družinska medicina

Po 'težkih časih' znova več zanimanja za družinsko medicino

14. 03. 2025 14.24

V Ljubljani so se danes začeli 28. Schrottovi dnevi, dvodnevno strokovno srečanje s področja družinske medicine. Kot je bilo slišati v uvodu srečanja, se po letih, ko je bilo zanimanje za specializacije iz družinske medicine majhno, vendarle kažejo pozitivne spremembe. Naziv zdravnica leta 2024 pa so podelili Neni Kopčavar Guček.

Anamarija je doktor medicine, težke življenjske preizkušnje so v njej prebudile druge strasti

09. 03. 2025 09.30

Anamarija Truden je po izobrazbi doktor medicine, a še pred dokončanim študijem se je po spletu okoliščin začela spraševati, ali je medicina resnično to, kar si želi. Veliko strast in veselje je našla v kuhanju, zato prihaja v novo sezono MasterChefa Slovenija.

Sprejet interventni zakon, ki podaljšuje nagrajevanje ambulant družinske medicine

19. 12. 2024 17.53

Državni zbor je z 51 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. Ta med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni, nagrajuje tudi ambulante družinske medicine, ki opredeljujejo več pacientov. Zakon so podprli v koaliciji in NSi, poslanci SDS so sejo obstruirali.

Potrebe po družinskih zdravnikih vse večje, a interesa med mladimi ni

17. 05. 2024 16.05

Pred svetovnim dnevom družinskih zdravnikov, ki bo v nedeljo, so družinski zdravniki iz Zdravstvenega doma Ljubljana spregovorili o pomenu in lepotah poklica. Kot glavni izziv pa so izpostavili pridobivanje novih specializantov družinske medicine, saj se s starajočo se populacijo in višjim nivojem oskrbe z leti povečuje tudi obseg dela.

Pirc Musar odlikovala zaslužne za vstop Slovenije v EU in Nato

08. 05. 2024 13.52

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na slovesnosti v predsedniški palači ob 20. obletnici članstva Slovenije v EU in zvezi Nato za zasluge pri uresničitvi teh dveh ključnih zunanjepolitičnih ciljev države z zlatim redom za zasluge odlikovala zunanje in obrambno ministrstvo ter ožjo pogajalsko skupino za pristop Slovenije k EU.

70 razpisanih mest družinske medicine, le 22 prijavljenih

16. 04. 2024 14.17

Na aprilski razpis specializacij s področja medicine, ki se je iztekel prejšnji četrtek, se je na skupno 70 razpisanih mest družinske medicine prijavilo 22 kandidatov. Na specializacijo iz urgentne medicine pa se je na skupno 30 razpisanih mest prijavilo pet kandidatov, so sporočili iz Zdravniške zbornice Slovenije.

Na voljo sredstva za krepitev timov, a opredeliti morajo več pacientov

03. 04. 2024 11.01

Ministrstvo za zdravje je na podlagi uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letos objavilo poziv ambulantam družinske medicine, da v tim vključijo dodatno diplomirano medicinsko sestro. V ta namen bo sto ambulant prejelo dodaten denar, a se bodo morale sočasno odločiti za dodatno opredeljevanje pacientov.

'Družinski zdravniki ne moremo biti zavarovalni agenti'

06. 03. 2024 07.42

Pred ponedeljkovim 24UR Forumom, ki bo na sporedu ob 20. uri na POP TV, smo v POPkast povabili družinskega zdravnika Jako Strela. Dotaknila sva se tudi tem, ki jih bomo razdelali v naši posebni oddaji: delovanje zdravstvenega sistema na primarni ravni, zakaj se javno zdravstvo lomi, kaj to pomeni za vse nas, kje smo in kakšno zdravstvo si želimo? Pa tudi o neodzivnosti politike sva govorila.

V Slovenskem zdravniškem društvu opozarjajo na posledice umika soglasij

02. 02. 2024 14.04

V Slovenskem zdravniškem društvu opozarjajo, da javni zdravstveni sistem vrsto let sloni na nadurnem delu zdravnikov. Ob umiku soglasij za nadurno delo se zdravstvo ne bo vrnilo na raven delovanja pred januarjem, organizacija zdravstva se bo poslabšala, čakalne dobe in dostopnost do specialističnih obravnav pa še bolj podaljšale, menijo.

Brez izbranega družinskega zdravnika je ta hip več kot 140.000 ljudi

06. 11. 2023 19.47

To rak rano slovenskega zdravstva bi lahko rešili, če bi se za družinsko medicino vsaj nekaj let zapored odločilo 100 specializantov medicine, so prepričani na Zdravniški zbornici. Na drugem letošnjem razpisu pa je za 47 mest prispelo le 21 prijav, kljub kroničnemu pomanjkanju družinskih zdravnikov zanimanja za to vejo medicine torej še ni dovolj. Na jesenskem razpisu so sicer zapolnili vsa mesta za specializacijo iz urgentne in interne medicine, ki so bila razpisana za območje celotne države.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?

04. 10. 2023 08.00

V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Izbirnega postopka na razpisu za specializacije družinske medicine vendarle ne bo

22. 06. 2023 07.39

Na spomladanskem razpisu zdravniških specializacij so številna razpisana mesta za specializacijo družinske medicine pri zdravstvenih domovih ostala prazna. Na 13 razpisanih mest na nacionalnem razpisu družinske medicine pa se je prijavilo 14 kandidatov. Ker je ministrstvo za zdravje število mest nekoliko spremenilo, izbirni postopek ne bo potreben.

'Družinska medicina je srce zdravstvenega sistema'

19. 05. 2023 13.09

Ob svetovnem dnevu zdravnikov družinske medicine je družinska zdravnica v ZD Ljubljana Eva Vodnik predstavila svoje delo, ki ga opravlja kot poslanstvo in pri katerem ji je najbolj všeč celostni pristop. Ob tem je opozorila, da družinski zdravniki ob obremenjenih dnevih pregledajo tudi več kot 100 bolnikov dnevno, zato poziva k razbremenitvam. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da je izboljšanje pogojev za delo in razbremenitev družinskih zdravnikov eden izmed prednostnih ciljev ministrstva za zdravje.

Zdravnica po objavi statistike obravnav sporoča: Nismo roboti

11. 05. 2023 10.27

Po tem, ko je ZZZS objavil seznam zdravstvenih obravnav pri zdravnikih, je med slednjimi zavrelo. V Zdravniški zbornici so poudarili, da so objavljeni podatki brez konteksta, zato po njihovem mnenju podajajo nepopolno in izkrivljeno sliko. "S takšnimi objavami nam razpada upanje v boljšo in svetlo prihodnost," se je na potezo ZZZS odzvala družinska zdravnica.

100 razpisanih mest za specializacijo družinske medicine in le 27 prijav

27. 04. 2023 11.39

Na aprilski razpis specializacij s področja medicine, ki se je iztekel prejšnji petek, se je na skupno 100 razpisnih mest družinske medicine prijavilo 27 kandidatov. Na 18 razpisanih mest v Zdravstvenem domu Ljubljana, kjer v zadnjem času najbolj primanjkuje družinskih zdravnikov, se sicer ni prijavil nihče. Za stabilizacijo razmer na primarni ravni zdravstva bi se moralo na razpise več let zapored letno prijaviti vsaj 100 mladih zdravnikov, ob tem poudarja družinski zdravnik Rok Ravnikar.

Stanje v ZD Ljubljana 'ni najboljše, ni pa najslabše'

17. 01. 2023 09.31

Ljubljanski župan Zoran Janković je z direktorico ljubljanskega zdravstvenega doma komentiral stanje v ZD Ljubljana. Med drugim sta omenila plačna nesorazmerja, odpiranje ambulant za osebe, ki so ostale brez izbranega osebnega zdravnika in manko zaposlenih. Na predlog mestnega sveta je sklical izredno sejo glede stanja na področju družinske medicine in izbire osebnih zdravnikov.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Izpoved mlade zdravnice: Dihaj, saj boš preživela še ta službeni dan

04. 12. 2022 07.00

Mladi zdravniki Slovenije so objavili pismo sobne zdravnice v zdravstvenem domu, ki je bila po dveh tednih uvajanja, ko so vse specialistke v dotičnem zdravstvenem domu dale odpoved ali odšle na bolniško, vržena v ambulanto družinske medicine. Kot pravijo, tam vladajo kaotične razmere, prehude tudi za izkušene specialiste. "Ideje o reševanju primarnega zdravstva s prisilnim delom najmlajših zdravnikov v ambulantah družinske medicine, ki so se v zadnjih dneh pojavile v javnosti, so nevarne in nesprejemljive tako za paciente kot za mlade zdravnike," opozarjajo.

Direktor ZD Velenje na lastno iniciativo in stroške po zdravnike v BiH

12. 11. 2022 19.46

Kar 33 družinskih zdravnikov je lani in letos zapustilo ljubljanski zdravstveni dom, ki je največji v državi. Kronično pomanjkanje družinskih zdravnikov pesti večino zdravstvenih domov po državi, skupaj bi jih potrebovali kar 300. Direktor zdravstvenega doma Velenje se bo zato na lastno iniciativo in lastne stroške po nove zdravnike odpravil v BiH. Tudi iz Ljubljane sporočajo, da bodo iskali zdravnike v tujini. Kaj pa medtem počne država? Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan med drugim obljublja novo organizacijsko shemo nujne medicinske pomoči, ki pa je pred leti že dvignila na noge številne občine, zato so ta projekt takrat ustavili.

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače

16. 09. 2022 06.00

Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Združenje zdravstvenih zavodov skrbi, da glas izvajalcev ne bo dovolj slišan

25. 08. 2022 12.21

V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije so zaskrbljeni zaradi napovedanega vladnega določanja vsebine programa storitev zdravstvenega zavarovanja. Skrbi jih, da ob arbitrarnem odločanju vlade glas izvajalcev ne bo dovolj slišan. Ob tem so pripravljeni sodelovati pri pripravi najboljših rešitev, poudarja direktor združenja Marjan Pintar.

200 milijonov težak zakon za zdravstvo že skoraj v celoti usklajen

08. 07. 2022 15.18

Vlada je obravnavala predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu. Ukrepi iz zakonodajnega predloga so težki okoli 200 milijonov evrov in med drugim prinašajo administrativno razbremenitev, prenos dela kompetenc zdravnikov na kader zdravstvene nege, načrtujejo tudi uvedbo ambulant za bolnike brez izbranega osebnega zdravnika. Minister za zdravje je dejal, da je zakon že skoraj v celoti usklajen. Zatika se pri členu, ki po mnenju Levice še vedno izenačuje javne zavode s koncesionarji.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Koritnik: Dvomim, da bi se lahko vlada do torka opredelila do zahtev sindikatov

14. 02. 2022 15.46

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik dvomi, da bi se lahko vlada do zahtev sindikatov javnega sektorja opredelila do torka, kar je sicer rok, ki so ga postavili sindikati. Spomnil je, da ima vlada seje ob četrtkih. Sindikati zahtevajo, da se plača vsem zaposlenim v javnem sektorju zviša za šest plačnih razredov. Z odzivom odločevalcev so nezadovoljni tudi v Zdravniški zbornici Slovenije. Kot so poudarili, nadaljne odlašanje rešitve poglablja nezaupanje in težave v javnem zdravstvu.

Epidemija odvisnosti: heroin je bil njegov vsakdan

12. 12. 2021 15.34

Ni nov pojav, se pa o njem premalo govori. Statistika na področju prepovedanih drog Sloveniji ni naklonjena, saj se je v zadnjih šestih letih razširjenost uporabe zvišala. V porastu so tudi zasvojenosti z igrami na srečo, pornografijo in kriptovalutami. Marca leta 2020 je globoko v naša življenja zarezala epidemija covida-19. Ujela nas je nepripravljene na izredne razmere, marsikoga pa pahnila na rob, pa tudi čezenj. Pri nekaterih so se stiske še poglobile, nekatere so stiske sedaj dohitele. Vsem pa je skupno, da je pravočasna rešitev ključ do uspeha. Toda rešitev niso opojne substance ali igre na srečo. Predvsem pa naj bo v opomin tudi zgodba odvisnika v nadaljevanju.

Nov vladni projekt za nagrajevanje timov ambulant družinske medicine

09. 12. 2021 18.31

Vlada je odločila o spornih vprašanjih v zvezi z aneksom k splošnemu dogovoru v zdravstvu za letos. Kot so zapisali, je bistveni poudarek aneksa urejanje razmer na primarni ravni, njegovi skupni finančni učinki za letošnje leto znašajo 24,8 milijona evrov, v prihodnjem letu pa 55 milijonov evrov. Uvajajo tudi posebni vladni projekt, s katerim nagrajujejo time družinske medicine in otroških in šolskih dispanzerjev, ki imajo opredeljenih več zavarovancev, kot je meja.

Več pacientov kot bodo prepričali, da se cepijo, večja bo nagrada

22. 10. 2021 19.22

Da bi se Slovenci bolj množično cepili, je vlada v tem letu aktivirala mobilne cepilne enote, plačala reklamne spote v medijih, dokumentarec, ki ga je režiral sam Mitja Okorn, podeljevala je celo brezplačne vstopnice za koncerte Jana Plestenjaka, Elvis Jacksonov in Big Foot Mame. A kljub vsem akcijam, posebnemu človeku za promocijo cepljenja Edvardu Kadiču in koordinatorju cepljenja Jelku Kacinu smo po precepljenosti povsem na evropskem repu. Polno cepljenih je zgolj slabih 53 odstotkov Slovencev. Zato je vlada sinoči sprejela nov, štiri milijone evrov vreden vladni projekt: nagrajevanje zdravniških timov. Torej več pacientov kot bodo prepričali, da se cepijo, večja bo nagrada.

V torek potrdili 1339 novih okužb

29. 09. 2021 09.50

V torek so pristojni opravili 6408 PCR-testov in potrdili 1339 okužb z novim koronavirusom, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo 20,9 odstotka testov.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda

29. 09. 2021 06.00

Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli

22. 09. 2021 06.00

Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.