dušik

Ledena terapija: V Parizu zaradi kriokomore umrla ženska, ena na intenzivni negi
16. 04. 2025 08.49Za ženski v mestni telovadnici v Parizu, kjer ponujajo tudi krioterapijo, se je ledena terapija slabo končala. Ena se je zadušila, drugo pa so odpeljali na intenzivno nego. Za tragični izid naj bi bilo po prvih ugotovitvah krivo uhajanje tekočega dušika iz hladilne komore.

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja
06. 02. 2025 18.55Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

Onesnaženemu zraku v Sloveniji pripisali 1280 smrti, v EU kar 239.000
10. 12. 2024 12.55Okoli 239.000 smrti v EU leta 2022 je mogoče pripisati posledicam izpostavljenosti delcem PM2,5, glavnemu onesnaževalu zraka, v najnovejšem poročilu navaja Evropska agencija za okolje (EEA). V Sloveniji je ta številka pri 1280. Nevarnim ravnem onesnaženosti zraka je izpostavljenih 73 odstotkov evropskih ekosistemov.

Zapečateni dokumenti: 'Če starši potrebujejo vzorec, nimamo podlage, da ga izročimo'
28. 11. 2024 12.44Saga z zapuščenimi vzorci propadle Biobanke se nadaljuje. Starši še vedno ostajajo brez odgovorov. Gordana Živčec Kalan vztraja, da sploh ni v njenem interesu, da podjetje GaiaCell, ki je prevzelo prostore, s tem pa tudi vzorce, nadaljuje z njihovo hrambo. Kot trdi, so ti na varnem. A pravne podlage za razpolaganje z njimi nimajo, zato vzorcev ne morejo izročiti staršem, če bi jih ti v tem trenutku potrebovali. Državo zato poziva, da se čim hitreje odloči, ali imajo v podjetju podlago za dostop do informacij o vzorcih, da lahko kontaktirajo starše, ki so lastniki vzorcev.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?
16. 06. 2024 12.45Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Prva usmrtitev z dušikom: trajalo je 22 minut, da je Ken Smith umrl
26. 01. 2024 06.33Ameriška zvezna država Alabama je z dušikom usmrtila 58-letnega Kena Smitha. Šlo je za prvo usmrtitev z novo metodo, odkar so v ZDA leta 1982 uvedli usmrtitve s smrtonosno injekcijo. Potekala je tako, da so mu na obraz nadeli masko in skozi njo spustili čisti dušikov plin. Trajalo je 22 minut, da je umrl. Nasprotniki smrtne kazni to opredeljujejo kot nehumano, okrutno in eksperimentalno dejanje, Alabama pa trdi, da je metoda povsem humana.

Vrhovno sodišče ZDA ne bo ustavilo prve usmrtitve z dušikom
25. 01. 2024 08.58Ameriško vrhovno sodišče je v sredo odločilo, da ne bo ustavilo načrtovane usmrtitve Kennetha Eugena Smitha z dušikovim plinom v zvezni državi Alabama. Pomisleki obrambe in opozorila Združenih narodov, da bi prva uporaba te nepreverjene metode lahko pomenila kruto kaznovanje, niso zalegli.

Poskus s smrtonosno injekcijo neuspešen, zdaj ga bodo usmrtili z dušikom
23. 01. 2024 09.21Kenneth Eugene Smith bi lahko postal prvi zapornik v ZDA, ki ga bodo usmrtili z dušikom, potem ko je sodišče zavrnilo njegovo pritožbo. Združeni narodi opozarjajo, da bi lahko tovrstna metoda usmrtitve pomenila mučenje, a oblasti v zvezni državi Alabama vse obtožbe in pomisleke zavračajo. Smitha bodo sicer poskusili usmrtiti že drugič. Prvič so uporabili smrtonosno injekcijo, a so bili pri tem neuspešni.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij
01. 12. 2023 17.46Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

Ste vedeli? Ta rastlina vsebuje več beljakovin kot meso
17. 11. 2023 06.00Sestri Metličar v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju predstavljata Poljko – linijo izdelkov iz črne soje, ki predstavlja čudovit spoj tradicije in inovacij. Črna soja je namreč ohranitvena sorta z Dravskega polja, iz katere na modernizirani kmetiji izdelujeta najrazličnejše beljakovinsko bogate izdelke, ki predstavljajo izvrsten nadomestek mesa.

Bomo danes znova lahko videli spektakularen severni sij?
11. 11. 2023 10.49Če prejšnje dni niste uspeli videti veličastnega severnega sija oziroma Aurore borealis, imate danes znova možnost. Nov izbruh na Soncu naj bi bil viden okoli 19. ure. Sicer severni sij ne bo tako spektakularen, kot je bil prejšnji vikend.

Čarobni prizori: severni sij naj bi bilo moč opaziti tudi v prihodnjih dneh
06. 11. 2023 14.02Pojav, zaradi katerega so se mnogi odpravljali na daljni sever, je letos dosegel tudi južnejše kraje. Žarenje Zemljine atmosfere so spet lahko spremljali tudi nekateri prebivalci Slovenije. To po vsej verjetnosti ni bilo zadnjič. Do leta 2025 lahko pričakujemo še več podobnih prizorov. In tudi sicer naj bi bilo severni sij v Sloveniji moč opaziti tudi danes in v prihodnjih dneh. Danes naj bi bil najbolj viden prav okoli 18. ure, a po napovedih strokovnjakov ne bo tako intenziven, kot je bil v nedeljo.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana
14. 10. 2023 08.21Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Zvečer bo na nebu med 60 in 90 utrinkov na uro
12. 08. 2023 15.45Pravijo, da si, če vidimo utrinek, lahko nekaj zaželimo. V noči na nedeljo si bomo glede na napovedi lahko zaželeli kar med 60 in 90 želja na uro. Spektakel na nebu si bomo lahko ogledali med 22.30 in 3.40, nekaj nasvetov glede opazovanja in pojasnila o tem, kaj se bo na nebu sploh dogajalo, pa je podal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.

Nova tehnologija naj bi kmalu omogočila cenejše fuzijske reaktorje
12. 04. 2023 16.59Jedrska fuzija velja za čisto in zelo privlačno alternativo jedrski energiji. So pa fuzijski reaktorji še vedno kompleksni in dragi sistemi. Toda to naj bi se že kmalu spremenilo, saj naj bi nova odkritja pokazala, da je izgradnja manjših in cenejših reaktorjev mogoča. Je proizvodnja električne energije iz jedrske fuzije zdaj dosegljiva?

Zbiranje všečkov: zaradi sladice s tekočim dušikom poškodovanih več otrok
18. 01. 2023 09.25Indonezijski minister za zdravje je opozoril na nevarnosti uličnih prigrizkov, potem ko so številni otroci utrpeli želodčne opekline in se zastrupili s sladkarijo, prelito s tekočim dušikom, imenovano 'chiki ngebul'. Med uživanjem sladkarije so se mladi snemali, posnetke pa objavljali na priljubljenem družbenem omrežju TikTok.

Tudi pri sežigu odpadkov nastanejo 'odpadki'. Kaj naredijo z njimi?
17. 07. 2022 18.11Obiskali smo sežigalnico Pfaffenau na Dunaju, ki jo tudi ljubljanske mestne oblasti izpostavljajo kot primer dobre prakse. Preverili smo, kako deluje in kako okolju prijazna je v resnici.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?
07. 07. 2022 11.16Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Nas čaka prehranska draginja?
10. 03. 2022 10.30Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Od izgorelega zdravnika do vinogradnika, ki živi svoje sanje
24. 10. 2021 12.57"Ko sem se po 27 letih vrnil iz tujine in začel delati to, kar počnem, mi je zdaj že pokojna mama rekla: Sine moj, imaš dve specializaciji, pa poglej svoje roke! Bile so umazane in zgarane. Jaz pa sem ji odvrnil: Mama, živim svoje sanje. Koliko ljudi lahko to reče?" Tako pripoveduje Goran Radević – človek, ki je življenje v tujini in kariero zdravnika pustil za seboj, da bi v domači Črni gori postal vinogradnik.

Krave naučili uporabljati stranišče
15. 09. 2021 16.04Novozelandski in nemški raziskovalci so krave uspešno naučili uporabljati stranišče. To so dosegli tako, da so živali nagradili, ko so urinirale na točno določenem mestu. Upajo namreč, da bo to pomagalo preprečiti onesnaženje vode in zmanjšalo emisije toplogrednih plinov.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Florida zaradi izlitja odpadnih voda razglasila izredne razmere
04. 04. 2021 11.28Zaradi izlitja strupenih odpadnih voda v zalivu Tampa je Florida razglasila izredne razmere. Preventivno so evakuirali več kot 300 domov na območju, zaprli so tudi avtocesto v bližini vodnega zbiralnika Piney Point.

Nasa objavila nov panoramski 'selfie' roverja Radovednost
01. 04. 2021 17.01Nasin rover Radovednost, eden od petih roverjev, ki se potikajo po Marsu, je na Zemljo poslal nov navdušujoč panoramski posnetek svojega doma od leta 2012.

V perutninski tovarni za šest delavcev usoden tekoči dušik
29. 01. 2021 07.44V tovarni za predelavo perutnine v Gainsvillu na severovzhodu ameriške zvezne države Georgia se je v četrtek zgodila nesreča, ko je iz hladilnega sistema ušel tekoči dušik. Zadušilo se je šest delavcev, 11 pa jih je končalo v bolnišnici. Trije so v kritičnem stanju.

Vzorci z asteroida uhajajo v vesolje, kamenček se je zataknil med vratca
24. 10. 2020 16.53Nasina sonda Osiris Rex, ki ji je pred nekaj dnevi uspelo za nekaj sekund pristati na 330 milijonov kilometrov oddaljenem asteroidu Bennu in z njega pobrati vzorce kamnin, je bila pri svoji misiji celo nekoliko preveč uspešna in je nabrala več materiala kot pričakovano. Ta namreč zdaj uhaja v vesolje, saj se je kamenček z asteroida zataknil med vratca.

Na Mednarodni vesoljski postaji uhaja zrak, varnost posadke ni ogrožena
21. 08. 2020 08.47Iz Nase so sporočili, da so na Mednarodni vesoljski postaji astronavti opazili uhajanje zraka, kar pa ni nič novega ali nevarnega za posadko. Astronavti so se namreč že večkrat soočili s podobno situacijo, prav tako se med treningom za bivanje na vesoljski postaji seznanijo z možnostjo omenjenega dogodka.

Amonijev nitrat: uporaben kot gnojilo, za izdelavo bomb ga zlorabljajo tudi teroristi
05. 08. 2020 17.10Libanonske oblasti so za uničujočo eksplozijo v Bejrutu okrivile zaloge amonijevega nitrata, ki so ga v neprimernih pogojih skladiščili v pristanišču. Gre za kristalno snov brez barve in vonja, ki nastane z združitvijo amonijaka in dušikove kisline. Najpogosteje se uporablja kot dušikovo gnojilo, a je pri teroristih priljubljeno tudi pri izdelavi improviziranega eksploziva. Snov pa je bila v preteklosti že vzrok številnih industrijskih nesreč po svetu.

FOTO: Znanstveno sladkanje s sladoledom
18. 07. 2015 13.44Hiša eksperimentov tudi poleti ne počiva. Ker so temperature res zelo poletne, so sklenili, da bodo pripravili sladoled. Tako so naredili nov eksperiment, ki vključuje zdravo in sveže sadje ter tekoči dušik.

FOTO in VIDEO: Zakaj je v Rušah zagorelo?
15. 05. 2011 13.37V Rušah je zagorelo v skladišču podjetja Agro Ruše. Gasilci so požar, med katerim je iztekla nevarna snov, že pogasili. V podjetju so prepričani, da do onesnaženja ni prišlo.