državni spomenik

'Razsežnost tragedije občutimo šele, ko številke dobijo imena in obraze'

14. 11. 2024 21.49

Zavod Varna pot je ob osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč na ljubljanskih Žalah zaznamoval svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Predstavniki zavoda, policije, ministrstva za infrastrukturo in verskih skupnosti so poudarili pomen zavedanja, previdnosti in osebne odgovornosti v prometu za vse.

Pirc Musarjeva: V miru in tišini, se spomnimo vseh, ki so nam bili blizu

01. 11. 2024 07.01

Za današnji dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, je značilen obisk grobov pokojnih sorodnikov in prijateljev s polaganjem rož in prižiganjem sveč. Državni vrh na čelu s predsednico republike Natašo Pirc Musar je na Kongresnem trgu v Ljubljani položil venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam. Predsednica je ob tem izrazila željo, da bi uspeli zapreti to poglavje slovenske zgodovine.

Kumer: Maksimalno se bom potrudil, da denar ne bo šel iz davkoplačevalske malhe

04. 09. 2024 06.00

Spomenik korupciji pada. Termoelektrarna Šoštanj je pred stečajem, 35.000 ljudi iz Šaleške doline, ki jim domove ogreva TEŠ, pa besnih in v stiski. Bo vlada res preprečila stečaj Teša in Premogovnika Velenje s predlaganim interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto? Ali pa bodo preprečitev stečaja TEŠ 6 spet plačali davkoplačevalci?

29 let operacije Nevihta: slovo MiG-ov in 20.000 majic

05. 08. 2024 09.52

Na Hrvaškem obeležujejo enega največjih državnih praznikov, s katerim se spominjajo obletnice operacije Nevihta in ponovne osvojitve Knina, z njim pa kar petine državnega ozemlja. V Kninu, kjer bo potekala osrednja slovesnost, je zbran celoten državni vrh. Praznovanje se je začelo navsezgodaj zjutraj s tradicionalno budnico, del slavja pa bo tudi poslovilni prelet MiG-ov, ki jih je zamenjal francoski Rafale. V Srbiji po drug strani ta dan velja za dan žalosti.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti

22. 05. 2024 12.48

Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

Na Trgu republike bo kmalu stal nov spomenik slovenske osamosvojitve

12. 05. 2024 20.16

Spomenik slovenske osamosvojitve bo stal na Trgu republike v Ljubljani, v bližini parlamenta, kjer je leta 1991 prvič zaplapolala slovenska zastava. Tako je sklenila vlada. Pobudo za spomenik je dal prvi predsednik države Milan Kučan, podpira ga tudi prvi predsednik slovenske vlade Lojze Peterle, ki pa meni, da bi morali sočasno odstraniti tamkajšnji spomenik revoluciji.

Spomenik osamosvojitve bo stal na Trgu republike

09. 05. 2024 15.13

Vlada je sprejela izhodišča za postavitev spomenika slovenske osamosvojitve v Ljubljani. Za lokacijo je določila Trg republike. Lokacija spomenika na Trgu republike ima svojevrstni zgodovinski pridih, saj je tam potekala razglasitev samostojnosti leta 1991.

Fajonova: Ruskemu veleposlaniku smo izrazili ogorčenje ob smrti Navalnega

20. 02. 2024 12.52

Zunanja ministrica Tanja Fajon je sporočila, da so opravili pogovor z ruskim veleposlanikom v Ljubljani Timurjem Ejvazovom ter mu ob smrti ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega izrazili skrb in ogorčenje. Po njenem prepričanju je odgovornost za smrt na strani ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Zaposleni Salonita Anhovo protestirali: Okoljsko stanje ni tako slabo

15. 02. 2024 16.15

Pred stavbo občine Kanal ob Soči je okoli 450 zaposlenih v cementarni Salonit Anhovo in somišljenikov protestiralo proti sprejetju predlaganih sprememb zakona o varstvu okolja. Predlagana novela po njihovem mnenju ogroža obstoj cementarne in s tem več sto delovnih mest. Državni zbor bo zakonski predlog obravnaval v petek. Nevladna organizacija EKO Anhovo in dolina Soče pa je medtem v izjavi za javnost sporočila, da je stanje še kako obupno, zaradi podjetja je v zadnjih treh desetletjih zbolelo ali umrlo več kot 3000 ljudi, onesnaževanje je namreč obsežno.

Umrl je nekdanji predsednik stranke DeSUS Anton Rous

15. 02. 2024 18.02

V 85. letu starosti je umrl nekdanji predsednik DeSUS Anton Rous. Kot državni sekretar je med letoma 2004 in 2008 v kabinetu takratnega predsednika vlade Janeza Janše skrbel za izpolnjevanje koalicijske pogodbe, ki so jo poleg DeSUS podpisali SDS, NSi in SLS.

Križniškemu redu namesto križevniške cerkve odškodnina

24. 01. 2024 10.54

Ministrstvo je v odločbi, že šesti, ki se nanaša na denacionalizacijski zahtevek križnikov, zavrnilo zahtevo križniškega reda za vračilo križevniške cerkve v naravi in odločilo, da se mu namesto vračila cerkve v naravi izplača odškodnina v državnih obveznicah.

Državni vrh položil venec k spomeniku žrtvam vseh vojn v Ljubljani

01. 11. 2023 07.10

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob dnevu spomina na mrtve v spremstvu državne delegacije položila venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam ob ljubljanskem Kongresnem trgu. Polaganje venca so pospremile salve garde Slovenske vojske, zvok trobil policijskega orkestra in kvartet pevcev. Po državI se je sicer na današnji praznik zvrstilo več komemoracij in polaganj vencev.

Prekmurci obeležujejo dan združitve z matičnim narodom

17. 08. 2023 07.04

Prekmurci obeležujejo dan združitve z matičnim narodom. Osrednja regijska slovesnost se je odvila v Hotizi, slavnostni govornik pa je bil minister za obrambo Marjan Šarec. Dan združitve prekmurskih Slovencev kot državni praznik, ki ni dela prost dan, v Sloveniji obeležujemo od leta 2006.

Kje bo stal spomenik slovenske osamosvojitve?

22. 06. 2023 18.19

Ob 32. obletnici slovenske osamosvojitve vlada Roberta Goloba uresničuje idejo prvega predsednika Milana Kučana. Postavili bodo spomenik slovenski osamosvojitvi. Delo vodi državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved, med 23 člani pa so predstavniki tako levih kot desnih veteranskih združenj in nobene politične stranke. Kje bo stal spomenik, kako bo videti in ali bo na Trgu republike res zamenjal spomenik revolucije?

Medved na čelu komisije za postavitev spomenika osamosvojitve

15. 06. 2023 16.19

Vlada je sprejela sklep o ustanovitvi komisije za pripravo izhodišč za postavitev spomenika slovenske osamosvojitve v Ljubljani. Vodil jo bo državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved. V komisiji bodo sicer med drugim sodelovali predstavniki izvršilne in lokalne oblasti, urada predsednice republike in veteranskih organizacij.

Začetek rušenja razvpite črne gradnje na Makarski rivieri

02. 06. 2023 13.09

V zalivu Vruja v bližini Makarske, ki ga hrvaški mediji opisujejo kot enega od "simbolov uničevanja obale", se je začelo rušenje nedovoljeno zgrajenih objektov, ki so ga aktivisti in domača javnost tako težko pričakovali. Gre namreč za obalni imperij splitskega nepremičninskega mogotca Stipeta Latkovića.

Slovenija gladomor priznala za genocid, Zelenski se zahvaljuje poslancem

23. 05. 2023 19.17

Državni zbor je s 67 glasovi za in osmimi proti sprejel deklaracijo o spominu na gladomor, množični poboj z lakoto v Ukrajini v letih 1932 in 1933. Deklaracijo so podprle vse poslanske skupine razen Levice, z njo pa se je Slovenija pridružila skupini več kot 20 držav, ki so gladomor že priznale kot genocid.

Metalsteel: Spomenik organski prvinskosti heavy metala

14. 05. 2023 12.00

Medvoška zasedba Metalsteel je na nedavno izdanem albumu Spomenik predelala skladbe slovenskih hard'n'heavy skupin iz 80. in 90. let prejšnjega stoletja, hkrati pa gre za poklon vsem zasedbam, ki so jih poslušali v mladih letih. Več o projektu in nedavnem koncertu nam je razložil kitarist Rok Tomšič.

90 let po enem najhujših zločinov DZ na poti, da gladomor prizna za genocid

10. 05. 2023 12.43

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je s 13 glasovi za in enim proti podprl deklaracijo o spominu na gladomor (množični poboj z lakoto) v Ukrajini v letih 1932 in 1933. Državnemu zboru bo predlagal, da sprejme deklaracijo, s katero gladomor priznava kot genocid.

Ljubljanski svetniki potrdili dvig takse za obravnavo pobud

20. 03. 2023 21.01

Ljubljanski mestni svetniki so na seji sprejeli letni program športa v občini za letošnje leto, ki opredeljuje obseg sofinanciranja programov športa. Prav tako so podprli predlog o podražitvi takse za obravnavo pobud za spremembo podrobnejše namenske rabe v občinskem prostorskem načrtu in več prostorskih dokumentov.

Koliko denarja država nameni kulturi?

08. 02. 2023 14.18

8. februar je praznik slovenske kulture od leta 1945, leto pozneje je postal državni praznik, leta 1991 pa še dela prost dan. Na Prešernov dan je statistični urad pripravil nekaj zanimivih podatkov o kulturi. Država je v 2021 za kulturo namenila skoraj 514 milijonov evrov, kar je znašalo en odstotek BDP. Kulturni delavci so v povprečju prejeli 1.477 evrov neto mesečne plače. V kinematografih smo so lahko ogledali 320 filmov, v muzejih in galerijah 955 občasnih in 137 stalnih razstav, skoraj 400.000 članov knjižnic pa si je izposodilo 18,7 milijona enot knjižničnega gradiva.

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno

07. 12. 2022 06.00

V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

Protesti na Kitajskem: s praznimi listi izražajo nasprotovanje cenzuri

28. 11. 2022 08.30

Protesti proti strogim covidnim ukrepom na Kitajskem so se v nedeljo pozno zvečer razširili v največja mesta. Poleg Šanghaja in Pekinga so demonstrirali tudi na univerzah v Nandžingu, Čengduju, Vuhanu in drugih krajih. Ljudje niso kritizirali le omejitev zaradi covida-19, ampak tudi predsednika Ši Džinpinga. Na glavni cesti v Šanghaju, kjer potekajo protesti, policija zadržuje vse, ki hodijo mimo in fotografirajo. Ljudi silijo, da izbrišejo svoje fotografije ali pa jim grozi aretacija. Doslej so pridržali najmanj dve osebi. Na cesti Wulumuči so postavili tudi modre ovire.

Dan spomina na mrtve v znamenju obiska grobov

01. 11. 2022 07.12

Z obiskom grobov se bomo danes poklonili spominu pokojnih. Na dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, bo marsikdo obiskal sorodnike in prijatelje ter odšel na bolj oddaljena pokopališča. Pri spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam v Ljubljani pa bo osrednja državna slovesnost ob prazniku. Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v spremstvu državne delegacije k spomeniku položil venec.

45 let panka državnih ljubimcev Pankrtov

23. 10. 2022 09.18

Čeprav drži, da so Pankrti že napolnili Stožice, ko so z Glenom Matlockom, basistom pankerjev Sex Pistols, obeležili 40-letnico, očitno množice, ki je tokrat poskrbela za razprodano dvorano Tivolija, ni prav nič motilo.

Zelenski po napadu na trgovski center Ruse označil za 'nore teroriste'

28. 06. 2022 07.18

Ponedeljkov raketni napad ruskih sil na polno nakupovalno središče v osrednji Ukrajini so obsodili številni svetovni voditelji. Skupina voditeljev držav G7 ga je označila za gnusno dejanje ter vojni zločin. V času napada je bilo v trgovskem centru okoli 1000 civilistov, je po raketnem napadu ocenil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je poudaril, da središče za Rusijo ni predstavljalo nobene nevarnosti ter da tudi nima strateške vrednosti. Po trenutnih informacijah naj bi umrlo najmanj 18 oseb, še vsaj 59 jih je ranjenih. Ob tem pa hudi napadi tudi v Lisičansku, ki se pod težo raketiranja "spreminja v ruševine".

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak

22. 04. 2022 07.00

Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Matej Mohorič peti na kultni dirki Pariz–Roubaix

17. 04. 2022 17.42

Nizozemec Dylan van Baarle (Ineos Grenadiers) je zmagovalec prestižne kolesarske klasike Pariz - Roubaix. Na trasi od Compiegna do slovitega velodroma v Roubaixu je 29-letnik iz Voorburga ugnal drugega Wouta Van Aerta (Jumbo-Visma) in Švicarja Stefana Künga (Groupama-FDJ). Matej Mohorič (Bahrain-Victorious) je bil po pogumni predstavi peti.

Svet se spominja žrtev holokavsta: 'Nikoli ne smemo pozabiti, kaj se je zgodilo'

27. 01. 2022 06.42

Po svetu in v Sloveniji se spominjamo žrtev holokavsta. 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost v Sloveniji je potekala že v sredo.

Argentina rojstno hišo Maradone razglasila za spomenik

27. 10. 2021 18.02

Argentinska vlada je slabo leto dni po smrti nogometnega velikana Diega Maradone njegovo rojstno hišo v predmestju prestolnice Buenos Aires razglasila za državni spomenik. Maradona bi v soboto praznoval 61. rojstni dan.