domnevno pranje denarja

Aretirani ustanovitelj Telegrama zapustil Francijo

17. 03. 2025 15.34

Pavel Durov, v Rusiji rojeni ustanovitelj aplikacije za sporočanje Telegram, je kljub preiskavi lahko začasno zapustil Francijo. "Kot ste morda slišali, sem se po več mesecih v Franciji vrnil v Dubaj zaradi preiskave o dejanjih kriminalcev na Telegramu," je sporočil kar prek svoje aplikacije Telegram in dodal, da se počuti odlično, saj "sem doma". Durova so prijeli avgusta lani v sklopu širše preiskave o omogočanju kriminalne aktivnosti na aplikaciji.

Nekdanji predsednik španske nogometne zveze aretiran

03. 04. 2024 13.49

Nekdanjega predsednika španske nogometne zveze Luisa Rubialesa, ki ga je pravosodje obtožilo korupcije in spolnega nasilja, so aretirali ob vrnitvi v domovino, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Rubialesa so danes na letališču Adolfo Suarez prijeli policisti enote civilne garde, poročajo državna TV postaja RTVE in drugi španski mediji.

Financiranje SDS-a in preiskave denarnih tokov: preiskujejo tudi Snežiča?

24. 10. 2023 06.00

Leta 2018 je odmevala afera z nezakonitim kreditom za SDS v višini 450.000 evrov, ki ga je zagotovila Dijana Đuđić, glavni protagonist pa naj bi bil prav Rok Snežič, kar je ves čas zanikal. Stranka SDS je kredit vrnila, a zgodba se ni končala tukaj. Posle, povezane z Dijano Đudić, sta pod drobnogled vzela Policija in tožilstvo. V katerih postopkih sta se skupaj znašla Snežič in Đudićeva?

'Eden največjih primerov podkupovanja in korupcije vseh časov'

13. 03. 2023 12.02

Hčerka nekdanjega uzbekistanskega predsednika Gulnara Karimova je s pomočjo korupcije in podkupovanj zgradila več kot 200 milijonov evrov vreden nepremičninski imperij v Londonu in Hongkongu. Pri tem naj bi sodelovalo tudi več britanskih podjetij s pomočjo računovodskih firm iz Londona in Britanskih Deviških otokov.

Storilci kaznivih dejanj so lani povzročili za več kot 228 milijonov evrov škode

13. 02. 2023 09.43

Policija je lansko leto obravnavala skoraj 50 tisoč kaznivih dejanj, s katerimi so osumljenci povzročili za več kot 228 milijonov evrov škode. Kriminalisti so preiskovali tudi 623 korupcijskih kaznivih dejanj, kar je bistveno več od petletnega povprečja. Med drugim 92 kaznivih dejanj dajanja podkupnin in 53 zaradi jemanja podkupnin. Korupcija je ena od prioritet policijskega dela, ki je opredeljena v našem načrtu tudi za letos, pravi prvi mož Policije Boštjan Lindav in dodaja, da so bili uspešni tudi pri kaznivih dejanjih, povezanih z drogo, ki je najbolj dobičkonosna kriminalna dejavnost. Po podatkih Europola namreč zaslužki kriminalnih združb presežejo tudi sto milijard evrov na leto.

Partner Kailijeve priznal, da je bil odgovoren za upravljanje z gotovino

15. 12. 2022 12.43

Francesco Giorgi, partner Eve Kaili, naj bi pred belgijskimi preiskovalci priznal, da je bil del organizacije, prek katere sta se Maroko in Katar vmešavala in vplivala na evropske zadeve. Njegova naloga je bilo upravljanje z gotovino, so na novo pridobljene dokumente razkrili italijanski in belgijski mediji. Giorgi naj bi obremenilno pričal tudi proti dvema drugima poslancema poslanske skupine S&D.

Ruski dacarji ukradli več kot 219 milijonov, nepremičnine kupovali v Španiji

14. 12. 2022 10.27

V Španiji so zaradi pranja denarja aretirali osebe, ki naj bi bile povezane z odmevnim primerom Magnitskega. Ruski dacar je leta 2008 razkril obsežne davčne goljufije ruskih davčnih uradnikov, ki naj bi državi ukradli okoli 219 milijona evrov. Dobrih 13 let po njegovi smrti so španske oblasti ugotovile, da je denar iz Rusije potoval po Evropi, nato pa so z njim po Španiji kupovali nepremičnine.

Zaradi suma korupcije aretirana tudi podpredsednica Evropskega parlamenta

09. 12. 2022 18.29

V Bruslju je policija v okviru preiskave suma korupcije v Evropskem parlamentu, v katero je bila vpletena neimenovana zalivska država, pridržala štiri osebe, tudi nekdanjega evropskega poslanca, so sporočili z belgijskega državnega tožilstva. Prijeli so tudi grško evropsko poslanko iz vrst socialistov Evo Kaili, ki je ena od podpredsednic Evropskega parlamenta. Časnik Le Soir poroča, da naj bi šlo za lobiranje Katarja za svetovno nogometno prvenstvo.

Znanci iz afere TEŠ se čutijo oškodovane in od države želijo milijone

08. 12. 2022 10.16

Potem ko je burno dogajanje na področju energetike v zadnjih mesecih močno zaznamoval Holding Slovenske elektrarne (HSE), zaradi česar je država vanj vložila pol milijarde evrov dodatnega kapitala, so na površje spet priplavali znanci iz afere TEŠ6. Ti želijo povračilo denarja, ki naj bi ga neupravičeno izgubili kot nekdanji delničarji Premogovnika Velenje.

Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?

28. 09. 2022 06.00

Sinoči sta se v oddaji 24UR ZVEČER druga po vrsti soočila evropski poslanec Milan Brglez in poslanec Miha Kordiš. Oba za predsednika kandidirata s podporo koalicijskih strank. Kordiša podpira Levica, Brgleza pa Socialni demokrati in Gibanje Svoboda. Ali bi bila vojaška nevtralna drža za Slovenijo res dražja? Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?

'Jogiji' 30 let bogatašem ponujali ranljive ženske in kopičili vpliv

06. 09. 2022 06.00

V argentinskem glavnem mestu so prišli na sled kriminalni združbi, ki je več kot 30 let pod pretvezo jogijske skupine spolno izkoriščala ranljive ženske. Njihove usluge je ponujala bogatim moškim, vključno s Placidom Domingom, ki je voditelje organizacije poznal več kot dve desetletji, poroča AP. Skupina je na mesec s svojimi dejavnostmi zaslužila približno pol milijona evrov.

'Aretiranih pet oseb, a jasno je, da je krog osumljencev še precej večji'

27. 08. 2022 11.20

V javnost kaplja vse več informacij akcije urada za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (Uskok) in hrvaške policije zaradi oškodovanja Ine. Zaradi suma zlorabe in pranja denarja pri trgovanju s plinom ter oškodovanja podjetja Ina so v soboto dopoldan aretirali pet oseb, "a precej jasno je, da je krog osumljencev še precej večji", je dejal nekdanji vodja Uskoka Željko Žganjer. Petim, ki jih sumijo omenjenih kaznivih dejanj, so zamrznili več kot milijonov evrov sumljivih sredstev na bančnih računih in v investicijskih skladih. Škoda, ki naj bi jo povzročili podjetju, pa naj bi bila domnevno oškodovana za veliko več, kot so predvidevali sprva.

Po dobrem letu začetek sojenja vpletenim v zadevo Teš 6

26. 08. 2022 06.00

Dobro leto po tem, ko so obtoženi za zlorabo položaja in ponarejanja listin pri gradnji šestega bloka Teša na celjskem sodišču zanikali krivdo, bo predvidoma stekla glavna obravnava v sojenju nekdanjemu direktorju Teša Urošu Rotniku, lobistu Petru Kotarju in drugim soobtoženim. Usoda priznanja General Electrica bo znana prihodnji teden.

Zaradi kaznivih dejanj NPU ovadil Roka Snežiča in Dijano Đuđić

19. 08. 2022 07.28

Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so po naših informacijah zaradi več različnih kaznivih dejanj oz. pomoči pri le-teh ovadili razvpitega davčnega svetovalca Roka Snežiča in nič manj razvpito bosansko državljanko Dijano Đuđić, znano iz afere glede posojila 450 tisoč evrov stranki SDS. Čeprav kriminalistična preiskava zaradi domnevnega milijonskega pranja denarja še ni zaključena, so Snežiča in Đuđićevo neuradno že doletele prve ovadbe. V dveh zadevah so preiskovalci zaradi sumov zlorabe položaja, pranja denarja in ponarejanja poslovnih listin ovadili po štiri ljudi, v igri pa naj bi bilo skoraj 400 tisoč evrov nezakonite premoženjske koristi.

'Nikoli ne bom pozabil štirih obrazov, ki so mi skušali vročiti aneks o premestitvi'

04. 08. 2022 10.43

Darko Muženič se je po dobrih dveh letih ponovno vrnil na čelo Nacionalnega preiskovalnega urada. To mu ni preprečila niti kazenskega ovadba nekdanjega šefa Urada za preprečevanje pranja denarja (UPPD), ki ga je marca ovadil za več kaznivih dejanj, ker naj bi dal navodilo, kdo naj bo izbran na javnem razpisu.

Prvi kriminalist: Verjamem v vladavino prava

13. 07. 2022 08.01

Vodstvo Policije se trenutno ukvarja s številnimi kadrovskimi potezami, nekdanje vodilne premeščajo na druge funkcije, z nadzori pa ugotavljajo, kaj vse je šlo narobe v minulih dveh letih. Prišlo je tudi že do sprememb v delovni skupini za reševanje zaostankov, kjer so pristali nezaželeni kadri, ki so bili umaknjeni v Tacen. "Prejšnji teden sem v. d. generalnega direktorja Policije na podlagi ugotovitev nadzora predlagal razrešitev štirih članov te delovne skupine, tako da so se že vrnili nazaj na Nacionalni preiskovalni urad," je v posebnem pogovoru za 24ur.com povedal prvi mož Uprave kriminalistične policije David Antolovič. In potrdil, da je tudi sam zoper nekdanje vodilne zaradi mobinga že vložil kazenske ovadbe na Specializirano državno tožilstvo.

Parlamentarna preiskava: nezakonito financiranje ali zastraševanje 'nepravih'?

30. 06. 2022 15.15

DZ je odredil parlamentarno preiskavo o politični odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi suma nezakonitega financiranja kampanje strank za zadnje volitve v DZ preko delovanja izdajateljev medijev v lasti ali delni lasti oz. z vplivom političnih strank, članov organov strank in izdajateljev medijev v lasti subjektov iz tujine.

Novi šef kriminalistične policije bo David Antolovič

13. 06. 2022 09.26

Direktor Uprave kriminalistične policije Vojko Urbas je premeščen na drugo delovno mesto, daleč stran od vodstva Policije. Na položaju ga je zamenjal David Antolovič, zdaj pomočnik direktorja na NPU.

Möderndorfer Dikaučiča naznanil tožilstvu zaradi spornih metod poslovanja

21. 04. 2022 19.51

Nadzorne institucije se bodo ukvarjale še z nekaterimi novimi očitki proti pravosodnemu ministru Marjanu Dikaučiču. Podpredsednik parlamentarne komisije, ki je preiskovala domnevno pranje denarja v NKBM in financiranje SDS, poslanec LMŠ Jani Möderndorfer, ga je na podlagi gradiva komisije prijavil tožilstvu, Fursu in sektorju za nadzor nad stečajnimi upravitelji na pravosodnem ministrstvu. Kot razlog poslanec navaja Dikaučičeve poslovne aktivnosti preden je bil minister, ki da kažejo na enake sporne metode poslovanja, kot jih uporablja Rok Snežič.

Janša zagrozil z odhodom s seje. Koprivc: 30 let se 'svaljkate' v politiki

12. 04. 2022 06.30

Pred preiskovalno komisijo DZ o domnevnem nezakonitem financiranju SDS se je nadaljevalo zaslišanje premierja in predsednika SDS Janeza Janše. Pred komisijo je 3. marca med drugim zanikal, da bi SDS v preteklosti kakor koli vplivala na poslovanje podjetja NTV24, saj gre za delniško družbo, in podjetje Nova hiša, ki izdaja portal Nova24tv.si. Glede slednjega je odgovarjal tudi tokrat, a so ga morali poslanci večkrat pozvati k odgovarjanju na vprašanja. Odgovarjati je moral tudi glede najetega kredita in povezavi z Dijano Đuđić, na kar je premier odgovoril, da je Đuđićevo spoznal šele na podpisu dokumenta pri notarju.

Razkritja o skrivnih računih v švicarski banki: stranke vpletene v trgovino z drogami in belim blagom ter goljufije

21. 02. 2022 09.27

Žvižgač je razkril skrivno bogastvo strank, številne od njih pa so vpletene v kriminalne dejavnosti ene največjih zasebnih bank na svetu. Razkritja so pokazala, da so njihove stranke med drugim vpletene v mučenje, trgovino z drogami, pranje denarja, korupcijo in druga kazniva dejanja. Med spornejšimi klienti sta se znašla trgovec z belim blagom in milijonar, ki je naročil umor svoje partnerice. Z računa, katerega lastniki prihajajo z Vatikana, je bilo približno 350 milijonov evrov porabljenih za domnevno goljufive investicije. Banka zavrača navedbe, da je banka za prevarante.

Vlada pošilja v Bruselj svojo interpretacijo vladavine prava v Sloveniji

01. 02. 2022 06.00

Novo letno poročilo o vladavini prava, ki ga Evropski komisiji pošilja Slovenija, je znova prepredeno s številnimi subjektivnimi stališči, čeprav naj bi poročilo, ki je nastalo na zunanjem ministrstvu in bilo dopolnjeno v kabinetu predsednika vlade, vsebovalo le dejstva in statistične podatke, kot zahteva komisija. Izpostavili so "problem zaposlovanja sodnikov, ki so osumljeni kršitev človekovih pravic", omenjali krivice, ki naj bi se zgodile stranki SDS in njenemu voditelju, hkrati pa medije obtožili podpihovanja protestov proti epidemiološkim ukrepom ter pri tem obtožili tudi nekatere nevladne organizacije in javne osebe.

Petkovi protestniki vložili več kazenskih ovadb

28. 01. 2022 18.35

Petkovi protestniki so po napovedih na današnjem protestu vložili več kazenskih ovadb ter naznanili sume koruptivnih dejanj, davčnih utaj in prikrivanja premoženja. Kot so sporočili, je med ovadenimi tudi minister za obrambo Matej Tonin, in sicer zaradi domnevnega prirejanja razpisov za nabavo traktorjev.

Snežič na zaslišanju: Nisem dolžan odgovarjati, kam dajem svoj denar

27. 01. 2022 06.22

Preiskovalna komisija DZ, ki ugotavlja domnevno pranje denarja v NKBM in domnevno nezakonito financiranje SDS, zaslišuje več prič. Med drugim tudi davčnega svetovalca Roka Snežiča, na sejo pa so bili vabljeni še njegova soproga Klavdija Snežič, nekdanji direktor Nove24TV Damjan Damjanovič in podjetnik Dražen Kuča. Da komisiji ni dolžan odgovarjati, je na zaslišanju dejal Snežič ter da je "prišel samo zato, ker na vabilu piše, da če se ne bom odzval, da me boste prisilno privedli in tako naprej".

Hojs o domnevnem pranju denarja ne ve nič, Novo24TV primerjal s Fox News

07. 12. 2021 12.33

Pred preiskovalno komisijo DZ o ugotavljanju domnevnega pranja denarja v NKBM, nezakonitega financiranja SDS in njene kampanje za volitve v DZ leta 2018 je stopilo več prič. Med njimi tudi minister za notranje zadeve Aleš Hojs in izvršni direktor Nove24TV Boris Tomašič. Kot prvi je pred komisijo stopil nekdanji generalni sekretar vlade Božo Predalič, ki je razkritja o domnevnem financiranju medijev blizu SDS označil za lov na čarovnice. Tomašič pa je poudaril, da je bila ustanovitev Nova24TV eden od finančno najbolj transparentnih medijskih projektov v Sloveniji.

Sumljivo financiranje: ne le štiri, SDS naj bi od Madžarov prejel 12 milijonov evrov

06. 12. 2021 17.17

V torek in sredo bo parlamentarna preiskovalna komisija, ki se ukvarja z domnevno nezakonitim financiranjem SDS, zaslišala več prič in skušala ugotoviti, od kje stranka Janeza Janše dobiva denar za volilne kampanje in delovanje. Poročali smo že, da naj bi SDS z Madžarskega prejel štiri milijone evrov, novi dokumenti pa naj bi dokazovali, da je znesek še nekajkrat višji.

Pandorini dokumenti: kako je Vučićev sorodnik prišel do 24 apartmajev ob Črnem morju?

04. 10. 2021 06.23

Preiskava več kot 600 novinarjev, tudi iz Slovenije, med drugim razkriva posle veljakov iz naše nekdanje skupne države. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je več let zagovarjal svojega bližnjega sorodnika, sicer finančnega ministra Sinišo Malija, češ da so navedbe o tem, da je kupil 24 apartmajev ob Črnem morju, lažne novice. No, tako imenovani Pandorini dokumenti so zdaj dokazali nasprotno. "Nikoli nisem storil nič nezakonitega," pa trdi češki premier Andrej Babiš, ki se je pod drobnogledom novinarjev znašel, ker je novembra 2009 v podjetje na Britanskih Deviških otokih vložil 19 milijonov evrov, ki so se nato prek washingtonskega podjetja stekli v njegovo hčerinsko podjetje v Monaku.

Razkrite finančne skrivnosti svetovnih voditeljev, milijarderjev in javnih funkcionarjev

03. 10. 2021 19.23

Novinarji so v eni izmed najobsežnejših preiskav doslej razkrili številne finančne skrivnosti številnih svetovnih voditeljev, politikov in bogatašev. Med odmevnejšimi razkritji so posli češkega premierja Babiša, nepremičnine so prek davčnih oaz kupovali jordanski kralj Abdulah II. ter nekdanji britanski premier Tony Blair in njegova žena. Preiskava razkriva tudi podjetja, povezana s slovenskimi državljani, ki so bila vpletena v prevare potrošnikov, izmikanje premoženja pred upniki in domnevno pranje denarja.

Bavčar podal ugovor in se odrekel možnosti dogovora s tožilstvom

19. 08. 2021 09.49

Nekdanji prvi mož Istrabenza Igor Bavčar je zoper obtožnico v zadevi domnevnih davčnih utaj vložil ugovor, s čimer se šteje, da krivde ne priznava, prav tako se je z ugovorom odrekel možnosti dogovora s tožilstvom. Predobravnavnega naroka na ljubljanskem okrožnem sodišču se ni udeležil.

Kriminalisti naj bi potrdili pranje denarja v t. i. vatikanski aferi Becciu

23. 03. 2021 13.22

Po tem, ko so ljubljanski kriminalisti v ponedeljek sporočili, da so v leto dni trajajoči preiskavi potrdili sum pranja več kot pol milijona evrov iz Italije in vložili kazenske ovadbe, mediji danes poročajo, da gre za nadaljevanje t. i. vatikanske afere Becciu in da je bila ovadena Italijanska Cecilia Marogna.