dostojno življenje

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal
27. 03. 2025 06.00Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Golob napovedal 'največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini države'
25. 03. 2025 15.01V novomeškem naselju Podbreznik so prerezali trak pred vhodom enega od novih stanovanjskih blokov. S tem so slovesno odprli sosesko s 186 javnimi najemnimi stanovanji. Odprtja se je udeležil tudi premier Golob, ki je ob tej priložnosti napovedal "največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini Slovenije".

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'
18. 03. 2025 12.15Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

'Ne dovolite, da vašo usodo krojijo tisti, ki poznajo le udobje in kuverte'
08. 02. 2025 15.18Ljudska iniciativa Velenje je na Titovem trgu pripravila zbor za kulturo in moralo v politiki ter gospodarstvu v Šaleški dolini in državi. Kot je na zboru povedala predstavnica iniciative Sara Bajec, ne bodo več dovolili laži, manipulacij in odločitev, ki rušijo prihodnost Šaleške doline. Dovolj je zavajanja in laži, je poudarila. Zbrane na zboru je nagovorila tudi hčerka enega od velenjskih rudarjev. Po premogovniški nesreči v Šaleški dolini odmeva še zgodba o spornem razdeljevanju milijonov na razpisu Spirita.

Fajonova: Takšne ignorance geopolitičnih dejstev si ni bilo mogoče zamisliti
05. 02. 2025 11.33Nedavne izjave novega predsednika ZDA o ameriškem prevzemu Gaze, kjer želi Donald Trump zgraditi "riviero Bližnjega vzhoda", so v mednarodni skupnosti dvignile veliko prahu. Kritike prihajajo tako z Arabskega polotoka kot tudi iz Evrope in dežele tam spodaj. Odzvala se je tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je poudarila, da na srečanje med Trumpom in izraelskim premierjem nihče ni gledal s pretiranim optimizmom, da si pa nihče ni predstavljal "tako resne ignorance zgodovine palestinskega ljudstva". Slovenija še naprej odločno zagovarja rešitev dveh držav.

Velenje žaluje: 'Obljubimo, da vas ne bomo nikoli pozabili. Srečno, kamerati!'
24. 01. 2025 07.22V spomin na tri žrtve ponedeljkove nesreče v Premogovniku Velenje je danes dan žalovanja. Besede v slovo kameratom je izrekel generalni direktor Premogovnika Velenje Marko Mavec. "Bili so več kot sodelavci – bili so bratje, kamerati, ljudje, ki so si med seboj zaupali in delili najtežje trenutke v teminah globin. In skupaj so tam tudi ostali. Razumeli so, da njihovo delo pomeni več, kot zgolj izkopavanje premoga. S svojo predanostjo in vztrajnostjo so zagotavljali energijo, toplino in stabilnost za tisoče domov in družin."

Poklon umrlim kameratom: točno opoldne so se oglasile sirene
23. 01. 2025 06.11Tudi z golimi rokami so reševalci odstranjevali glino, da bi čim hitreje prišli do svojih dveh še pogrešanih kolegov. Kako zelo je rudniška nesreča zarezala v Velenje, kaže tudi stavek, da ga ni prebivalca Velenja, ki ob tej tragediji ne bi potočil solze. Zaradi tragične izgube treh življenj bodo v petek zastave po državi visele na pol droga, vlada je namreč razglasila dan žalovanja.

Zavetišča: deponija za živali, ko se jih naveličamo?
16. 01. 2025 06.00Prispevka na pse za njihove lastnike, kot kaže, ne bo. Na ministrstvu za kmetijstvo so se mu po burni reakciji javnosti odrekli, še preden so ga sploh zapisali v predlog novele zakona o zaščiti živali. Ali to pomeni, da ne bomo plačevali nič? Zakaj je stanje v zavetiščih alarmantno? V Sloveniji za zapuščene živali skrbi 16 zavetišč. Prostora imajo za 700 mačk in 400 psov, leta 2023 je bilo sprejetih 9.897 mačk in 1.572 psov.

V Dražgošah svarila pred današnjimi sejalci zla
12. 01. 2025 20.06Zastave z rdečimi zvezdami so znova množično zaplapolale v Dražgošah. Borcem za svobodo so se v vasico na pobočju Jelovice odpravili poklonit številni pohodniki, ki so kljub zimskim temperaturam sledili soncu in pripešačili – tudi po 10 ur so hodili – po poteh partizanskega Cankarjevega bataljona. Ob 83. obletnici enega najprelomnejših dogodkov v osvobodilni vojni na naših tleh je množico nagovorila Urška Klakočar Zupančič. Zbrane je posvarila pred strahopetnimi sejalci zla in jih pozvala, naj se jim uprejo, če si želijo zagotoviti dostojno življenje.

'V zakonu ni več govora o evtanaziji'
07. 01. 2025 11.40Koalicija bo objavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je o sebi sposoben odločanja, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, kar izhaja iz predloga zakona. Predvidevajo, da bodo slednjega v zakonodajni postopek vložili že januarja, takoj za zakonom o zdravstveni dejavnosti.

Sajovic: Vesel sem, da smo v vojni imeli junake, ki so se znali upreti
04. 01. 2025 13.58Ob spominskem obeležju pri Treh žebljih na Osankarici je potekala slovesnost ob 82. obletnici padca Pohorskega bataljona. Osrednji govornik je bil obrambni minister Borut Sajovic, ki je spomnil na trpljenje v času druge svetovne vojne in ob tem izrazil veselje, da smo takrat imeli junake, ki so se temu znali upreti.

'Naj Slovenija postane družba, v kateri bomo vsi srčni zmagovalci'
26. 12. 2024 07.16Osamosvojitev Slovenije je zapisala nov dokaz, da je enotnost moč, ki premika meje možnega, je v poslanici ob državnem prazniku poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prebivalci Slovenije še vedno lahko stremo največje izzive, ko združimo srca, misli in prizadevanja, je ocenila. Premier Golob pa je naštel, da so letos v Sloveniji zmagali pravičnost, znanje, solidarnost in preudarnost. Opremljeni z vsem tem bomo po njegovem mnenju skupaj gotovo zmagovali tudi v letu 2025.

'Tisoči in tisoči smrti še nerojenih in ostarelih, ki se ogrinjajo v leporečje pravic, napredka in usmiljenja'
25. 12. 2024 07.23Kristjani so s polnočnimi mašami pričakali božič. Škofje so polnočne maše darovali v stolnicah. Predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Saje jo je daroval v novomeški, v svoji pridigi pa je med drugim pozval k sprejemanju vseh, veselju do življenja in gradnji miru. Podobno sporočilo sta poslala nadškofa Stanislav Zore in Alojzij Cvikl.

Na križarki prisluhnil upokojenemu tajnemu agentu, v Indiji pomagal umirajočim
20. 12. 2024 06.00Le še nekaj dni nas loči od božičnih praznikov in verjetno si že marsikdo od vas želi, da se predpraznična norija umiri. Med tistimi, za katerega so priprave na božič še posebej pomembne, je tudi mladi duhovnik Rok Pogačnik, ki ga lahko spoznate v rubriki Vaš svet v oddaji Svet na Kanalu A. 31-letnemu kaplanu v župniji Dob pri Domžalah bo sicer za vedno ostal v spominu božič pred dvema letoma, ki ga je preživel na veliki križarki na poti med Kanarskimi otoki in otokom večne pomladi Madeiro.

Inšpektor ukazal izselitev stanovanjske enote, za to dal le 24 ur časa
18. 12. 2024 13.21Na ministrstvu za solidarno prihodnost so se seznanili z ugotovitvijo gradbenega inšpektorja, ki je bivalnim enotam socialnovarstvenega zavoda Dom na Krasu odredil prepoved uporabe.

Avtomobili potujejo že 42 let
09. 12. 2024 09.00Novogoriška zasedba Avtomobili "potuje" že vse od leta 1982 naprej, zdaj pa so izdali tudi jubilejno dvojno vinilno ploščo in zgoščenko Potujemo (1984–2024) z največjimi uspešnicami. O njihovi poti sta spregovorila kreativna motorja zasedbe, brata Marko in Mirko Vuksanovič.

'Po ogledu nama je najemodajalec rekel, da sicer v stanovanju še nekdo živi'
02. 12. 2024 12.26Mlad par, ki išče prvi skupen dom. Na oglede stanovanj hodita že slabo leto, v tem času pa sta se srečala z grozljivimi, čez čas že naravnost absurdnimi situacijami. Ko sta morala denimo na ogledu stanovanja izpolniti vprašalnik o delovnih mestih, najemodajalec pa ju je neposredno vprašal po višini plače. "Saj ni treba odgovoriti, ampak vsi ostali so mi povedali," jima je rekel. Še bolj jima bo v spominu ostal primer, ko je najemodajalec po koncu ogleda mimogrede omenil, da v stanovanju sicer živi še ena oseba, "ampak je zelo tih, sploh ga ne bosta opazila".

Vlada potrdila zakonski predlog za prehodno financiranje Teša
28. 11. 2024 06.19Vlada je potrdila predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš od začetka leta 2025 do 30. aprila 2027 opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. S tem se bo Teš izognil stečaju, v dolini pa bodo dobili dodaten čas za opredelitev alternativnega vira.

Štirje uspešni projekti nevladnikov: od najemnin do koles in sovražnega govora
27. 11. 2024 14.32V Sloveniji delujejo številne nevladne organizacije, ki se, vsaka na svojem področju, borijo za izboljšanje trenutnega stanja v državi. Svoje projekte, ki jih podpira donatorski program Impact4Values, so predstavile štiri organizacije, ki naslavljajo dezinstitucionalizacijo, sovražni govor, trajnostno mobilnost in stiske na najemnem trgu.

Ko steber družine postane najstnik
24. 11. 2024 11.40Bil je april 2020. Svetu so vladale različne restrikcije, sprejete za preprečevanje širitve covida-19. Za večino svetovnega prebivalstva so bili to izredno težki časi, časi, ki so napisali veliko različnih zgodb. Restrikcije so se s poletjem 2022 razrahljale in nekako umaknile, vendar ne v pozabo. Ta čas nam je vsem pustil ogromno različnih spominov. Meni pa enega čisto posebnega.

Ko se ti življenje obrne na glavo: 'Težko je prositi za pomoč'
10. 11. 2024 07.13Prvi delovni dan po jesenskih počitnicah sva se s sodelavko odpeljali na teren k družinam. Težo meglenemu in turobnemu jutru so dodale žalostne zgodbe staršev, ki se kljub zaposlitvi borijo za preživetje. Ena izmed zgodb, ki mi je posebej ostala v spominu, je zgodba tričlanske družine: mame, dijakinje in osnovnošolca.

Kopanje enkrat na teden in pet minut za obrok: starostniki v neznosnih razmerah
28. 10. 2024 19.13Kako bi se počutili, če bi se lahko okopali le enkrat na teden ali celo na deset dni? Da morate ves obrok pojesti v petih minutah? Takšna je realnost naših starostnikov v domovih za ostarele, kjer je pomanjkanje osebja vse bolj očitno. Samo v Domu starejših občanov Črnomelj jim za normalno delovanje primanjkuje 15 ljudi. Če bo šlo tako naprej, bo sistem razpadel in s tem je ogrožena varnost in dostojno življenje stanovalcev, že nekaj časa opozarjajo tudi v aktivu vodij služb zdravstvene nege in oskrbe, kjer ne izključujejo niti protesta.

SDS zapušča tudi poslanec Dejan Kaloh
19. 10. 2024 09.02Tudi poslanec Dejan Kaloh je danes sporočil, da zapušča SDS. Med razlogi za takšno odločitev je navedel ravnanje mariborskega lokalnega odbora SDS, ki je po njegovih besedah sodu izbilo dno. Njegovo odločitev pa je pospešil tudi nedavni pogovor z Anžetom Logarjem.

Skriti obrazi sodobne revščine
13. 10. 2024 19.00Med ozaveščanjem družbe o težavah, s katerimi se srečujejo številne družine, in opisovanjem njihovih stisk na Verigi dobrih ljudi vedno poudarjamo, da so obrazi sodobne revščine drugačni od tistih, ki jih poznamo iz tragičnih literarnih zgodb. Pogosto je na prvi pogled težko prepoznati mamo, ki nima dovolj denarja za nakup šolskih copatkov, ali očeta, ki lovi roke za položnice, da bi napolnil hladilnik. V teh časih, ko smo obkroženi, če ne celo zasuti z najrazličnejšimi stvarmi, si je težko predstavljati, da nekdo drug nedaleč stran morda nima niti osnov za dostojno življenje.

'Dostojno delo mora zadostiti pričakovanjem posameznika v sodobni družbi'
07. 10. 2024 15.13Minister za delo Luka Mesec je ob svetovnem dnevu dostojnega dela opozoril, da mora dostojno delo zadostiti pričakovanjem posameznika v sodobni družbi, tako da se ta ne počuti izkoriščanega; slednje ostaja prednostna naloga tudi v prihodnje. Za dostojno delo pa so po njegovih besedah nujni tudi varnost in zdravi delovni pogoji.

(Večposteljna) soba za tiste na 'minimalcu', za družine, Rome, begunce pa – nič?
24. 09. 2024 14.41Cene stanovanj so v zadnjih petih letih dramatično narasle, medtem ko so plače praviloma stagnirale. Zaskrbljujoča je tudi diskriminacija, saj najemodajalci pogosto zavračajo posameznike na podlagi okoliščin, kar omejuje dostop do primernega bivanja. Na vse to opozarja poročilo "Neznosna nedostopnost bivanja: oderuške najemnine in diskriminacija na najemnem trgu", s katerim s prstom kažejo na razmere na slovenskem najemnem trgu, kjer se zaradi nezmožnosti lastništva in pomanjkanja neprofitnih stanovanj povečuje število gospodinjstev, ki iščejo oddajanje.

Trgovina z ljudmi pri nas: izkoriščevalsko delo, spolno izkoriščanje, prodaja organov ...
29. 07. 2024 14.23Ocenjuje se, da je po svetu približno osem milijonov žrtev trgovine z ljudmi, približno vsaka peta žrtev je otrok. "Poletni meseci vabijo, da pogledamo čez mejo. Ne samo na potovanjih in dopustih, vendar predvsem na meje, ki zaznamujejo naša prepričanja, solidarnost in odprtost do tistih, ki živijo na robu. To so izgnani in ukradeni ljudje, begunci in žrtve trgovine z ljudmi. Ne samo iz tujine v Slovenijo, tudi iz Slovenije naprej proti zahodnim državam," poziva Slovenska karitas.

Starši ubirajo različne strategije nakupov šolskih potrebščin
14. 07. 2024 22.13Zaprla so se šolska vrata in začele so se dolgo pričakovane poletne počitnice. Vse do zgodnje jeseni, ko se bodo kot ničkolikokrat do sedaj spet odprla šolska vrata in se bodo učilnice znova napolnile s svežim entuziazmom učencev ter dijakov. Koliko skrbi, stresa ter preračunavanja ta dan stane mnoge starše, bodo vedeli redki. Starši otrok večinoma ne obremenjujejo z bremenom, ki jim ga predstavlja priprava na začetek šole. Veliko denarja in strategij je potrebnih, da otrok primerno urejen in opremljen začne novo šolsko leto.

Župan Braslovč: Preseliti se bosta morala ves desni in levi breg Letuške gmajne
05. 07. 2024 06.00V Braslovčah je 11 mesecev po uničujočih poplavah padla dokončna odločitev za krajane Letuša. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil župan Braslovč Tomaž Žohar, se bosta morala preseliti celoten desni in levi breg Letuške gmajne. Po njegovih besedah se večina prebivalcev tega sklepa veseli. Za nadomestno gradnjo v njihovi občini naj bi se sicer zanimali tudi prebivalci drugih poplavljenih območij, parcele pa bi bile za gradnjo lahko pripravljene do jeseni naslednje leto.

Neomajna moč materinske ljubezni: Pot do novega doma v času stisk
30. 06. 2024 10.24Živimo v času, ko se vedno več družin sooča z najrazličnejšimi stiskami in težavami, med katerimi so draginja, nasilje v družini, ločitve, stanovanjska stiska ... V program Veriga dobrih ljudi je bilo v prvih treh mesecih letošnjega leta vključenih kar 64 odstotkov enostarševskih družin.