dostojno staranje

'Staranje je izjemen proces, s katerim postaneš človek, kakršen bi vedno moral biti'
01. 10. 2023 10.40Mednarodni dan starejših, 1. oktober, letos poteka pod geslom "Izpolnjevanje obljub splošne deklaracije človekovih pravic za starejše" in podnaslovom "Skozi generacije". Po državah naj bi pogledali, v katerih točkah se deklaracija na področju starejših ne upošteva. V Sloveniji varuh človekovih pravic Peter Svetina meni, da so premiki na bolje počasni, predsednica republike pa je v poslanici navedla, da se z naraščanjem števila starejših v družbi odpirajo tako dobre kot slabe strani dolgožive družbe. Prepričana pa je, da aktivno staranje prinaša številne koristi celotni družbi in vsem generacijam.

Dogovor o ureditvi sodniških plač je dosežen
06. 07. 2023 12.19Vlada je potrdila dogovor o ureditvi sodniških plač, je po seji vlade sporočila ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Plačni dogovor s sodno vejo oblasti določa tudi dodatek za nezdružljivost sodniškega poklica z drugimi poklici v višini 10 odstotkov. Dodatek bodo začeli izplačevati s prihodnjim letom, napovedujejo na vladi. Ob tem so potrdili tudi strategijo za obvladovanje demence do leta 2030.

Halle Berry v bran svoji drzni fotografiji na balkonu
11. 04. 2023 19.22Ameriška igralka Halle Berry je po objavi drzne fotografije, na kateri gola pozira na balkonu, na Twitterju prejela kritiko, češ da je prestara, da na takšen način išče pozornost. Zvezdnica se je nanjo odzvala s šaljivim vprašanjem.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo
23. 01. 2023 06.00Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Svetina: Invalidom moramo zagotoviti enake možnosti in obravnavo
03. 12. 2021 11.55Invalidi se v vsakdanjem življenju še vedno srečujejo s številnimi ovirami in diskriminacijo, ki jim preprečujejo, da bi uživali temeljne pravice, določene v mednarodnih in nacionalnih pravnih aktih, ugotavlja Svet za invalide. Okrevanje družbe in gospodarstva po koncu epidemije naj bo priložnost, da s sodelovanjem invalidov zgradimo vključujoč svet, so pozvali.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje
22. 06. 2020 00.07Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Oskrbovana stanovanja - privilegij bogatih?
16. 06. 2020 12.46V Sloveniji imamo skoraj 1000 oskrbovanih stanovanj, dve tretjini najemniških, tretjino lastniških. Vanje se selijo starejši, ki se želijo znebiti bremena velikih hiš in želijo imeti na voljo storitve, da lahko še vedno živijo kakovostno in razmeroma samostojno. Koliko jih je pripravljenih prodati svoje stanovanje, hišo? So oskrbovana stanovanja privilegij bogatih? Ali najemniška stanejo celo manj od domov?

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov
16. 06. 2020 06.00Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti
15. 06. 2020 13.00Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?
15. 06. 2020 06.00Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

Kateri ukrepi bodo zagotovili dostojno staranje in kaj pred volitvami obljubljajo politiki?
14. 05. 2019 19.40Predstavniki Zveze društev upokojencev Slovenije so pozvali k ustreznim ukrepom za dostojno staranje. Z zagotovljeno pokojnino v višini 530 evrov ni mogoče živeti, so opozorili. Kandidati za evropske poslance so medtem govorili o skrbi za upokojence in poudarili pomen povezanosti med generacijami.

Delo je težko, plačilo slabo, prostih dni za vzorec
01. 03. 2019 07.43Nimamo dovolj negovalk, ni kuharjev, ni kandidatov, s katerimi bi popolnili ostalo osebje, zato vse težje zagotavljamo kvalitetno oskrbo varovancev v javnih domovih za starejše, opozarja vse več direktorjev. Najhuje je z bolničarji negovalci in medicinskimi sestrami. Delo je težko, plačilo slabo, prostih dni je za vzorec, ljudje, ki ostajajo v sistemu, pa so preobremenjeni in nezadovoljni.

Starostniki na svojih plečih nosijo pomanjkljive odločitve vlade in ministrstev
25. 02. 2019 19.55Prestari in prebetežni smo, da bi nosili težke transparente in protestirali na ulici, a vendar si zaslužimo, da nam prisluhnete, vladi sporočajo stanovalci domov za ostarele, ki podpisujejo peticijo za dostojno staranje. Sprožil jo je stanovalec tržiškega doma, 80-letni Drago Istenič. Ni normalno, da je oskrbnina vse višja, osebja pa vse manj. Vodstvo doma ga podpira.

Bi bila Slovenija lahko druga Švica?
02. 07. 2018 20.31Statistike kažejo, da gre slovenskemu gospodarstvu vse bolje, tudi napovedi za prihodnja leta so optimistične. Zakaj torej kljub temu tujci ne želijo investirati pri nas? Zakaj med prebivalstvom vlada slabo vzdušje? Zakaj večina kljub poštenemu delu in rednim plačam komajda shaja iz meseca v mesec? In zakaj se vse več mladih odloča priložnost poiskati v tujini? Veliko vprašanj, ki zahtevajo konkretne odgovore, veliko izzivov, ki bi ob ustreznem pristopu Slovenijo resnično lahko spremenili v drugo Švico. Kaj torej delam(j)o narobe?

Športu primanjkuje denarja, strankam pa idej, kako ga zagotoviti
01. 06. 2018 10.19Je šport primerno financiran s strani države? Kakšno nagrado si zaslužijo športniki za vrhunske rezultate? Je zaposlovanje športnikov v javni upravi res najprimernejša rešitev? Kako spodbuditi ljudi k pogostejši rekreaciji? Je šport dovolj pomemben za samostojno ministrstvo? Vse to smo spraševali stranke pred volitvami. O konkretnosti njihovih odgovorov presodite sami.

Lepotec ne bo šel pod nož - želi se postarati naravno
18. 01. 2018 07.18"Lepotne operacije niso slaba stvar … samo niso zame!," je (zaenkrat še) odločen 42-letni lomilec ženskih src David Beckham. Razkril je, da se želi postarati naravno in zaprisegel, da se proti gubicam nikdar ne bo boril z botoksom. Bomo videli, ali se bo tega z minevanjem časa res držal.

FOTO: Ženskar, nadutež, provokator – v prvi vrsti pa kirurg, ki je 50 let nazaj prvi presadil srce
03. 12. 2017 06.30Pred natanko 50 leti je svet dobil pionirja presaditve srca. Christiaan Barnard je bil tisti kirurg, ki si je drznil brez vnaprejšnjih dovoljenj izvesti presaditev. Sprožil je razvoj transplantacij, hkrati pa postal zvezda, se rokoval s papežem, princeso Diano, se zapletal s slavnimi igralkami, na koncu pa mrzlično iskal "eliksir življenja".

Bi lahko preživeli mesec s 500 evri manj?
31. 07. 2017 16.23Marija je ugotovila, da bo njena pokojnina znašala 550 evrov, ko oziroma če bo čez štiri leta izpolnila pogoje za upokojitev. Ni ji jasno zakaj, ko pa imajo njene že nekaj let upokojene sodelavke z isto izobrazbo 800 evrov pokojnine. Razkrivamo, zakaj take razlike in kakšna je rešitev!

Na bolje ali na slabše?
06. 04. 2011 03.18Bomo dobili nova delovna mesta ali bomo izgubili socialno državo? Vlada pravi prvo, nasprotniki malega dela pa drugo. O usodi tega zakona pa bomo odločali volivke in volivci, in sicer to nedeljo.

Zaradi botoksa se ni mogla niti smejati
20. 07. 2010 10.5646-letna igralka Courteney Cox je že večkrat javno povedala, da ni ljubiteljica botoksa, kar pa ne pomeni, da ga ne uprablja. Enkrat si ga je celo preveč vbrizgala, zaradi česar se ni mogla niti smejati.