dpn

Vetrnice v Ilirski Bistrici? Podporniki in nasprotniki podpise predali ministrstvu
30. 12. 2024 13.23Predstavniki Civilne iniciative Snežnik so na ministrstvo za naravne vire in prostor dostavili zbrane podpise v znak nasprotovanja projektu postavitve devetih vetrnic v občini Ilirska Bistrica. Kot so pojasnili, je s projektom predviden poseg v območje neokrnjene narave, gre tudi za vodovarstveno območje. Hkrati pa je podprise zbrala tudi druga iniciativa iz Ilirske Bistrice, ki postavitev elektrarn podpira.

JEK2 bo stal več milijard evrov in ustvaril 5640 delovnih mest
21. 05. 2024 11.17Predstavniki družbe GEN energija in Elektroinštituta Milan Vidmar so predstavili aktualne korake pri projektu, nove študije in interne ekonomske izračune, povezane s projektom JEK2, ter načrtovano predstavitev projekta po krajih Slovenije za zagotovitev čim širšega dostopa javnosti do vseh ključnih informacij o projektu pred napovedanim referendumom.

'Železnica bi za botanični vrt pomenila katastrofo'
27. 04. 2024 10.16Po družbenih omrežjih se je razširila peticija za ohranitev Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Kot opozarja vodja vrta Jože Bavcon, je ogrožen obstoj botaničnega vrta, saj naj bi na območje posegla železnica. Čezenj naj bi namreč potekal drugi tir do Ivančne Gorice. Na Direkciji za infrastrukturo so nam glede gradnje drugega tira na tem območju potrdili, da so lani začeli postopek priprave strokovnih podlag in državnega prostorskega načrta, trenutno je projekt v fazi načrtovanja optimizacij proge.

Ogrožen zeleni biser pod Golovcem: ga bodo presekali železniški tiri?
26. 04. 2024 14.03Vodja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani dr. Jože Bavcon opozarja, da je ogrožen obstoj botaničnega vrta, saj naj bi na območje posegla železnica. Čezenj naj bi namreč potekal drugi tir do Ivančne Gorice. Kot opozarja Bavcon, bo tir odvzel znaten del vrta, zato je prvopodpisani pod peticijo za ohranitev Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani.

Jeka 2 zelo verjetno ne bosta sestavljala dva reaktorja
09. 04. 2024 13.34V okviru osmih potencialnih različic nove nuklearke v Krškem (Jek 2) bodo v nadaljnjih postopkih zelo verjetno odpadle tri različice z dvema reaktorjema, je v današnjem pogovoru z novinarji ocenil generalni direktor Gena energije Dejan Paravan. Bolj usmerjena glede tega bi lahko bila že pobuda za začetek prostorskega načrtovanja.

Tretja razvojna os: 'Postopki za nas na Koroškem tečejo prepočasi'
08. 03. 2024 13.53Poplave so nekoliko zaustavile dinamiko aktivnosti na severnem delu tretje razvojne osi, a za naprej so cilji optimistični, je po sestanku s koroškimi župani, predstavniki Darsa ter ministrstva za naravne vire in prostor dejala infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek. Blizu javne razgrnitve so načrti za cesto naprej od Slovenj Gradca.

Za Bratuškovo program kandidata pomanjkljiv, ta očitke zavrača
30. 11. 2023 21.59Vlada je natečaj za direktorja agencije za civilno letalstvo zaključila brez izbire kandidata. To je predlagala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, saj je program kandidata Jureta Griljca, ki opravlja funkcijo vršilca dolžnosti direktorja agencije, pomanjkljiv, Griljc pa v času vodenja agencije ni izpolnil pričakovanj.

Dolga leta opozarjal na nevarnost, zdaj so odrezani od sveta
09. 08. 2023 11.54Jurij Fortin živi z dvema sinovoma in bratrancem na ekološki kmetiji na 1000 metrih nadmorske višine v Koprivni pri Črni. To je naselje samotnih kmetij, ki je po katastrofalnih poplavah ostalo povsem odrezano od sveta. A že več dni pred poplavami se je na območju sprožil plaz, ki je zasul potok. In čeprav je pred nevarnostjo plazu Fortin že dalj časa svaril pristojne institucije, se ni premaknilo nič, nihče pa niti ni prišel očistit potoka, pripoveduje. Poplave so zato za seboj pustile veliko večjo škodo, kot bi jo sicer, je prepričan. Da so ubranili hišo, so poleg drv, ki so jo delno zaščitila, morali nanjo privezati avtomobil in traktor.

Drugi tir Ljubljana–Kranj: stroka predlaga varianto skozi Labore
02. 06. 2023 07.47Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je spregovorila o novih podrobnostih glede gradnje drugega tira železniške proge Ljubljana–Kranj na območju naselja Orehek v Mestni občini Kranj. Krajani so se namreč bali, da bi progo gradili čez naselje Orehek, kar bi pomenilo, da bi morali porušiti nekaj hiš. A kot je pojasnil Dejan Jurkovič, vodja sektorja za investicije v železnice, stroka predlaga drugo varianto, in sicer skozi Labore pod Ljubljansko cesto.

'Kmete bodo prisilili, da se odrečejo prvovrstnim zemljiščem'
30. 03. 2023 06.00Načrti za postavitev suhih vodnih zadrževalnikov razburjajo prebivalce Savinjske doline. "Ti načrti ogrožajo bivanjsko okolje, kmetijstvo, gospodarstvo in naravo naše doline," se bojijo prebivalci pod okriljem Civilne iniciative Savinja. Na Direkciji za vode mirijo, da se kakovost bivanja prebivalcem na teh območjih ne bo poslabšala, bodo pa naselja na tem območju manj poplavno ogrožena. Zemljišč, na katerih bodo zgrajeni nasipi suhih zadrževalnikov, sicer res ne bo več možno obdelovati, priznavajo. Na stran kmetov pa so stopili na kmetijskem ministrstvu, kjer poudarjajo, da predlog pomeni trajno izgubljen kmetijski potencial.

Z odbora za infrastrukturo pozivi k pospešitvi birokratskih postopkov
09. 03. 2023 20.34Ob razpravi o zamudah pri gradnji tretje razvojne osi na nujni seji odbora državnega zbora za infrastrukturo je bil skupen poziv govornikov, da se morajo birokratski postopki, ki vodijo do gradnje pomembnih infrastrukturnih objektov, pospešiti. Ministrica Alenka Bratušek je napovedala redno spremljanje projekta in ustanovitev posebne skupine.

Uredba o sežigu odpadkov: Vlada preslišala opozorila zdravnikov
25. 05. 2022 12.25Vlada je v začetku maja izdala uredbo o sežiganju odpadkov, ki podrobneje predpisuje dejavnost opravljanja službe sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov. Uredba med drugim predvideva podelitev koncesij za opravljanje te službe za 30 let brez predhodne presoje vpliva na okolje. S tem se ne strinjajo v Zdravniški zbornici Slovenije, češ da se bo s podelitvijo koncesije določilo tudi mesto sežigalnice, ki morda ne bo primerno in bo ogrožalo zdravje ljudi. Na Ministrstvu za okolje in prostor odgovarjajo: "Sežigalnice bodo le tam, kjer bo to varno za ljudi in okolje."

Revizija: Ministrstvo za infrastrukturo neučinkovito pri vodenju projekta 3. razvojne osi
28. 12. 2021 09.58Računsko sodišče je izvedlo revizijo učinkovitosti ministrstva za infrastrukturo ter ministrstva za okolje in prostor pri vodenju in prostorskem načrtovanju projekta 3. razvojne osi. Ugotovili so, da je bil MZI pri vodenju projekta neučinkovit, medtem ko je bil MOP delno učinkovit. Ocenjeni stroški celotnega projekta znašajo 4,2 milijarde evrov, sodišče pa je ugotovilo, da je gradnja posameznih odsekov finančno neupravičena, nekatere investicije pa so upravičene šele ob upoštevanju posrednih družbenih koristi.

Zelena luč priključku Kranj-sever, a do izgradnje je še dolga pot
05. 10. 2021 10.37Župani sedmih gorenjskih občin, ki so pozivali ministrstvo za infrastrukturo k čimprejšnji izgradnji avtocestnega priključka Kranj-sever, so prejeli pozitivno mnenje Darsa za ta projekt. Postopki za gradnjo se bodo po napovedih Darsa začeli v letu 2025. Priključek bi razbremenil promet za 30 odstotkov.

Gradnja HE na srednji Savi: Koncesijska pogodba je sporna v več pogledih
25. 11. 2020 12.31"Ne pristajamo na izhodišče, da se bodo hidroelektrarne gradile, pogovarjali pa se bomo le o pogojih," je na novinarski konferenci poudaril Uroš Macerl iz Eko kroga, ki je le ena od devetih organizacij, ki se borijo "za Savo" in so odločno proti gradnji hidroelektrarn na njenem srednjem delu. "Koncesijska pogodba je sporna v več pogledih," je medtem izpostavila Maša Cvetežar iz skupine Mladi za podnebno pravičnost.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo
04. 10. 2020 07.00Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

Kitajci zaradi letališča Maribor tožijo državo za več kot dva milijona evrov
25. 02. 2020 08.06Družba Aerodrom Maribor, ki je v lasti Kitajcev, je sporočila, da bo zaradi škode, ki je bila povzročena zaradi odlašanja sprejetja državnega prostorskega načrta, tožila državo za 2.138.077,77 evra. Med drugim so izpostavili, da država ni bila pripravljena na sporazumno rešitev spora, in poudarili mačehovski odnos države do tujih investitorjev.

Ministrstvo za infrastrukturo zavajalo glede mariborskega letališča?
05. 02. 2020 06.00Stroški za Letališče Edvarda Rusjana Maribor so v letu 2019 znašali 320.000 evrov, je pred dnevi trdilo ministrstvo za infrastrukturo. A ko smo začeli preverjati podatke, se je močno zataknilo, saj so dejanski stroški bili višji, precej višji, ministrstvo pa se je začelo izgovarjati na različne interpretacije.

V Savinjski dolini napovedujejo nove korake proti trasi ceste Šentrupert–Velenje
17. 10. 2019 16.23Civilne iniciative Savinjske doline še naprej nasprotujejo izbrani trasi tretje razvojne osi med Šentrupertom in Velenjem. Potem ko občini Braslovče in Polzela nista uspeli z ustavno presojo DPN za ta odsek, v civilni iniciativi napovedujejo nove korake. Med možnostmi so pritožbe na upravno sodišče, na evropsko sodišče ali na Evropsko komisijo.

Alenka Bratušek zaustavila državni prostorski načrt za Maribor?
10. 10. 2019 18.18Po našem včerajšnjem razkritju, da so stroški upravljanja z letališčem v Mariboru višji, kot je obljubljala ministrica Alenka Bratušek, se zdaj slednja zagovarja, da je vse pripravljal direktorat za letalstvo in promet na ministrstvu. Prav tako je vse manj jasno glede statusa državnega prostorskega načrta, ki bi omogočal razvoj in investicije na letališču, saj ministrstvo trdi drugače kot ministrica.

Letališče Maribor: Brez strategije in z milijonskimi izgubami
09. 10. 2019 14.41Prihodnost letališča Edvarda Rusjana v Mariboru je vsak mesec bolj črnogleda. Vse od prevzema s strani države so poslovni kazalci slabši, letališče je brez strategije, saj jo ministrstvo za infrastrukturo še vedno pripravlja. Stroški so dvakrat višji, kot je sprva govorila ministrica Alenka Bratušek, o potencialnih kupcih ali koncesionarjih pa ne duha ne sluha. Za zdaj se pojavljajo le interesenti, ki sprašujejo, kaj se dogaja z državnimi prostorskimi načrti.

Ministrstvo: Želimo cenitev kitajskih parcel, preden gremo v nadaljnje postopke
23. 07. 2019 16.40Potem ko smo poročali, da so kitajski lastniki parcel ob letališču Edvarda Rusjana postavili opozorilne table, ki prepovedujejo prehod, in je ministrstvo trdilo, da težav ni, ker je služnost urejena, vse bolj kaže, da se stvari lahko še bolj zapletejo. Ministrstvo za infrastrukturo je namreč potrdilo, da se bo podalo v cenitev spornih zemljišč na letališču, preden gredo v nadaljnje postopke.

Bodo letališče Maribor čez sedem dni zaradi birokratov zaprli?
11. 07. 2019 15.01Zgodba z državnim prevzemom letališča Edvarda Rusjana v Mariboru se vse bolj zapleta. DRI je za dovoljenje prosil samo dva tedna pred rokom, ko so dobili navodilo ministrstva za infrastrukturo, da morajo prevzeti upravljanje letališča, zdaj pa kaže, da tudi nekatere najbolj osnovne službe in oprema niso urejeni. Pridobitev obratovalnega dovoljenja, ki ga letališče potrebuje, je tako manj verjetna, postopek pa bi se lahko zavlekel.

Adria je izbrala vzdrževalca letal, ki nima ustreznih certifikatov
05. 07. 2019 14.22Adria Airways je pred dnevi sporočila, da je za novega partnerja za vzdrževanje letal izbrala danski Northern Aerotech. Kot glavno prednost so izpostavili izkušnje z vzdrževanjem letal, ki so v floti Adrie. A hudič se skriva v podrobnostih, saj Northern Aerotech ustreznih certifikatov za servisiranje letal bombardier in saab nima, te zdaj šele pridobivajo. Priznani letalski portal TangoSix pa piše o slabih odločitvah vodilnih v Adrii, ki so družbo spravile na kolena.

Letališča stagnirajo, država in uradniki pa že več kot 15 let zavlačujejo postopke
05. 07. 2019 06.00Država je leta 2016 Kitajcem obljubila, da bo naredila vse, da sprejme državne prostorske načrte (DPN) za letališče Maribor, ki bi jim omogočal nadaljnji razvoj. Danes ministrstvo premika gore in doline, pa marsikatere zakone, da bi lahko nacionalizirali letališče, saj se niso premaknili s točke nič, tuji investitor pa je imel dovolj in je odšel. V Portorožu čakajo na DPN že (vsaj) 15 let. Ne 15 mesecev, ampak 15 let.

Odsek tretje razvojne osi Šentrupert–Velenje ni v neskladju z ustavo
05. 06. 2019 14.02Ustavno sodišče je odločilo, da državni prostorski načrt za odsek tretje razvojne osi Šentrupert–Velenje ni v neskladju z ustavo. S tem se bodo lahko postopki za gradnjo hitre ceste nadaljevali, Aljaž Verhovnik iz mladinske civilne iniciative Hoč'mo cesto pa poudarja, da potrebujejo še eno zeleno luč, in sicer potrjen poroštveni zakon.

Takšna je vsebina zadnjega predloga koalicijske pogodbe Marjana Šarca
09. 07. 2018 17.28LMŠ je potencialnim partnericam poslala zadnji osnutek koalicijske pogodbe. Na 30 straneh je univerzalni temeljni dohodek za vse mladoletne državljane, dvig minimalnih pokojnin za polno delovno dobo na najmanj 620 evrov, zagotovitev minimalne porodniške ne glede na delovni status, 150 proračunskih milijonov za odpravo čakalnih vrst v zdravstvu, pa tudi več odpuščanja na trgu dela.

Tretja razvojna os v senci drugega tira še vedno videna le kot 'miloščina Koroški'
26. 05. 2018 06.00Vprašanje izgradnje tretje razvojne osi, ki bi povezovala severno in jugovzhodno Slovenijo, ostaja odprto. Kako ga bodo naslovili, smo pred prihajajočimi državnozborskimi volitvami vprašali vodilne stranke po javnomnenjskih raziskavah.

ANALIZA: Program vseh programov
19. 05. 2018 07.00V volilnih programih strank smo preverili, kakšni so obeti za prihodnja štiri leta. Za vsako od petih področij - zdravstvo, sodstvo, promet, gospodarstvo in varnost - smo izbrali tri relevantna vprašanja, ki morajo zanimati volivce, da se bodo 3. junija lažje odločili. Tokrat vam predstavljamo odgovore tistih strank, ki ponujajo konkretne rešitve.

ANALIZA: Bodo zmogli zgraditi 2. tir in 3. razvojno os?
16. 05. 2018 06.0323 let je od Nacionalnega programa razvoja železniške infrastrukture, ki je določal, da mora biti drugi tir zgrajen do leta 2010. Leta 2018 gradnje še niti začeli niso.