dušan plut

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040
21. 01. 2025 17.05Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2
21. 10. 2024 10.55Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Verodostojnost in zaupanje: kateremu politiku volivci zaupajo najbolj?
18. 10. 2024 20.34Kako kredibilna je slovenska politika? Premier Robert Golob pravi, da ima težave z dvojino in s tem zavrača očitke, da je bil v svojih izjavah, ko je govoril o tem, kdaj je prvič spoznal nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, nedosleden. Ob tem pa se dviga še dvom nad zakonitostjo posvetovalnega referenduma o drugem bloku jedrske elektrarne Krško. So se politiki v državnem zboru dogovarjali, kako bi izigrali zakonodajo in zagotovili projekt Jek 2, ne glede na rezultat novembrskega referenduma?

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti
18. 10. 2024 13.06Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

'Referendum o JEK je brezpredmeten in zloraba demokracije'
12. 10. 2024 07.00Vrtoglavih 15 milijard evrov. Za en letni proračun države. Toliko bi lahko – če ne bo še kakšnih podražitev – stal drugi blok krške nuklearke, o katerem pa je več odprtih vprašanj kot znanih odgovorov in o katerem bomo že čez mesec dni glasovali na referendumu. Toda – ali drugemu bloku krške nuklearke res ni alternative? Bo projekt sploh rentabilen, ob vseh izkušnjah, ki jih imamo s preplačano in koruptivno investicijo v TEŠ6? Ali državljani sploh vemo, o čem bomo na referendumu glasovali? Za 24UR ZVEČER je spregovoril ekolog in geograf dr. Dušan Plut.

Grossi: Prihodnost je v mešanici jedrske energije in obnovljivih virov
09. 10. 2024 09.47Na obisku v Sloveniji se mudi generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grossi. Izkušnje, ki jih ima Slovenija na področju uporabe jedrske energije, velja izkoristiti pri odločitvah glede prihodnje rabe tega vira, je na posvetu dejal Grossi in ponudil podporo IAEA ter izpostavil pomen široke razprave o morebitni novi nuklearki.

Uran kopali osem let, rudnik zdaj zapirajo že 31 let
30. 09. 2023 14.44Morda kdo ne ve ali pa je pozabil, da smo tudi v Sloveniji nekoč kopali uran. Čeprav država rudnik zapira že 31 let in je za to dala približno 100 milijonov evrov, pa rudnik urana v Poljanski dolini še vedno ni zaprt. Glavni razlog je napaka, ki so jo naredili v času njegove gradnje in zaradi katere v občini Gorenja vas - Poljane državo pozivajo, naj odpelje radioaktivni material kam drugam, če ne namerava sanirati odlagališča Boršt.

Odlagališče radioaktivnega materiala na zemeljskem plazu
21. 09. 2023 06.00Če smo se ob nedavnih katastrofalnih poplavah spraševali, kako je mogoče, da so nekateri gradili na poplavnih območjih, se lahko v primeru nekdanjega rudnika urana Žirovski Vrh vprašamo, kako to, da stoji odlagališče radioaktivnega materiala na zemeljskem plazu. V Poljanski dolini so prepričani, da bi se lahko zgodila velika katastrofa za naravo in ljudi. Čeprav so uranovo rudo na tem območju kopali še pred 31 leti in so šli za zapiranje milijoni evrov, rudnik še vedno ni zaprt.

'Zelo hitro bomo morali spremeniti način življenja. To ni grožnja, ampak izziv'
26. 04. 2023 06.07Vsako leto v tem času, okoli dneva Zemlje, se človeštvo sprašuje, v kakšnem stanju je naš planet, koliko škode smo mu naredili s svojo dejavnostjo in posledično, kakšna prihodnost nas čaka. Tudi letos novice niso dobre, Slovenija je denimo že dosegla t. i. dan ekološkega dolga, dan, do katerega smo porabili vse naravne vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu.

Sopredsednika zelene stranke Vesna postala Macerl in Zgojznikova
09. 02. 2022 19.16Na ustanovnem kongresu zelene stranke Vesna sta bila za sopredsednika stranke izvoljena Urša Zgojznik in Uroš Macerl. Prva je ob tem dejala, da stranko ustanavljajo z željo po vstopu v državni zbor, v katerem bodo lahko zahtevali uresničitev programa na področju okolja, gospodarstva, kmetijstva, položaja mladih in demokracije. Po ustanovnem kongresu so sporočili, da se Vesna v politični prostor podaja z "ljudmi akcije" in dodelanim programom.

Najdaljše zaporne kazni v Sloveniji: kdo so storilci in kaj so zagrešili?
06. 12. 2021 14.59Za zdaj še nepravnomočna dosmrtna kazen, ki jo je za trojni umor sodišče naložilo Silvu Drevenšku, je najdaljša v slovenskem sodnem sistemu doslej. Tožilci so doslej dosmrtno zaporno kazen zahtevali že štirikrat. Objavljamo kronologijo nekaterih kaznivih dejanj v zadnjih desetletjih, za katere so storilci dobili najdaljše kazni.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Pred 30 leti je bil podpisan sporazum strank o skupnem nastopu na plebiscitu
06. 12. 2020 07.22Mineva 30 let od podpisa sporazuma političnih strank in poslanskih skupin Skupščine Republike Slovenije o skupnem nastopu na plebiscitu za samostojno in neodvisno državo. Še isti dan je bil nato sprejet zakon o plebiscitu, ki je določil, da bo plebiscit o samostojnosti potekal v nedeljo, 23. decembra 1990.

'Janez Janša nas danes prodaja kot svojo lastnino'
04. 12. 2020 15.26Predsednik republike Borut Pahor je na slovesnosti ob 30. obletnici podpisa sporazuma strank o skupnem nastopu na plebiscitu vse voditelje parlamentarnih strank ponovno pozval k dialogu za uspešnejše reševanje stisk ljudi. Po njegovi oceni bomo s kompromisi ali skupnimi zaključki lahko lažje in uspešneje premagovali krizo. Precej bolj ostra pa je bila govornica Spomenka Hribar.

Zaradi Pahorjeve neodzivnosti odstopil odbor za podnebno politiko
04. 06. 2020 19.50Vsi člani stalnega posvetovalnega odbora za podnebno politiko pri predsedniku republike Borutu Pahorju so odstopili. Geograf in ekolog Dušan Plut je pojasnil, da je ključni razlog za odstop Pahorjeva neodzivnost na omejitve, ki jih je nedavno sprejeta interventna zakonodaja postavila nevladnikom pri zaščiti narave in okolja. Pahor se je na to odzval s pojasnilom, da "predsednik republike nima ustavne pravice zadržati podpisa ukaza o razglasitvi zakona".

'Države so dobile premalo domače naloge'
17. 12. 2018 11.49Globalna podnebna konferenca v poljskih Katovicah ni dosegla osnovnega namena, ocenjuje geograf in ekolog Dušan Plut. Podobnega mnenja so tudi v nevladni organizaciji Umanotera, kjer poudarjajo, da so v Katovicah kratkoročni interesi držav prevladali nad znanostjo. Z izkupičkom podnebnih pogajanj je nezadovoljen tudi minister za okolje in prostor Jure Leben.

Tožilstvo ne bo preganjalo štirih članov nekdanjega predsedstva, med njimi tudi Milana Kučana
17. 11. 2016 16.30Tožilstvo je zavrglo ovadbi zoper Milana Kučana, Matjaža Kmecla, Cirila Zlobca in Dušana Pluta, ki ju je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve vložilo maja in junija. Predsednik združenja Aleš Hojs opozarja, da jim tožilstvo ne želi posredovati sklepa, s katerim je zavrglo ovadbi.

Glavna trenerja bosta Bergant in Ažnoh, smukačem na pomoč priskočil Pen
19. 05. 2014 15.25Že je znano ogrodje smučarskih ekip za novo tekmovalno sezono. V slovensko smučanje se vračata Klemen Bergant kot glavni trener moške in Rasto Ažnoh kot glavni trener ženske ekipe. Moško smukaško ekipo bo vodil Peter Pen. Ekipe bo 29. maja potrjeval zbor panoge za alpsko smučanje.

Predsednik programskega sveta gibanja TRS Dušan Plut
07. 11. 2011 15.14Predsednik programskega sveta gibanja TRS Dušan Plut

Znani Slovenci imajo 'razum za sporazum'
20. 05. 2010 16.22"Razum za sporazum" – pobuda za podporo arbitražnemu sporazumu ima že veliko podporo med umetniki, športniki in razumniki. Predstavila sta jo Dušan Plut in Mojca Drčar Murko.

Preverjeno, 22.05.2007
23. 05. 2007 09.3422.5.2007, torek ob 20.00

Alternativa Janševi vladi?
23. 04. 2007 14.08Skupina nevladnih organizacij je pripravila pobudo za trajnostni razvoj Slovenije, ki so jo poimenovali Plan B.

Načrt za očrnitev Popoviča
20. 04. 2007 14.10Pred komisijo je spregovoril lastnik podjetja za varovanje. Nekdanji kriminalist naj bi od njega želel pomoč pri deskreditaciji Popoviča.

Svetovni dan okolja
05. 06. 2006 10.12Svetovni dan okolja, ki je sicer posvečen vse večjemu širjenju puščav, obeležujemo tudi pri nas.

Slovenija je bogata
28. 05. 2006 12.04Slovenija je po količini vodnih virov med najbogatejšimi v Evropi. Podnebne spremembe naj bi razmere zaostrile.

Primer Plut: Kdo je kriv?
16. 03. 2006 07.59Pravosodje trdi, da so pravne podlage za pregon Pluta obstajale, policija pa, da je izkoristila vse pravne možnosti.

Skupaj proti klimatskim spremembam
18. 11. 2005 07.50Predsednik Drnovšek je gostil deveti pogovor o prihodnosti Slovenije. Tema so bile klimatske spremembe.

Po Trenjih: Kučanovo pričanje v Haagu
22. 05. 2003 00.00V klepetalnici 24ur.com smo se po oddaji Trenja pogovarjali o Kučanovem pričanju v Haagu. Gosta sta bila dr. Dušan Plut, član predsedstva republike ob osamosvojitvi Slovenije, in zgodovinar dr. Jože Pirjevec.

Projekt Martin Strel dobiva obliko
17. 04. 2002 00.00Slovenski daljinski plavalec Martin Strel se približuje novemu izzivu. Med 4. julijem in 7. septembrom letos namerava preplavati 3.797 kilometrov dolgo reko Mississippi.

Posledice segrevanja ozračja
02. 09. 2001 00.00Ozračje v Sloveniji je v zadnjih desetih letih za stopinjo toplejše v primerjavi s tridesetletnim povprečjem. Posledice podnebnih sprememb so ob katastrofalni suši letos čutili predvsem kmetje.