družinska zdravnica

Po 'težkih časih' znova več zanimanja za družinsko medicino

14. 03. 2025 14.24

V Ljubljani so se danes začeli 28. Schrottovi dnevi, dvodnevno strokovno srečanje s področja družinske medicine. Kot je bilo slišati v uvodu srečanja, se po letih, ko je bilo zanimanje za specializacije iz družinske medicine majhno, vendarle kažejo pozitivne spremembe. Naziv zdravnica leta 2024 pa so podelili Neni Kopčavar Guček.

Anamarija je doktor medicine, težke življenjske preizkušnje so v njej prebudile druge strasti

09. 03. 2025 09.30

Anamarija Truden je po izobrazbi doktor medicine, a še pred dokončanim študijem se je po spletu okoliščin začela spraševati, ali je medicina resnično to, kar si želi. Veliko strast in veselje je našla v kuhanju, zato prihaja v novo sezono MasterChefa Slovenija.

Svet ZD Ljubljana Poplas Susičevi podelil nov mandat direktorice

04. 12. 2024 16.55

Svet Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana je Antoniji Poplas Susič podelil nov mandat direktorice. Nova strokovna direktorica ZD Ljubljana pa bo Eva Vodnik, družinska zdravnica v ZD Ljubljana in nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje. Soglasje k novemu mandatu Poplas Susič mora sicer podati še ljubljanski mestni svet.

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?

12. 11. 2024 16.53

Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

Ure zaman čakali na vpis k zdravnici, nato besni odkorakali še k županu

30. 09. 2024 12.03

Pred Zdravstvenim domom Slovenska Bistrica se je zjutraj vila dolga vrsta ljudi, ki so želeli pridobiti osebnega zdravnika. Paciente je namreč začela vpisovati nova zdravnica družinske medicine, ki pa je v le nekaj urah zapolnila vsa mesta. K njej so vpisali med 1200 in 1300 oseb. Slednje je med tistimi, ki so v vrsti bolj ali manj potrpežljivo čakali več ur, eden se je celo onesvestil, povzročilo več slabe volje. Direktorici zdravstvenega doma so kasneje pojasnjevali, da so nekateri prišli z več zdravstvenimi karticami in vpisovali svoje družinske člane. Ker jim njihova razlaga ni bila po godu, pa so se nekateri nato besno odpravili še pred mestno občino.

Iskali Helicobacter pylori: 14 odstotkov pozitivnih testov

24. 09. 2024 15.21

V okviru presejalnega pilotnega programa za preprečevanje raka na želodcu so v ZD Ljubljana približno 1600 pacientov že testirali na okužbo s Helicobacter pylori. Med njimi beležijo 14-odstotni delež pozitivnih rezultatov. V ZD Ljubljana in NIJZ ob tem vabijo vse, ki so prejeli vabilo za testiranje, da se nanj odzovejo.

Nova strategija primarnega zdravstva: 'Zaživela bo, če jo bodo vsi vzeli za svojo'

20. 09. 2024 06.14

Na ministrstvu za zdravje so predstavili Strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031, ki jo je vlada sprejela prejšnji četrtek. Državni sekretar Iztok Kos je zatrdil, da prinaša izboljšave na področju organizacije, digitalizacije in dostopnosti zdravstvenih storitev. Te bodo hitrejše, enakopravnejše, bolj dostopne in kakovostnejše, je dejal.

Policija: Zdravstveno osebje v postopku ni želelo sodelovati

21. 08. 2024 07.50

V ZD Ljubljana so zabeležili nov primer nasilja nad zdravstvenimi delavci. Zobozdravnik Robert Kovačević je dejal, da je pred mesecem dni v ordinacijo zobozdravnice prišel redno naročen pacient, ki se ni strinjal s terapijo. Po njegovih besedah je pacient med obravnavo postal agresiven, grozil zdravnici in jo celo odrinil. Zobozdravnica naj bi zato v strahu pobegnila v čakalnico, potem pa naj bi se z medicinsko sestro zaklenili v ordinacijo in počakali na prihod Policije. Policija je sicer kasneje sporočila, da je bila 23. julija obveščena o dogodku v zdravstveni ustanovi v centru Ljubljane, a da "zdravstveno osebje, udeleženo v dogodku, v nadaljnjem postopku prijave kršitve javnega reda in miru ni želelo sodelovati".

Potrebe po družinskih zdravnikih vse večje, a interesa med mladimi ni

17. 05. 2024 16.05

Pred svetovnim dnevom družinskih zdravnikov, ki bo v nedeljo, so družinski zdravniki iz Zdravstvenega doma Ljubljana spregovorili o pomenu in lepotah poklica. Kot glavni izziv pa so izpostavili pridobivanje novih specializantov družinske medicine, saj se s starajočo se populacijo in višjim nivojem oskrbe z leti povečuje tudi obseg dela.

Pirc Musar odlikovala zaslužne za vstop Slovenije v EU in Nato

08. 05. 2024 13.52

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na slovesnosti v predsedniški palači ob 20. obletnici članstva Slovenije v EU in zvezi Nato za zasluge pri uresničitvi teh dveh ključnih zunanjepolitičnih ciljev države z zlatim redom za zasluge odlikovala zunanje in obrambno ministrstvo ter ožjo pogajalsko skupino za pristop Slovenije k EU.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?

11. 03. 2024 19.46

V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Po pogajanjih do zamrznitve ali prekinitve zdravniške stavke še ni prišlo

05. 03. 2024 07.50

Vladna stran in zdravniški sindikat Fides sta skoraj dveh tednih popoldne znova sedla za pogajalsko mizo. Pred pogajalsko sejo sta se ločeno sestala predsednik vlade Robert Golob in predsednik Fidesa Damjan Polh, a je slednji po sestanku dejal, da so "ostali na isti točki". Vladna stran bo Fidesu po besedah Polha predvidoma v sredo poslala nov predlog. Ta bo oblikovan na način, da bo imel težo in veljavo, da zadosti izgubljenemu zaupanju Fidesa do vlade, je po današnji pogajalski seji medijem dejal namestnik vodje vladne pogajalske skupine Denis Kordež.

Letošnja sezona gripe zelo huda, Slovenija izstopa po številu smrti

20. 02. 2024 17.46

Virusi gripe in drugih respiratornih bolezni še vedno močno krožijo med populacijo. O tem, kako huda je letošnja sezona, priča sicer nekoliko grozljiv podatek: da Slovenija izstopa po številu smrti med vsemi evropskimi državami. In čeprav podatki NIJZ za minuli teden kažejo, da se je skupno število obiskov in posvetov v ambulantah zdravstvenih domov zaradi gripi podobne bolezni znižalo, pa v praksi zdravniki občutnega padca še ne zaznajo.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak

04. 02. 2024 21.37

V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

Zdravniki pozivajo: Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila

08. 01. 2024 18.30

Veliko število virusnih okužb še dodatno polni že sicer oblegane čakalnice pri zdravnikih. S tem se okužbe še hitreje širijo, na zdravnika pa čakate še dlje, ali pa ga morate poklicati dvakrat, in sicer ko zbolite in ko je bolezni konec. In to pač morate, ker je prav ostati doma in potrebujete le potrdilo za delodajalca. Kako bi ta kaos po čakalnicah preprečili? Kako bi ustavljali širjenje okužb? Kako bi dali zdravnikom čas, da se ukvarjajo s pacienti, ki res rabijo pomoč? Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila, kar smo poznali v času covida, pozivajo vlado.

'Poškodbe rodil, podplutbe, pohabljanje ženskih spolovil, trpi tudi psiha'

06. 12. 2023 10.00

Nasilje nad ženskami pušča hude posledice tudi na njihovem zdravju, težave pa na žalost marsikdaj zaznajo in naslovijo prepozno. "Žrtve nasilja bodo namreč najprej poskrbele za svojo varnost, šele nato pa bodo začele iskati rešitve za svoje zdravstvene situacije," poudarja Katja Zabukovec Kerin. In kakšna so vsa zdravstvena stanja, ki so posledica trpinčenja, zlorabe in vseh drugih oblik nasilja? Psihične so seveda najbolj skrite in sofisticirane, a tovrstno nasilje se pozna tudi na fizičnem zdravju. "Tu so poškodbe rodil, podplutbe in druge fizične poškodbe, pohabljanje ženskih spolovil, spolno prenosljive okužbe," le nekatere našteje Tinkara Srnovršnik, ginekologinja v ZD Ljubljana.

'Težji potek covida imajo tisti, ki ga še niso preboleli ali niso cepljeni'

29. 11. 2023 20.59

Bodo pacienti ponekod kmalu ostali še pred zaprtimi vrati lekarn? Lekarnarji namreč opozarjajo, da prihajajo vse pogosteje k njim ljudje z vidnimi prehladnimi oziroma bolezenskimi znaki, kar ogroža varnost drugih pacientov in zaposlenih. Da jih ne bi zdesetkale bolniške odsotnosti, kar bi pomenilo slabšo oskrbo z zdravili, pozivajo, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarne, naj zdravila zanje prevzamejo svojci, sosedje ali prijatelji. V primeru drugih akutnih okužb dihal naj si ljudje nadenejo masko, vse stranke pa naj si razkužijo roke. Da je okužb s koronavirusom vedno več, opažajo tudi v družinskih in pediatričnih ambulantah. Infektologi pa svarijo: nekoliko smo pozabili, da je covid-19 resna bolezen.

ZD Ljubljana: Vzrok za težave z informacijskim sistemom je prenova omrežja

29. 11. 2023 12.47

Težave pri delovanju zdravstveno-informacijskega sistema, ki jih v zadnjih dneh zaznavajo v ZD Ljubljana, so posledica prenove omrežja, ki poteka od sredine novembra in bo trajala še ves december. Portal za paciente deluje omejeno, težave imajo tudi v določenih laboratorijih in občasno s telefonskimi linijami. Pristojni zagotavljajo, da podatki pacientov niso ogroženi. Če imate nujne zdravstvene težave, bo najbolje, da zdravnika obiščete osebno.

Brez izbranega družinskega zdravnika je ta hip več kot 140.000 ljudi

06. 11. 2023 19.47

To rak rano slovenskega zdravstva bi lahko rešili, če bi se za družinsko medicino vsaj nekaj let zapored odločilo 100 specializantov medicine, so prepričani na Zdravniški zbornici. Na drugem letošnjem razpisu pa je za 47 mest prispelo le 21 prijav, kljub kroničnemu pomanjkanju družinskih zdravnikov zanimanja za to vejo medicine torej še ni dovolj. Na jesenskem razpisu so sicer zapolnili vsa mesta za specializacijo iz urgentne in interne medicine, ki so bila razpisana za območje celotne države.

'Krepitev imunskega sistema je tek na dolge proge'

04. 11. 2023 11.04

Ko se dnevi krajšajo in majice zamenjamo za puloverje in plašče, pa prelom poletja v jesensko-zimski čas naznanja še en nov začetek: sezono viroz in prehladov. Kot pravijo strokovnjaki, je sicer bolj mit kot resnica, da je le zaradi mraza večja verjetnost, da boste zboleli. Vendar pa se virusi najuspešneje prenašajo v bolj suhih in hladnih razmerah, zato se v zimskih mesecih pojavljajo v večjem številu. Torej je prav zdaj idealen čas, da okrepite svoj imunski sistem. Kaj torej svetujeta družinska zdravnica in naturopatinja?

Začelo se je cepljenje proti sezonski gripi

17. 10. 2023 11.43

V enotah Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana se je pred kratkim začelo cepljenje proti sezonski gripi. V nekaterih enotah cepljenje poteka pri osebnih zdravnikih, v drugih so organizirani termini cepljenja v cepilni ambulanti. Tako je tudi v enoti Šentvid. Tamkajšnja družinska zdravnica Eva Vodnik poudarja, da je cepljenje priporočljivo za vse ljudi.

Število bolniških odsotnosti strmo narašča, predvsem dolgotrajnih

29. 09. 2023 20.15

Delodajalci bodo morali plačevati ne več 20, temveč 30 dni nadomestila bolniške odsotnosti. Nato pa plačilo pade na zavod za zdravstveno zavarovanje. Število bolniških odsotnosti že leta strmo narašča. Zgolj lani je bila zdravstvena blagajna zaradi tega lažja za skorajda 700 milijonov evrov. Narašča predvsem število dolgotrajnih bolniških dopustov, tudi na račun stresa in izčrpanosti, pripoveduje družinska zdravnica. Med razlogi so tudi slabi delovni pogoji ter slabi odnosi na delovnem mestu, kjer preživimo velik del dneva.

'Raje se ne gibajte, kot da to počnete v največji vročini'

11. 07. 2023 18.49

Neusmiljene vremenske razmere lahko obremenjujoče vplivajo tudi na zdrave ljudi, posebej ogroženi pa so starejši, kronični bolniki, otroci in nosečnice. Zato strokovnjaki svarijo: "Ne izpostavljajte se soncu sredi dneva in telesnim naporom." "Raje se ne gibajte, kot da to počnete v največji vročini," pa pravi družinska zdravnica Nena Kopčavar Guček. V DSO Fužine, kjer starejši vestno upoštevajo napotke in ostajajo v senci, pa pravijo, da je ozračje zanje zdaj ravno pravšnje.

Kaj vse naj vsebuje potovalna lekarna?

01. 07. 2023 07.00

Da bi bile počitnice čim bolj brezskrbne in da bi se v času dopustov pojavilo čim manj zdravstvenih težav in zapletov, je zdravniška zbornica pripravila nekaj praktičnih nasvetov. Katera zdravila naj ne bi manjkala na poti? Kako naj ravnajo kronični bolniki, ki so v času vročine še posebej ranljivi?

'Družinska medicina je srce zdravstvenega sistema'

19. 05. 2023 13.09

Ob svetovnem dnevu zdravnikov družinske medicine je družinska zdravnica v ZD Ljubljana Eva Vodnik predstavila svoje delo, ki ga opravlja kot poslanstvo in pri katerem ji je najbolj všeč celostni pristop. Ob tem je opozorila, da družinski zdravniki ob obremenjenih dnevih pregledajo tudi več kot 100 bolnikov dnevno, zato poziva k razbremenitvam. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da je izboljšanje pogojev za delo in razbremenitev družinskih zdravnikov eden izmed prednostnih ciljev ministrstva za zdravje.

Zdravnica po objavi statistike obravnav sporoča: Nismo roboti

11. 05. 2023 10.27

Po tem, ko je ZZZS objavil seznam zdravstvenih obravnav pri zdravnikih, je med slednjimi zavrelo. V Zdravniški zbornici so poudarili, da so objavljeni podatki brez konteksta, zato po njihovem mnenju podajajo nepopolno in izkrivljeno sliko. "S takšnimi objavami nam razpada upanje v boljšo in svetlo prihodnost," se je na potezo ZZZS odzvala družinska zdravnica.

Bomo postali država, ki posameznikom omogoča prostovoljno končanje življenja?

24. 04. 2023 18.55

V Društvu Srebrna nit imajo 60 dni, da zberejo 5000 podpisov. Z njimi bi lahko začeli zakonsko pot, ki bo posameznikom omogočila prostovoljno končanje življenja v skrajni stiski. Na drugi strani pa argument nasprotnikov, da sprejem zakona lahko vodi v zlorabo. Zato se je v predlog vneslo več varovalk – pri prostovoljnem končanju življenja ne bo več odločal zdravnik, ampak posameznik.

'Stanje v zdravstvu ni tako dramatično katastrofalno, kot ga prikazujejo'

20. 01. 2023 06.21

Zaradi izrednih razmer v zdravstvu bo na zahtevo opozicijske SDS izredna seja DZ. Kakšna so pričakovanja te seje, kako se bo SDS obnašal pri sprejemanju zdravstvene reforme, reforme plač v javnem sektorju, kakšen je odnos predsednika stranke s trenutno najbolj priljubljenim slovenskim politikom po javnomnenjski raziskavi Ninamedie, kakšno politiko bo vodila stranka v prihodnje, smo v oddaji 24UR ZVEČER izvedeli iz prve roke. Na vprašanja je odgovarjal predsednik stranke Janez Janša.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Sporazum med vlado in Fidesom ostaja neznanka

11. 01. 2023 19.20

Kaj je vlada ponudila zdravnikom in zobozdravnikom, da je sindikat Fides tik pred zdajci preklical za sredo napovedano stavko? Podrobnosti sporazuma obe strani skrivata, predstavili naj bi jih v četrtek, neuradno pa naj Fides ne bi dosegel svoje temeljne zahteve – dviga plač za vse zdravnike za pet plačnih razredov oziroma za 20 odstotkov. Se bodo pa še ta mesec začela pogajanja o posebnem zdravstvenem plačnem stebru, ki so ga z včerajšnjih dogovorom bolj jasno vsebinsko opredelili.