dr. Samo Zver

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?

14. 02. 2025 06.09

Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

Bob leta 2024 je prejel dr. Samo Zver

26. 01. 2025 20.57

V SNG Maribor so razglasili Večerov bob leta, s svojo pronicljivostjo in pogumom – bobu reči bob – pa je najbolj navdušil zdravnik Samo Zver. Skozi večer pikrih in zasoljenih sta uspešno krmarila voditelja Aleksander Pozvek in domačinka Maja Monrue, leto pa je najbolj zaznamovala naslednja izjava: "Ne moreš stavkati na nekom, ki potrebuje tvojo pomoč. Kdor potrebuje tvojo pomoč, ne more biti predmet ciljev, ki se odražajo na tvoji zasebni koristi."

Zdravniki svarijo pred posledicami novele: specialisti bodo zapuščali klinike

24. 09. 2024 19.32

Če bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti sprejeta, lahko pričakujemo množične odhode zdravnikov, ki bodo prisiljeni izbrati med javnim in zasebnim, napoveduje del zdravnikov, zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu. Kot opozarjajo, so na udaru predvsem dejavnosti, ki so z zasebnim zdravstvom tesno prepletene že zdaj. Po besedah predstojnice Dermatovenerološke klinike bi od tam lahko odšla celo tretjina vseh zdravnikov. Kaj bo z obravnavo bolnikov, če bodo odšli posamezni strokovnjaki, skrbi tudi urgentne zdravnike in specialiste intenzivne medicine, ki sicer v zasebnem zdravstvu ne delajo.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?

06. 06. 2024 06.00

705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

'Smo žrtev oderuških cen storitev, ki smo jih prisiljeni dobivati od ZTM-ja'

26. 01. 2024 06.00

Kdo zavaja in mastno služi na račun pacientov, in to seveda kar z javnim denarjem? Ljubljanski UKC ima dovolj zaslužkarstva na svoj račun, zato ne pristaja na 20-odstotno podražitev cen krvi in krvnih pripravkov, kot to zahteva Zavod za transfuzijsko medicino. Ob tem pa revizijsko poročilo, ki ga je naročil UKC, ugotavlja, da so storitve Zavoda v zadnjih petih letih preplačali za kar 12 milijonov evrov. Na ministrstvu za zdravje se o cenah niso uspeli dogovoriti. Zakaj ne in zakaj v Zavodu za transfuzijsko medicino trdijo, da so cene prenizke in ne previsoke?

Koliko je vredna kri? ZTM: Cene so prenizke, podražitev je potrebna

25. 01. 2024 18.47

Še en spor, ki se bije na plečih pacientov. Ali želi Zavod za transfuzijsko medicino na račun dobrodelnega darovanja krvi 'mastno' zaslužiti? To je očitek UKC Ljubljana, ki ne priznava zahteve zavoda, da bi se cene krvi in krvnih pripravkov podražile za 20 odstotkov. Revizijsko poročilo, ki ga je naročil UKC, naj bi namreč pokazalo, da so bile transfuzijske storitve v zadnjih petih letih preplačane za več kot 12 milijonov evrov. Ker je pogodba med zavodoma že potekla, je zdaj kot mediator nastopilo ministrstvo za zdravje, ki je obe strani povabilo na sestanek. Kakšen je bil izplen?

Se s krvnimi pripravki manipulira? 'To je prikrita oblika korupcije'

25. 01. 2024 06.00

To, kar delajo, je prikrita oblika korupcije, nepravilnosti so eklatantne, je pred sestankom med vodstvoma ljubljanskega UKC in Zavoda za transfuzijsko medicino oster znani borec za pravice bolnikov, hematolog in internist Samo Zver. Gre za še eno v vrsti izčrpavanj naše največje in najpomembnejše bolnišnice? Kot opozarja Zver, bo UKC Ljubljana zavodu samo za leto 2022 zaradi povišanja cen krvnih pripravkov plačal slab milijon evrov več. Po kakšnih cenah zavod zaračunava kri, krvne pripravke, zdravila iz krvi in ostale povezane storitve? Je način določanja cene krvnih pripravkov netransparenten?

SDS zaradi Golobovih izjav naslovil vprašanje na Evropsko komisijo

25. 10. 2023 16.45

Burno dogajanje v Svobodi odmeva tudi v opoziciji. Še najbolj je SDS razburila izjava predsednika vlade Roberta Goloba, da sta bila z nekdanjo ministrico za notranje zadeve Tatjano Bobnar dogovorjena, da "očisti Policijo janšistov", zaradi česar so vprašanja naslovili na vlado in na Evropsko komisijo. Za četrtek je sklicana tudi seja Knovsa.

Ko kri postane tržno blago

11. 02. 2023 07.12

Seiersberg ob južnem vhodu v mesto Graz je eno najbolj priljubljenih nakupovalnih središč kakih 50 kilometrov za slovensko mejo z neposrednim dostopom s slovenske avtoceste. Mnogi Slovenci, predvsem s štajerskega konca, ga obiskujejo, nekateri tudi zato, da bi darovali krvno plazmo. Zakaj hodijo v Avstrijo? Ker tu darovalce plačajo.

Strup v žile, steklo na rane, kemikalije v oči: 'angel smrti' umrl na plaži

08. 02. 2023 08.02

Josef Mengele si je prislužil vzdevek angel smrti, ker je imel moč odločati o tem, kdo bo živel in kdo umrl v koncentracijskem taborišču Auschwitz, zaradi svojih grozljivih poskusov na ujetnikih. A roka pravice ga ni nikoli ujela, tudi po zaslugi vplivnih podpornikov. Umrl je na brazilski plaži veliko bolj mirno kot njegove žrtve.

Brez zdravnika več kot 130.000 ljudi, zanje se odpira 94 posebnih ambulant

02. 01. 2023 19.45

Z januarjem odpirajo vrata ambulante za paciente, ki so ostali brez osebnega zdravnika. Skupaj naj bi jih bilo 94, od tega 19 v Ljubljani, delovale bodo v zdravstvenih domovih. Za prihodnji teden sta napovedani tudi dve stavki. Najprej bodo nezadovoljstvo izrazili bolniki brez zdravnika, nato pa zdravniki in zobozdravniki sindikata Fides. Kaj nas še čaka v novem letu na področju zdravstva, ki že dve desetletji kliče po reformi? Bo javno zdravstvo še dostopno?

Center za genske in celične terapije: 'To je velika zmaga za Slovenijo'

23. 12. 2022 09.04

V Sloveniji bo zrasel Center za tehnologije genske in celične terapije (CTGCT), načrti Kemijskega inštituta za ustanovitev CTGCT so namreč dobili evropsko zeleno luč. Glavni namen centra je razvoj novih, naprednih in personaliziranih načinov zdravljenja.

Strokovnjaki za prehrano na nogah: 'Grob napad na zdravje Slovencev'

19. 12. 2022 18.40

Strokovnjaki za prehrano so na nogah. Premier Robert Golob je namreč ustanovil novo posvetovalno telo – strateški svet za prehrano, vanj pa ni vključil niti enega strokovnjaka z medicinske in biotehniške fakultete. Še več, med člani strateškega sveta naj bi bila polovica privržencev veganstva. Z obeh fakultet so zato predsedniku vlade poslali dopisa, v katerih opozarjajo na škodljivo sestavo strateškega sveta. Kritični so tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer svarijo pred demonizacijo slovenske živinoreje.

Slovenski plesalci odlični na domačem SP v treh različnih disciplinah

14. 12. 2022 08.02

Plesna zveza Slovenije je na pobudo predsednice sekcije za moderne tekmovalne plese Fione Johnson prevzela organizacijo svetovnega prvenstva v jazzu, baletu in modernu&contemporaryju, ki bi moralo potekati v Egiptu, a je bilo dober mesec pred začetkom odpovedano. Ideja, ki se je sprva zdela nora, saj organizacija takšnega tekmovanja poteka od enega do treh let, se je izkazala za odlično priložnost tako za zvezo kot tudi za mlade plesalce, ki so na koncu iztržili kar 29 odličij.

Ocena mandatov predsednika republike Boruta Pahorja

24. 09. 2022 10.52

"V 10 letih predsednikovanja Boruta Pahorja smo ga marsikdaj lahko preslišali, nismo pa ga mogli spregledati." Tako je črto pod Pahorjev predsedniški mandat potegnil antropolog Dan Podjed. Poleg njega so o Pahorju za 24ur Fokus govorili še pisatelj in nekdanji politik Tone Partljič, zdravnica in predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa dr. Metoda Dodič Fikfak in odlična poznavalka javnega mnenja in javnomnenjskih raziskav Janja Božič Marolt.

'Letos so nam bili datumi, zvezde in nočne more očitno zelo naklonjeni'

09. 07. 2022 08.00

Ljubitelji fantastičnega filma, odlične prleške kapljice in spremljevalnega programa, ki nikoli ne razočara, se bodo znova zbrali na že 18. ediciji Grossmannovega festivala, ki se bo že tretjič odvijal v Ljutomeru in Ormožu. Ker festival praznuje polnoletnost, vztrajna ekipa pa ga je v preteklih letih z mnogo truda uspela uvrstiti med najbolj prepoznavne dogodke tega žanra na svetu, jim je tudi letos uspelo privabiti kar nekaj zanimivih gostov, kot častna gosta pa bodo sprejeli igralca Roberta Englunda in režiserja Jacka Sholderja. Letos pripravljajo novost, kakršne Slovenija še nima - Prleški pločnik slavnih, na katerem bo zasijalo 10 zvezd z imeni slavnih, ki so obiskali Ljutomer, 11. zvezdo pa bodo razgrnili Robertu Englundu na slovesnosti, ki ji bo tudi prisostvoval.

Tri zgodbe in ena skupna nit: Vedno sta v sodelovanju večja moč in večji uspeh

30. 12. 2021 07.27

Letošnje leto lahko označimo za leto preizkušenj. Številne omejitve zaradi covida-19 so krnile naša življenja in svobodo, ki smo ju bili vajeni pred epidemijo. Mnogi so morali na lastni koži občutiti, kaj pomenita zdravstvena in gospodarska kriza ter kako je čez noč ostati brez službe. Vse to je vplivalo, da se je več odraslih in žal tudi otrok ujelo v psihične stiske. Izpostavljamo tri zgodbe posameznikov, ki so vsak na svojem področju – v zdravstvu, športu otrok in med starostniki – dokazali, kako lahko sodelovanje med ljudmi lajša tegobe in izboljšuje življenje ter ga naredi lepšega.

Državljana Evrope prinašata novo upanje: 'Ne moreš vedno zmagati, lahko pa se potrudiš'

29. 12. 2021 06.00

Zgodba iz slovenskega zdravstva, ki je vredna poklona v letošnjem letu. Zdravnik, specialist, velik strokovnjak in predvsem Človek z veliko začetnico. Nagrajen z nazivom Državljan Evrope. Ker si upa. Ker čuti, da mora storiti še več, da lahko še bolj pomaga bolnikom s krvnim rakom. Prof. dr. Samo Zver, predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo, in Kristina Modic iz Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo sta se izpostavila in nagovarjala ljudi in podjetja za pomoč, za nakup vrhunskih naprav, ki bodo reševala življenja bolnikom s krvnim rakom. Zdaj jih imamo.

Veliko priznanje za slovenske bolnike in zdravnike: prestižna nagrada za Modicevo in Zvera

09. 07. 2021 19.12

Kristina Modic, predsednica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, ter predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo na UKC Ljubljana, Samo Zver, sta prejemnika prestižne nagrade državljan Evrope za leto 2021, ki jo vsako leto podeljuje Evropski parlament. Dobitnika nagrade sta organizirala uspešno kampanjo zbiranja sredstev za nakup aparatur CAR-T za napredno zdravljenje raka in s tem pomembno prispevala k boju proti raku tudi na ravni Evropske unije.

Za nagrado EP državljan Evrope nominirana dr. Zver in Modičeva

07. 04. 2021 16.19

Za nagrado državljan Evrope je Tanja Fajon s kolegi ob svetovnem dnevu zdravja nominirala dr. Sama Zvera in Kristino Modic. Oba sta se, posebej v letu pandemije, izjemno izkazala v boju za bolnike s krvnim rakom, ki so bili v tem obdobju močno prikrajšani in prizadeti, menijo poslanci in dodajajo, da je zaradi njunega požrtvovalnega truda življenje teh bolnikov ne le teklo, temveč (p)ostalo kakovostnejše.

Prihajata dve napravi. Zver: Sem brez besed

11. 03. 2021 09.44

Pomemben mejnik je dosežen. Akcija zbiranja 613.000 evrov za napravo Miltenyi Prodigy je bila ne le uspešna, ampak je presegla vsa pričakovanja. Nad akcijo bedijo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, kjer sicer zbirajo še sredstva za dodaten instrument. Prav tako se je našel donator, ki bo sam kupil še eno napravo za CAR-T.

Za napravo zbrali 532.380 od potrebnih 613.000 evrov: Zdaj ne smemo popustiti

04. 03. 2021 12.58

Smo pred ciljem, ampak pomembno je, da zdaj ne popustimo, pravijo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, potem ko so za nakup nujno potrebne naprave Miltenyi Prodigy zbrali že 532.380 evrov od potrebnih 613.000.

'Naši soborci ne morejo čakati, mudi se jim'

24. 02. 2021 09.28

Čeprav so šele dobro čez polovico poti, zbiranje sredstev za nakup aparature za celično zdravljenje CAR-T, ki za številne bolnike s krvnim rakom pomeni edino upanje, napreduje odlično. Naprava rešuje življenja, a na leto lahko z njo zdravijo le okoli 10 bolnikov, medtem ko bi se ostalim v čakalni vrsti iztekali meseci in dnevi. Zato bi nujno potrebovali najmanj tri. Denar za eno bo zagotovilo ministrstvo.

Kot čudež: od diagnoze neozdravljiv rak do popolne ozdravitve

24. 02. 2021 07.31

Bolniki z limfomom in levkemijo so skupaj s svojimi zdravniki zagnali akcijo zbiranja donacij za nakup aparature, ki omogoča zdravljenje s celično terapijo CAR-T. Nujno ga potrebujejo. Ostale metode zdravljenja raka so že izčrpali, ta nova in revolucionarna metoda pa zanje ne prinaša le daljšega življenja, ampak tisto, kar si želi slišali vsak z diagnozo: rak - popolno ozdravitev.

Bolniki zbirajo denar za nakup naprave za celično zdravljenje

13. 02. 2021 07.00

Bolniki se v času zdravljenja ne bi smeli ukvarjati še z zbiranjem denarja za terapije in aparature, a je to včasih edini način. Tako so bolniki z limfomom in levkemijo skupaj s svojimi zdravniki zagnali akcijo zbiranja denarja za revolucionarno zdravljenje s celično terapijo CAR-T, saj je država zaradi epidemije postopek nakupa naprave, ki stane približno 600 tisoč evrov, preprosto ustavila. Bolniki pa nimajo časa čakati.

Zvestoba poplačana s kabinetno zaposlitvijo

22. 12. 2020 06.00

Predsednik vlade, generalni sekretar in ministri 14., Janševe vlade so izbrali 101 tesnega sodelavca. Zaradi menjave ministrice in drugih odhodov jih je trenutno 92 zaposlenih po kabinetih na zaupanje, v 13., Šarčevi vladi jih je bilo 82. Kabinetne zaposlitve – po navadi gre za strankarske in prijateljske vezi – so legitimna pravica vsake oblasti, ki prevzame odgovornost za vodenje države, saj si tako izbere najtesnejše sodelavce, ki jim zaupa. Izbrana vladna ekipa ima višje plače, a s padcem vlade oziroma odstopom ministra ostane brez službe – razen ko ne. S koncem mandata se vselej najdejo delovna mesta v javni upravi za izbrane. Pred leti je KPK ugotovil, da so bile te zaposlitve "morda izvedene netransparentno oz. sporno". Ker sumijo, da se praksa nadaljuje, morebitne korupcijsko-klientelistične povezave preiskujejo vnovič. V Cerarjevi in Šarčevi vladi so namreč službe uredili kar 26 ljudem, ki so bili sprva zaposleni na zaupanje.

Covid-19 bo preoblikoval svet: bo Slovenija naslednjo jesen med zmagovalci ali poraženci?

10. 12. 2020 16.45

Na okrogli mizi so znanstveniki in zdravniki z različnih področij spregovorili o epidemiji covida-19 ter njenih vplivih na celotno družbo. Da lahko bolezen prizadene več organov, ne samo pljuča, ugotavlja dr. Marko Noč, ki dela na intenzivni terapiji, torej z najtežjimi bolniki. Med njimi so tudi mladi ljudje, dodaja in opozarja, da imajo več možnosti za hujši potek bolezni ljudje s prekomerno telesno težo. Strokovnjaki upe polagajo v učinkovito in varno cepivo, ki bo preprečevalo bolezen. Antropolog dr. Dan Podjed pa izpostavlja, da bi morali v strokovno skupino nujno vključiti tudi komunikologe.

Nikoli ni konec: 'Zame je pregled, ko se išče posledice, zelo težko obdobje, saj lahko kaj najdejo'

15. 09. 2020 13.50

Uspešno zdravljenje raka je novo rojstvo, priložnost za novo življenje. Ne pomeni pa, da agresivno zdravljenje s kemoterapijo in obsevanjem nima posledic. Te se lahko kažejo v obliki okvar organov, sekundarnih rakov, psihičnih težav. Zato je treba tem bolnikom slediti, opozarjajo strokovnjaki, posledice pa odkrivati in zdraviti, da se podaljša tako življenje kot njegova kakovost. Zagotavljanje slednje namreč pri nas prav tako še šepa. Tudi tako, da imajo ozdravljeni bolniki velike težave pri vračanju v družbo in na trg dela.

Vrh ledene gore: bolniki z rakom brez diagnoze. Zakaj ne morete do zdravnika?

03. 09. 2020 13.39

Kaj storiti, ko v časih covid-19 otipate sumljivo tvorbo, ko sumite, da imate raka, telefon v ordinaciji vašega zdravnika pa zvoni v prazno, elektronska pošta ostaja neodgovorjena, če imate srečo, da se vam oglasi medicinska sestra, pa vas odpravi v nekaj kratkih stavkih?

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?