domovi za starostnike

V Kranju zelena luč za nov dom upokojencev
08. 08. 2024 15.32Mestna občina Kranj je prejela gradbeno dovoljenje za izgradnjo doma upokojencev v Kranju, ki je postalo pravnomočno. Ocenjena vrednost gradnje objekta znaša skoraj 20 milijonov evrov in je v pristojnosti ministrstva za solidarno prihodnost. V novem domu bo prostora za do 165 oseb. Imel bo tudi varovani oddelek za osebe z demenco.

V Kranju bodo zgradili nov dom za starostnike, a kdo bo v njem delal?
10. 03. 2023 06.00Na dan, ko so v Kranju podpisali pismo o nameri gradnje 20-milijonskega novega doma za starejše na Zlatem polju, so iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije sporočili, da so domovi prisiljeni zavračati sprejem bolnikov, ki potrebujejo zahtevnejšo zdravstveno nego, saj zaradi neprimernih kadrovskih normativov nimajo dovolj zaposlenih. Je gradnja novih domov sploh smiselna, če ni kadra? "Glede na to, da občina v projekt vlaga svoja najboljša zazidljiva zemljišča in je plačala projektno dokumentacijo, pričakujemo, da bo ministrstvo do izgradnje doma, ki jo financira, poskrbelo za osebje in sistemsko rešilo te izzive," pravijo v Kranju.

V jeseniški bolnišnici znova opozarjajo na prostorsko stisko
13. 07. 2022 11.52V Splošni bolnišnici Jesenice že dolgo opozarjajo na veliko prostorsko stisko ter z njo povezanimi neustreznimi pogoji za zdravljenje. Ves čas opozarjajo tudi na pereče pomanjkanje zaposlenih, še posebno v zdravstveni negi, zaradi česar so v celoti ali delno zaprti štirje oddelki. Pristojne pozivajo k nujnemu dogovoru glede okrepitve zdravstva.

Domovi za starejše bi potrebovali vsaj četrtino več zaposlenih
06. 05. 2021 17.41Zaposleni, ki v domovih za starejše morebiti skrbijo tudi za vaše sorodnike, opozarjajo, da ne zmorejo več. Psihično in fizično so tako izčrpani, da so prišli že tako daleč, da jim, četudi se trudijo, drugega, kot da starostnike, grdo povedano, "obdelajo" kot po tekočem traku, enostavno ne preostane več. In to je do vseh starostnikov, ki domove drago plačujejo, neprimerno in nepravično. Da domovi potrebujejo za vsaj četrtino več zaposlenih, zdaj opozarja tudi Skupnost socialnih zavodov. Vprašanje je, kje delovno silo, ki bi za tak denar delala, sploh dobiti.

V ponedeljek 1292 okužb, k darovanju krvi in plazme povabili prebolele
01. 12. 2020 18.20Na zadnji novembrski dan smo v Sloveniji ob 5868 testih potrdili 1292 okužb. Hospitaliziranih je 1299 oseb, 55 ljudi je umrlo. Delež pozitivnih testov je bil 22,02-odstoten, kar je bistveno manj kot v soboto, ko je bil več kot 30-odstoten. K darovanju krvi in plazme so povabili tiste, ki so virus že preboleli, je povedala Polonca Mali z Zavoda za transfuzijsko medicino. V znaku dneva boja proti AIDS-u pa je Janez Tomažič s Klinike za infekcijske bolezni predstavil težave sočasne okužbe s koronavirusom in hivom.

Slovenija glede števila smrti trenutno v evropskem vrhu
18. 11. 2020 15.1343 novih smrtnih žrtev, dan pred tem 45. Slovenija se je glede na število umrlih za posledicami okužbe z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev znašla v evropskem vrhu. Čakš Jagrova je v torek dejala, da imajo višjo 14-dnevno incidenco le Češka, Belgija in Madžarska. Podatki o dnevnem številu umrlih glede na 7-dnevno povprečje Covid-19 Sledilnika pa kažejo še bolj zaskrbljujoče podatke. Aleks Jakulin pri tem poudarja, da pri sporočanju podatkov v nekaterih evropskih državah prihaja do zamikov. Visoko število smrti pa lahko pripišemo tudi dejstvu, da se virus znova širi med oskrbovanci domov za starejše.

Koronaspoznanje, da nismo omnipotentni: Običajne razbremenitve so odpovedale
31. 10. 2020 10.24Dom je postal zapor, te dni, ko so znova zaostreni ukrepi za obvladovanje novega koronavirusa, pravijo številni, ki so se spet znašli med štirimi stenami. Ob ustavitvi javnega življenja in delu od doma namreč odpade možnost bega pred odnosi, pred samim seboj, lastnimi dvomi in strahovi. Nekatere posledice te stiske so že vidne v obliki več družinskega nasilja, številne bodo vidne šele v prihodnosti, predvsem ko gre za otroke in mladostnike. Njihova socializacija je zaradi pojava novega koronavirusa drugačna, pravi psihologinja Barbara Čibej Žagar. Z njo smo se pogovarjali tudi o tem, zakaj se z grožnjo virusa še posebej težko sooča zahodna družba in zakaj številni odgovore iščejo v teorijah zarote.

Bolniki s covidom-19 kmalu nameščeni v hotele
23. 10. 2020 12.18Število okuženih starostnikov iz dneva v dan narašča, zato domovi za starostnike že uvajajo nekatere spremembe oziroma selitve. Vlada je sicer v zaključni fazi pogovorov s hoteli za namestitev bolnikov s covidom-19. Na voljo naj bi bilo več sto postelj. Medtem bodo stanovalce slovenjgraške enote Koroškega doma starostnikov, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom, preselili v Terme Topolšica. V radovljiškem domu starejših pa so se odločili, da osebje, ki izvaja dejavnost pomoči na domu, preventivno preselijo v gasilski dom v Mošnje.

Porast okužb ponekod otežuje delo v bolnišnicah, v UKC napovedujejo plan B
14. 09. 2020 17.30Povečevanje števila okuženih z novim koronavirusom se kaže tudi v povečanem številu hospitaliziranih. Na infekcijsko kliniko UKC Ljubljana so od petka sprejeli sedem novih bolnikov s covidom-19, intenzivno nego potrebujejo štirje. Če bo teh bolnikov več, bo treba preiti na plan B, ko bodo bolnike z drugimi infekcijskimi boleznimi selili drugam. Prav tako je povečano število bolnikov ohromilo delo na nekaterih oddelkih v UKC Maribor. Tam se je na oddelku za gastroenterologijo zgodil tudi prenos okužbe z bolnika na zdravstveno osebje.

Zakaj vsi starostniki ne živijo dostojne starosti?
23. 06. 2020 06.0090 tisoč starostnikov živi pod pragom revščine, ki znaša 703 evre na mesec. Zanje so domovi in pomoč na domu predragi. Ne poznajo pravic, ugodnosti – denimo varstvenega dodatka, ne le, da imajo premalo znanja za izpolnjevanje prezahtevnih obrazcev, zanje so nedostopni, saj so večinoma na spletu. Prevečkrat so pozabljeni od družbe, sosedov. Njihovo dostojanstvo, preživetje rešujejo humanitarne organizacije. Najbolj dejaven je Humanitarček in njihov družbeno kritičen projekt Vida, v okviru katerega opozarjajo na stisko starostnikov in jim nudijo pomoč.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje
22. 06. 2020 00.07Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic
17. 06. 2020 06.00Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov
16. 06. 2020 06.00Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?
15. 06. 2020 06.00Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

So življenja starejših vredna manj?
29. 05. 2020 08.20"Vlada nam sporoča, da so poskrbeli za perspektivne starejše, tiste starejše s kroničnimi boleznimi pa ne, ker se jim življenje izteka," se je predsednica Srebrne niti Biserka Marolt Meden ostro odzvala na vladni tvit, da premeščanje starostnikov, ki se jim življenje izteka, v bolnišnico, ni smiselno. "Povsod po svetu se zavedajo, da za starejše v času epidemije ni bilo dovolj dobro poskrbljeno, a naši odločevalci še kar pripovedujejo pravljice, kako je bilo vse, tako kot je treba," je dodala. Precej pozno smo dočakali tudi odziv Aleksandre Pivec in Desusa.

'Vsi starejši, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje, so ga dobili'
27. 05. 2020 10.20Vsi oskrbovanci domov za ostarele, ki so bolnišnično zdravljenje potrebovali, so ga tudi dobili, so na novinarski konferenci zatrjevali pristojni. Beovičeva je poudarila, da je bolnišnično zdravljenje smiselno le, ko lahko oboleli tam dobi zdravljenje, ki ga drugje ne more prejeti. A tudi zdravljenje v bolnišnici ima svoja tveganja. "Premeščanje v bolnišnico samo zato, ker so okuženi z novim koronavirusom, ni smiselno," je dejala. V domovih za starejše je umrlo 52 odstotkov vseh smrtnih žrtev koronavirusa v Sloveniji.

Bi bilo z drugačnimi ukrepi manj žrtev med starostniki?
25. 05. 2020 18.25Več kot 80 odstotkov umrlih zaradi koronavirusne bolezni je bilo stanovalcev domov starejših občanov. Bi bilo žrtev manj, če bi vse okužene starostnike iz domov, ki so v času epidemije postali žarišča širjenja virusa, premestili v bolnišnice? Na to, da je vlada z odločitvijo, da okužene zadrži v domovih, naredila napako, so že pred tedni opozarjali direktorji zavodov. Da bi bilo zanje bolje poskrbljeno v bolnišnicah, je prepričan tudi nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber.

Dom upokojencev Trbovlje s 400 stanovalci še vedno ostaja brez okužbe
23. 04. 2020 19.13Med tistimi domovi za starostnike, kjer nimajo nobene okužbe, je tudi Dom upokojencev Trbovlje z enoto v Preboldu. Tam že ves čas uspešno izvajajo zaščitne ukrepe – od prepovedi obiskov, upoštevanja varnostne razdalje, do ločevanja zaposlenih, ki delajo zunaj doma. Hkrati pa so dom po navodilih ministrstva za zdravje razdelili tudi na cone in vzpostavili izolacijsko enoto, kamor bi začasno namestili morebitne okužene stanovalce do sprejema v bolnišnici.

Nesebični prostovoljci, ki so za starostnike edini zunanji socialni stik
23. 04. 2020 19.07Slaba tretjina vseh okuženih z novim korona-virusom pri nas je v domovih za starostnike. A to, da so domovi največja zarišča okužb, nekaterih prostovoljcev ne ustavi. Že tedne prihajajo in pomagajo v nekaterih domovih. Eden od njih je študent zdravstvene nege Žiga Metelko, ki je pomagal v domu upokojencev Šmarje pri Jelšah. Kot pravi, so jih starostniki zelo veseli, saj so prostovoljci zanje edini zunanji socialni stik, zaradi zaščitne opreme, ki jo morajo nositi, pa jih starostniki kličejo kar astronavti.

Beovićeva o oceni aktivno okuženih: Vseh podatkov ne moremo skomunicirati
17. 04. 2020 10.11NIJZ je na začetku tega tedna izdelal oceno stanja o številu aktivno pozitivnih na covid-19 v Sloveniji. Ocenjuje, da je takšnih še nekaj čez 350 ljudi, nekatere regije pa so po njegovem praktično brez aktivnih okužb, ostalih 860 pa je okužbo prebolelo. Vlada naj bi se s tem dokumentom seznanila, a tega ni javno objavila. Po besedah Bojane Beović ocene niso objavili, ker imajo veliko podatkov in vseh "ne morejo skomunicirati" in dodala, da rezultati različnih modelov kažejo, da je epidemija v Sloveniji pod nadzorom. Strogim omejitvenim ukrepom kljub spodbudnim ocenam še ni videti (skorajšnjega) konca.

Koronavirus v domu za starejše kot goreča vžigalica v kupu sena
16. 04. 2020 20.21Tam živi več kot 20.500 stanovalcev, zaposlenih pa je kakih 11.000. In od včerajšnjih 21 novih okužb, jih je devet samo iz doma za starejše v Ljutomeru. Medtem ko vlada zagotavlja, da so dobro poskrbeli za stanovalce, da tam dobijo vso potrebno zdravstveno oskrbo, jih z realnostjo soočajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije: ''Domovi ne morejo biti nadomestek za bolnišnice, premestite okužene v bolnišnice ali na druge lokacije.'' Koronavirus v domu za starejše je enako kot goreča vžigalica v kupu sena.

V šmarskem domu upokojencev se je ustavila rast števila okužb
09. 04. 2020 12.02Rast števila okuženih z novim koronavirusom v šmarskem domu upokojencev se je ustavila. V sredo je število okuženih stanovalcev in zaposlenih ostalo na torkovi ravni, to je pri 137. Medtem pa je število vseh okuženih v občini Šmarje pri Jelšah poraslo za štiri na 149.

Zdrave varovance iz ljutomerskega doma selijo v Bioterme Mala Nedelja
02. 04. 2020 08.00Bioterme Mala Nedelja bodo prevzele zdrave varovance iz ljutomerskega doma starejših. Da z zdravilišči potekajo dogovori o selitvah neokuženih varovancev, je potrdil tudi zdravstveni minister Gantar. Predsednik komisije za medicinsko etiko in nekdanji minister za zdravje Božidar Voljč pa meni, da bi morali domove za starostnike še bolj zapreti, odločitev o domači oskrbi pa je po njegovem odvisna od posamezne družine.

Bi lahko svojci razbremenili prezasedene domove za starejše in preprečili širjenje okužb?
01. 04. 2020 13.21Od širjenja oziroma zajezitve okužb v domovih za ostarele je odvisna usoda na stotine, morda na tisoče Slovencev, v zadnjih dneh opozarjajo strokovnjaki. Povečanje števila okužb lahko namreč obremeni zdravstveni sistem do te mere, da ta počepne in se zlomi po italijanskem ali španskem scenariju. Kot je povedal minister za delo Janez Cigler Kralj, je osebje v nekaterih domovih že zelo izmučeno. Ukrepati je treba hitro, zato se vrstijo pozivi k nujnemu ločevanju stanovalcev in celo prehodnemu vračanju na dom k sorodnikom.

Stiske se povečujejo: 'Ne veste, kakšne krike za pomoč dobivamo dnevno'
25. 03. 2020 07.09Srhljive podobe epidemije koronavirusa iz Španije: v domovih za ostarele ležijo zapuščeni in celo mrtvi varovanci. Se lahko tudi v naših domovih za starejše zgodi kaj tako grozljivega? Humanitarka Anita Ogulin verjame, da ne. "To je nenazadnje lastna vest," pravi.

Nerealna obljuba NSi o pametnih hišah namesto domov za upokojence
10. 05. 2019 13.28Nova Slovenija obljublja, da bodo lahko starostniki vse življenje ostali v istem domu zaradi pametnih hiš. Obljuba je vsaj zaenkrat nerealna, saj je to področje izjemno kompleksno. Drage naprave, socialni vidik, neprimerne gradnje hiš, pomanjkanje denarja za kadre na klic, so le nekateri razlogi, zakaj to (še) ni uresničljivo.

Od 100 do kar 830 evrov več izdatkov iz lastnega žepa. To naj bi prinesla nova ureditev dolgotrajne oskrbe
14. 11. 2017 13.42V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije so pripravili izračune, kaj za oskrbovance prinaša predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. Ti so šokantni. Opozarjajo, da oskrbovanci za storitve dolgotrajne oskrbe že sedaj iz lastnega žepa plačujejo preveč, saj delež plačil iz lastnega žepa narašča mnogo hitreje kot javni izdatki.

Izčrpani in premalo plačani delavci v domovih za starejše
09. 12. 2016 06.32Zdi se, da si naša država pred drastičnim večanjem števila starostnikov in posledično vse večji potrebi po mestih v domu zatiska oči. Poleg tega se ne prilagaja spremenjenim razmeram, normativi so zastareli, domovi pa trdijo, da preprosto ni denarja za večanje števila zaposlenih ...

Kako rešiti področje bivanja starejših?
09. 09. 2008 11.22Parlamentarne stranke navajajo različne rešitve, med katerimi poleg večjega števila domov za starejše omenjajo dnevno varstvo, pomoč na domu, zavarovanje za dolgotrajno oskrbo in negovalne bolnišnice.

Stiska z upokojenskimi domovi
04. 12. 2007 18.50Čakalne dobe za upokojenske domove so vse daljše v Sloveniji zdaj čaka na prosto posteljo v domu že več kot 14 tisoč ljudi.