doseljevanje

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Ris Lukaš kot na modni pisti zakorakal na prostost
19. 04. 2023 17.10Slovenske Alpe, natančneje gozdnata planota Jelovica, imajo novega prebivalca. Na svobodo iz obore, kjer se je prilagajal na tukajšnje razmere, so lovci izpustili risa Lukaša, ki ima pred seboj izredno zahtevno nalogo: stopiti mora v velike čevlje izgubljenega risa Zoisa, osvojiti naklonjenost risinje Aide ter z naraščajem zaščititi našo populacijo risov pred izumrtjem. Kar zahteven zalogaj za odraslega samca, ki pa očitno ne čuti pritiska, saj je ogrado zapustil počasi, elegantno, pred odhodom v gozd pa za nekaj trenutkov kot maneken poziral zbrani množici.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?
27. 02. 2023 17.17Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Doseljeni risi s svojimi geni rešujejo dinarsko populacijo pred izumrtjem
20. 01. 2022 10.20V Sloveniji so v sezoni 2020/2021 na območju slovenskih Dinaridov zabeležili vsaj 24 odraslih risov, dodatnih pet risov ima svoje teritorije še na območju slovenskih Alp. Opazovanja kažejo, da se doseljeni risi uspešno vključujejo v populacijo in z reprodukcijo rešujejo populacijo pred izumrtjem.

Tris, prvi romunski ris, ki bo osvojil Gorenjsko
17. 03. 2021 11.44Na začetku marca so strokovnjaki v prilagoditveno oboro na Pokljuki pripeljali prvega risa, ki ga bodo izpustili na Gorenjskem. Zdaj čaka še na samico, nato bosta skupaj odhitela v gorenjske gozdove. Ime za risa, ki so ga pripeljali iz Romunije, so izbirali učenci Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe in ga poimenovali Tris – triglavski ris.

Uradno potrjeno: risinja Mala je hči doseljenega risa Goruja
03. 02. 2020 13.37Strokovnjaki so razvozlali uganko in z genetsko analizo potrdili, da se je doseljeni madžarski ris Goru izkazal in je zares oče mladiča risinje Teje iz Male Gore. Mladiča, ki je ženskega spola, so poimenovali Mala in ji nadeli telemetrično ovratnico. Medtem so v Romuniji ujeli tri nove rise, ki se bodo kmalu preselili v Slovenijo in na Hrvaško.

Macron popustil pastirjem: Francija zaklenila vrata za medvede
18. 01. 2020 08.19Pirenejski živinorejci, ki gojijo ovce za meso in slavne francoske sire, se veselijo, potem ko jim je predsednik Emmanuel Macron zagotovil, da ne bo več dovolil doseljevanja medvedov v naravo. Kosmatinci so namreč 'obtoženi' rekordnih napadov na drobnico, kar postavlja kmetijsko dejavnost na tem območju na rob preživetja. Kaj to pomeni za slovenske medvede, ki jih je naša država že večkrat selila v Francijo?

Glavni vzrok smrti risov je krivolov
15. 05. 2019 12.23Ris Goru iz Romunije je prvi od desetih zakorakal v slovenski gozd. Doseljevanje naj bi rešilo populacijo risov v našem okolju, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. To pa ni prvo reševanje najmanj konfliktne zveri pri nas – pred 46 leti smo jo 'uvozili' prvič. Kakšna žival je ris in kaj obeta projekt njegove ohranitve Life Lynx?

Rjavega medveda bomo preselili v Španijo, k nam bi lahko prišli risi iz Slovaške in Romunije
12. 05. 2016 15.37Slovenija bo v španske Pireneje preselila enega rjavega medveda. Štroške selitve bo krila Španija. Povsem drugačna slika pa je pri risih, ki jim grozi izumrtje. Zato Slovenija pripravlja projekt, v okviru katerega bi k nam preselili rise z območja Slovaške in Romunije.

Avstrija omejila število prosilcev za azil, Slovenija bo sprejela podobne ukrepe
20. 01. 2016 07.08Avstrijske oblasti so določile zgornjo mejo za število prosilcev za azil, ki jih Avstrija še lahko sprejme, letos naj bi jih sprejeli 37.500. Ekonomskih migrantov naj ne bi več sprejemali. Avstrijske poteze so sprožile reakcijo v državah na balkanski migrantski poti.