne gladine bo še poslabšalo težave, s katerimi se obalne skupnosti že spopadajo. "Orodje za projekcijo morske gladine bo utrlo pot prihodnjim aktivnostim, ki olajšajo izmenjavo znanja, odprto znanost in enostaven dostop do najsodobnejše podnebne znanosti," so prepričani pri Nasi.

Težko pričakovano poročilo IPCC: 'To niso podnebne spremembe, ampak podnebni kaos'
09. 08. 2021 09.25Medtem ko del 'Zemlje gori', drugi del pa se 'utaplja' zaradi ekstremnih vremenskih pojavov, je Medvladni panel za podnebne spremembe objavil najobsežnejše poročilo o stanju planeta in podnebnih spremembah. Že prej je bilo pričakovano, da bo v svežem poročilu IPCC razkril, da naj bi se povprečna svetovna globalna temperatura kmalu dvignila za 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo. To je meja, za katero so se države zavezale, da se ji bodo za vsako ceno izognile v izogib katastrofalnim posledicam, ki bi jih takšen dvig lahko imel za človeštvo. V poročilu napovedujejo, da bo svet ta nevaren mejnik dosegel čez 20 let.

Zalivski tok na robu zamrtja? 'Tega ne smemo dopustiti'
06. 08. 2021 07.17Znanstveniki so odkrili, da bi lahko zalivski tok v Atlantskem oceanu v prihodnosti drastično oslabel, kar bi imelo katastrofalne posledice za ves svet. Med drugim bi zamrtje atlantskega toka vplivalo na padavine, nevihte, temperature in tudi dvig morske gladine. "To je nekaj, česar preprosto ne smemo dopustiti," opozarjajo raziskovalci.

Drastična oslabitev Zalivskega toka za Evropo pomeni ekstremne vremenske dogodke
03. 03. 2021 07.38V okviru skupne študije so znanstveniki iz Irske, Velike Britanije in Nemčije zbrali podatke, ki kažejo na resno oslabitev pretoka morja v Atlantskem oceanu okoli poldnevnika. Ta tok, bolj znan kot Zalivski tok, je pomemben poganjalec vodnih mas svetovnih oceanov in pomembno prispeva k porazdelitvi toplote med hladnimi in toplimi predeli sveta.

Zemlja izgublja led hitreje kot sredi devetdesetih let
26. 01. 2021 08.57Led na Zemlji se danes topi hitreje kot sredi devetdesetih let, kažejo nove raziskave, saj so zaradi podnebnih sprememb globalne temperature vedno višje. Ocenjujejo, da se je od sredine devetdesetih let stopilo približno 28 bilijonov ton svetovnega morskega ledu, ledenih plošč in ledenikov.

Morje bo v prihodnjih dneh poplavljalo nižje dele obale
02. 10. 2020 06.15Vstopamo v daljše obdobje nestanovitnega vremena, ki ga bosta zaznamovala okrepljen južni veter in predvsem na zahodu pogoste padavine. Največ dežja lahko pričakujemo v soboto, ko bo močno povišana tudi gladina morja. Takrat lahko morje zlasti ob dopoldanski plimi med 9. in 12. uro poplavi nižje dele obale v višini okoli 30 centimetrov.

Nove raziskave prehitrega taljenja ledu napovedujejo katastrofalne posledice
02. 09. 2020 10.18Največja študija ledeniških jezer, ki je bila kdarkoli opravljena, je pokazala, da je na globalni ravni prostornina teh jezer narasla za 50 odstotkov. Študija temelji na Nasinih podatkih, ki so jih zbirali zadnjih 30 let. Študija o krčenju ledu na Grenlandiji pa je pokazala, da sneženje ne more več nadoknaditi izgube ledu, četudi bi se globalno segrevanje končalo danes.

'Če vas preseneti morski tok, plavajte v njegovi smeri, ne proti njemu'
01. 09. 2020 08.00Močnejše morske tokove lahko povzroči močnejši veter, deloma tudi plimni tokovi v primeru izrazitejše razlike med plimo in oseko ter izlivi rek z večjimi pretoki, pojasnjuje na Arsu, na Zvezi reševalcev iz vode Slovenije pa plavalce opozarjajo, naj ne precenjujejo svojih sposobnosti in naj za dobro plavalno izkušnjo spremljajo vremensko napoved.

Višanje temperature in dvigovanje gladine morja
23. 08. 2020 07.00Poplave v Piranu. Dvig gladine morja, ki prestopa bregove. Zaliva mesto, gostilne, stanovanja. Takšne posnetke bomo vse pogosteje gledali in živeli. Matjaž Ličer, doktor fizike in filozofije, že leta preučuje vpliv podnebnih sprememb na Jadransko morje. "Po letu 1990 do danes opažamo izrazit trend – dvig za pet mm na leto. Podobno opažajo tržaški kolegi z neodvisnimi meritvami, tako da tej številki lahko zaupamo. 5 mm na leto je prišlo v zadnjih 30 letih pretežno na račun taljenja ledenikov," pojasnjuje Ličer (Nacionalni inštitut za biologijo).

Grenlandija se tali veliko hitreje, kot so pričakovali: ogroženih na milijone ljudi
15. 01. 2020 07.39Ledeni plašč Grenlandije, ki je na nekaterih delih debel tudi do 3000 metrov, se tali veliko hitreje, kot so pričakovali znanstveniki. Posledično bi bilo lahko do konca stoletja zaradi poplav obalnih območij po svetu ogroženih na milijone ljudi.

Lani rekordne koncentracije toplogrednih plinov v ozračju
25. 11. 2019 16.27Koncentracija toplogrednih plinov v ozračju je lani dosegla novo rekordno vrednost, kaže poročilo Svetovne meteorološke organizacije (WMO). Letna globalna povprečna koncentracija ogljikovega dioksida se je blizu Zemljinega površja povzpela na 407,8 delcev na milijon. WMO je ob objavi poročila pozvala k ukrepom za ohranitev blaginje človeštva.

'Naraslega morja v Izoli ne moremo pripisati podnebnim spremembam'
14. 11. 2019 15.30Posamične naravne nesreče, denimo naraslega morja v Izoli ta teden, ne moremo pripisati podnebnim spremembam. Na dogajanje namreč vedno vpliva več dejavnikov, vreme pa je spremenljivo. Je pa posledica podnebnih sprememb večja pogostost takih pojavov, ob robu posveta 'Podnebna prihodnost' pojasnjuje klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Huda ura nad Obalo: soline skoraj v celoti poplavljene, v Piranu voda do pasu
13. 11. 2019 06.15Po hudi uri, ki se je razbesnela nad Obalo, je gladina morja še vedno povišana. Poplavilo je Piran, Izolo in Koper. Sredi vode je ostalo tudi eno od skladišč soli v Sečovljah. Obilne padavine so medtem Gorenjski prinesle prvi sneg.

Prestolnico Tajske bi preselili iz Bangkoka
30. 09. 2019 08.31Tajski premier je dejal, da bi upravno prestolnico države lahko preselili iz prenatrpanega Bangkoka, kjer ljudje vsak dan več ur preživijo v prometnih zamaških. Podoben projekt poteka na Indoneziji, medtem ko je Mjanmr prestolnico bolj ali manj uspešno preselil že leta 2005. Vendar pa je ogromno mesto privabilo manj ljudi, kot so pričakovali.

Najhujša nesreča po Titaniku: umrlo 852 ljudi, le 137 so jih rešili iz valov
28. 09. 2019 08.56Bil je 28. september 1994, sredi noči. Trajekt z imenom Estonia, ki je kot že ničkolikokrat prej plul iz Talina v Stockholm, se je boril z visokimi valovi, vanj je vdirala voda. Manj kot uro kasneje je izginil z radarjev in z gladine morja.

Svetovna mesta tonejo: trenutno ogroženih več kot 800 milijonov ljudi
25. 01. 2019 09.28"Nekoč je bila naša vas zeleni raj, porasel z riževimi polji. Zdaj pa je voda slana in drevesa so mrtva. Srce me boli, ko pomislim, da bom moral zapustiti svoj dom," pripoveduje Saber Saladas iz Bangladeša. On in njegova družina sta le peščica od več kot 800 milijonov ljudi na svetu, ki so ogroženi zaradi naraščajoče gladine morja in jim preti, da postanejo podnebni begunci.