drugi korona zakon

Vračilo nezakonitih glob: komu, kdaj, kako?
20. 09. 2023 18.50Poslanci so potrdili zakon o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov. Uvedenih je bilo več kot 62.000 prekrškovnih postopkov in izrečenih za okoli 5,75 milijona evrov glob. Približno toliko je predvideno za popravilo krivic, čeprav je bilo dejansko izterjanih le za 1,77 milijona evrov glob. Na ministrstvu za pravosodje zdaj pojasnjujejo, kako do povračila glob.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo
18. 07. 2023 06.54V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Golob odgovornost za zmanjšanje evropskih sredstev pripisal Janševi vladi
30. 06. 2022 14.43Slovenija bo iz mehanizma EU za okrevanje po koronski krizi prejela 1,49 milijarde evrov nepovratnih sredstev, kar je skoraj 286 milijonov evrov manj od prvotne dodelitve. Razlog za manjši znesek so ugodnejša gospodarska gibanja v letih 2020 in 2021, kot so jih predvidele prvotne ocene. Premier Robert Golob je odgovornost za manjša sredstva pripisal prejšnji vladi Janeza Janše. Vlada bo zaradi zmanjšanja nepovratnih sredstev tako zdaj prilagodila finančne vire Načrta za okrevanje in odpornost, so sporočili z Ukoma.

Zakaj Hrvatice prekinitev nosečnosti iščejo v Sloveniji?
26. 05. 2022 06.00Ne le Mirela Čavajda, v UKC Ljubljani na leto prekinejo 15 visokih nosečnosti tujih državljank, nekaj med njimi je Hrvatic. Samo v Brežicah je letos prekinilo nosečnost 65 Hrvatic. V zadnjih letih, največ leta 2019, skoraj 300. Koliko je še nosečnic, ki jih je hrvaški zdravstveni sistem pustil na cedilu? Jasenka Grujić, ginekologinja iz Zagreba, se boji, da jih je še precej več, saj je imela nemalo pacientk v ambulanti, ki so jim zavrnili splav na Hrvaškem in jih napotili v Slovenijo.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona
10. 04. 2022 14.49Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Golob bi sodeloval s KUL in civilno družbo, Hojs ne bi vabil Levice
28. 03. 2022 10.56Na prvem predvolilnem soočenju na POP TV so naši gostje spregovorili o vojni v Ukrajini, prehranski in energetski krizi, epidemiji, o tem, kaj lahko pričakujemo po volitvah. Golob, ki se doslej še ni uspel soočiti z Janšo, ne verjame, da je to naključje, in upa, da se bo to kmalu zgodilo. Mesca moti, da je politika postala tak teater in "gledamo resničnostni šov". Fajonova je ostra, da je trenutna vlada ljudem odvzela dostojanstvo, Tonin miri, da v politiki ni prostora za zamere. Hojs brani izbrisani tvit o beguncih. Bratuškova opozarja, da je Slovenija zgodovinsko zadolžena. Šarec napoveduje "normalizacijo" razmer, Počivalšek pa sodelovanje z vsemi.

Skupina strokovnjakov v Avstriji bo preučila ukrep obveznega cepljenja
17. 02. 2022 17.47V Avstriji so vzpostavili strokovno skupino, ki jo je vlada ustanovila za oceno uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19. Štiričlanska skupina strokovnjakov na področju medicine in prava bo preučila, ali bo lahko policija pri prebivalcih preverjala potrdila o cepljenju. Zato bodo morali tudi preveriti, ali se je učinkovitost cepiv v tem času spremenila in ali obstajajo kakšni drugi razlogi za opustitev obveznosti cepljenja.

Vlada podaljšala ukrep pomoči za nakup hitrih testov za samotestiranje
27. 01. 2022 14.38Vlada je na tokratni seji sprejela sklep o podaljšanju ukrepa pomoči za nakup hitrih antigenskih testov za samotestiranje na novi koronavirus. Za februar 2022 znaša znesek pomoči na posameznega zaposlenega 30 evrov. Ob tem pa je vlada začela tudi obravnavo ukrepov za zajezitev vpliva visokih cen energentov.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Avstrijski poslanci podprli obvezno cepljenje proti covidu-19
20. 01. 2022 06.18Avstrijski parlament je prižgal zeleno luč predlogu zakona, s katerim namerava vlada s februarjem za vse odrasle uvesti obvezno cepljenje proti covidu-19. Podprli so ga z veliko večino, 137 poslancev je glasovalo za, le 33 proti, 13 pa se jih je vzdržalo. Gre za najstrožji evropski cepilni protokol – izjema bodo le nosečnice in tisti, ki se ne morejo cepiti iz zdravstvenih razlogov. Pred glasovanjem se je v parlamentarnih klopeh vnela burna razprava, na Dunaju pa so se zbrali tudi protestniki. Parlament je nocoj sprejel tudi strožje kazni za kršitelje ukrepov, inšpektorji bodo lahko podjetje zaprli tudi za ves teden.

Bodo na Otoku marca covidni ukrepi postali le še priporočila?
17. 01. 2022 10.06V Grčiji je začel veljati zakon o obveznem cepljenju za vse starejše od 60 let, tisti, ki niso cepljeni, pa bodo vsak mesec morali plačati 100 evrov. V Franciji pa so dokončno sprejeli zakon, ki uvaja potrdilo o cepljenju. Veljati naj bi začel okoli 20. januarja. Britanci pa bodo morda že marca covidne ukrepe zamenjali s priporočili, ''saj se mora država naučiti živeti z virusom.''

Macron: Necepljenim želim otežiti življenje
05. 01. 2022 10.35Francoski predsednik Emmanuel Macron je del javnosti, še posebej svoje politične nasprotnike, razburil z izjavo, da želi razjeziti necepljene in jim kar se da otežiti življenje. V francoskem parlamentu se te dni odvija burna razprava o novem zakonu, s katerim bi dostop do javnega življenja omogočili samo cepljenim prebivalcem. Če bo zakon sprejet, bodo nova pravila začela veljati s 15. januarjem. Macronove izjave prihajajo tudi v času, ko se v Franciji že začenja predvolilni boj.

Pred prazniki akcija Dnevi cepljenja, cepilni centri bodo delovali tudi ponoči
14. 12. 2021 12.28Minister za zdravje Janez Poklukar je pred decembrskimi prazniki napovedal akcijo Dnevi cepljenja pod geslom Stopimo skupaj! Varno in zdravo v novo leto. Cepilni centri bodo takrat delovali tudi ponoči, s tem pa naj bi po Poklukarjevih besedah cepljenje približali državljanom. Ministrstvo prav tako izvaja dialog z lokalnimi skupnostmi in jih nagovarja k skupni akciji organiziranja cepljenja v lokalnem okolju.

Participacija za zdravljenje necepljenih? Pravnika: Ni zakonske podlage
02. 12. 2021 09.43Po napovedanem obveznem cepljenju v Avstriji in kazni za necepljene starejše v Grčiji tudi strokovna skupina za cepljenje v Sloveniji razmišlja o tem, kako bi spodbudila cepljenje v državi. "Participacija za hospitalizacijo necepljenega, ki potrebuje zdravljenje v bolnišnici, bi bila pravična rešitev," meni Bojana Beović. Pravniki pa že opozarjajo, da za takšen ukrep ni zakonske podlage.

YamYam in Balladero: Nikoli po tisti poti, ki je že znana
02. 10. 2021 16.00Dominik Bagola in David Halb sta stara glasbena znanca, resnična bratranca, poznana po zasedbah Psycho-Path, Werefox, ter tudi samostojnih poteh kot Balladero in najnovejši YamYam. Kako je prišlo do sodelovanja pri novi pesmi Poletim in kaj imata še "v ognju", sta nam zaupala v pogovoru.

Ko upiranje vladnim ukrepom postane nadlegovanje nedolžnih ljudi
01. 10. 2021 07.24Policist na ulici, uslužbenka na pošti, varnostnik v trgovini, zaposleni na bencinskem servisu, ravnateljica šole, natakarica v gostinskem lokalu ... Tudi novinarji – kot še nikoli doslej. Vsi smo že bili tisti, na katere ljudje, ki se ne strinjajo z ukrepi, ki jih za obvladovanje epidemije sprejema vlada, stresajo svoj gnev. Včasih gredo stvari celo tako daleč, da človek, ki zgolj opravlja svoje delo, postane tarča nadlegovalca.

Vlada sodišču predlaga, naj zavrne ustavno pobudo o izpolnjevanju pogoja PC
27. 09. 2021 17.03Slovenska vojska bo po 1. oktobru, ko bo za državno upravo treba izpolnjevati pogoj PC, po potrebi vpoklicala pogodbene rezerviste vojske za nemoteno izvrševanje ustavnih in zakonskih nalog vojske. A tudi ti bodo morali izpolnjevati pogoj PC. V Policiji navodil še niso dobili. Vlada je medtem na dopisni seji predlagala zavrnitev predloga za začasno zadržanje izvrševanja določenih členov odloka o načinu izpolnjevanja pogoja PCT, "saj so škodljive posledice za življenje, zdravje in zdravo ter varno delovno okolje bistveno večje od pavšalno zatrjevanih škodljivih posledic za zaposlene v državni upravi".

Janša: NIJZ je na začetku epidemije funkcioniral kot v 19. stoletju
24. 09. 2021 06.44Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, je nadaljevala svoje delo. Na današnjo sejo je bil kot priča vabljen predsednik vlade Janez Janša, ki je bil kritičen do pripravljenosti NIJZ na epidemijo. Zdravstvena kriza je po njegovi oceni razkrila tudi velikansko ignoranco do oskrbe starejših, ki se je nabirala desetletja.

Slovenija bo Avstraliji odprodala 20.400 odmerkov cepiva Moderna
20. 09. 2021 14.48Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, da bo Avstraliji odprodala 20.400 odmerkov cepiva proizvajalca Moderna. Ker gre za odprodajo iz še nedobavljenih količin, Slovenija ne bo imela stroškov transporta ali drugih logističnih nalog, prav tako odprodaja ne bo ogrozila varovanja javnega zdravja prebivalcev Slovenije, zagotavljajo na zdravstvenem ministrstvu.

'Neutemeljeno napovedovanje 90.000 smrti se odraža v diskreditaciji NIJZ'
20. 09. 2021 10.30Nekateri epidemiologi v državi so se odzvali na nedavne izjave direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milana Kreka in demantirali njegova dejstva, ki so letela predvsem na prejšnje vodstvo in odzivanje med epidemijo v začetni fazi. "Z lažmi, zavajanji oziroma netočnimi informacijami, ki jih je navajal Milan Krek, se povzroča nadaljnja škoda v odnosu državljanov do epidemije, s tem pa posledično tudi večja škoda zdravju prebivalcev."

Pirnat: Za obvezno cepljenje v določenih poklicih ni dobre podlage
10. 09. 2021 06.00Bi lahko cepljenje res kmalu postalo obvezno za zaposlene v državni upravi, kot je omenil notranji minister Aleš Hojs? Zaostrovanje pogojev je napovedal tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Odgovor na to vprašanje čakajo tudi Američani. Ameriški predsednik Joe Biden naj bi namreč napovedal, da bo zahteval cepljenje za milijone javnih uslužbencev, in o tem izdal celo ukaz. Vodja strokovne skupine Mateja Logar pravi, da bi lahko uveljavitev takega predloga olajšala marsikaj. Pravi strokovnjak za javno upravo Rajko Pirnat pa meni, da za takšen ukrep nimamo dobre podlage.

'V primeru zapletenih epidemioloških razmer se vlada lahko odloči, da bo uvedla obvezno cepljenje'
03. 09. 2021 07.16V našem pravnem redu ne obstaja nič takega, kot je pravica do necepljenja. Je del zapisa, ki ob le 43-odstotni precepljenosti Slovencev in ob najnovejši projekciji izrednega profesorja dr. Janeza Žiberta, da je kar 1000 življenj v Sloveniji rešilo prav cepljenje, da misliti. Ali lahko vlada predpiše obvezno cepljenje, je pogoj PCT res diskriminatoren do necepljenih, kaj ob naraščanju okužb s covidom-19 čaka necepljene, je necepljenje res upor proti trenutni oblasti o vsem tem potem, ko bomo izvedeli, kakšni ukrepi so na mizi in kako naj bi izgledal rdeči semafor ukrepov.

Za obvezno testiranje imajo delodajalci dovolj dobro zakonsko podlago
27. 08. 2021 12.13Približuje se jesen, z njo konec poletnih dopustov in začetek šolskega leta – obenem pa porast okužb ter pričakovani četrti val epidemije. Ob nezadostni precepljenosti prebivalstva je glavni ukrep, s katerim naj bi zamejili širjenje okužb, pogoj PCT. Ta bo med drugim obvezen v nekaterih sektorjih gospodarstva, v vrtcih in šolah, kjer je razburila okrožnica s sporočilom – če zaposleni ne izpolnjujejo PCT-ja, jim grozi celo odpoved. Grožnje o delovnopravnih sankcijah, če ne bodo izpolnjevali pogoja PCT, naj bi dobivali tudi policisti. Zaposleni v gospodarstvu pa se medtem sprašujejo, ali delodajalec od njih lahko zahteva izpolnjevanje pogoja PCT.

Dva obraza koronašole: ravnatelj brez maske in samostojen nakup razkuževalne naprave
26. 08. 2021 21.22Ponekod so na začetek šole pripravljeni z visoko precepljenostjo učiteljev, v mariborski osnovni šoli so sami tudi kupili napravo za razkuževanje večjih površin, po drugi strani pa se v Preboldu zbirajo podporniki ravnatelja, ki je sporočil, da pogoja PCT ne bo preverjal. Odločitev šolskega sveta, da ravnatelj ostaja na položaju, je množica pozdravila z aplavzom, padlo pa je tudi nekaj težkih besed. "Zelo mučni prizori," se je na posnetke žaljivk na shodu odzval predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan.

Štrukelj o ministrici: Če ni kos nalogi, naj prostor odstopi nekomu, ki ji bo
10. 08. 2021 13.18Tri tedne pred začetkom novega šolskega leta še vedno ni jasno, kako bo to potekalo. Šolniki informacij nimajo, odločitve pa se namesto na šolskem sprejemajo na ministrstvu za zdravje, pravi Branimir Štrukelj s Sviza. "Sodelovanja z ministrstvom za šolstvo ni, nikoli v 30 letih nismo imeli takšne blokade dialoga, kot jo imamo s to ministrico. Tokrat ni nobenega dialoga, preprosto ni ga. Ignorirajo nas," je dejal. Ob tem je kot strela z jasnega udaril predlog strokovne skupine, da bi pogoj PCT uvedli tudi za dijake.

Na voljo nova različica aplikacije za preverjanje pogoja PCT
06. 08. 2021 09.07Z Nacionalnega inštituta za javno zdravje so sporočili, da so v četrtek zvečer objavili novo različico mobilne aplikacije za preverjanje izpolnjevanja pogoja PCT. Ta z odčitavanjem QR-kode evropskega digitalnega potrdila uporabniku posreduje podatek o izpolnjevanju PCT pogoja, odčitata se tudi osebno ime in letnica rojstva osebe.

Na tisoče protestnikov proti ukrepom, Slovaška s pravno podlago, ki omogoča olajšave za cepljene
25. 07. 2021 09.31V Italiji se je na ulice podalo na tisoče ljudi, ki o protestirali proti ponovni uvedbi zaostrenih ukrepov za zajezitev okužb z novim koronavirusom. 160.000 jih je svoje nestrinjanje izražalo tudi v Franciji, kjer so se protestniki spopadli s policijo. Medtem v Nemčiji napovedujejo več svobode za osebe, ki so se cepile proti novemu koronavirusu, slovaški parlament pa je sprejel pravno podlago, ki omogoča sprejem olajšav za cepljene proti covidu-19.

Grims: Mi smo bili na volitve pripravljeni že zdavnaj
23. 07. 2021 06.00Opozicija je ob zadnji seji vlade pred počitnicami napovedala vročo politično jesen, med drugim je pričakovati interpelacije ministrov. "Če bi imela opozicija 46 glasov, ne bi šla na interpelacijo enega ministra, pač pa s svojim predlogom za predsednika vlade. Ampak tega seveda opozicija nima, zato je to govorjenje v prazno," je prepričan Branko Grims iz SDS. Dodal je, da bo korona minila, ostali pa bodo razvoj, varnost in ključne teme. "Ostala bo predvsem velika javnofinančna luknja," je bila na drugi stani ostra Jerca Korče iz LMŠ, ki meni, da se vlada povezuje z Višegradom, njihove vrednote pa, da niso v skladu z zavezami Evropske unije.

DZ preprečil možnost referenduma o novem interventnem zakonu
13. 07. 2021 20.44Državni zbor je sklenil, da razpis zakonodajnega referenduma o interventnem zakonu za pomoč turizmu in z njim povezanim panogam ni dopusten. Sprejemu sklepa so nasprotovali poslanci dela opozicije, ki so med drugim opozarjali na "podtaknjence" v zakonu, ki po njihovih besedah nimajo nobene zveze z odpravljanjem posledic epidemije covida-19.

Novela zakona o nalezljivih boleznih vladni izgovor za še več nadzora in omejitev?
06. 07. 2021 09.49Novela zakona o nalezljivih boleznih (upravičeno) razburja. Medtem ko je njen namen, da se z njo uresniči odločba ustavnega sodišča, ki je nekatere dele zakona, povezane z ukrepi ob epidemiji, razglasilo za neustavne, pa opozicija opozarja, da novela vladi omogoča preširoka pooblastila pri sprejemanju ukrepov, kot so omejitev gibanja, prepoved določenih dejavnosti, obvezno nošenje mask itd., prav tako širi pooblastila inšpektorjev. V opoziciji novele ne bodo podprli, hkrati pa opozarjajo, da se zakon sprejema po hitrem postopku, brez javne razprave, o zakonu pa očitno ne bo mogoče razpisati referenduma.