druga svetovna vojna

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo
03. 04. 2025 07.00Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Četrto življenje Titovega Galeba, ki ni bil tako luksuzen, kot smo verjeli
19. 03. 2025 19.47Ladja, ki je bila nekoč znana kot ladja miru. Gre za nekoč znamenito ladjo Galeb, ki je skoraj 30 let veljala za plavajočo rezidenco jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita. Na njej naj bi preživel 318 dni, pristal v številnih evropskih, azijskih in afriških pristaniščih ter se srečal z množico svetovnih voditeljev. Dolgo časa propadajoča ladja bo sedaj na krov znova privabljala ljudi, vendar tokrat ne državnikov, na njo bo namreč lahko stopil vsak, ki si bo želel ogledati prvo hrvaško muzejsko ladjo.

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'
08. 02. 2025 07.00Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Bidnova zelena luč Ukrajini sprožila val kritik Trumpovih zaveznikov
19. 11. 2024 09.41Še preden je Donald Trump prevzel vajeti v Beli hiši, že prihaja do prvih nasprotovanj. Zelena luč predsednika Joeja Bidna, da Ukrajini dovoli napade na Rusijo z ameriškimi raketami dolgega dosega, je povzročila osuplost in požela kritike zaveznikov bodočega predsednika. Trump sicer te odločitve še ni komentiral, so se pa na njo odzvali njegovi podporniki.

Odkrili zadnje počivališče 'plesoče miške'
12. 11. 2024 07.51Odkrite so bile razbitine dolgo izgubljene ameriške vojaške ladje, rušilca USS Edsalla, ki so jo Japonci med drugo svetovno vojno poslali na dno morja. "Zadnje počivališče" ladje se nahaja pri Božičnem otoku v Avstraliji.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Črna obletnica: Varšava s pozivom Berlinu, naj plača vojno odškodnino
01. 09. 2024 14.28Poljski premier Donald Tusk je na današnji osrednji slovesnosti ob 85. obletnici začetka druge svetovne vojne dejal, da lekcija druge svetovne vojne ni abstrakcija iz knjig in potegnil vzporednico z vojno v sosednji Ukrajini. Zavzel se je za okrepitev obrambnih zmogljivosti Poljske in drugih članic Nata.

79 let od napada na Nagasaki, župan izrazil zaskrbljenost glede svetovnega miru
09. 08. 2024 12.20V japonskem Nagasakiju so se spomnili napada z atomsko bombo pred 79 leti. Župan Nagasakija Shiro Suzuki je na spominski slovesnosti izrazil zaskrbljenost glede svetovnega miru v luči spopadov v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu. Ker na slovesnost ni povabil izraelskega veleposlanika, je več držav poslalo predstavnike pod veleposlaniško ravnjo.

V Hirošimi se spominjajo napada z atomsko bombo
06. 08. 2024 06.22V japonski Hirošimi obeležujejo spomin na eksplozijo atomske bombe, ki je pred 79 leti razdejala mesto in terjala okoli 80.000 življenj. Eksplozija atomske bombe nad Hirošimo je bila prva uporaba jedrskega orožja v vojaškem spopadu.

Nemčija namerava žrtvam nacizma na Poljskem izplačati odškodnino
02. 07. 2024 17.45Nemčija namerava izplačati odškodnino približno 40.000 še živečim žrtvam nemške nacistične okupacije Poljske med drugo svetovno vojno, je med obiskom v Varšavi napovedal nemški kancler Olaf Scholz. Poljski premier Donald Tusk je odločitev Nemčije pozdravil in dodal, da bi žrtve odškodnino lahko prejele v prihodnjih mesecih.

Kako je CIA med covidom s širjenjem teorij zarote mešala štrene Kitajski
27. 06. 2024 15.15Časi covida so bili resnično nenavadni. S seboj niso prinesli le zdravstvene krize, ampak geopolitična preigravanja velesil. V pri vrsti: Kitajska, ki še danes ne želi pojasniti, kakšno vlogo je odigrala pri izbruhu in (ne)zajezitvi širjenja virusa v začetku pandemije; in ZDA, ki so s prstom kazale na Kitajsko in jo skušale diskreditirati, potem ko jim Kitajska ni ostala dolžna s svojimi obtožbami.

Slovenci dvignili palestinsko zastavo, Španci pokal, Korejci smrdljive balone
08. 06. 2024 07.00Napenjanje mišic. Tako bi lahko opisali minuli teden. Figurativno so mišice napenjali politiki: v Sloveniji so se pregovarjali o priznanju Palestine, Severna Koreja je k svoji južni sosedi znova poslala smrdljive balone, v Združenih državah pa sta prste drug v drugega še naprej uperjala Joe Biden in Donald Trump. Slednji meni, da mu bo odločitev sodišča, ki ga je dan pred tem spoznalo za krivega, le še povečala možnosti za zmago na novembrskih volitvah. A mišice so kazali tudi športniki. V Londonu se je odvil težko pričakovani nogometni spektakel, finale Lige prvakov, ki pa sicer ni postregel z večjim presenečenjem, saj je Real že 15. dvignil pokal evropskega klubskega prvaka.

80. obletnica dneva D s svarilom: 'Boj med diktaturo in svobodo je neskončen'
06. 06. 2024 09.59Številni svetovni voditelji in visoki gostje na severu Francije obeležujejo 80. obletnico dneva D, začetka izkrcanja zaveznikov v Normandiji in preobrata v drugi svetovni vojni. Poklonili so se vojakom, ki so sodelovali v boju proti nacizmu in opozorili, da žrtev tega dne ne smemo pozabiti. Kmalu po zaključku govora ameriškega predsednika, ki je zločine preteklosti povezal s sedanjostjo, sta v Normandijo prispela tudi zakonca Zelenski. Na slovesnosti ju je pozdravil bučen aplavz.

'In če si ne želimo Nata, si mar res želimo režim, kot je v Rusiji?'
30. 03. 2024 07.00Leta 2004 je Slovenija v okviru največje širitve severnoatlantskega zavezništva v svoji zgodovini postala članica Nata. 20 let kasneje je slovenska predsednica Nataša Pirc Musar vstop v Nato označila za pravilno odločitev, ki je izboljšala življenje prebivalcev in varnost Slovenije. Podpora Slovencev vstopu v Nato je bila takrat manjša kot podpora za članstvo v Evropski uniji, kar se vse do danes ni spremenilo. Zagotovo pa je danes svet drugačen, predvsem z vojno v Ukrajini so oboroženi konflikti Sloveniji precej bližje kot ob prelomu stoletja.

O filmu Nebesa pod Triglavom: Nikoli ne smeš vračati hudega s hudim
08. 03. 2024 20.33Ne na velika platna, ampak kar na splet je prišel novi slovenski kratki film Nebesa pod Triglavom, za katerega se na prvi pogled zdi, da ima napačen naslov, saj opisuje eno najbolj temačnih obdobij naše zgodovine – čas druge svetovne vojne. Posnet je po resnični zgodbi gospoda Rudija, ki je danes star 92 let.

98-letnici odstranili dva drobca šrapnela granate, ki sta jo zadela leta 1944
28. 02. 2024 17.43V Italiji so ta teden 98-letni Italijanki iz noge odstranili dva drobca šrapnela zavezniške granate, ki sta jo zadela leta 1944 med drugo svetovno vojno. Lini Martelli so kovinska delca odstranili v bolnišnici v Mantovi, potem ko je z njima živela osemdeset let, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče
21. 11. 2023 10.02Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Združeni narodi danes praznujejo svoj dan
24. 10. 2023 06.44Združeni narodi praznujejo svoj dan, s katerim obeležujejo ustanovitev pred 78 leti. V Sloveniji bodo dan tradicionalno proslavili v Slovenj Gradcu, mestu glasnika miru. Zbrane v šolskem centru bosta v videu nagovoru s svojim sporočilom ob dnevu ZN nagovorila generalni sekretar ZN Antonio Guterres in zunanja ministrica Tanja Fajon.

V Gazi zmanjkuje hrane in vode, izraelske sile zadele stavbo v begunskem taborišču
12. 10. 2023 06.11Izrael ne bo dovolil oskrbe območja Gaze z vodo, hrano, elektriko in gorivom niti dobave humanitarne pomoči, dokler palestinsko islamistično gibanje Hamas ne bo izpustilo talcev, ki jih je zajelo ob napadu na izraelsko ozemlje, je poudaril izraelski minister za energijo Israel Katz. Izrael je medtem na južni meji okrepil vojaško prisotnost z rezervisti, tarča napadov pa je podzemno omrežje Hamasa. Izraelska vojska se sicer pripravlja na kopensko ofenzivo na območje Gaze, če se bo politično vodstvo za to odločilo. Odločitev o tem sicer še ni bila sprejeta.

Pokopališče bitke za Midway: 'Ko se je ladja potapljala, sem jokal'
01. 10. 2023 11.20Posnetki iz globin Tihega oceana ponujajo vpogled v že več desetletij potopljene letalonosilke. Tja so jih v času druge svetovne vojne poslali izstrelki, ki so po zraku leteli med bitko za Midway. Rjaste in razpadajoče, nekoč pa mogočne ladje bi lahko razkrile marsikatero skrivnost bojevanja. Bitke in potopa znamenite letalonosilke Yorktown se spominja tudi 101-letni vojni veteran: "Ko se je ladja potapljala, sem jokal."

Singapur z dvema eksplozijama detoniral 100-kilogramsko bombo
27. 09. 2023 10.01V torek sta Singapur stresli dve eksploziji bombe iz časa druge svetovne vojne. Vojska je namreč v prestolnici detonirala 100-kilogramsko letalsko bombo, ki je tam pristala pred več kot 70 leti. Gre za eno izmed večjih eksplozivnih naprav, ki so bile v tem času najdene v državi.

Rosie O'Donnell o okrevanju prijateljice Madonne: Je zelo močna
05. 07. 2023 11.05Komičarka Rosie O'Donnell in pevka Madonna sta že leta dobri prijateljici, prav zato so se oboževalci pop dive obrnili nanjo in jo prosili, naj z njimi deli novice o pevkinem zdravstvenem stanju. 61-letnica se je na njihove prošnje odzvala in jim razkrila, da se Madonna počuti dobro in okreva v domači oskrbi.

Umrl je najdlje živeči marinec, ki se je izkrcal v Normandiji leta 1944
03. 07. 2023 16.52V 101. letu starosti je umrl Leon Gautier, zadnji Francoz, ki se je 6. junija 1944 izkrcal v Normandiji. Gauiter je bil med 177 Francozi, ki so v zavezniški operaciji Overlord premagali nemško vojsko in nakazali krhanje nacistične nadvlade v Evropi med drugo svetovno vojno.

Ko vodilni znanstveniki svarijo pred umetno inteligenco
03. 06. 2023 20.47Svarila zaradi eksistencialnih groženj, ki jih v prihodnosti napovedujejo raziskovalci, so vse glasnejša. V zadnji Stanfordovi raziskavi je več kot tretjina znanstvenikov odgovorila, da bi lahko odločitve sistemov umetne inteligence privedle do nuklearne katastrofe. Številni najvidnejši strokovnjaki s tega področja, ki so še lani mirili, da tehnologija ne more ogroziti ljudi, so svoje mnenje v zadnjih mesecih spremenili in zdaj tudi sami opozarjajo na nevarnosti.

Večina poslanskih skupin naklonjena spomeniku osamosvojitve, Levica proti
10. 05. 2023 16.26V poslanskih skupinah Svoboda, SD, SDS in NSi so naklonjeni ideji o spomeniku osamosvojitve na Trgu republike. Ta mora odražati narodovo enotnost za samostojno državo, so prepričani. V Levici medtem nasprotujejo odstranitvi Tršarjevega spomenika s Trga republike in menijo, da gre za nepremišljeno idejo.

Pismo ukrajinskega veleposlanika
08. 05. 2023 14.51Veleposlanik Ukrajine v Republiki Sloveniji Andrij Taran: "Nad starim svetom ponovno lebdi duh smrti, genocida in neofašizma. Ali je bilo na tisoče žrtev druge svetovne vojne zaman?"

'Na upor Slovenk in Slovencev proti okupatorju moramo biti neizmerno ponosni'
27. 04. 2023 09.28Premier Robert Golob je v poslanici ob dnevu boja proti okupatorju poudaril, da je to praznik spomina in razmisleka o preteklosti, prihodnosti, predvsem pa o nas samih in naši nravi. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju dejala, da gre za praznik temeljnih vrednot svobode, poguma, kulture in tudi narodove iznajdljivosti. Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je izpostavila, da moramo biti na upor ponosni, saj je omogočil obstoj slovenskega naroda.

'O njej se veliko govori in zelo malo zares ve'
13. 04. 2023 12.00Zaradi svoje zagonetnosti je postala mit, okrog katerega so se razbijale učene glave, padala smela srca, vendar tudi reševala življenja. Še danes, več kot sto let od svojega 'rojstva', buri domišljijo in daje navdih raziskovalcem, avtorjem in vsakemu, ki se ujame v njeno mrežo intrig. Kako je prišla v naše kraje, je še vedno uganka. In tudi, če bi o njej izvedeli vse podrobnosti, bi ostala Enigma.

Lukašenko svari pred jedrsko vojno v Ukrajini, Kitajska pripravljena na spopade
31. 03. 2023 13.30Beloruski predsednik Lukašenko je izjavil, da zahodna podpora Ukrajini povečuje verjetnost izbruha jedrske vojne v tej državi. Ob tem je pozval k premirju in zatrdil, da je treba vsa odprta vprašanja med sprtima stranema urediti za pogajalsko mizo in brez predpogojev. Na vojaške spopade pa se pripravlja tudi Kitajska. Ši Džinping je svoje generale pozval, naj bodo pripravljeni na boj.

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank
11. 03. 2023 07.00V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.