dragocen

Mlad glasbenik se je med snemanjem spota 'sprl' z Zoranom Jankovićem

26. 04. 2025 14.22

Patrik Prelec je izdal novo pesem, za katero je posnel tudi videospot. S snemanja v Tivoliju si bo mlad glasbenik zagotovo zapomnil trenutek, ko se je na parkirnem prostoru spustil v manjši nesporazum z nekom, ki na tistem mestu ni dovolil rezervacije parkirnega prostora. Izkazalo se je, da je šlo za župana Zorana Jankoviča. Kako se je vse skupaj razpletlo?

Jenn svojo glasbo pelje v novo smer: Stopila sem izven cone udobja

13. 04. 2025 14.44

Anika Košir je Jenn. 19-letna hči nekdanjega alpskega smučarja Jureta Koširja se je pred nekaj več kot letom podala v glasbene vode s prvim singlom Let It Be, sedaj pa predstavlja novo pesem, ki jo je poimenovala Miami Vice. Kot pravi, ta predstavlja korak v novo smer, z njo pa stopa iz svoje cone udobja, saj v pesmi rapa.

Tako boste vedno vedeli, kaj kupujete in jeste

28. 03. 2025 00.15

Ste v trgovini pogosto v dilemi, katerega med prehrambenimi izdelki izbrati? Odgovor se skriva med vrsticami – dobesedno. Berite deklaracije.

Policisti dva tedna čakali na diamantne uhane, ki jih je tat pogoltnil

23. 03. 2025 07.47

Policisti v Orlandu so znani draguljarni Tiffany & Co. vrnili pregrešno drage uhane v skupni vrednosti 700.000 evrov, ki jih je tat pogoltnil, da bi se izognil aretaciji. Policija ga je odpeljala v bolnišnico in dva tedna čakala, da je uhane izločil iz svojega telesa.

Pahorju in Mattarelli nagrada: 'Trudila sva se ustvariti boljši svet'

16. 03. 2025 12.06

Bivšemu predsedniku republike Borutu Pahorju in italijanskemu predsedniku Sergiu Mattarelli so v soboto v italijanski Gorici izročili nagrado mesta Gorica za njun doprinos in podporo kandidaturi Gorice in Nove Gorice za Evropsko prestolnico kulture 2025. Pahor je ob tem poudaril, da sta se z Mattarello trudila ustvariti boljši svet.

Bricabarberica je raper, pa tudi najboljši med brivci

15. 03. 2025 11.00

Pretežno trapersko gore-dole.

Slovenski fizik odkril pojav, povezan s koncem vesolja

07. 03. 2025 13.52

V sodelovanju s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije je slovenski fizik dr. Jaka Vodeb s kvantno simulacijo pridobil dragocen vpogled v razpad lažnega vakuuma. Po novih spoznanjih bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart. Vendar šele čez več milijard let.

Se res kmalu ne bomo več 'cijazili' in čakali v nepreglednih kolonah?

06. 02. 2025 07.51

Dars, ki se je pohvalil z rekordnimi prihodki 583 milijonov evrov in čistim dobičkom v višini 153 milijonov evrov v lanskem letu, napoveduje, da bo letos njihov ključni projekt pretočnost ljubljanske obvoznice. Okoli 150 tisoč ljudi, ki vsako jutro in popoldne izgubljajo dragocen čas, pa tudi živce zaradi zastojev, ko se iz drugih krajev vozijo v prestolnico, se bo zagotovo razveselilo te zaveze Darsa. Kdaj bo uresničena, kako naj bi Dars zmanjšal zastoje, bo manever z zmanjševanjem hitrosti res deloval in na katerih odsekih bodo letos potekala dela? O tem je v studiu 24UR ZVEČER spregovoril Andrej Ribič.

Grimsova pobuda: 'Kaj tako neumnega težko komentiram', 'Čestitke, dober predlog'

25. 01. 2025 19.13

Kdo bo naslednji v družbi večnih, z zlatimi črkami v zgodovino zapisanih Nobelovih nagrajencev? Ob različnih imenih, ki že krožijo v javnosti, ima svojo računico očitno tudi slovenski evropski poslanec Branko Grims, ki meni, da bi si to nagrado najbolj zaslužil Elon Musk, najbogatejši zemljan in ta hip eden najbolj gorečih privržencev ameriškega predsednika Trumpa. Mešani odzivi, dvignjene obrvi in tudi nasmehi - nič ne de - pravi evroposlanec, ki bo že prihodnji teden svojo pobudo poslal tudi komisiji, ki bo na koncu v Oslu na Norveškem razglasila novega Nobelovega nagrajenca.

Propadajočo Riklijevo vilo na Bledu kupil kripto podjetnik

07. 01. 2025 14.24

Propadajoča Riklijeva vila na Bledu, ki že več let kazi podobo kraja, je ob koncu minulega leta dobila novega lastnika. To je podjetnik Tim Mitja Žagar, ki želi vilo čim bolj avtentično prenoviti ter ji dati vsebino, povezano z njenim prvotnim lastnikom, začetnikom modernega turizma in zdraviliškega delovanja na Bledu Arnoldom Riklijem.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren

26. 12. 2024 15.25

V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Pri Martinu Golobu: 'Božič ni popolna reklama'

22. 12. 2024 06.00

Božiča ne mara opisovati preveč pravljično, njegove besede pa so topel pomežik vsem, ki se v tem času počutijo vse prej kot čarobno. Božična idila, ki nam jo slikajo oglasi, je le iluzija, pravi. Zato ni treba hrepeneti po popolnem božiču, pomiri vse, ki v tem času na svojih ramenih čutijo težo prazničnega časa. To si velikokrat naložimo kar sami. Božič je za vse, prijazno opomni. Božjega rojstva, ki ga na ta dan praznujejo kristjani, se lahko veselijo vsi. Osamljeni, bolni, tisti, ki se znajdejo v stiski in težkih življenjskih situacijah ... Raje kot po popolnosti v tem času hrepenimo po življenju, poziva duhovnik Martin Golob. In ne dajmo se zmesti – vsega res ne moremo kupiti z denarjem, položi na srce.

Yamal: Želim osvojiti svetovno prvenstvo, Ligo prvakov in zlato žogo!

17. 12. 2024 06.10

Lamine Yamal je na zadnji tekmi španskega prvenstva pred domačimi navijači razkazoval priznanje, ki ga je prejel v Parizu na letošnji prireditvi zlata žoga, ki je potekala v mesecu novembru. Postal je namreč najboljši mladi nogometaš do 21 let, nagrado pa od leta 2003 podeljuje italijanski strokovni časnik Tuttosport. Po začetnem veselju in slavju je za Barcelono sicer kaj hitro sledil hladen tuš, saj so proti Leganesu prejeli zadetek že v četrti minuti. Do konca tekme Katalonci niso uspeli preobrniti, za nameček pa je sledila še poškodba 17-letnika. Yamal naj bi bil z zelenic odsoten nekje tri do štiri tedne, Barca pa bo brez njega iskala obstanek na vrhu domačega tekmovanja.

'Toploto v hiši pogosto nadomešča predvsem s toplino objemov, smeha in ljubezni'

15. 12. 2024 17.41

V poletnih mesecih zelo radi opravljamo terenske obiske pri družinah, saj se je na topel sončen dan prav prijetno podati na pot in prepustiti pisarno preostalim sodelavkam. Lepo je zapustiti razgreto Ljubljano, se voziti po zavitih poteh s soncem obsijanega slovenskega podeželja in opazovati, kako se spreminja prelepa pokrajina, skozi katero se peljemo. Bujnost zelene okolice in modrina neba nad nami delujeta spodbudno in nam dajeta upanje in moč za soočanje s težkimi situacijami, ki jih srečujemo.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode

15. 12. 2024 06.00

Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'

11. 12. 2024 06.00

V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

'Karolinina želja je preprosta: da bi po tem božiču prišli še naslednji'

09. 12. 2024 10.07

Tik pred božičem pred dvema letoma je starše danes petletne Karoline doletela grozljiva novica: njuna hči ima redko gensko bolezen, ki ji bo počasi vzela vse in zelo zgodaj tudi življenje. Edino upanje je razvoj genskega zdravljenja, ki že poteka, a zbrati je treba dva milijona evrov. Do cilja zdaj manjka še 130 tisočakov in v Društvu Viljem Julijan, kjer so družini priskočili na pomoč, upajo, da ga bodo z akcijo "Božično darilo za Karolino" dosegli v prazničnem decembru.

Zapečateni dokumenti: 'Če starši potrebujejo vzorec, nimamo podlage, da ga izročimo'

28. 11. 2024 12.44

Saga z zapuščenimi vzorci propadle Biobanke se nadaljuje. Starši še vedno ostajajo brez odgovorov. Gordana Živčec Kalan vztraja, da sploh ni v njenem interesu, da podjetje GaiaCell, ki je prevzelo prostore, s tem pa tudi vzorce, nadaljuje z njihovo hrambo. Kot trdi, so ti na varnem. A pravne podlage za razpolaganje z njimi nimajo, zato vzorcev ne morejo izročiti staršem, če bi jih ti v tem trenutku potrebovali. Državo zato poziva, da se čim hitreje odloči, ali imajo v podjetju podlago za dostop do informacij o vzorcih, da lahko kontaktirajo starše, ki so lastniki vzorcev.

Slovenska najstnica, ki skuša v britanski narodni park vrniti pojoče škržate

23. 11. 2024 16.15

Pozornost tujih medijev je ujela slovenska najstnica, ki je priskočila na pomoč britanskim ekologom. Ti so poleti obiskali Slovenijo z željo, da bi ulovili dovolj pojočih škržatov, da bi jih lahko znova naselili v britanskem narodnem parku New Forest. A njihova misija je bila neuspešna, saj je bilo te izmuzljive žuželke izjemno težko uloviti. Hčerka njihovih gostiteljev se je zato odločila, da postavi posebne mreže in na ta način reši britanski projekt. "Te žuželke so del slovenskega poletja. Lepo bi bilo, če bi postale tudi del poletja v Angliji," je dejala najstnica.

Marjana prva dvobojevalka, Žiga prvi do namiga v skrivni sobi

21. 11. 2024 21.20

Marjano Povše so tekmovalci po vztrajnem pregovarjanju izbrali za prvo dvobojevalko, Tjaša Vrečič pa je postala nova črna ovca na posestvu. Žiga Mohar je po prihodu iz gozda z najdenim ključem odprl nabiralnike v skrivni sobi in našel dragocen namig.

Pri 18 postal tetraplegik, danes slika z usti, razstavljal je tudi v Louvru

12. 11. 2024 17.24

Prav gotovo vsi poznamo Ivano Kobilco in njena dela, ki jih je razstavljala med drugim tudi v Louvru. A med Slovenci, katerih slike so visele v znamenitem pariškem muzeju, je tudi Vojko Gašperut, ki slika z usti, saj je v nesreči leta 1966 postal tetraplegik. Tokrat se je pridružil udeležencem slikarske delavnice na URI Soča, ki jo je organiziralo Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine. Nekaterim od njih slikarstvo predstavlja hobi, medtem ko so drugi v njem našli svoje življenjsko poslanstvo in poklic, ki jih osrečuje. Prav vsem pa umetnost predstavlja dragocen izraz moči in volje.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil

10. 11. 2024 18.46

Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

Spoznajte podjetniški par, ki ustvarja zdrave prigrizke in daje priložnost invalidom

08. 11. 2024 09.05

V svetu, kjer postajata zdravje in trajnost vse pomembnejša, se na obzorju pojavljajo podjetniki, ki prinašajo svež vetrič. Med njimi sta Mojca Makovec Haložan in Mitja Milič, ustanovitelja podjetja HUDO DOBRO. Njuna strast do zdrave prehrane in odgovornosti do skupnosti ju je popeljala v oddajo Štartaj Slovenija, kjer sta dobila priložnost, da svoj edinstven pristop delita z javnostjo. S svojimi inovativnimi prigrizki, ki so pridelani z ljubeznijo in skrbjo, sta prepričala mnoge in tako odprla vrata novi prihodnosti za socialno podjetništvo.

Mali Urban bi lahko zdravilo prejel še pred šestim rojstnim dnevom

07. 11. 2024 09.40

Država bo pomagala pri razvoju zdravila za dečka Urbana in prinesla več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. V ta namen so pripravili predlog zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki bo omogočil financiranje zaključne faze razvoja genskega zdravljenja za sindrom CTNNB1. "Mislim, da imamo v rokah dobro zgodbo," je dejala mama malega Urbana Špela Miroševič, ki sicer dodaja, da zdravljenje predstavlja tudi izjemno odgovornost. "Da se zadeva izpelje dobro, odgovorno in da postavijo temelje tudi za druge otroke," je dejala. Njen otrok pa bi morda lahko zdaj zdravilo dobil še pred svojim šestim rojstnim dnevom.

Sebastijan Cavazza navdušil občinstvo gledališča z režijskim prvencem

27. 10. 2024 20.21

Ni veliko vlog, v katerih se gledališki in filmski maček Sebastijan Cavazza, še ni preizkusil. Zdaj pa je na svoj bogat seznam dodal še vlogo režiserja. V MGL-ju je občinstvo navdušil njegov režijski prvenec Luč ugasne.

Elton John o smrtnosti: Ne vem, koliko časa mi je še ostalo

15. 10. 2024 07.00

Elton John je glasbenik, ki je v času svoje dolge kariere podiral tabuje, sedaj, ko se bliža 80. letu, pa odprto govori tudi o smrtnosti. Zvezdnik se je te teme dotaknil tudi v novem dokumentarnem filmu, ki govori o njegovem življenju, v njem pa je 77-letni glasbenik dejal, da se bolj kot on z njegovo smrtjo obremenjujejo mož in njuna otroka, saj se zavedajo, koliko je star.

Po propadu Biobanke: za nadaljnjo hrambo genskega materiala zahtevajo dodatno plačilo

12. 10. 2024 19.59

Več vprašanj kot odgovorov za starše, ki so hranili genski material svojih otrok v Biobanki. Ta je očitno propadla, čeprav uradno stečaja še ni bilo, podjetje GaiaCell, ki je nasledilo vzorce, pa staršev očitno niti ne namerava poklicati. Lastnica družbe, nekdanja šefica zdravniške zbornice, Gordana Živčec Kalan, namreč poziva starše, naj oni vzpostavijo stik z njimi. Ob tem pa vztraja pri dodatnem - mesečnem - plačevanju stroškov za hrambo. In kaj bo z vzorci, če ne bodo plačali, bi lahko genski material več kot 3000 otrok celo uničili? Oglasila se je tudi Živčec Kalanova, ki trdi, da bodo mesečno hrambo plačali tisti starši, ki bodo to želeli.

Slovenec podedoval kmetijo in iz nje ustvaril to

11. 10. 2024 08.47

Gregor Slavec, danes uspešen kmet in inovator, je svojo pot začel na povsem praznem zemljišču, ki ga je podedoval pred več kot desetletjem. To zemljišče ni imelo infrastrukture, niti pridelovalnih površin – bil je nepopisan list papirja, pravi Gregor. A ta prazen prostor je v njem zbudil željo po ustvarjanju nečesa velikega. Kljub pomanjkanju izkušenj v kmetijstvu se je odločil, da kmetijo razvije in jo usmeri v nekaj edinstvenega.

Johnson (med drugim) o tem, kako je iz Nizozemske nameraval ukrasti cepivo

10. 10. 2024 16.39

Na Otoku so izšli spomini bivšega premierja Borisa Johnsona, ki je v knjigi popisal dogodke iz svoje dolgoletne politične kariere. V svojem prepoznavnem stilu je postregel s številnimi zgodbicami, v katere je vpletel več znanih osebnosti, ki so v dneh pred uradno izdajo že polnile časopisne strani.

Zvočno ozaljšane Električne sanje Mihe Kralja

06. 10. 2024 12.13

Legendarni elektronski glasbenik, danes 75-letni Miha Kralj, je leta 1985 izdal tretji album Electric Dreams, ki pa je bil zaradi skromne naklade pri založbi PGP RTB dolga leta zelo iskan in dragocen. Zdaj je izšel v novi, zvočno razkošnejši preobleki, Kralj pa nam je zgodbo o plošči, ki je precej zanimiva, razložil v intervjuju.