drva

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'
18. 03. 2025 12.15Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Plin – prava energetska rešitev za danes in jutri!
18. 03. 2025 00.15Udobno. Ugodno. Trajnostno.

Hči jo je našla in ji rešila življenje: pomoč staršem je pomoč otrokom
23. 02. 2025 16.34Pomagati staršem pomeni pomagati otrokom, ki si niso sami izbrali težav, ki so doletele njihovo družino. Pretekli četrtek so teren zaznamovale zgodbe družin, ki so jih prizadele težke nepredvidene življenjske situacije in jih potisnile v primež revščine. Pri eni od družin so težave postale tako velike, da sta bili volja in zagnanost premalo. Mama nam je zaupala, da jo je hči našla, ko se je obesila, jo rešila in jo oživljala. Po mamini težki življenjski preizkušnji so odprli novo poglavje v svojem življenju in pričeli postavljati nove temelje.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

'Tu smo igrali leta 1982, ko nas v Bosni še nihče ni poznal'
22. 01. 2025 08.53Pevec Sejo Sexon iz Zabranjenega pušenja je po treh desetletjih spet prijel v roke kitaro, saj je zasedba ob 40-letnici pripravila posebne akustične nastope, in sicer v Sarajevu, Zagrebu in Ljubljani. Povedal nam je več o "izštekanem" konceptu, soočanju s posledicami vojne, zakaj živi v Zagrebu in o filmu Luči Sarajeva, za katerega je napisal scenarij.

Požar zajel pritličje hiše, v uničenih prostorih našli mrtvo osebo
12. 01. 2025 13.27Policisti in gasilci so v soboto popoldan odhiteli na območje Kočevja, kjer je gorela hiša. Požar se je po prvih podatkih začel v pritličju v kuhinji. Ob pregledu kraja so pristojni v od ognja uničenih prostorih našli preminulo osebo. Policisti nadaljujejo s kriminalistično in forenzično preiskavo.

Na Hrvaškem v dveh letih 220 milijonov za čistejši zrak
12. 01. 2025 08.33Hrvaška bo letos začela izvajati program za izboljšanje kakovosti zraka v vrednosti več kot 220 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva za varovanje okolja in zeleni prehod. Največ sredstev bodo namenili nakupu vozil z ničelnimi emisijami za uporabnike, kot so taksisti in dostavljavci.

'Toploto v hiši pogosto nadomešča predvsem s toplino objemov, smeha in ljubezni'
15. 12. 2024 17.41V poletnih mesecih zelo radi opravljamo terenske obiske pri družinah, saj se je na topel sončen dan prav prijetno podati na pot in prepustiti pisarno preostalim sodelavkam. Lepo je zapustiti razgreto Ljubljano, se voziti po zavitih poteh s soncem obsijanega slovenskega podeželja in opazovati, kako se spreminja prelepa pokrajina, skozi katero se peljemo. Bujnost zelene okolice in modrina neba nad nami delujeta spodbudno in nam dajeta upanje in moč za soočanje s težkimi situacijami, ki jih srečujemo.

S šestimi otroki dva meseca na Madagaskarju
06. 12. 2024 06.00Si predstavljate, koliko priprav je potrebnih, da greš z otroki na taborjenje? Da premisliš vse scenarije in si mirno lahko rečeš "Nič nas ne more presenetiti"? Tako, premišljeno in odgovorno sta se na dvomesečno bivanje v misijonu Ampitafa na Madagaskarju pripravila tudi Eva in Gašper Fortuna, ki sta v ta odročen kraj sveta, kjer domačini živijo brez vode in elektrike, s svojimi šestimi otroki, starimi od 6 do 14 let, upala le zato, ker sta zdravnika. Ker če bi šlo kaj narobe, bi bilo zdravje njunih otrok odvisno le od njiju.

Fotograf z bojnih linij: Ljudje v vojni dobijo nadnaravno moč
30. 11. 2024 07.35Prepričan, da želi biti športni fotograf, se je po naključju znašel v Bosni med vojno in danes je Eddy van Wessel eden najbolj priznanih in večkrat nagrajenih vojnih fotografov na svetu. Še vedno se oklepa analognega fotoaparata in črnobelih fotografij, ker meni, da tako lahko najbolje zadane njihovo bistvo. Da pritisne na sprožilec, potrebuje občutek, ne prizora. Svoje delo jemlje kot poslanstvo z upanjem, da lahko nekaj spremeni. Temne plati ljudi, ki jih je srečal, in vse grozote, ki jih je videl, so ga v 30 letih spremenile, prizna. Njegov filter je domača kmetija, kjer je življenje spokojno, vojna vihra pa le oddaljen spomin. Do naslednjič.

Pod Triglavom preživi okoli 100 dni na leto
22. 11. 2024 06.00Si predstavljate, da se zbudite s pogledom na vrhove gora in, če imate srečo, vidite vse do morja? In tako naprej, vsak dan? Jeseničan Alojz Žakelj – Lojz, ki ga spoznate v rubriki Vaš svet v oddaji Svet na Kanalu A, takšnemu kraju na Zahodni triglavski planoti na 2530 metrih nad morjem pravi "dom", sebi pa domačin pod Triglavom, in to že skoraj 50 let. Tam je iz starega italijanskega bunkerja naredil bivak in ga opremil tako, da lahko v njem preživi vse poletje oziroma od sredine junija do sredine oktobra. V bivaku je dočakal tudi že več kot 20 novih let, najdlje neprekinjeno pa je bil na gori kar 41 dni. Ne da bi srečal človeka, še več, niti od daleč ni videl nikogar.

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?
12. 11. 2024 16.53Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

Skriti obrazi sodobne revščine
13. 10. 2024 19.00Med ozaveščanjem družbe o težavah, s katerimi se srečujejo številne družine, in opisovanjem njihovih stisk na Verigi dobrih ljudi vedno poudarjamo, da so obrazi sodobne revščine drugačni od tistih, ki jih poznamo iz tragičnih literarnih zgodb. Pogosto je na prvi pogled težko prepoznati mamo, ki nima dovolj denarja za nakup šolskih copatkov, ali očeta, ki lovi roke za položnice, da bi napolnil hladilnik. V teh časih, ko smo obkroženi, če ne celo zasuti z najrazličnejšimi stvarmi, si je težko predstavljati, da nekdo drug nedaleč stran morda nima niti osnov za dostojno življenje.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov
04. 10. 2024 06.00Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

V NSi razočarani nad vladnim predlogom, SD želi dodatna usklajevanja
03. 09. 2024 16.24V Novi Sloveniji so razočarani nad vladnim predlogom davčnih sprememb. "Po dveh letih in treh mesecih te vlade smo prišli od velikih obljub do popolnega niča," meni poslanec Jernej Vrtovec. S predlaganim davčnim svežnjem niso povsem zadovoljni niti v koalicijski SD, zato pričakujejo dodatna usklajevanja.

75-letnik umrl med opravljanjem del v gozdu
26. 08. 2024 09.10V gozdu blizu naselja Levpa v občini Kanal ob Soči se je zgodila delovna nesreča, v kateri je umrl 75-letni domačin. Ta je med opravljanjem del v gozdu padel s sedeža traktorja, kolo vozila pa je nato zapeljalo nanj.

Najemnina 'samo' 280 evrov: ni ogrevanja, pušča streha, hiša je 'za silo' bivalna
12. 08. 2024 09.43Razmere na slovenskem nepremičninskem trgu niso nič kaj naklonjene mladim, ki iščejo prvo streho nad glavo. In ob pomanjkanju nepremičnin na najbolj zaželenih lokacijah se občasno pojavijo oglasi, ki dvignejo veliko prahu. Ker po mnenju marsikoga sodijo v kategorijo "bizarno". Bi se v zameno za nizko najemnino lotili prenove objekta v slabem stanju?

Nenavadna ljubezen: stoletni Franc spet v 'svoji tridsatčetverki'
08. 08. 2024 09.10S poskočnim korakom in širokim nasmehom Franc Primožič, ki bo jutri napolnil častitljivih 100 let, premaguje stopnice Parka vojaške zgodovine v Pivki in se vzpenja proti poligonu, kjer ga čaka njegova "ljubica", kot pravi. In ko nekaj minut pozneje v hangarju zagleda T-34, sovjetski tank, kakršnega je sam vozil pred skoraj 80 leti, ne more skriti navdušenja. Z roko proti njemu začne pošiljati poljube. "Koliko spominov!" zavzdihne. Komaj čaka, da se vkrca.

Kirurg, ki je tekel v službo: Zaradi športa se mi je nehala tresti roka
01. 08. 2024 10.02Kirurg Brane Breznikar je želel sredi osemdesetih let izboljšati svojo kondicijo, a ker ob napornem delavniku ni našel časa za to, se je odločil, da bo v službo – namesto da bi se peljal z avtomobilom – tekel. Ker mu to kmalu ni bilo dovolj, je začel še kolesariti. In ker se kot nekdanji plavalec najbolje počuti v vodi, si je zgradil bazen. Štirideset let kasneje je za njim več kot petdeset izjemno zahtevnih triatlonskih preizkušenj Ironman. 74-letnik je danes upokojenec, ki čisto vsak dan vsaj delno posveti športu.

Sodobni arhitekturni trendi: letne kuhinje
22. 07. 2024 00.15Letne kuhinje so postale nepogrešljiv del sodobne Lumarjeve arhitekture in oblikovanja domov, saj urejena in dobro načrtovana zunanjost pomembno vpliva na kakovost bivanja. Kombinacija funkcionalnosti in estetike, predvsem pa možnost druženja in uživanja ob pripravi hrane na prostem, je privlačna in praktična rešitev za vse, ki želijo v celoti izkoristiti zunanji prostor.

Eden najbolj mističnih kotičkov Slovenije: jezero enkrat je, drugič ga ni
20. 07. 2024 19.25Blejsko jezero, Piran, Postojnska jama ... Slovenija ima veliko privlačnih destinacij, ki jih oblegajo množice turistov. Veliko pa je tudi krajev, ki jih ne povezujemo s turizmom, čeprav so prav tako zanimivi. Eden skritih biserov je gotovo Notranjska, s Cerkniškim jezerom, pestrim živalskim in rastlinskim svetom ter bogato zgodovino, ki jo poustvarjajo na različne načine.

Kam izginjajo kozolci – nepogrešljiv del slovenske kulturne dediščine?
23. 06. 2024 10.21V nocojšnji 24ur Fokus smo postavili kozolce. Slovenci jim imamo na 10 tisoče, a niso prav vsi dobrem stanju. Premnogi namreč končajo v pečeh, gospodarji jih podrejo in porabijo za drva, ker so postali predragi in prezahtevni za vzdrževanje. Nekatere občine so prepoznale vrednost kozolcev, lastnikom pomagajo s subvencijami za njihovo obnovo. A to (žal) ni dovolj, da bi kozolci po slovenskih travnikih obstali. Redkokdo jih še uporablja za sušenje, travo namreč danes mnogi balirajo. Še vedno so kozolci prostor za shranjevanje, nekatere pa so preuredili v turistične ali gostinske objekte in jih na ta način ohranili pri življenju.

'Narava in naša prihodnost se ne rešujeta na sodiščih'
13. 04. 2024 07.00Svet je zabeležil nov neslavni temperaturni rekord – marec je postal najbolj vroč mesec v zgodovini meritev. Postal je tudi že deseti zaporedni mesec z rekordnimi temperaturami. Alarmantni podatki se nadaljujejo v aprilu – v Sloveniji je tako v nedeljo padel spomladanski temperaturni rekord z izmerjenimi 30 stopinjami Celzija. Posledice pa niso le v naravi – Španija se s sušo bori že od januarja – ampak tudi na zdravju ljudi. Za kar pa bi lahko po precedenčni razsodbi Evropskega sodišča za človekove pravice v prihodnje odgovarjale tudi države, ki ne storijo dovolj v boju proti podnebnim spremembam. V eni od tožb se je že znašla tudi Slovenija.

Prepovedi uporabe trdnih goriv ne bo, ostajajo omejitve glede plina
10. 04. 2024 08.22Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je sprejel več dopolnil k predlogu novega energetskega zakona in ga potrdil za obravnavo na plenarni seji DZ. V predlogu ni več omejitev glede trdnih goriv v novih stanovanjskih stavbah v strnjenih naseljih, ob nasprotovanju opozicije ostajajo predvidene omejitve pri rabi plina za ogrevanje.

V Nemčiji resne priprave na prvenstvo v cepljenju drv
28. 03. 2024 07.00Kdo bo najhitreje razcepil drva? V Nemčiji se 29 ekip pospešeno pripravlja na prvenstvo v cepljenju drv, ki nikakor ni samo v domeni moških. Ne gre le za surovo moč, pomembna je tehnika in seveda izkušnje, pripovedujejo tekmovalci in tekmovalke, ki z nabrušenimi sekirami vsak dan trenirajo za bližajočo se tekmo.

Golob se s svojimi poslanci pogovarja o referendumih in kadrovskih menjavah
13. 03. 2024 11.44Premier in predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob zaseda s poslanci svoje stranke. Pogovor naj bi se vrtel zlasti okoli aktualnih zakonodajnih predlogov in predvsem predlaganih posvetovalnih referendumov, bržkone pa se ne bodo mogli izogniti niti nedavno napovedanim kadrovskim menjavam v premierjevi najožji ekipi.

Nigerija: Tolpa vdrla v šolo in ugrabila več kot 280 učencev
08. 03. 2024 08.35Iz Nigerije poročajo o ugrabitvi več kot 280 učencev. V severozahodnem mestu Kuriga je tolpa odpeljala otroke, stare od osem do 15 let, ugrabili pa so tudi učiteljico. Oborožene sile so sprožile iskalno akcijo, vendar pa tovrstne ugrabitve v Nigeriji niso redke, odgovornosti pa običajno ne nosi nihče.

Do prihrankov z alternativnimi energetskimi rešitvami
27. 02. 2024 00.15V času prehoda na obnovljive in tajnostne rešitve ogrevanja, ohranjajo fosilna goriva vlogo stabilnih partnerjev.

11-letnemu Bogdanu je vojna vzela otroštvo: 'Moja šola je v ruševinah'
25. 02. 2024 08.1811-letni Bogdan iz Ukrajine je prestal stvari, ki jih ne bi smel noben otrok – obstreljevanje, skrivanje pred minami, lakoto, ločitev od staršev in uničeno otroštvo. Za razliko od svojih vrstnikov Bogdan ne sanja o igračah. Sanja o varnosti, zimskih oblačilih, brezskrbnem kopanju v reki, druženju s prijatelji in sedenju v šolskih klopeh.