dugulin

Moška kontracepcijska tabletka prestala začetno preizkušanje na ljudeh

19. 04. 2025 17.46

Smo res vse bližje revoluciji v kontracepciji – prvi moški tabletki brez hormonov? Po testiranju na živalih je prestala tudi začetno klinično preizkušanje na ljudeh, sicer le na majhnem vzorcu 50 moških, starih med 28 in 70 let. Zaenkrat obeta varno, učinkovito ter povratno zaščito brez stranskih učinkov, kot so težave z libidom, razpoloženjem ali mišično maso. Če lahko ženske trenutno izbirajo med več kot 20 metodami kontracepcije, sta namreč moškim še vedno na voljo le kondom in vazektomija.

Kalvarija vrhunske športnice: 16-letni boj z anoreksijo in bulimijo

19. 04. 2025 15.29

Čeprav se zdijo vrhunski športniki nepremagljivi, lahko visoka pričakovanja in želja po rezultatih terjajo visok davek. Načnejo lahko duševno zdravje, kar vodi v različne težave, tudi motnje hranjenja. Prav o boju s tem je spregovorila nekdanja smučarska tekačica in olimpijka Maja Benedičič. Njena kalvarija z anoreksijo in bulimijo je trajala dolgih 16 let.

Špela Bezjak Zrim, nova voditeljica Vizite: Zelo sem počaščena

07. 04. 2025 10.23

Dolgoletna novinarka oddaje 24UR Špela Bezjak Zrim je sprejela nov izziv in postala nova voditeljica rubrike Vizita. Prvo Vizito je pripravila zadnji petek v mesecu marcu, zdaj pa se že pripravlja na nove teme. Novinarka, ki je sicer bolj domača v gospodarskih in političnih temah, se veseli novega izziva in do tem, ki jih nudi Vizita, goji veliko spoštovanja. V Viziti svoj prostor na televiziji pogosto dobijo ljudje in zgodbe, ki svet spreminjajo v tišini, pravi Špela.

Nepremičninski trg se ohlaja, cene pa še naprej rastejo

05. 04. 2025 19.18

Nepremičninski trg se še naprej ohlaja, ugotavljajo na Geodetski upravi. Število nakupov vseh nepremičnin se je lani še tretjič zapored zmanjšalo, v primerjavi z letom 2023 za približno petino. Prav nasprotno pa so še naprej rasle cene nepremičnin. Kje so bila stanovanja najdražja?

Po možganski kapi: govoriti ne more, lahko pa poje

05. 04. 2025 09.29

Kako je mogoče, da besede ne grejo z jezika, besedila pesmi pa stečejo brez težav? Tudi to je namreč ena od posledic možganske kapi. In prav to se je zgodilo 53-letnemu Štajercu Rajku Marselu. Pred štirimi leti ga je po covidu zadela možganska kap, zaradi prizadetosti desne polovice telesa je pristal na invalidskem vozičku. Javnost je njegovo zgodbo spoznala, ko so se družini zaradi njegove bolezni nakopičili dolgovi, a je Slovenija spet stopila skupaj in jih rešila deložacije. Zdaj smo preverili, kako napreduje, strokovnjake pa vprašali, zakaj se nekateri pacienti ne zmorejo pogovarjati, prepevajo pa lahko.

Novost za bolnike s kronično vnetno črevesno boleznijo

05. 04. 2025 13.12

Novost za bolnike s potrjeno kronično vnetno črevesno boleznijo. Če so morali doslej po vsaki menjavi zdravil prestati kontrolno kolonoskopijo, jim je ta precej neprijetna preiskava vsaj v teh primerih zdaj prihranjena. Gastroenterologi lahko namreč uspešnost zdravljenja in določene zaplete spremljajo z ultrazvokom črevesja, ki je povsem neinvaziven in neboleč. Z omenjeno metodo so prvi začeli v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica, zdaj pa je na voljo tudi v nekaterih drugih. Bolnikov s Crohnovo boleznijo in ulceroznim kolitisom je v Sloveniji približno osem tisoč.

Če so zdravi zobje, je tudi ostalih zdravstvenih težav bistveno manj

22. 03. 2025 14.42

Če so zdravi zobje, je tudi ostalih zdravstvenih težav bistveno manj. Ustno in splošno zdravje sta namreč tesno povezana. Ob letošnjem svetovnem dnevu ustnega zdravja so v osmih domovih starejših svoje znanje o ustni higieni obnavljali starostniki. Gre namreč za posebej ranljivo skupino, ki ima pogosto omejen dostop do redne stomatološke oskrbe, slabšo ustno higieno in zato večje tveganje za kompleksna oralna stanja.

Paraplegik, ki ruši stereotipe: Z nekaj truda zmorem več kot marsikdo

22. 03. 2025 13.13

Meje so velikokrat samo v glavah, pravi 27-letni Elvis Mihalič s Kozine, ki se je rodil z odprto hrbtenico, zato je paraplegik. Kljub temu je zelo energičen in pozitiven, z nekaj truda zmore več kot marsikdo, ki hodi, poudarja. Na družbenih omrežjih želi pokazati, kaj vse lahko nekateri invalidi počnejo, ruši stereotipe. Denimo tudi o ljubezni in spolnosti. Trudi se, da bi ljudje razumeli, da so tudi invalidi dostopni, družabni, sposobni ljudje, s sanjami, željami, hobiji in strastmi. Torej enakopraven in enakovreden člen družbe.

V smučarski nesreči na Soriški planini umrlo dekle, neuradno stara 14 let

09. 03. 2025 12.48

Na eni izmed smučarskih prog smučišča na območju Soriške planine se je zgodila smrtna nesreča. Otrok, neuradno naj bi šlo za 14-letno dekle, je med smučanjem po smučišču zapeljala izven urejenega dela smučišča in trčila v drevo. Kljub takojšnji prvi pomoči reševalcev na smučišču in dežurne posadke helikopterske nujne medicinske pomoči je zaradi hudih poškodb umrla na kraju nesreče. Na smučišču pravijo, da so na progi vladali spomladanski pogoji in da je bilo smučišče pred dogodkom pregledano ter urejeno v skladu z varnostnimi predpisi.

Odprava dioptrije z laserjem v 18 sekundah

09. 03. 2025 08.31

Pičlih 18 sekund, devet na vsako oko. Toliko traja odprava dioptrije z najnovejšim laserjem pri nas, ki jo je posnela tudi naša kamera. Metoda SMILE PRO je najmanj invazivna, kirurg naredi izjemno majhen, zgolj dva do tri milimetre velik rez, zato je tudi manj možnosti za infekcijo, pojav suhih oči in bleščanja ponoči. Poseg je neboleč, pacient vidi že takoj po operaciji bistveno bolje, povsem pa okreva v treh dneh, ko se lahko denimo brez skrbi vrne tudi k večjim športnim naporom.

Spalna apneja: V Sloveniji kmalu nova metoda zdravljenja?

08. 03. 2025 06.00

Bo slovenskim bolnikom s spalno apnejo - motnjo dihanja med spanjem - res že kmalu na voljo nova metoda zdravljenja? Gre za čip, ki s stimulacijo podjezičnega živca odpira dihalne poti. Obstruktivno spalno apnejo, ki je najpogostejša, ima pri nas približno 150.000 odraslih, zdravljenih pa je le okoli desetina. Zaradi zapore žrela nekateri bolniki nehajo dihati tudi po 50, 70-krat na uro, lovijo sapo, se dušijo. Spalna apneja je pogostejša pri moških, pomemben dejavnik tveganja je debelost, vodi pa v utrujenost, težave s koncentracijo, tudi motnje srčnega ritma, celo kap in infarkt.

Janković se ne bo opravičil, protestniki v blokado prestolnice

04. 03. 2025 20.31

Protestniki bodo v sredo znova zavzeli ljubljanske ulice. Zaradi neomajne podpore ljubljanskega župana Zorana Jankovića srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću napovedujejo blokado prestolnice. "Vaše prijateljevanje ni stališče Ljubljane," sporočajo županu. Ta medtem vztraja: Nimam se kaj opravičevati.

Kronična bolezen sodobnega časa se širi med otroki in mladostniki

27. 02. 2025 20.47

Z debelim četrtkom se je začel pregrešni pustni čas, prav na pustni torek pa letos obeležujemo svetovni dan debelosti. V Sloveniji sta skoraj dve tretjini ljudi prekomerno prehranjeni ali debeli, ta kronična bolezen sodobnega časa pa se zelo hitro širi tudi med otroki in mladostniki. Z debelostjo se poveča tveganje za sladkorno, srčno-žilne bolezni in več vrst raka, še vedno pa se jo premalo diagnosticira in zdravi. Diete so lahko zelo škodljive in praviloma se kilogrami vrnejo z obrestmi, svarijo strokovnjaki. Bližnjic ni. Recept za zdravje sta uravnotežena prehrana in gibanje.

Obisk Izraela in Palestine padel v vodo, evroposlankama zavrnili vstop

25. 02. 2025 19.04

Petdnevni obisk Izraela in Palestine, ki ga je sedemčlanska delegacija evropskega parlamenta za odnose s Palestino načrtovala ta teden, je padel v vodo. Čeprav so bili program in imena sodelujočih vnaprej napovedani, so oblasti na letališču v Tel Avivu zavrnile vstop dvema evroposlankama in dvema uslužbencema evropskega parlamenta. Gre za politično motivirano dejanje Izraela, sta prepričana slovenska člana delegacije, Matjaž Nemec in Irena Joveva, ki od vodstva Evropskega parlamenta pričakujeta ukrepanje.

'Zelo si želim nazaj. Rada bi tam delala. Rada bi tam živela'

24. 02. 2025 19.08

Na tisoče Ukrajincev je zavetje pred vojno našlo v Sloveniji. Med njimi je 59-letna Olga, ki je prek ukrajinsko-poljske meje, kjer je bil pritisk beguncev največji, pripotovala kmalu po začetku ruske invazije. Dogajanje v domovini še vedno spremlja z grozo in strahom. Po podatkih notranjega ministrstva ima trenutno pri nas veljaven status začasne zaščite 10.200 Ukrajincev, denarno pomoč jih je lani prejemalo nekaj manj kot 5000.

Boj z multiplo sklerozo: 37-letnica, ki ruši tabuje in kljubuje oviram

23. 02. 2025 11.15

37-letna Darja Majce je pogumna mlada ženska, ki jo življenje preizkuša že od malega. Ob vstopu v osnovno šolo so ji diagnosticirali kronični uveitis - očesno vnetje, sčasoma je na desnega oslepela, na levega vidi le še 30 odstotno. Ko je postala polnoletna, pa nov šok: multipla skleroza. Ni se ji povsem sesul svet in ni se preveč spraševala, zakaj ona. So dnevi, ko je težko, ko boli in jo je strah, priznava. A ustvarjalka bloga "Izgubljena v vesolju" hkrati ruši tabuje in kljubuje oviram, živi karseda polno življenje, ozavešča in motivira, piše tudi svojo prvo knjigo.

Puberteta se začenja vse bolj zgodaj

21. 02. 2025 19.36

Puberteta je zaradi turbulentnih sprememb že tako stresna in pri deklicah se začenja vse bolj zgodaj - nekaterim se prsi razvijajo že pri šestih, sedmih letih, število tistih z zgodnjo prvo menstruacijo pa se je v ZDA skoraj podvojilo, ugotavlja nova študija v ameriški medicinski reviji JAMA. Vzroki za to so lahko debelost, preveč procesirane hrane in v okolju vseprisotne kemikalije. Vodi pa lahko v težave z višino, duševnim zdravjem, odnosi, naštevajo. Podoben trend opažajo tudi slovenski strokovnjaki.

Rehabilitacijska jama za kronične pljučne bolnike

08. 02. 2025 17.34

Lovljenje sape, piskajoče in težko dihanje, tiščanje v prsih, hud kašelj. To je le nekaj simptomov, s katerimi se spopadajo astmatiki in bolniki s kronično obstruktivno boleznijo pljuč. Da bi upočasnili napredovanje težav, izboljšali počutje oziroma kakovost življenja teh in ostalih pljučnih bolnikov, jim v sežanski bolnišnici že dolgo nudijo prav posebno rehabilitacijo v jami, ki se nahaja le nekaj korakov stran od bolnišnice. Tako imenovano speleoterapijo izvajajo edini v Sloveniji, bolnike pa lahko tja napotijo osebni zdravniki ali pulmologi.

Kako resna je poškodba Luke Dončića?

08. 02. 2025 15.08

Nenaden, odmeven prestop košarkarskega superzvezdnika Luke Dončića od Mavericksov k Lakersom je sprožal ugibanja, kako hitro bo zaigral v zlato-vijoličastem dresu in hkrati obudil zanimanje za poškodbo mečne mišice, s katero se je soočal zadnje tedne. Kako huda je lahko in kako dolgo športniki okrevajo po njej, smo vprašali travmatologa in dolgoletnega zdravnika slovenske košarkarske reprezentance, Marka Macuro.

Za dveletno Loro obstaja upanje v Avstraliji

03. 02. 2025 19.52

Dveletna Lora iz Novega mesta trpi za izjemno redkim sindromom GAND, ki ga ima le približno 400 ljudi na svetu. Zaradi njega ne govori, ne hodi, težko je in pije, v prihodnje bi lahko imela tudi težave s srcem. A obstaja upanje. Starši so se uspeli dogovoriti za razvoj zdravila v Avstraliji. Gre za inštitut, kjer so razvili gensko terapijo za dečka Urbana z zelo podobnim sindromom. Da bi lahko malčici in drugim otrokom s to boleznijo omogočili zdravilo, potrebujejo milijon evrov.

'Ko sem se prvič zagledal na invalidskem vozičku, sem se zjokal, nato sem se začel boriti'

01. 02. 2025 09.59

Nekaj mesecev pred abrahamom se je Janiju Pavcu, šefu skupine Atomik Harmonik, življenje obrnilo na glavo. Zadela ga je kap na konici hrbtenjače. Gre za tako zelo redko obliko kapi, da se tudi najbolj izkušeni strokovnjaki na Nevrološki kliniki s takšnimi primeri srečajo le na nekaj let. Janija je bolezen za nekaj časa prikovala na invalidski voziček, nato pa se je – kot pravi – z ihto postavil na bergle. Zaveda se, da je pred njim še dolga pot okrevanja, a ostaja optimističen. Svojo zgodbo pa deli, da bi pomagal drugim.

Poučni in zabavni slikopisi za čimmanj stresen obisk zdravnika

31. 01. 2025 20.12

Da bi ob obisku bolnišnice zmanjšali strah in nelagodje otrok, so na ljubljanski Pediatrični kliniki zanje pripravili pet posebnih slikopisov. Male paciente na duhovit način podučijo, kaj jih čaka, ko bodo šli na pregled k zdravniku, zakaj in kako jim bodo vzeli kri, naredili pregled sečil oziroma srca z ultrazvokom in kako poteka preiskava z magnetno resonanco.

Carski rez s pomočjo matere – opolnomočenje ali še en porodni trend?

25. 01. 2025 20.57

Zaradi sterilnega, operacijskega okolja in ker ničesar ne čutijo, se lahko ženske med carskim rezom počutijo izključene iz porodne izkušnje. Zato v nekaterih klinikah po svetu v zadnjih letih omogočajo tako imenovani carski rez s pomočjo matere. Gre za izjemno redko tehniko, ko pomaga ženska tik pred koncem izvleči otroka iz maternice in si ga položi na prsi. Preverili smo, kako tvegan je takšen poseg in ali je pri nas sploh mogoč.

Nataša Bokal v boju z rakom: Obupati se ne sme, boriti se je treba naprej

25. 01. 2025 16.59

Pred šestimi leti je zmagala bitko, vojne kot kaže še ne. Nataša Bokal, ena najboljših slovenskih smučark vseh časov iz legendarne generacije vražjih Slovenk, se že drugič bori z rakom. A tako kot vse težave in poškodbe v svoji karieri oziroma življenju, je tudi to diagnozo sprejela precej pozitivno. Obupu se - verjetno tudi zahvaljujoč športni miselnosti - ni vdala. Ob novem letu si ni postavila nobenih zaobljub, njena velika želja je le ozdraveti.

Boj z duševno motnjo: 23-letnica o svoji bolezni odkrito tudi na TikToku

11. 01. 2025 09.00

Veliko poguma je potrebnega, da človek javno spregovori o svoji bolezni, še toliko bolj, ko gre za duševne motnje, ki jih še vedno spremlja velika stigma. 23-letna Anja Križmančič na družbenem omrežju TikTok deli svoj boj s shizoafektivno motnjo. Gre za redko kombinacijo shizofrenije in bipolarne motnje. Kot pravi, ji to pomaga pri soočanju z boleznijo. S svojo zgodbo pa bi rada pomagala tudi drugim, saj se o tem še vedno premalo govori, čeprav je mentalno zdravje enako pomembno kot fizično.

Zdravnik, ki je na voljo 24 ur dnevno

10. 01. 2025 18.56

Bi si želeli zdravnika, ki je na voljo 24 ur na dan? Prav to skušajo omogočiti na Inštitutu Jožef Stefan, kjer so testno zagnali sistem umetne inteligence, imenovan HomeDOCtor oziroma domači zdravnik. Ta ponuja nasvete za blage do zmerne zdravstvene težave oziroma oceni, kdaj je priporočljiv obisk zdravnika. Kar bi, so prepričani, lahko nekoliko pomagalo zmanjšati število posvetov in pregledov v ambulantah. Poudarjajo pa, da to ni nadomestilo za strokovno zdravniško svetovanje.

Kakšne so novoletne želje zaposlenih v zdravstvu?

28. 12. 2024 20.45

Za slovenskim zdravstvom je zelo turbulentno leto. Zdravniki si ga bodo zapomnili po rekordno dolgi stavki, občutku neslišanosti in nemoči, pravijo, pa tudi po timskem duhu, predanosti, požrtvovalnosti in mnogih zgodbah s srečnim koncem. V prihajajočem letu si želijo pravih rešitev, boljših pogojev dela, boljše opreme, več sodelavcev in več časa za bolnike, da bi lahko zanje še bolj kakovostno in varno poskrbeli. Kaj pa so v adventnem projektu Zdravniške zbornice zaželeli pacientom?

Sindrom prazničnega srca: Poskrbite za svoje zdravje med prazniki

28. 12. 2024 07.00

Božič je za nami, pred nami pa proslavljanje novega leta. V teh dneh so polne mize in kozarci, toda pretiravanje z mastno, slano, sladko hrano in alkoholom lahko precej obremeni naše telo. Poznate sindrom prazničnega srca? Ne govorimo o dobrosrčnosti ali dobrodelnosti, ampak o sindromu, ki pogosto nastopi po obdobjih hudega popivanja. Zanj so denimo značilne motnje srčnega ritma. Kaj pa zimska depresija, zimski blues? V tem letnem času namreč marsikoga pesti tudi to.

Pomagajmo Karolini in Maticu

24. 12. 2024 20.40

Da bi lahko božične in ostale praznike še naprej preživljali skupaj, pa si želita družini 5-letne Karoline in 7-letnega Matica. Oba imata namreč kruti bolezni, ki lahko že v kratkem vodita v invalidnost in smrt. Zaradi neusmiljene tekme s časom potrebujeta zdravili čim prej. Za Karolino ga strokovnjaki v tujini še razvijajo, Matičevo pa je že na voljo v ZDA. Je pa zanju treba zbrati še precej denarja, zato družini v teh čarobnih dneh prosita za pomoč. Vsak evro bo otrokoma prinesel upanje na bolj svetlo prihodnost in možnosti, ki si jih zaslužita, pravijo.

Pravica do ugovora vesti: farmacevti bi paciente po zdravila lahko poslali drugam

09. 12. 2024 19.55

"To je poseg v ustavno zagotovljene svoboščine in takšen predlog bi bilo treba umakniti." Tako so do potrjenega predloga novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki je konec minulega tedna razklal tudi koalicijo, kritični v Inštitutu 8. marec. Vanj se je namreč prikradel člen, ki uvaja pravico do ugovora vesti farmacevtov – denimo pri izdaji jutranjih ali kontracepcijskih tablet – in sicer na način, da lahko pacientko oziroma pacienta pošljejo v drugo lekarno. Nad predlagano vladno ureditvijo so presenečeni tudi v Lekarniški zbornici.