družbeni razredi

Soseska, v kateri se je začelo argentinsko nogometno božanstvo
31. 12. 2024 12.33"Najboljši vseh časov je 20. oktobra 1976 debitiral na tem stadionu," piše na spominski plošči pred stadionom, nekoč poznanim kot La Paternal. Danes nosi drugačno ime: Estadio Diego Armando Maradona. Dom kluba Argentinos Juniors je kraj, kjer je Maradona pri komaj 15 letih debitiral v članskem nogometu.

Dino Kužnik: Kot imigrant bom morda prikrajšan za kakšno svoboščino
23. 11. 2024 08.00Dino Kužnik se je pred desetletjem zaradi dela grafičnega oblikovalca preselil v Združene države, kjer se je uveljavil kot fotograf. Pred objektiv je postavil ameriškega raperja Tylerja, The Creatorja, sodeloval s podjetji, kot sta Puma in Tesla, od leta 2021 pa deluje tudi mali založniški studio za fotoknjige Aliens in Residence, ki ga je ustanovil s prijateljem. Pravi, da je trenutno njegov dom New York, saj tam preživi večino časa in gradi kariero, a bo Slovenija za vedno ostala del njegove identitete, kamor se vrača vsako leto.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Premiera predstave Kazimir in Karolina navdušila gledalce MGL-ja
23. 09. 2024 13.18Pred dnevi je potekala premiera predstave Ödöna von Horvátha 'Kazimir in Karolina' v prevodu Boruta Trekmana, ki je nastala v avtorski priredbi Nine Rajić Kranjac in Tiborja Hrsa Pandurja. Avstrijsko-madžarski pisatelj in dramatik Ödön von Horváth je dramo 'Kazimir in Karolina' napisal leta 1932, samo leto dni pred Hitlerjevim prihodom na oblast. Pisatelj je slovel kot mojster prikazovanja usod obubožanih in brezperspektivnih delavcev.

Papič: Nadaljevanje stavke v visokem šolstvu je neupravičeno
15. 05. 2023 11.38Visokošolski sindikat je napovedal nadaljevanje stavke v visokem šolstvu. Kot poudarjajo, se pogajanja o razrešitvi lanskih stavkovnih zahtev od sredine marca ne premaknejo nikamor. Prvi stavkovni dan bo 30. maja, nadaljnja dva pa 13. in 14. junija, so sporočili. Pristojni minister Papič pravi, da je nadaljevanje stavke neupravičeno.

Višje plače: kdo jih dobi, kdo jih želi, kdo jih bo plačal. Pa nova lestvica?
11. 01. 2023 17.35Kaj se je zgodilo s plačnim sistemom? Grožnje s stavkami so se očitno izplačale, Fides je v pogajanjih dosegel dovolj, da je preklical stavko, pogajanja s Svizom so prinesla dogovor o plačah pomočnic vzgojiteljic in mladih raziskovalcev ter asistentov, zelo hitro pa so bili s svojimi zahtevami uspešni v pravosodju, saj je premier Robert Golob pravosodnim funkcionarjem obljubil dodatek v višini 600 evrov bruto. Dogovori so zdaj povečali nezadovoljstvo in apetite tudi pri nekaterih drugih skupinah, glavno vprašanje pa je: kdo in kako bo plačal za to, da si je vlada z dogovori kupila nekaj miru?

Lastno zdravje ostaja prioriteta, ne glede na občasne nezdrave navade
11. 11. 2022 08.09Delež ljudi, ki zase menijo, da so zdravi, se je v letu 2021 glede na leto prej na globalni ravni nekoliko znižal, v Sloveniji pa se je splošno dojemanje zdravja v omenjenem obdobju izboljšalo, kaže raziskava o zdravju in navadah, povezanih z zdravjem, ki sta jo opravila združenje za tržne in javnomnenjske raziskave WIN International in Mediana.

'Večina afganistanskih moških je zadovoljna z vrnitvijo talibanov'
12. 09. 2021 11.08Na dan, ko so v ZDA obeležili 20. obletnico napadov 11. septembra, so Talibani na skromni slovesnosti nad afganistansko predsedniško palačo dvignili svojo ikonično belo zastavo, okrašeno s koranskim verzom. Za številne Afganistance je bil to še en opomnik, da se država vrača v preteklost, ki pa je nekateri pravzaprav niso nikoli zares zapustili. Je pa novi talibanski minister za visoko šolstvo dejal, da bo afganistanskim ženskam dovoljeno obiskovanje univerze, če bodo študirale ločeno od moških.

Ali lahko ameriška politična kultura in ideologija preživita 21. stoletje?
08. 05. 2021 15.3620. stoletje je bilo brez dvoma stoletje Združenih držav Amerike. To je bilo stoletje, ko so si ZDA na ramenih evropskih razsvetljenskih idej, protestantske etike, neomajne vere v moč trga ter destruktivnih tendenc držav stare celine, ki so kulminirale v dveh svetovnih vojnah, izborile globalno hegemonsko pozicijo – tako v političnem kot tudi v ekonomskem in kulturnem smislu.

Neoliberalizem naš vsakdanji
29. 02. 2020 07.00V današnjem političnem in družbenem življenju je široko razširjena ideologija, ki govori, da ljudje nimamo nič skupnega, da ima vsak svojo resnico in da skupnih institucij ne potrebujemo. Od kod izvira ta ideja, je težko odkriti. Želja po neskončni svobodi posameznika je močna.

Otroški dodatek kmalu ne bo več vezan na premoženjski status družine?
29. 07. 2019 16.14Na ministrstvu za delo želijo, da bi otroški dodatek postal univerzalni temeljni dohodek – to pomeni, da bi postal del družinske, in ne socialne politike, prav tako pa dodatek ne bi bil več vezan na premoženjski status. Več o konkretnih spremembah bo znano septembra, v odločitev pa želi ministrstvo vključiti tako strokovno kot tudi laično javnost.

Ujeta v vrtincu spletk in kriminala
24. 10. 2016 16.38Trgovanje z dragulji, akcijski prizori, skrivnosti, spletke, sovraštvo in blišč prestolnice igralništva Las Vegasa. Vse to ponuja nova telenovela, ki prihaja na VOYO. Prvi del Srčne kraljice je brezplačno že na voljo, v nadaljevanki pa nastopata zapeljiva 31-letna Paola Núñez in Eugenio Siller.

V Rusiji šest novih družbenih razredov
26. 02. 2003 00.00V Rusiji se je v zadnjih desetih letih oblikovalo šest novih družbenih razredov: mladi levi, jet-set, potrta inteligenca, optimistični uslužbenci, preživeli poljedelci in sestradani študenti.

Odkrili 4300 let staro grobnico
06. 10. 2000 00.00V sirskem mestu Oum el-Mara so odkrili 4300 let staro grobnico, v kateri so verjetno posmrtni ostanki nekdanjih vladarjev. Kot so sporočili z ameriške univerze John Hopkins, je grobnica zelo dobro ohranjena, v njej pa so našli ostanke treh otrok in petih odraslih. Med slednjimi so nekateri bogato okrašeni z zlatom in srebrom. Po besedah arheologa Glenna Schwartza, vodje skupine, ki je odkrila grobnico, gre za ostanke ene od prvih urbanih civilizacij na svetu.