društvo hospic

Teja Kleč: Ko s tabo nekdo iskreno spregovori o smrti, začnejo s tebe padati strahovi
05. 10. 2024 15.29Teja Kleč je 47-letna oblikovalka, ki ustvarja pod imenom Teja Ideja. Ima raka, ki izvira iz slepiča, in tumorje v trebušni votlini, ki počasi rastejo. Pozno, šele pred dvema letoma po desetletju črevesnih težav, so ji odkrili to redko obliko raka. Onkologi so ji nedolgo nazaj predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, ki bi ji verjetno življenje podaljšala za nekaj mesecev, a odločila se je, da se tej možnosti odreče in da raje kakovostno preživi zadnje obdobje življenja.

Slovo od Mance Košir: v nebo bodo poleteli metulji s snežno belimi krili
05. 05. 2024 10.17Od Mance Košir se bodo lahko poslovili vsi, je sporočila njena hči Tina Košir. Pogreb bo v sredo, 8. maja ob 16. uri, na ljubljanskih Žalah. Želela si je, da bi bilo na njenem pogrebu čim več ljudi oblečenih v belo. Zaželela si je tudi metuljev. Zato bo društvo Humanitarček v njen spomin na travniku izpustilo 30 belih metuljev, da se bodo rodbine širile dalje, kot naj se njene misli, so zapisali. Namesto rož svojci prosijo za donacijo v namen, ki ji je pomenil ogromno: za detabuizacijo umiranja in smrti ter za čim bolj kakovostno in čim dostopnejšo paliativno oskrbo.

Poslednje pismo Mance Košir: Ko gledam umirajočim v oči, gledam v oči resnici
03. 05. 2024 13.02Društvo Hospic je po smrti Mance Košir z javnostjo delilo njeno poslednje pismo. V njem je pokojna novinarka spregovorila tudi o smrti. "Ko gledam umirajočim v oči, gledam v oči resnici. Ker umirajoči nimajo mask na obrazu, ne igrajo več nobenih vlog, ne pozirajo," je zapisala. Poudarila je, da moramo za boljši odnos do starejših, hudo bolnih in umirajočih na družbeni ravni narediti več, pa tudi potrebo po detabuizaciji smrti, za kar je bila kot ambasadorka Hospica zadolžena.

Društvo Hospic prenovilo prostore dnevnega centra, dodatek solna soba
26. 04. 2024 18.29V slovenskem društvu Hospic so v 114 let stari hiši prenovili prostore, ki so kot dnevni center namenjeni tako bolnim in umirajočim kot njihovim svojcem, ki včasih vsega ob službi in drugih dnevnih opravilih preprosto ne zmorejo. Za sprostitev in razbremenitev sta obiskovalcem poleg pogovora in delavnic na voljo tudi solna in senzorna soba.

Živ spomin na umrle, s katerim pomagate tudi žalujočim otrokom
20. 04. 2024 15.47V Mozirskem gaju se rojeva prav poseben park – Park življenja. Svojci lahko v njem, ko jim umre ljubljena oseba, posadijo drevo in s tem živ spomin nanjo. Ta pa raste naprej prav tako kot spomini nanjo. Pri tem zeleni spomenik ne obremenjuje okolja, poleg simbolične pa ima projekt humanitarno noto. Izkupiček je namreč v največjem delu namenjen za pomoč žalujočim otrokom s hudo izkušnjo izgube.

Predlog za razpis referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja primeren
09. 04. 2024 06.27Odbor DZ za zdravstvo je z devetimi glasovi za in štirimi proti koalicijski predlog za razpis posvetovalnega referenduma o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ocenil za primernega. Volivce bi vprašali, ali so za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

Komisija Pravičnost in mir nasprotuje predlogu zakona o evtanaziji
10. 05. 2023 17.48Član komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci Roman Globokar je opozoril, da še tako izpopolnjen zakon ne more preprečiti zlorab. Zato predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja nasprotujejo. Bolni in trpeči pa potrebujejo priznanje, da je njihovo življenje dragoceno.

'Imela sem štiri spontane splave. 'Saj bo' ne pomaga'
25. 03. 2023 12.34Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je mama ženska, ki ima otroka. A nimajo vse mame otrok. Približno četrtina brez njega ostane že v času nosečnosti. "Misel na to, da nisem bila sposobna donositi otroka, je bila grozna," občutke po dveh spontanih splavih opisuje Katja. A poleg žalosti so prišli tudi sram, strah in dvom. "Sem še mama? Kako se reče mami, ki izgubi otroka? Lahko tudi jaz praznujem materinski dan?"

100 avtorjev sedem pravljic ustvarjalo štiri leta
01. 11. 2022 16.03Si predstavljate, kakšno neverjetno zgodbo bi ustvarili, če bi jo nekdo začel, potem pa bi jo vsak naslednji avtor nadaljeval po svoji volji. Takšno idejo je imel 26-letni Primož Mirtič Dolenec: zbral je 100 ljudi, ki so z različnih koncev Evrope ustvarjali zbirko sedmih zgodb za otroke in mladostnike, v katerih se zrcali pravi mozaik življenjskih izkušenj: o izgubah in strahovih, o ljubezni in upanju. Natisnili so 1000 izvodov, dobro četrtino pa so jih že prodali. Ves dobiček od prodaje bodo podarili slovenskemu društvu Hospic, projekt pa je prejel tudi častno pokroviteljstvo predsednika Slovenije Boruta Pahorja.

Alenka Čurin Janžekovič: Prišel je čas. Čas za dostojno smrt
30. 10. 2022 12.40V razpravi o evtanaziji oziroma pomoči pri samousmrtitvi, o kateri se pogovarjamo v naši družbi, na eni strani zagovorniki slednje pravijo: "Vsi imamo pravico umreti." A takoj zatem nasprotniki takšne pomoči rečejo: "Ni res, vsi imamo le pravico živeti."

Še je čas, da del dohodnine namenite nekomu, ki to potrebuje
19. 12. 2021 16.45Vsak davčni zavezanec lahko del svoje odmerjene dohodnine nameni za donacijo družbeno pomembnim ustanovam. V letu 2021 smo donacije v skupnem znesku 10,7 milijona evrov na tak način namenili 5.554 različnim upravičencem. Znesek je letos višji tudi zato, ker se je za donacije do lani lahko namenilo do pol odstotka dohodnine, letos pa se je ta znesek podvojil. Prvi na seznamu prejemnikov so še vedno Rdeči noski. Skoraj polovica zneska, ki je na voljo za donacije, pa je spet ostala nedodeljena.

Pogovor o smrti je v resnici pogovor o življenju
31. 10. 2021 10.10Na jutrišnji praznik, dan spomina na mrtve, bomo mnogi obiskali grobove svojih najbližjih, preminulih svojcev in prijateljev. Prižgali jim bomo sveče, v tišini se jim bomo poklonili in se jih spominjali. To je tudi čas, ko govorimo o smrti, umiranju in minljivosti. A o vsem tem bi se morali več pogovarjati, ne le okoli 1. novembra, pač pa vsak dan. Ker pogovor o smrti je v resnici pogovor o življenju, pravi Metka Klevišar, portretiranka rubrike 24ur Fokus.

'Bistvo življenja ni delati in imeti, ampak ljubiti'
10. 01. 2021 07.00Minevanje, umiranje, žalovanje in žalost so del življenja vsakega od nas; o teh temah se premalo govori, pa čeprav se z njimi slej ko prej soočamo prav vsi. Zato sta delo in poslanstvo društva Hospic in zavoda Ljubhospic tako zelo pomembni. O minevanju, smrti, poslavljanju, potrebah na smrt bolnih ob iztekanju njihovega življenja in o njihovih svojcih.

Donacija, ki vas nič ne stane: namenite del dohodnine nekomu, ki to potrebuje
13. 12. 2020 13.33Vsak davčni zavezanec lahko del svoje odmerjene dohodnine nameni kot donacijo družbeno pomembnim ustanovam. Lani smo donacije v skupnem znesku 5,4 milijona evrov na tak način namenili 5.554 različnim upravičencem. Prvi na seznamu prejemnikov so Rdeči noski. Medtem je kar 5,2 milijona evrov ostalo nedodeljenih in nakazanih v poseben sklad, iz katerega ministrstvo za javno upravo financira razvoj nevladnih organizacij. Zakaj ne bi letos nekomu pomagali, če lahko?

Na proslavi ob 25-letnici društva Hospic tudi ambasadorki Alenka Godec in Manca Košir
15. 10. 2020 20.14Alenka Godec in Manca Košir sta dve znani Slovenki, ki že leta sodelujeta z društvom Hospic. Zato nista manjkali na sredini proslavi in razstavi ob njihovem 25. rojstnem dnevu.

Kaj na smrtni postelji od svojcev potrebuje umirajoči?
01. 11. 2018 07.00Smrt danes dojemamo kot poraz, kar pa umirajočim ni v pomoč. Svojci se nemalokrat soočajo z občutki krivde, da za umirajočega ne naredijo dovolj. Ti pa pogosto do zadnjega diha bijejo bitko in se zato, da bi ustregli bližnjim in čim dlje ostali aktivni, trudijo preko svojih zmožnosti, namesto da bi se v miru pripravili na trenutek slovesa.

V Hiši hospic bi lahko prve bolnike sprejeli v decembru
10. 10. 2015 11.25Zgodba okoli Hiše hospic bo, kot kaže, v kratkem dobila epilog. Slovensko društvo hospic je ključe že predalo mestni občini. V zavodu Ljubhospic pa potekajo vse priprave, da bi hiša lahko prve bolnike sprejela v decembru. Društvo medtem nadaljuje s svojimi aktivnostmi, ob praznovanju 20. obletnice pa pripravlja dobrodelno dražbo.

Hospic v novih barvah
17. 07. 2015 19.08Hiša hospic, ki je zaradi pomanjkanja denarja že tri mesece zaprta, je za en dan spet odprla vrata. MOL je sicer skupaj z lekarno Ljubljana ustanovila svoj Zavod, društvo Hospic pa se z ministrstvom še vedno dogovarja o svoji nadaljnji usodi. Medtem pa so se prostovoljci odločili, da hišo, preden začne delovati, prebarvajo.

Končnih odgovorov še ni, a vrata Hiše hospic naj bi ostala odprta
12. 05. 2015 06.42Potem ko so v Hiši hospic napovedali njeno zaprtje, so sklicali sestanek med predstavniki društva in države. O dokončni rešitvi se bodo še pogajali, a zaenkrat naj bi si vse strani prizadevale, da bodo vrata hiše ostala odprta.

Bodo na torkovem sestanku vendarle našli rešitev za Hišo hospica?
08. 05. 2015 18.42Potem ko so v Hiši hospica napovedali njeno zaprtje, se je s pristojnima ministricama pogovoril tudi premier Miro Cerar. Po podrobni predstavitvi problematike je pozval k iskanju rešitve na torkovem sestanku vseh vpletenih.

Prostovoljec pri društvu Hospic: Zaprtje hiše je tragedija
06. 05. 2015 11.15Ker denarja ni, bo morala hiša hospica zapreti svoja vrata. Podanih rešitev za financiranje je bilo veliko, vsekakor pa do zdaj še nobena ni bila sprejemljiva za predstavnike Slovenskega društva hospic, pa pravijo na ministrstvu za zdravje.

Ko bodo našli rešitev za bolnico, bodo hišo hospica zaprli
05. 05. 2015 15.24Hiša hospica se je že dlje časa soočala s hudo finančno stisko in očitno je zdaj denarja dokončno zmanjkalo. Sporočili so namreč, da bo hiša, ki je edina v državi nudila celostno oskrbo odraslim s kronično neozdravljivo boleznijo v zaključni fazi, zaprla svoja vrata.

'Smiselno bi bilo hospicu dodeliti status in naloge razvoja paliativne oskrbe'
16. 02. 2013 13.23Potem ko je Slovensko društvo hospic s pristojnima ministroma našlo začasno rešitev za finančne težave, je predsednik upravnega odbora Skupnosti socialnih zavodov Slovenije izrazil mnenje, da bi bilo hospicu smiselno dodeliti status paliativne oskrbe.

Paliativna oskrba pri nas neupravičeno prezrta?
25. 11. 2012 19.27Hiše Hospica, ki nudi oskrbo umirajočim in njihovim svojcem, ne bodo zaprli. Država bo edini negovalni bolnišnici pri nas zagotovila denar za čas, dokler društvo Hospic ne pridobi koncesije za izvajanje paliativne oskrbe. Ta je po mnenju strokovnjakov pri nas še vedno neupravičeno prezrta.

'Država varčuje celo pri umirajočih'
19. 11. 2012 21.20Slovensko društvo Hospic je sporočilo, da bo konec leta svoja vrata zaprla edina hiša hospica v Sloveniji, saj tonejo v rdečih številkah. "Sporočamo državi, da smo njeni državljani ljudje, ki si zaslužimo, da se od življenja poslovimo na človeku dostojen način," poudarjajo.

Denar za cerkev, gasilce in Pahorja
26. 05. 2008 11.49Davčni zavezanci so več denarja namenili Nadškofiji Ljubljana in Socialnim demokratom kot Društvu onkoloških bolnikov.

Več prostora v domovih za starejše
14. 03. 2008 10.05Na ministrstvu za delo so z razpisom podelili koncesije za novih 1800 mest za institucionalno varstvo starejših do leta 2010.

Odmevi na zakon o evtanaziji
11. 04. 2001 00.00V Sloveniji zahtev po uzakonitvi evtanazije doslej še ni bilo, usmrtitev iz usmiljenja pa odklanja tudi društvo Hospic, edino organizirano mednarodno društvo, ki spremlja umirajoče, saj smrt dojema kot naravno dogajanje. "Evtanazija je končanje življenja. Bistveno je razlikovati med ubiti, kar dejansko pomeni evtanazija in pustiti umreti. Pri evtanaziji bolnik tega ne stori sam, ampak to prelaga na zdravnika, tako na koncu zdravnik nosi vso odgovornost za smrt, kar za zdravnika ni lahko," je povedala Metka Klevišar iz društva Hospic.