dvesto odstotkov

'Tu smo igrali leta 1982, ko nas v Bosni še nihče ni poznal'

22. 01. 2025 08.53

Pevec Sejo Sexon iz Zabranjenega pušenja je po treh desetletjih spet prijel v roke kitaro, saj je zasedba ob 40-letnici pripravila posebne akustične nastope, in sicer v Sarajevu, Zagrebu in Ljubljani. Povedal nam je več o "izštekanem" konceptu, soočanju s posledicami vojne, zakaj živi v Zagrebu in o filmu Luči Sarajeva, za katerega je napisal scenarij.

Na strani dejstev

06. 05. 2024 07.15

V mesecih po koroni in po krvavem napadu Rusije na Ukrajino se je branje spletne strani 24ur.com povzpelo v višave. Od 1.416.000 uporabnikov interneta v Sloveniji jih je k nam prišlo po informacije krepko čez milijon. To dejstvo nam nalaga izjemno odgovornost za resničnost vsake objavljene črke, besede, stavka, članka.

Biomasni center Nazarje: z lesom ogrevajo šolo, zdravstveni dom, občino, naselje

30. 01. 2024 19.56

Prepovedi peči na lesno biomaso v strnjenih naseljih v novem predlogu energetskega zakona ne bo, je po burnem odzivu opozicije in dela javnosti dejal predsednik vlade. Ravno nasprotno: "Naša energetska prihodnost temelji prav na lesni biomasi," je poudaril Golob, vendar mora ta namesto v starih izgorevati v novih kurilnih napravah. Kako bo država spodbujala zamenjavo starih kotlov in kje v Sloveniji se z lesom že ogreva celoten kraj?

Kako visoke bodo po novem plače v javnem sektorju?

10. 01. 2024 19.17

Junija se bodo plače v javnem sektorju povišale. Skladno z dogovorom se bodo uskladile v višini 80 odstotkov inflacije v obdobju od decembra 2022 do decembra 2023. Ta je bila po podatkih statističnega urada 4,2-odstotna, kar konkretno pomeni, da bo vrednost plačnih razredov plačne lestvice višja za 3,36 odstotka.

Prestižni Bellevue v Šiški: kvadratni meter med 4300 in 5300 evri

09. 11. 2023 19.02

V Šiški smo bili na vodenem ogledu še enega prestižnega stanovanjskega kompleksa Bellevue, kjer avstrijski investitorji ponujajo 78 nadstandardnih stanovanj. V resnici jih zdaj ponujajo le še nekaj, saj je 80 odstotkov že prodanih. Na voljo so še tista najdražja, na primer štirje penthousi, osem dupleks stanovanj, cena pa se giblje med enim in tremi milijoni. In kaj vse za ta denar dobite?

Islandija, dežela, v katero se zaljubiš na prvi pogled.

28. 08. 2023 00.15

Košček sveta, kjer lepota sije na edinstven način. Razkošje narave, ki ga ni moč opisati z besedami. Prizorišče, na katerem se ledeniki in ognjeniki še vedno bojujejo za prevlado. Kulisa, ki navdušuje v filmski industriji in popularni kulturi.

Po neurju, ki je za seboj pustilo pravo katastrofo, bo škoda večmilijonska

16. 07. 2023 19.30

Neurje je po celi Sloveniji pustilo pravo katastrofo, prizadetih je kar 122 občin. Še zdaj, tri dni po silovitih nalivih, toči in močnem vetrom, ponekod še vedno odstranjujejo posledice. V Apačah denimo iščejo nastanitev za družino, saj jim je neurje popolnoma uničilo streho nad glavo. Škoda bo po Sloveniji najverjetneje večmilijonska.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna

29. 06. 2023 21.00

Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

Zana dobil 18. etapo, Roglič prehitel Almeido na drugem mestu

25. 05. 2023 17.03

Slovenski kolesarski zvezdnik Primož Roglič je zadržal pat pozicijo na prvi od treh etap, ki bodo od danes do sobote določile zmagovalca dirke po Italiji. V cilj je prišel skupaj z nosilcem rožnate majice, Valižanom Geraintom Thomasom, za katerim tri etape pred koncem zaostaja 29 sekund.

Dvig cen: za avtomobilsko zavarovanje okoli 100 evrov več

02. 05. 2023 19.27

Avtomobili so se zelo podražili – novi in posledično tudi rabljeni. Še več – dražji so tudi tehnični pregledi in registracije, najbolj pa so se dvignile cene zavarovanj. Samo za zavarovanje, kot ocenjujejo na AMZS, bomo plačevali okoli 100 evrov več. So vse podražitve upravičene?

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona

10. 04. 2022 14.49

Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'

13. 03. 2022 08.21

Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida

17. 01. 2022 16.07

Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'

16. 01. 2022 07.47

Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Javna najemna služba: zanimanja je veliko, prvi razpis predvidoma konec januarja

05. 01. 2022 10.43

Z novim letom smo tudi v Sloveniji dobili javno najemno službo, ki jo v tujini poznajo že desetletja. V času, ko stanovanj primanjkuje in se nova ne gradijo dovolj hitro, najemniki pa so velikokrat prepuščeni na milost in nemilost trgu in kapricam najemodajalcev, je to več kot dobrodošla novost, a bo treba počakati še nekaj časa, da bi videli, kako bo zaživela.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?

24. 11. 2021 06.00

Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

V nedeljo potrdili 364 novih okužb, pozitivnih skoraj 27 odstotkov testov

18. 10. 2021 09.39

V nedeljo so v Sloveniji opravili 1355 PCR-testov, od tega jih je bilo pozitivnih 364 ozirom 26,9 odstotka, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Po podatkih vlade je v bolnišnicah 418 covidnih bolnikov, 120 jih potrebuje intenzivno terapijo. Umrli sta dve osebi s covidom-19. Kot ugotavlja Sledilnik, je potrjenih primerov skoraj še enkrat več kot prejšnjo nedeljo.

Cerkniško jezero izsušeno do 22 metrov pod površjem

16. 09. 2021 15.05

Cerkniško jezero je zaradi izrazite suše v zadnjem obdobju prvič po 18 letih povsem izsušeno. Septembra bi moralo biti naše največje presihajoče jezero sicer ojezerjeno, a se je nivo vode spustil kar 22 metrov pod površje jezera, je pojasnil Dejvid Tratnik iz Notranjskega regijskega parka.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most

04. 09. 2021 19.00

Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Sejanje strahu: 'Prihajajo teroristi!'

28. 08. 2021 13.09

Dan po dveh eksplozijah in skoraj dvesto mrtvih se je pred letališčem v Kabulu znova zbralo na stotine obupanih Afganistancev. Ponesrečen ameriški umik iz države gre h koncu, ostaja pa vprašanje, kaj bo z ljudmi. Tistimi, ki so ostali, in tistimi, ki so že odšli.

Američani so se prešteli, na vrsti je mešetarjenje

15. 08. 2021 07.08

Štetje prebivalcev je pokazalo, da so Združene države vse bolj pisane in urbane, večina jih živi v mestih in predmestjih, ne pa na podeželju. V ameriškem dvostrankarskem sistemu bi to morala biti voda na mlin demokratom, ki jih podpirajo manjšine, mlajši in urbani volivci. Toda konservativna Amerika ima skrita aduta, beli strah in risanje volilnih okrajev.

Spletni nindže, prevratniki in temni denar ameriške demokracije

26. 06. 2021 08.34

Ulica pred javno osnovno šolo Mamie Fay v newyorški Astorii je bila ta volilni torek, ko so v mestu izbirali strankarske kandidate za volitve, običajno prizorišče ameriške politične kramarije. Podporniki posameznih kandidatov so mimoidoče vztrajno spraševali, ali so že oddali svoj glas in ali imajo v mislih njihovega izbranca. Ameriška demokracija deluje precej drugače od evropske, tisti dan pa je še eno glasovanje, v prestolnici dobrih štiristo kilometrov južneje, dajalo vedeti, da svetilnik demokracije ne samo izgublja svoj sij, ampak je v težavah.

Prodaja deleža SDH v Meti Ingenium odnesla dva člana uprave in člana nadzornega sveta

05. 01. 2021 20.02

Nadzorni svet SDH je v postopku prodaje manjšinskega deleža države v družbi Meta Ingenium, ki je imela v lasti 10,8-odstotni delež Bia Separations, ugotovil določena odstopanja od standardov in postopkov SDH. Zato so člana uprave SDH Boštjan Koler in Boris Medica ter član nadzornega sveta Igor Kržan sporazumno odstopili s položajev.

Florida je okrepila ameriški boj za 15 dolarjev na uro

20. 11. 2020 18.15

Pred osmimi leti so delavci v newyorških restavracijah s hitro prehrano odkorakali na ulice in zahtevali dvig minimalne plače na 15 dolarjev (12,64 evra) na uro. Takrat se je zdelo, da segajo po oblakih. Toda pred slabimi tremi tedni so volivci na Floridi potrdili takšno zvišanje – prvi na jugu in kot osma zvezna država. To stopnjuje pritisk na republikance, naj po več kot desetih letih vendarle dovolijo dvig najnižjih plač za vse ZDA.

Črne številke ne utišajo ameriških nesoglasij o ukrepih proti pandemiji

19. 11. 2020 13.30

Združene države so včeraj dosegle nov temačen mejnik, več kot 250.000 mrtvih po okužbi z novim koronavirusom, strokovnjaki pa napovedujejo strmo rast števila novih smrtnih žrtev, saj število okuženih narašča po vsej državi. Po ocenah bi lahko v prihodnjih mesecih umrlo še med sto in dvesto tisoč ljudi, kar bo odvisno od novih preventivnih ukrepov in tega, kako hitro bo cepivo pripravljeno za širšo uporabo.

V Sloveniji ima vsaj 4063 ljudi več kot milijon evrov na bančnem računu

10. 11. 2020 12.13

V tokratni oddaji Preverjeno smo odkrili, da ima rekorder v Sloveniji na osebnem računu dobrih dvesto milijonov evrov sredstev, vsaj 4063 oseb pa ima več kot milijon. Število milijonarjev smo izračunali na podlagi tistih, ki plačujejo davek na obresti. Imajo namreč olajšavo do tisoč evrov, zato davek plačajo samo tisti, ki so v enem letu od bančnih obresti prejeli več kot tisoč evrov.

Bia Separations gre v nemške roke za 360 milijonov evrov

06. 10. 2020 06.00

Smo Dončići slovenske znanosti in hi-techa. Besede ustanovitelja in direktorja ajdovske gazele Bia Seperations, ki jim očitno verjame eden vodilnih mednarodnih partnerjev biofarmacevtske industrije in raziskovalnega sektorja pri razvoju in proizvodnji zdravil, nemški Sartorius. Za podjetje so odšteli kar 360 milijonov evrov, kar je več, kot so Kitajci odšteli za vsem Slovencem dobro poznano podjetje Gorenje.

Cepljenje brezplačno za deklice, a virus prenašata oba spola

22. 09. 2020 14.44

Okužba s HPV je najpogostejša spolno prenosljiva okužba. HPV povzroča skoraj vse primere raka materničnega vratu, za katerim vsako leto v Sloveniji umre od 30 do 40 žensk. Najučinkovitejša zaščita pred okužbo je cepljenje. Zaradi epidemije so bili preventivni programi in odvzemi brisov za nekaj časa ustavljeni, a od začetka maja ponovno potekajo.

Avgust na Hrvaškem nad pričakovanji: 'Letos bomo zmagovalci Sredozemlja'

10. 08. 2020 13.05

Hrvati se veselijo – pretekli konec tedna je obisk turistov presegel vsa pričakovanja. Na avtocesti je šlo skozi postajo Lučko več avtomobilov kot na to soboto pred letom dni, in sicer 34.515. To je le 283 vozil več kot lani, a seveda smo sredi pandemije novega koronavirusa. V Istri in Kvarnerju je čutiti optimizem glede turistične sezone, medtem ko je v Dalmaciji situacija malo manj rožnata, predvsem zato, ker je težje dostopna z avtomobilom.

KOMENTAR: Bo Slovenija prva država v Evropi, ki bo uvedla UTD?

25. 06. 2020 08.25

Predstavljajmo si, da bi vsak prebivalec Slovenije vsak mesec dobil še dodatnih 300 evrov. Ne glede na to, koliko zasluži, torej ali je direktor farmacevtskega podjetja ali začasno zaposleni s 700 evri na mesec. Dobili bi tudi otroci in upokojenci, vsi prebivalci torej. To bi bila najbolj čista oblika univerzalnega temeljnega dohodka, o katerem povsod po svetu govorijo vedno več, vsaj o njegovih različnih izpeljavah.