državna regulacija

Lukašenko besni zaradi cen krompirja: 'Vasilij Nikolajevič, uredite to!'

24. 03. 2025 11.03

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je na sestanku z ministri povzdignil glas zaradi naraščajočih cen krompirja v državi. Pri tem je zahteval hitro ukrepanje in rešitve, spraševal pa se je tudi, zakaj nekateri ljudje pravijo, da je uvoženi krompir boljši od domačega.

Nove cene elektrike objavila še dva dobavitelja

03. 03. 2025 12.02

Po izteku državne regulacije cen električne energije za gospodinjstva so dobavitelji začeli objavljati nove cenike, ki veljajo od 1. marca. Objavila sta jih tudi ECE in Energija plus, ki sta cene v primerjavi z rednimi ceniki znižala za 30 odstotkov. Prve položnice z novimi cenami bodo uporabniki prejeli aprila.

Po dveh letih in pol konec regulacije: kakšne bodo cene elektrike?

28. 02. 2025 07.22

Po dveh letih in pol se danes izteka obdobje vladne regulacije cen električne energije. Ta je bila odgovor na energetsko draginjo, ki se je zaostrila predvsem po ruskem napadu na Ukrajino. Dobavitelji bodo z marcem tako začeli obračunavati elektriko po svojih cenikih. Cene bodo višje od reguliranih, a dvig računov naj ne bi bil tako izrazit.

Cene elektrike tik pred iztekom regulacije marsikje še neznanka

26. 02. 2025 20.43

Še do petka velja državna regulacija cen električne energije za gospodinjstva, nato bodo dobavitelji začeli obračunavati elektriko po svojih cenikih. Pričakovati je, da bodo nove cene višje od sedanjih reguliranih cen, a nižje kot na rednih cenikih. Nekateri dobavitelji so nove cenike že objavili, kar nekaj pa jih odjemalce pušča v negotovosti.

Gen-I objavil nov cenik: koliko bo stala elektrika za gospodinjstva?

14. 02. 2025 17.16

Največji slovenski trgovec z električno energijo Gen-I je objavil nov redni cenik električne energije za gospodinjstva. V podjetju so poudarili, da bo cena po novem v povprečju vseh treh tarif v primerjavi z dosedanjim rednim cenikom nižja za skoraj 30 odstotkov. V primerjavi s sedanjo regulirano ceno bo za okoli 40 odstotkov višja.

Januarski računi za elektriko zamujajo, dobavitelji novih cenikov še ne razkrivajo

12. 02. 2025 11.51

Januarske račune za električno energijo bodo gospodinjski uporabniki prejeli z nekajdnevno zamudo. Razlog je prilagoditev izračunov zaradi zakona, ki ji bil sprejet minuli teden in po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kakšne bodo cene električne energije za gospodinjstva od 1. marca, ko se izteče državna regulacija? Več dobaviteljev napoveduje nižje cene kot po veljavnih cenikih, na katerih so cene dvakrat višje od reguliranih, a za koliko, ne razkrivajo.

Konoplji v medicinske namene se obeta podpora, tesno glede osebne rabe

09. 06. 2024 21.12

Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelovanje konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta bili dve vprašanji glede konplje, o katerih so volivci odločali na posvetovalnih referendumih. Po preštetih več kot 99 odstotkov glasov so volivci podprli rabo konoplje v medicinske namene. Bolj na tesno pa je šlo pri referendumu o konoplji za osebno rabo, a tudi tu se je tehtnica prevesila v podporo.

Skupina Gen s tremi milijardami prihodkov in 205 milijoni čistega dobička

25. 01. 2024 11.00

Skupina Gen je po prvih ocenah lani ustvarila 2,97 milijarde evrov prihodkov, kar je 28,9 odstotka manj kot predlani. Čisti dobiček je znašal 204,5 milijona evrov, potem ko je leto prej 23,6 milijona evrov.

Banka Slovenije znižala napoved letošnje rasti na 1,3 odstotka

20. 12. 2023 11.21

Banka Slovenije je napoved letošnje gospodarske rasti znižala na 1,3 odstotka, potem ko je junija napovedovala dvoodstotno rast. Napoved za prihodnje leto je ohranila nespremenjeno pri 2,2 odstotka, za 2025 pa jo je zvišala za 0,1 odstotne točke na 2,3 odstotka. Inflacija naj bi letos znašala 7,2 odstotka, prihodnje leto pa tri odstotke.

'Tisti, ki imajo minimalno plačo, so praktično kreditno nesposobni'

14. 01. 2023 19.39

Kot odgovor na vse višje stroške življenja bo od prvega februarja minimalna plača namesto 778 evrov znašala 878 evrov. Znesek bo prejemalo kar 90 tisoč ljudi oziroma približno 11 odstotkov vseh. Pa je to res rešitev za vse višje življenjske stroške? Kot opozarjajo ekonomisti, se vrtimo v začaranem krogu.

Tudi na Hrvaškem od polnoči gorivo točijo v evrih. Kakšne so cene?

01. 01. 2023 21.08

Vse od polnoči so cene goriv na vseh hrvaških bencinskih črpalkah izpisane v evrih. Podobno je sicer tudi v hrvaških trgovinah, a z eno razliko. V trgovinah imajo namreč kupci ob izdelkih izpisano tako ceno v evrih kot v kunah. Trenutno liter bencina stane 1,28, liter dizla pa 1,44 evra, razen na črpalkah Petrol in Crodux, kjer so cene višje. Na bencinskih servisih pa izpisa v kunah ni. Hrvaška vlada bo sicer v ponedeljek odločala o novih cenah goriva.

Komisija bo poslušala slovenske predloge pri soočanju z energetsko draginjo

22. 09. 2022 15.02

Minister za gospodarstvo Matjaž Han se je med obiskom v Bruslju, kjer se je med drugim sestal s podpredsednico Evropske komisije Margrethe Vestager in komisarjem za notranji trg Thierryjem Bretonom, zavzel za solidarnost in sodelovanje v Evropski uniji pri soočanju z energetsko draginjo. Komisija je pripravljena poslušati tudi slovenske predloge.

Nemotena preskrba s plinom? V igri naj bi bila tudi regulacija cen

19. 07. 2022 18.28

Vlada pripravlja načrt ukrepov za nemoteno preskrbo s plinom. Prve rešitve naj bi imela ministrska ekipa na mizi že v četrtek, po seji vlade pa bi jih lahko predstavila javnosti. Neuradno naj bi bila v igri tudi regulacija cen plina. Distributerji medtem zagotavljajo, da bodo radiatorji pozimi topli, tudi če bo Rusija zaprla plinsko pipo. Bolj zaskrbljeni pa so v gospodarstvu. Po najbolj črnem scenariju bi se del industrije lahko popolnoma ustavil.

Bratuškova o Vizjakovem nakupu delnic: V Janševi vladi se nič ne zgodi naključno

25. 09. 2020 06.00

Kako je okoljski minister Vizjak zasenčil vladno sprostitev cen goriv in s svojim nakupom delnic Petrola sprožil vprašanje o domnevni zlorabi notranjih informacij in konfliktu interesov. Kako na očitke odgovarja minister Vizjak? Alenka Bratušek medtem pravi, da ne verjame v naključja. Se bodo cene goriv res dvignile?

Poslanci naklonjeni omejitvi plačila za nepremičninske posrednike

11. 07. 2019 15.04

Predlogu Levice, s katerim se bo omejilo plačilo za nepremičninsko posredovanje pri najemu in morebitne dodatne stroške, se obeta podpora. Novelo zakona o nepremičninskem posredovanju je Levica uskladila z okoljskim ministrstvom, podporo pa so napovedale vse vladne stranke. Opozicija predlogu nasprotuje, njihov glavni argument pa: "Gre za kršenje svobodne gospodarske pobude".

'Naj roko dvigne tisti, ki ne pozna nobenega prekarca'

29. 05. 2019 15.36

S temi besedami so začeli Nacionalno konferenco o prekarnosti. Roke v dvorani Fakultete za družbene vede, kjer je potekala razprava, ni dvignil nihče, kar samo potrjuje, da je problematika še kako pereča. Organizator – Inštitut za študije prekariata – si šteje za uspeh, da so se povabilu odzvali kar štirje ministri. Strinjali so se, da se je proti prekarnosti treba boriti s sistemskimi ukrepi.

Je naslednji korak države popolna prepoved oglaševanja čokolade in ostalih sladkarij?

21. 07. 2018 07.00

Ne samo Slovenija, tudi nekatere druge države si prizadevajo, da bi nas s prepovedmi, zakoni pripravile do tega, da se začnemo bolj zdravo prehranjevati. Poskušale so uvesti davke na maščobe, sladkor ali lepile zdravstvena opozorila na izdelke. Večina ukrepov ni dosegla želenih rezultatov. In čeprav gre na prvi pogled za dober namen, se na drugi strani zastavlja vprašanje, ali je naloga države, da diktira, kaj smemo in česa ne vzeti s trgovskih polic.

Je za naše vse dražje življenje res kriva Evropska unija?

02. 07. 2018 15.34

Pretirana regulacija nikjer na svetu ne prinaša dolgoročnih koristi: ne za zdravje in kakovost življenja državljanov, ne za gospodarsko blaginjo države - to potrjujejo tudi rezultati številnih raziskav in študij. A Slovenija kljub temu vse bolj omejuje svobodno izbiro posameznikov ter zvišuje in uvaja vedno nove davke in trošarine. V večini primerov se pri tem zgovarja na usklajevanje z evropskim pravnim redom. Toda ali je res samo Evropa kriva za naše vse dražje življenje in višanje trošarin? In kako zelo (če sploh) so v odločitve o davkih in trošarinah vpeta podjetja, gospodarstveniki, ekononomisti?

'Pot do pekla je tlakovana z dobrimi nameni' – zakaj pretirana regulacija držav ne dosega 'dobrih' ciljev?

29. 05. 2018 10.08

Davki, zdravstvena opozorila, enotne embalaže, omejitve, zapovedi, prepovedi. Države z regulacijami skušajo urejati različna področja, zato da bi vnesle stabilnost in določen red v življenja svojih državljanov. A nemalokrat se je izkazalo, da pretirana skrb, doseže ravno nasprotne učinke. Ali ima država pravico, da se vpleta v naše vsakdanje življenje? Pogovarjali smo se s predstavniki Inštituta za svobodno kritiko Libertas.

Črni trg: ko je birokracije enostavno preveč!

28. 05. 2018 16.16

Slovenija se po delu in zaposlovanju na črno uvršča v zgornjo polovico držav Evrope, saj se je delež aktivnosti na črnem trgu v zadnjih desetih letih občutno povečal. V evropskem prostoru smo tako na žalost bližje državam, ki imajo na splošno težave s sivo ekonomijo, torej Vzhodu in Jugu, ne pa razvitemu Zahodu, kot bi si želeli. Dejstvo je, da tiste države, ki jih je zadnja finančna kriza bolj zadela zaradi strukturnih in drugih težav, bolj občutijo težave sive ekonomije. In težava niso samo 'prestopniki', temveč pogosto tudi država sama, sajbs prekomerno regulacijo svoje državljane praktično prisili v ilegalna dejanja.

Ima država pravico, da nam govori, kako bomo živeli?

12. 04. 2018 15.56

Pravica do izbire je naša temeljna pravica – imamo pravico do lastnega mnenja in pravico do svobodne odločitve, kakšen bo naš življenjski slog. Vendar tako v Sloveniji kot tudi v tujini doživljamo, da države vedno bolj omejujejo našo prosto izbiro, kaj naj jemo in kaj ne, kaj je za nas zdravo in kaj ne, pa vse do regulacije poklicev. Pa je takšno vmešavanje države upravičeno in učinkovito?

ZDA s 14-milijardno kaznijo majejo Deutsche Bank: ameriške zunanjepolitične igrice ali 'vzgojna ura' za pohlepne bankirje?

13. 10. 2016 06.30

14 milijard dolarjev naj bi nemška Deutsche Bank plačala ZDA zaradi goljufivih poslovnih praks, ki so se jih posluževale velike banke in zakuhale finančno krizo. A mnogi menijo, da je kazen previsoka, ZDA pa obtožujejo, da visoke kazni za evropske banke niso naključje, ampak podaljšana roka ameriške zunanje politike.

Vlada za mesec dni podaljšala regulacijo 95-oktanskega bencina in dizla

02. 06. 2016 14.50

Vlada se je danes odločila za en mesec podaljšati obstoječo uredbo o oblikovanju cen za 95-oktanski bencin in dizelsko gorivo. V tem času bo preučila vpliv sprostitve cen na proračun, nato pa odločila, ali bo izvedla naslednji korak - liberalizacijo cen na avtocestnem križu.

V Avstriji se sprašujejo, ali je tam krivec za hude poplave v Sloveniji

09. 11. 2012 10.18

Na avstrijskem Koroškem praznijo vodne bazene na Dravi, zato se bo njen pretok spet povečeval. Gre za preventivni ukrep, ki bi ga morali Avstrijci izvesti že pred zadnjimi padavinami. Sprašujejo se, ali je to povzročilo katastrofalne poplave pri nas. Zaradi padavin bodo reke zopet naraščale v nedeljo popoldne in ponedeljek.

Slovenski upi: mlada in drzna podjetnica

21. 05. 2012 13.00

Aktualna državna prvakinja v sabljanju Nika Pušenjak je tudi drzna podjetnica. Najprej je inovativne biofeedback metode za regulacijo stresnih psihofizičnih odzivov preizkusila na sebi, do optimalne pripravljenosti pa je pomagala že 125 športnikom.

Davčne ugodnosti ob investiranju

07. 01. 2010 13.42

Vlada je sprejela predlog novele zakona o ekonomskih conah, ki uvaja davčne ugodnosti za podjetja, ki veliko investirajo in zaposlujejo.

Mornarji v šoku

07. 02. 2008 06.58

''Preživel sem najhujši dan v življenju,'' je povedal mornar, ki so ga rešili z goreče turške ladje. Ogenj je pod nadzorom, vendar je gašenje notranjosti zaradi vročine onemogočeno.

Novi zakon o plačah: Država brez stavk?

06. 05. 2002 00.00

»Kamela je konj, ki ga je načrtovala komisija«, pravi angleški pregovor. Podobno bi verjetno za novi zakon o plačah v javnem sektorju zatrdili pripadniki SVIZ-a in ostalih sindikatov. Zato si poglejmo, ali je ta zakon bolj podoben kameli, ali konju in kako strumen korak lahko od tega novega bitja pričakujemo.