duševne stiske

Je v srednji šoli manj medvrstniškega nasilja kot v osnovni?
24. 03. 2025 07.53V zadnjih letih beležimo porast stisk otrok in mladostnikov, vse več je tudi poročil o medvrstniškem nasilju. Podporniki projekta Od Alje do Žana so prepričani, da je treba o težavah govoriti. Obiskali smo OŠ Livada in Gimnazijo Ljubljana (SVŠGUGL) ter otroke in mlade vprašali, ali se tudi njim zdi, da bi morali o stiskah govoriti več. Bi opazili, če bi bil kakšen sošolec ali sošolka v stiski? Kako se sami spopadajo s težavami? Komu se zaupajo? Ali med mladimi manjka empatije? Je v srednji šoli medvrstniškega nasilja manj?

Od Alje do Žana: drugo srečanje šol, ki slišijo otroke
13. 01. 2025 11.20V okviru projekta "Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi", ki ga izvajajo Fundacija Alma, Slovenska filantropija in Zveza Anita Ogulin in ZPM, je uspešno potekalo že drugo srečanje pedagoških delavcev izbranih desetih osnovnih šol, namenjeno krepitvi duševnega zdravja otrok in ustvarjanju vključujočega šolskega okolja.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode
15. 12. 2024 06.00Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol
12. 12. 2024 06.33Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Izpoved direktorja, ki podira tabuje: Kaj pa, če si zlomiš dušo?
17. 11. 2024 07.09Začelo se je s hudimi napadi tesnobe, depresije, izgorelosti, tudi paničnimi napadi. Nato pa je, ko je postalo res hudo, dvakrat pristal na urgenci psihiatrije. Bilo je avgusta 2023, ko sem doživel tako hud zlom, da sem se začel tresti in kričati, nisem več zmogel izpustiti volana in stopiti iz avtomobila. V tistem trenutku sem klical na urgenco psihiatrije, saj sem se zavedel, da sem padel pregloboko. Tako se trenutkov, ki ga še danes pripeljejo na rob solz, spominja podjetnik, ki podira tabuje.

Osamljenost. Tekmovalnost. Primerjanje. Izključenost ...
19. 10. 2024 13.42Kaj mislite, so največje težave, ki jih imajo mladi danes? S čim vse se morajo boriti, kaj vse je drugače, kot je bilo v "naših" časih?

'Ko plačamo kredit in kupimo hrano, nam zmanjka denarja za oblačila in obutev'
17. 10. 2024 19.41Trdna streha nad glavo, topel in suh dom ter primerna oblačila in obutev za vedno več Slovencev postajajo težko dosegljiv cilj. Skoraj 13 odstotkov ljudi namreč živi pod pragom revščine, med njimi pa je kar 41.000 otrok, ob mednarodnem dnevu boja proti revščini opozarjajo humanitarne organizacije. K slednjim se na pomoč obrača vedno več družin, kjer sta oba starša zaposlena, a morata kljub temu - predvsem zaradi vedno višjih cen dobrin - vsak mesec kolebati med tem, ali plačati položnice ali na mizo postaviti topel obrok.

'Delavci neradi o tem govorijo, delodajalci pa se ne zavedajo problema'
10. 10. 2024 08.22Zaposleni odrasli preživijo na delovnem mestu več časa, kot ga porabijo za katero koli drugo dejavnost v svojem življenju. In medtem ko je zaposlitev na splošno pozitivna za duševno zdravje, saj posamezniku omogoča preživetje, finančno varnost in tudi uresničevanje osebnih ciljev in poslanstva, pa je pogosto lahko tudi vir stresa in duševnih stisk. Kako prepoznati, da se nekdo spopada z duševno stisko na delovnem mestu in kako ukrepati?

'Bližnji včasih preveč pričakujejo od mene'. Si znaš pomagati?
09. 10. 2024 11.54Hiter tempo življenja, finančna in družbena kriza prinašajo veliko negotovosti in stresa, marsikdo pa se tako znajde v stiski, kar lahko močno vpliva na duševno zdravje. Pri Zvezi Anita Ogulin in ZPM so zato ustvarili projekt Dobro sem, kjer prek delavnic opolnomočijo posameznike in jih naučijo uporabljati orodja, s katerimi se lažje znajdemo v življenju. Na dnu članka najdete tudi dve vaji (eno za odrasle in eno za otroke), ki ju lahko preizkusite.

Temna stran vrhunskega športa: Boj z depresijo in tesnobo
27. 09. 2024 16.28Caroline Garcia, nekdanja četrta teniška igralka sveta, je zaradi hudih napadov tesnobe in panike predčasno končala sezono. Njena izkušnja ni osamljen primer – v preteklosti sta o podobnih težavah spregovorila tudi olimpijski plavalec Michael Phelps in gimnastična prvakinja Simone Biles, ki sta se soočala z depresijo, tesnobo in paničnimi napadi. Duševna stiska med vrhunskimi športniki je velik problem, nič manjši, kot je tudi nasplošno v družbi.

ZPMS poziva k brezplačni in takojšnji psihološki podpori za otroke
03. 09. 2024 13.46V luči javne razprave o osnutku Zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije opozarjajo na naraščajoče duševne stiske otrok in mladostnikov, pomanjkanje strokovnjakov, ki nudijo brezplačno podporo in pomoč otrokom in mladostnikom ter nedopustno dolge čakalne vrste. Pozdravljajo, da je v javni razpravi osnutek zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti, saj Slovenija nujno potrebuje večje število strokovnih profilov, ki bodo pomagali otrokom in mladostnikom.

'Pot oseb z duševnimi težavami je pogosto pot zdravil in ta pot ne zadošča'
29. 08. 2024 12.32Na okrogli mizi je več predstavnikov različnih organizacij pojasnilo svoje pomisleke glede trenutnega predloga zakona o psihoterapiji, ki bi po njihovem mnenju stanje z izključitvijo nekliničnih strokovnjakov še poslabšal. O pomenu psihoterapije je spregovoril Aljoša Bagola, ki je opozoril, da družba iskanje pomoči še vedno tabuizira, Tilen Recek iz društva Altra je poudaril, da je pot njihovih uporabnikov pogosto pot zdravil in ta pot preprosto ni primerna, saj ne zadošča. "Osnutek zakona omejuje delo psihoterapevtov pri ljudeh, ki imajo diagnosticirane duševne motnje," pa je med drugim opozorila Alenka Mavec iz društva Dam. Kaj so povedali ostali strokovnjaki?

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Podaljšana javna razprava o osnutku zakona o psihoterapiji
05. 07. 2024 14.51Po pozivih več združenj in organizacij so se na Ministrstvu za zdravje odločili, da bodo podaljšali javno obravnavo osnutka Zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti, in sicer do 31. avgusta. Hkrati so številna združenja in zbornica kliničnih psihologov opozorili, da je zakon nestrokoven in napovedala, da bodo ministrstvu v roku poslali predloge za izboljšave.

Si ministrstvo ne želi javne razprave? Na voljo le počitniški mesec dni
01. 07. 2024 11.56Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je le dočakal javno razpravo. A kot opozarjajo v psihoterapevtski stroki, je ta odločno prekratek – le enomesečni. Poleg tega pa je rok za javno razpravo v počitniškem mesecu in času dopustov. Zato pozivajo, da ministrstvo za zdravje podaljša javno obravnavo na dva meseca, da bo vsaj tako lahko vključena vsa zainteresirana strokovna javnost.

'Zakon o psihoterapiji mora biti narejen za ljudi'
27. 06. 2024 08.37Že kar nekaj časa se piše zakon o psihoterapiji. Pred letom dni se je prvič sestala delovna skupina Ministrstva za zdravje, ki naj bi sodelovala pri pripravi zakona. Strokovnjaki vseh strok (psihoterapevtske in klinično psihološke smeri) so že takrat opozarjali, da njihovo mnenje pri pripravi ni dovolj upoštevano, zdaj jih je strah, kakšna bo vsebina zakona, ki naj bi v kratkem vendarle prišel v javno obravnavo. Trenutno je še v koalicijskem usklajevanju. O tem, ali bi zakon lahko bil celo škodljiv in kakšnega zakona si želijo, je spregovorila psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Javno šolstvo v krizi: 'Samo če imaš pet, si nekaj vreden'
17. 05. 2024 15.09Predstavniki staršev, ravnateljev in učiteljev so opozorili na alarmantno stanje v javnem šolstvu. Predsednica združenja ravnateljev Mojca Mihelič je izpostavila premalo denarja in zakonsko prenormiranost. Opozorili so na primanjkljaj učiteljev, poudarjanje ocen namesto znanja in splošno pomanjkanje vizije šolstva.

Že vsak deseti učenec ima odločbo, tudi zaradi čustveno-vedenjskih motenj
18. 04. 2024 06.00Število otrok s posebnimi potrebami se že nekaj let povečuje, takšnih je v populaciji učencev že 10 odstotkov, največ zaradi govorno-jezikovnih motenj in dolgotrajnih bolezni. Zaskrbljujoče pa je, da se v zadnjem času povečuje tudi število odločb zaradi čustveno-vedenjskih motenj. Tesnobnost in impulzivnost, anksioznost, depresija so med drugim tudi posledica šolanja na daljavo, ugotavljajo strokovnjaki. Pa je res kriva le pandemija ali morda tudi slog življenja in spremenjene družbene vrednote? Je prav, da zaradi otroka, ki ima izbruhe jeze, trpi ves razred? Je imeti odločbo danes bonus?

Družbenopolitične posledice nezdravljenih travm
09. 03. 2024 09.04V današnjem času se vse pogosteje srečujemo z besedo travma. Opaziti je, da se mnogi vse bolj zavedamo, da nerešeni vzorci, nenaslovljene travme in nezaceljene rane močno vplivajo na naše vsakdanje življenje; na partnerske, prijateljske in družinske odnose, na odnos do sebe in drugih bitij, na odnos do stvari in okolja ter navsezadnje tudi na naše telesno in mentalno zdravje.

Anksioznost, depresija ... duševne stiske med mladimi vse pogostejše
02. 03. 2024 18.13Že več let gorijo alarmi na področju duševnega zdravja mladih. Bi si mislili, da je večja možnost, da bodo na bolniškem dopustu prej pristali 20- kot 40-letniki? Prav to je ugotovila britanska raziskava dobrodelne ustanove, ki poziva k ukrepanju, saj zaradi krize duševnega zdravja mnogo mladih ostane brez dela. Ugotovili so namreč, da več kot tretjina poroča o simptomih, povezanih z anksioznostjo in depresijo.

Fides: Vključitev zunanjega neodvisnega mediatorja bi bila dobrodošla
29. 02. 2024 08.10Vlada je z odlokom razširila seznam storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati tudi v času stavke. Med drugim gre za storitve za ranljive skupine, je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V sindikatu Fides opozarjajo, da je to nezakonito. Tudi v Zdravniški zbornici Slovenije ocenjujejo, da za vladni odlok "ni videti pravne podlage". Zveza organizacij pacientov je pripravljena prevzeti vlogo mediatorja. "Odprti smo za vse oblike reševanja stavkovnih zahtev, tudi za vključitev mediatorja, po možnosti iz države EU," pa odgovarjajo v Fidesu.

Mož jo meče iz stanovanja, čeprav ga je skoraj v celoti poplačala sama
28. 01. 2024 14.55Jutranjo pot do prostorov Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje je prekinil receptor z besedami: "Anita, jezna gospa želi govoriti z vami." Odgovorila sem mu, da bom prispela čez dobrih deset minut. Prosila sem ga, naj gospo lepo usmeri k strokovnim sodelavkam. Povedal mi je, da gospa hoče govoriti le z menoj. Prijazno sem ga prosila, naj jo potolaži, da prihajam oziroma naj pusti telefonsko številko in jo pokličem, takoj ko prispem. Ob prihodu gospe ni bilo več. Receptor je povedal, da mu je zabrusila nekaj krepkih besed in ni želela pustiti svojega telefona niti imena.

Mlade najbolj skrbita stanovanjska problematika in razmere na trgu dela
04. 12. 2023 16.05Mlade pestijo predvsem stanovanjska problematika in negotove razmere na trgu dela, ki se skupaj odražajo na slabem duševnem zdravju, so se strinjale sodelujoči v razpravi o možnostih in priložnostih, ki jih nudi evropska kohezijska politika pri izzivih in potrebah mladih. Dogodek je organiziralo ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj.

'V osnovnih šolah bi potrebovali specializirano skupino za psihološko podporo'
17. 11. 2023 19.54Več kot 800 zaposlenih v osnovnih šolah je podpisalo pobudo, da bi okrepili šolske svetovalne službe, pedagoškim delavcem pa nudili psihoterapevtsko in psihološko podporo s supervizijo. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje se jim še ni odzvalo – javno pismo pa so jim poslali po tem, ko se je na Osnovni šoli Jakoba Aljaža v Kranju prejšnji mesec zgodil incident, v katerem je učitelj s svinčnikom trikrat zbodel učenca in bil pozneje tudi odpuščen.

Je tudi vam duševno zdravje enako pomembno kot telesno?
10. 10. 2023 10.06Veliki večini Evropejcev, 89 odstotkom, se zdi spodbujanje duševnega zdravja enako pomembno kot spodbujanje telesnega zdravja, je razvidno iz raziskave Eurobarometer ob svetovnem dnevu duševnega zdravja. Je pa več kot polovica vprašanih mnenja, da so osebe z duševnimi težavami deležne slabše oskrbe kot osebe s težavami s telesnim zdravjem.

'Stiske in izzivi so normalen del odraščanja'
10. 10. 2023 07.1010. oktober je svetovni dan duševnega zdravja. Tudi pri otrocih in mladostnikih so duševne težave v porastu, zato je pomembno odpraviti stigmo duševnih stisk, da se lahko o njih odprto pogovarjamo. "Stiske in izzivi so normalen del odraščanja in življenja in pri tem mladostniki niso nemočni – pomagajo si lahko sami, obstajajo pa tudi drugi viri pomoči, na katere se lahko obrnejo," je pomembno sporočilo priročnika o veščinah, ki ga bodo prejeli devetošolci in devetošolke.

'Poslušajte osebe v stiski, opazujte jih, predvsem pa jim bodite zavezniki'
09. 10. 2023 12.35Težave, ki so očem velikokrat skrite, a so vedno bolj pogoste. O simptomih tesnobe, anksioznosti in depresije predvsem odrasli neradi govorijo, a se že tretjina vsakodnevno sooča z njimi. Podobno je tudi med mladimi in stanje se z leti samo še slabša: vsak tretji mladostnik ima povišano verjetnost depresije, ravno toliko jih vsaj enkrat tedensko doživlja nervozo, razdražljivost ali nespečnost. Desetina mladostnikov pa ima duševne težave že diagnosticirane.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?
04. 10. 2023 08.00V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

'V Sloveniji so postopki za obravnavo tatvine pršuta in posilstva enaki'
24. 09. 2023 08.58Po primeru spolnega napada na mladoletno deklico na Gorenjskem še spolna zloraba v taborniških vrstah. In če tožilstvo v prvem primeru ravnatelja v času preiskave ni poslalo v pripor, je po medijskem pritisku pri tabornikih ukrepalo nekoliko bolj odločno. Osumljenca zlorabe je poslalo v enomesečni pripor. Vendar pa je za zaščito žrtev v celotnem postopku, od prijave do končne obsodbe storilca, treba narediti še marsikaj, je jasna državna sekretarka na notranjem ministrstvu Helga Dobrin, ki ob tem izpostavi predvsem potrebo po izobraževanju kadra, bolj celotni obravnavi žrtev ter hitrejšem postopku kazenskih postopkov.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'
18. 09. 2023 10.02Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.