družinska stiska

Državni prvak padel v brezno drog: 'Najprej je bil alkohol'

28. 03. 2024 10.37

Uporaba drog med mladimi je že nekaj let v porastu, po pandemiji pa se je stanje še poslabšalo. Vse več mladih posega po pomirjevalnih substancah, alkoholu, v porastu je uporaba konoplje s precej večjo koncentracijo THC-ja kot pred desetletji, za povrh črni trg nenehno razvija zelo nevarne sintetične kanabinoide in ostale sintetične droge. Bil sem državni prvak v teku, uspešen študent, na koncu pa le še razčlovečena oseba, je Anamariji Ficko razlagal eden od odvisnikov, ki je po poškodbi noge začel uživati skoraj vse droge, kar se jih je dalo dobiti. A v komuni v Novi Gorici, od koder po dveh letih ljudje odhajajo prerojeni, na stara pota pa se jih vrne le desetina, pravi, je našel pravo pomoč.

'Poškodbe rodil, podplutbe, pohabljanje ženskih spolovil, trpi tudi psiha'

06. 12. 2023 10.00

Nasilje nad ženskami pušča hude posledice tudi na njihovem zdravju, težave pa na žalost marsikdaj zaznajo in naslovijo prepozno. "Žrtve nasilja bodo namreč najprej poskrbele za svojo varnost, šele nato pa bodo začele iskati rešitve za svoje zdravstvene situacije," poudarja Katja Zabukovec Kerin. In kakšna so vsa zdravstvena stanja, ki so posledica trpinčenja, zlorabe in vseh drugih oblik nasilja? Psihične so seveda najbolj skrite in sofisticirane, a tovrstno nasilje se pozna tudi na fizičnem zdravju. "Tu so poškodbe rodil, podplutbe in druge fizične poškodbe, pohabljanje ženskih spolovil, spolno prenosljive okužbe," le nekatere našteje Tinkara Srnovršnik, ginekologinja v ZD Ljubljana.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače

16. 09. 2022 06.00

Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Na humanitarne organizacije se po pomoč obrača tudi vse več zaposlenih

26. 05. 2022 09.52

Življenje postaja vse dražje. Višajo se cene hrane in ostalih življenjskih potrebščin, kar v vse večjo stisko potiska številne družine, ne le tiste, ki so že prej le s težavo preživele mesec, vse težje namreč postaja življenje tudi za številne zaposlene, ki jim plača ne omogoča več človeku dostojnega življenja. Družinam namreč veliko težavo predstavljajo tudi izredni stroški, ki so razporejeni tekom leta, kot so šolske potrebščine in kurjava, v času poletnih šolskih počitnic pa je družinski proračun mnogih družin zelo obremenjen tudi s stroški za nakup prehrane, saj otroci nimajo uravnoteženih obrokov v šoli, opažajo v Verigi dobrih ljudi.

Samomorilne misli se pojavljajo tudi pri otrocih, potrebna je takojšnja pomoč

26. 01. 2022 20.05

Smrt otroka pretrese vsakega, kaj šele samomor. Ob takšnem dogodku se zdrznemo vsi – starši, prijatelji, sosedje, šole in tudi vse ostale institucije, ki dnevno delajo z otroki in jim pomagajo na poti odraščanja. V Osnovni šoli Vita Kraigherja so v obdobju enega leta obravnavali štiri učence, ki so imeli samomorilne misli. Vsak tragičen dogodek je zanje opomin, zato se trudijo stiske otrok spremljati vsak dan sproti. Psihologinja Andreja Poljanec pravi, da so se stiske mladostnikov še poglobile, da v večini primerov gre za občutek ničvrednosti, da nikamor ne spadajo, in da niso cenjeni.

'Starši niso krivi za težave, a nosijo ključ do ozdravitve'

05. 12. 2021 07.06

Po objavi članka o najstnici, ki so jo desetletje pestili panični napadi in se je soočala s šolsko ter socialno fobijo, depresijo, motnjami hranjenja, generalizirano anksioznostjo in samomorilnostjo, obupani starši pa so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal, saj jih je sistem pustil na cedilu, smo na strokovnjakinjo, specialistko klinične psihologije, naslovili vprašanja o duševnem zdravju kot družinskem izzivu. Kako prepoznati stisko mladostnika? Kako mu pomagati? Kako to vpliva na odnose v družini? In kdaj je čas za strokovno pomoč?

Christian Gostečnik: Nikoli ne obupam nad nikomer

27. 11. 2021 13.32

Postali smo socialno izbirčni, napredovali smo, dozoreli in odnosi so nam postali pomembni, Christian Gostečnik razloži, da nam je dovoljeno razkošje, ki ga generacije pred nami niso imele. Takrat je šlo za preživetje, pravi, danes tega pritiska ni več. Odnosi so v središču njegove relacijske družinske terapije, ki jo je Sloveniji predstavil pred okroglimi 20 leti. Obletnico so obeležili na dan boja proti nasilju nad ženskami, ki ga je še vedno preveč med nami. "Nasilje je vedno problem nasilnega," poudari. Kakšen pa je njegov recept za zdrav odnos? In zakaj smo Slovenci tako izjemni športniki?

50 odstotkov mladih pri sebi opaža porast stisk in tesnobe

20. 11. 2021 07.00

20. november je dan, ki ga je Unicef namenil otrokom. Letos ga v Sloveniji posveča duševnemu zdravju mladih. Številni strokovnjaki namreč opozarjajo, da se je med covidno epidemijo stiska otrok in mladostnikov izjemno povečala. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Rdeča nit Unicefove kampanje je: Kako se počutiš. In ker otroci želijo biti slišani, je Unicef Slovenija posnel poseben video, kjer so mladi spregovorili o duševnem zdravju. Svoje misli o stiskah mladih pa je z nami delila 16-letna Žana.

V torek 508 okužb. 'V bolnišnicah večinoma starejši in necepljeni, hospitaliziran tudi dojenček'

25. 08. 2021 09.45

V torek so pristojni potrdili 508 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih testov je 18,1-odstoten. V bolnišnicah so večinoma starejši od 65 let, a je na zdravljenju tudi dojenček, je dejala predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. Opozorila je na napovedi visokega števila okuženih in dodala, da imajo bolnišnice "omejene možnosti širjenja". Med drugim je dejala še, da različica delta "bolj prizadene sluh" in da sta na obzorju dve zdravili proti covidu-19. Eno bi lahko bilo na voljo že letos.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje

27. 06. 2021 07.00

Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Strokovnjaki, ki to niso: izguba denarja, predvsem pa časa

16. 06. 2021 09.05

Potreba po pomoči narašča, hkrati pa se pojavlja tudi čedalje več "strokovnjakov", ki to niso. Če svoje duševno zdravje položimo v roke šarlatana, se lahko naša stiska še stopnjuje, utrpimo lahko tudi finančne izgube. Čeprav si vse več ljudi upa poiskati pomoč, nekatere raziskave kažejo, da je obiskovanje psihoterapije še vedno precej stigmatizirano. S strokovnjaki na področju mentalnega zdravja smo se pogovorili o nasvetih influencerjev in knjig za samopomoč, vprašali pa smo tudi, kako "prebroditi" napad tesnobnosti.

Zakaj je pomembno, da mladi v stiski hitro dobijo terapevtsko pomoč?

04. 04. 2021 16.58

Stiske otrok in mladostnikov med epidemijo covida-19 so se spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in večjem številu zlorab, več jih razmišlja o samomoru. Pogovarjali smo se z družinsko svetovalko in terapevtko za otroke in mladostnike Sabino Sopko, kako lahko terapevti pomagajo mladim v stiski in zakaj je dobro, da dobijo psihološko pomoč. Žal pa je pot do nje nedopustno dolga, so prepričani strokovnjaki.

Nova družinska fotografija noseče Meghan Markle

08. 03. 2021 21.02

Meghan Markle in princ Harry, ki pričakujeta drugega otroka, sta v intervjuju z Oprah Winfrey razkrila, da bosta dobila deklico. Na letošnji 8. marec oziroma na mednarodni praznik žensk pa je njun prijatelj, slavni fotograf Misan Harriman, z javnostjo delil novo, še ne videno fotografijo slavne družinice.

Psiholog: Vse, kar se dogaja v družini, se pri nas skriva, ostane za štirimi stenami

10. 11. 2020 16.45

Družinski umori so pogosto povezani z doživljanjem stresa v družinskem okolju, storilci pa niso nujno agresivni, pojasnjuje psiholog Peter Umek. Ob tragediji v Jančah je povedal, da je pri družinskih morilcih okolica v glavnem presenečena nad tem, kar so storili, da pa je pri nas značilno, da nesporazumi ostajajo za štirimi stenami doma. Dogodka ne želi povezovati z aktualnimi razmerami, saj o okoliščinah ne vemo praktično ničesar. "Res pa je, da so razmere drugačne," pravi.

Premnogi otroci so se šolanja na daljavo lotevali lačni

31. 05. 2020 07.13

Ne morem se zbrati, ne morem. Po licih Janu polzijo solze, izvabil jih je tudi iz oči naše prostovoljke, ki dijaku tik pred zaključnim izpitom pomaga razumeti in osvojiti snov. Jan ni imel računalnika do pred dveh tednov, ko smo mu ga podarili. Zgolj po telefonu ni mogel slediti šoli na daljavo. Tudi družinske razmere mu tega niso dopuščale. Utesnjena soba in kuhinja, kjer živi z mamo in tremi sestrami, nima niti kotička, ki bi mu zagotavljal mirno učenje. Finančna stiska družine pa je še dodatno vplivala na koncentracijo za pripravo na zaključni izpit.

Soki s pomočjo danskih in belgijskih kolegov razveselil 11-letnika

24. 05. 2020 11.18

Projekt 20 za 20 se je v vseh letih dosedanjega delovanja usmerjal na zagotavljanje možnosti glasbenega udejstvovanja šol in različnih zavodov, skupnosti in skupin. Tokrat pa Marko Soršak Soki prvič posega v individualno zgodbo 11-letnega dečka, ki si najbolj na svetu želi igrati bas kitaro.

'Izolacija nam razkriva, kakšni so v resnici naši odnosi, in pred tem ne moremo zbežati'

22. 03. 2020 07.00

Trenutno dogajanje je podobno resničnostnemu šovu, le da smo naenkrat tudi samo postali igralci, je malce karikirano opisala trenutno stanje družbe družinska terapevtka Anja Kovačič. Gre za nedvomno naporno obdobje, ki bo za marsikateri par prelomno v življenju. Tam, kjer so bile težave že prej, se bodo te lahko še poglobile. Lahko pa ta čas izkoristimo za delo na naših odnosih. Treba se je zavedati, da na zunanje okoliščine ne moremo vplivati, lahko pa vplivamo na to, kar se dogaja znotraj nas.

'Kako tragični dogodek v trenutku zamaje temelje preživetja in za kratek čas tudi smisel življenja'

18. 08. 2019 07.00

Jutranji pozdrav črne veveričke, ki je nepremično sedela v travi in usmerjala svoje črne očke enkrat proti meni, enkrat proti kosmatincu, mi je skozi misli pognal bojazen, da je revčka poškodovana, da se ne premakne. Postojim, z menoj kuža in se gledamo nekaj minut, potem pa zbeži na drevo.

Mama in sin živita v majhni sobici brez oken

18. 01. 2019 19.09

V uredništvo oddaje Svet je poklicala hčerka gospe iz Velenja in prosila za pomoč pri iskanju stanovanja za njeno mamo, ki z bolnim sinom živi v sobici brez oken, stranišče, kopalnico in kuhinjo si delita z ostalimi stanovalci. Z vprašanjem, zakaj tako socialno šibka družina ne dobi neprofitnega občinskega stanovanja, so se obrnili na občino in dobili nepričakovan odgovor.

Mednarodni dan družin: na Karitas prihaja po pomoč prek 20.000 družin z otroki

15. 05. 2018 12.23

Obeležujemo mednarodni dan družin. Letošnji je namenjen osveščanju o vlogi družin in družinskih politik pri doseganju bolj vključujočih družb. ZPMS začenja teden družin, v katerem bodo muzeji in galerije družinam nudili prost vstop. S Slovenske karitas so sporočili, da k njim po pomoč prihaja prek 20.000 družin z otroki.

VIDEO: 'Koncept slave v Sloveniji? Mislim, da ne obstaja'

19. 10. 2016 12.15

Pred štirimi leti je spletna serija Pr'Hostar postala pravi slovenski YouTube fenomen, zdaj pa smo dočakali tudi film. Ekipa se je v kinematografe pripeljala s traktorji, raztrosila bale sena in v kinu je zadišalo po domačem. In kot za vsak slovenski film so se ljudje že vprašali - bo uspešnica ali pa še en povprečen slovenski izdelek?

'Kmalu ti bo bolje. Brez mene ...'

10. 09. 2014 07.34

Slovenci imamo težave z izbiro primernih strategij, ko se je treba soočiti s težavami. V nekaterih delih države celo bolj kot v drugih. Žal smo kot eno od teh strategij izbrali tudi samomor. Ta pa za seboj pušča čustveno puščavo. Družine, ki se s tem dejanjem soočajo več generacij zapored, so vse prej kot redke.

'Ustvarili smo razmere, ko zdravniki ne morejo več normalno opravljati svojega dela'

20. 05. 2013 16.29

V Sloveniji bi potrebovali še okoli 500 družinskih zdravnikov, saj so ti preobremenjeni in ne morejo več normalno opravljati svojega dela. Kot možnost za razbremenitev se omenja predlog, da bi krajše bolniške odsotnosti postale stvar dogovora med zaposlenim in njegovim delodajalcem.

Objavila novo fotografijo svoje hčerke

24. 11. 2012 10.26

Čeprav je znano, da pevka Beyonce in njen mož Jay-Z skrbno varujeta svojo hčerko Blu Ivy pred očmi javnosti, pa se je 31-letna r'n'b zvezdnica vseeno odločila, da svojim oboževalcem pokaže, kako velika je že njena princeska.