duševne motnje

Wendy Williams o načrtih za prihodnost: Komaj čakam, da se zaljubim

03. 04. 2025 08.08

Wendy Williams je prepričana, da bo zmagala v boju za prekinitev skrbništva, ki so ji ga dodelili leta 2022. V primeru, da se njene želje uresničijo, nekdanja televizijska voditeljica ne namerava izgubljati časa. Njena skrbnica Sabrina Morrissey trdi, da so predvideni dodatni zdravniški pregledi, ki naj bi jih zavrnila, 60-letnica njene besede zanika.

V Baziliki svetega Petra splezal na oltar in na tla brcnil svečnike iz 19. stoletja

08. 02. 2025 14.47

V petek zjutraj se je v Baziliki svetega Petra v Vatikanu zgodil varnostni incident, potem ko je moški stopil na osrednji oltar in na tla brcnil šest svečnikov iz 19. stoletja in jih poškodoval. Nato je na tla vrgel še bel prt. Moškega je ustavila vatikanska žandarmerija.

Pri obravnavi psihopatov zaostajamo za EU, korak bo lovil nov inštitut

24. 01. 2025 16.11

V Sloveniji približno 15.000 ljudi ustreza kliničnim kriterijem psihopatske osebnostne motnje, medtem ko ima vsaj desetkrat toliko posameznikov subklinično psihopatsko strukturo. Ti posamezniki s svojim vedenjem povzročajo znatne družbene in gospodarske posledice. Slovenija pri prepoznavanju in obravnavi teh motenj zaostaja za drugimi državami EU, zato je zdaj zaživel Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije (IPSIH), katerega naloga je ozaveščanje o simptomih in vplivu psihopatije na posameznika in družbo.

Boj z duševno motnjo: 23-letnica o svoji bolezni odkrito tudi na TikToku

11. 01. 2025 09.00

Veliko poguma je potrebnega, da človek javno spregovori o svoji bolezni, še toliko bolj, ko gre za duševne motnje, ki jih še vedno spremlja velika stigma. 23-letna Anja Križmančič na družbenem omrežju TikTok deli svoj boj s shizoafektivno motnjo. Gre za redko kombinacijo shizofrenije in bipolarne motnje. Kot pravi, ji to pomaga pri soočanju z boleznijo. S svojo zgodbo pa bi rada pomagala tudi drugim, saj se o tem še vedno premalo govori, čeprav je mentalno zdravje enako pomembno kot fizično.

Sum na hude zlorabe odnesel dva nemška trenerja

03. 01. 2025 20.03

Obtožbe o neprimernem vedenju v vadbenem centru v Stuttgartu, ki so jih izrekle nekdanje telovadke, so že povzročile začasno izključitev dveh trenerjev, poročanje časopisov Stuttgarter Zeitung in Stuttgarter Nachrichten objavlja nemška tiskovna agencija dpa.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

12. 12. 2024 06.33

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Pred moralno policijo se je sprehodila v spodnjem perilu

03. 11. 2024 09.57

Mlajša ženska je v spodnjem perilu pred iransko univerzo v Teheranu opozarjala na stroga islamska pravila oblačenja. V skrajno konzervativnem Iranu, kjer zahtevajo upoštevanje strogih pravil oblačenja, je njena poteza skrajno drzna. Zato tudi ni nič nenavadnega, da so študentko aretirali in jo odpeljali na policijsko postajo.

14 zveznih držav toži TikTok zaradi povzročanja zasvojenosti pri mladih

09. 10. 2024 10.02

Pravosodni ministri 14 ameriških zveznih držav so vložili tožbe proti družbenemu omrežju TikTok zaradi domnevnega povzročanja zasvojenosti pri mladih uporabnikih in povzročanja škode duševnemu zdravju, poročajo ameriški mediji. Tožbe so bile vložene sočasno na sodiščih v vsaki od 14 držav.

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost

07. 10. 2024 15.13

Vsak vloženi evro v promocijo duševnega zdravja pri delu se povrne v višini od 2,5 do 4,7 evra, so izpostavili na NIJZ pred svetovnim dnevom duševnega zdravja. Čeprav se ozaveščenost o pomenu duševnega zdravja na delovnem mestu dviguje in se številni delodajalci odločajo za implementacijo različnih ukrepov za varovanje duševnega zdravja, so ti še vedno primarno usmerjeni v individualne ukrepe, so opozorili. Še vedno pa se organizacije premalo odločajo za uvedbo organizacijskih ukrepov, torej ukrepov, ki bi vplivali na pogoje in organizacijo dela, in ki imajo pomembne vpliv na duševno zdravje zaposlenih.

Temna stran vrhunskega športa: Boj z depresijo in tesnobo

27. 09. 2024 16.28

Caroline Garcia, nekdanja četrta teniška igralka sveta, je zaradi hudih napadov tesnobe in panike predčasno končala sezono. Njena izkušnja ni osamljen primer – v preteklosti sta o podobnih težavah spregovorila tudi olimpijski plavalec Michael Phelps in gimnastična prvakinja Simone Biles, ki sta se soočala z depresijo, tesnobo in paničnimi napadi. Duševna stiska med vrhunskimi športniki je velik problem, nič manjši, kot je tudi nasplošno v družbi.

Sol – belo zlato ali tihi ubijalec

07. 09. 2024 07.00

Na svetu letno pridelamo 240 milijonov ton soli. Evaporirane, kamene in morske. Med njimi, pravijo kemiki in prehranski strokovnjaki, ni večjih razlik, razlika je zgolj v načinu pridobivanja. Natrij je za normalno delovanje našega telesa nujno potreben. Prevelike količine soli pa lahko vodijo v številne zdravstvene zaplete – predvsem v povišanje krvnega tlaka, srčno žilne bolezni ter z njimi povezane številne smrti – v Sloveniji približno 4500 letno.

ZPMS poziva k brezplačni in takojšnji psihološki podpori za otroke

03. 09. 2024 13.46

V luči javne razprave o osnutku Zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije opozarjajo na naraščajoče duševne stiske otrok in mladostnikov, pomanjkanje strokovnjakov, ki nudijo brezplačno podporo in pomoč otrokom in mladostnikom ter nedopustno dolge čakalne vrste. Pozdravljajo, da je v javni razpravi osnutek zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti, saj Slovenija nujno potrebuje večje število strokovnih profilov, ki bodo pomagali otrokom in mladostnikom.

Ker so ji starši vzeli telefon, jih je prijavila na Policijo

03. 09. 2024 13.07

14-letno dekle iz Poljske je prijavilo, da jo starša maltretirata, sta do nje psihično nasilna in sta ji vzela telefon. Zaradi navedenega je bila pod hudim stresom in prestrašena.

'Pot oseb z duševnimi težavami je pogosto pot zdravil in ta pot ne zadošča'

29. 08. 2024 12.32

Na okrogli mizi je več predstavnikov različnih organizacij pojasnilo svoje pomisleke glede trenutnega predloga zakona o psihoterapiji, ki bi po njihovem mnenju stanje z izključitvijo nekliničnih strokovnjakov še poslabšal. O pomenu psihoterapije je spregovoril Aljoša Bagola, ki je opozoril, da družba iskanje pomoči še vedno tabuizira, Tilen Recek iz društva Altra je poudaril, da je pot njihovih uporabnikov pogosto pot zdravil in ta pot preprosto ni primerna, saj ne zadošča. "Osnutek zakona omejuje delo psihoterapevtov pri ljudeh, ki imajo diagnosticirane duševne motnje," pa je med drugim opozorila Alenka Mavec iz društva Dam. Kaj so povedali ostali strokovnjaki?

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva

12. 07. 2024 10.23

Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Podaljšana javna razprava o osnutku zakona o psihoterapiji

05. 07. 2024 14.51

Po pozivih več združenj in organizacij so se na Ministrstvu za zdravje odločili, da bodo podaljšali javno obravnavo osnutka Zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti, in sicer do 31. avgusta. Hkrati so številna združenja in zbornica kliničnih psihologov opozorili, da je zakon nestrokoven in napovedala, da bodo ministrstvu v roku poslali predloge za izboljšave.

Si ministrstvo ne želi javne razprave? Na voljo le počitniški mesec dni

01. 07. 2024 11.56

Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je le dočakal javno razpravo. A kot opozarjajo v psihoterapevtski stroki, je ta odločno prekratek – le enomesečni. Poleg tega pa je rok za javno razpravo v počitniškem mesecu in času dopustov. Zato pozivajo, da ministrstvo za zdravje podaljša javno obravnavo na dva meseca, da bo vsaj tako lahko vključena vsa zainteresirana strokovna javnost.

'Zakon o psihoterapiji mora biti narejen za ljudi'

27. 06. 2024 08.37

Že kar nekaj časa se piše zakon o psihoterapiji. Pred letom dni se je prvič sestala delovna skupina Ministrstva za zdravje, ki naj bi sodelovala pri pripravi zakona. Strokovnjaki vseh strok (psihoterapevtske in klinično psihološke smeri) so že takrat opozarjali, da njihovo mnenje pri pripravi ni dovolj upoštevano, zdaj jih je strah, kakšna bo vsebina zakona, ki naj bi v kratkem vendarle prišel v javno obravnavo. Trenutno je še v koalicijskem usklajevanju. O tem, ali bi zakon lahko bil celo škodljiv in kakšnega zakona si želijo, je spregovorila psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Prepovedali bi nože: 'Spet se borimo samo proti simptomom'

12. 06. 2024 15.38

V Nemčiji ugotavljajo, da so postali država, kjer so napadi z nožem vse prepogost del vsakdana. Po umoru policista v Mannheimu želijo tako zvezna kot deželne vlade strožje ukrepati proti nožem in podobnemu orožju. V središču razprave so tudi območja – med drugim železniške postaje in festivali, kjer bi nože prepovedali. A nekateri poznavalci že ugotavljajo, da gre za javnosti všečno, a v praksi neizvedljivo idejo, ki niti ne naslavlja bistva problema.

Zdravstvena ministrica zadržana do gojenja in posedovanja konoplje za osebno rabo

07. 06. 2024 13.29

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je do gojenja in posedovanja konoplje za osebno rabo zadržana, so pojasnili na ministrstvu. Ker gre za široko in kompleksno družbeno vprašanje, ministrica poudarja, se je treba o tej temi pogovarjati, upoštevati različne vidike in poiskati konsenz. Pri tem je treba prisluhniti stroki.

Napad z nožem v cerkvi: pet najstnikov obtoženih terorističnih dejanj

25. 04. 2024 09.18

Avstralske oblasti so v okviru preiskave nedavnega napada z nožem v cerkvi v predmestju Sydneyja pet najstnikov obtožile terorističnih kaznivih dejanj, je sporočila avstralska zvezna policija. Trije med njimi so obtoženi sodelovanja pri načrtovanju terorističnega dejanja, dva pa posedovanja nasilnega ekstremističnega gradiva.

Že vsak deseti učenec ima odločbo, tudi zaradi čustveno-vedenjskih motenj

18. 04. 2024 06.00

Število otrok s posebnimi potrebami se že nekaj let povečuje, takšnih je v populaciji učencev že 10 odstotkov, največ zaradi govorno-jezikovnih motenj in dolgotrajnih bolezni. Zaskrbljujoče pa je, da se v zadnjem času povečuje tudi število odločb zaradi čustveno-vedenjskih motenj. Tesnobnost in impulzivnost, anksioznost, depresija so med drugim tudi posledica šolanja na daljavo, ugotavljajo strokovnjaki. Pa je res kriva le pandemija ali morda tudi slog življenja in spremenjene družbene vrednote? Je prav, da zaradi otroka, ki ima izbruhe jeze, trpi ves razred? Je imeti odločbo danes bonus?

15-letnik v cerkvi zabodel škofa in ranil več vernikov

15. 04. 2024 13.07

Le dva dni po tem, ko je 40-letni Joel Cauchi v nakupovalnem središču v Sydneyju z nožem ubil šest ljudi, se je v Avstraliji zgodil nov napad. Tokrat je med bogoslužjem v cerkvi v predmestju Sydneyja 15-letni napadalec zabodel škofa in ranil še tri ljudi. Policija ga je prijela na kraju dogodka. Kmalu zatem so na ulicah izbruhnili spopadi med policijo in okoli 2000 podporniki uglednega sydneyjskega pridigarja.

Ultra predelana hrana velika grožnja za naše zdravje

29. 02. 2024 10.18

Ultra predelana hrana, kot so industrijsko vnaprej pripravljene jedi, denimo pekovski izdelki, gazirane pijače, prigrizki, je velika grožnja za naše zdravje, ugotavljajo znanstveniki. Takšna hrana je namreč neposredno povezana s kar 32 škodljivimi učinki na zdravje, vključno z večjim tveganjem za bolezni srca, raka, s sladkorno boleznijo tipa 2, slabim duševnim zdravjem in prezgodnjo smrtjo, kažejo ugotovitve največjega pregleda s tega področja doslej.

Zaradi uboja dedka sodišče 31-letniku odredilo obvezno zdravljenje

05. 02. 2024 17.00

Zaradi protipravnega dejanja uboja dedka in povzročitve lahke telesne poškodbe babice je ljubljansko sodišče za 31-letnega storilca odredilo podaljšanje pripora in varnostni ukrep obveznega zdravljenja v mariborski enoti za forenzično psihiatrijo. To je storil v stanju, ko ni razumel svojih dejanj zaradi sindroma odvisnosti od drog.

Kako omiliti vse bolj razširjeno osamljenost?

04. 02. 2024 12.47

Je ena večjih, pogosto še vedno spregledanih in podcenjenih težav sodobnega načina življenja. Stiska, ki lahko resno zamaje človekovo psihično in fizično zdravje. Tako nevarna kot kajenje, debelost ali alkoholizem. Osamljenost. Nekateri nevroznanstveniki in raziskovalci govorijo o pravi epidemiji, ki jo je še poglobila pandemija covida-19. Osamljeni dandanes še zdaleč niso le starejši in tisti, ki živijo sami. Doleti lahko vsakogar, ne glede na starost, spol in družbeno-ekonomski status. O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'

28. 01. 2024 18.01

Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

Moškega, ki je zanetil požar, v katerem je umrlo 36 ljudi, obsodili na smrt

25. 01. 2024 08.11

Japonca, ki je pred petimi leti požgal studio za ustvarjanje risanih serij v Kjotu, so obsodili na smrt. V požaru je umrlo 36 ljudi, še več deset je bilo ranjenih. Moški je sicer že lani na sodišču povedal, da "si ni mislil, da bo umrlo toliko ljudi" in da svoja dejanja obžaluje.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'

08. 01. 2024 06.00

Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?