dom za starejše Fužine

Hlajenje drugače: v domu za starejše Fužine enkrat tedensko sladoledni dan
12. 07. 2024 18.39Še posebej nevarna je trenutna vročina za paciente v bolnišnicah in starejše ljudi, sploh take s kroničnimi boleznimi. V zadnjih letih so tako v kliničnem centru v Ljubljani kot Mariboru število klimatskih naprav povečali, prav tako je za hlajenje ustrezno poskrbljeno v večini domov za starejše. V domu za starejše Fužine pa se hladijo tudi drugače. Enkrat tedensko se stanovalci namreč razveselijo sladolednega dne.

Nekateri domovi za 1. marec že napovedujejo višje oskrbnine
16. 01. 2024 09.03Nekateri domovi za starejše že zdaj vedo, da bodo morali cene oskrbnin 1. marca, ko jih bo mogoče redno uskladiti, zvišati. Stroški, denimo stroški materiala, so se namreč zelo povečali, opozarjajo.

Bo država prenehala kriti del stroškov v domovih za starejše?
30. 07. 2023 20.21Slaba novica za starejše in njihove svojce. Zdi se namreč, da je podražitev oskrbnin v domovih za starejše neizogibna, saj ministrstvo za solidarno prihodnost ni uspelo prepričati finančnega ministrstva, da bi podaljšali interventni zakon, s katerim je država krila del stroškov dela v domovih. "Zahtevamo pomoč države," so jasni v Skupnosti socialnih zavodov. Če je ne bo, bodo morali domovi, kot pravijo, zvišati cene oskrbnin.

Bo breme dražjih oskrbnin padlo na oskrbovance in njihove svojce?
28. 07. 2023 18.44Ali bo več kot 20 tisoč oskrbovancev domov za starejše, ki jim svojci že zdaj pomagajo pri plačevanju oskrbe, moralo za svoje oskrbnine ponovno odšteti več, celo za četrtino? Vlada namreč ni in očitno za zdaj tudi ne bo podaljšala interventnega zakona, s katerim je domovom za starejše pomagala kriti del stroškov. Kar pomeni, da bi domovi nastale stroške morali prevaliti na stanovalce. V Skupnosti socialnih zavodov zahtevajo pomoč države. A ministrstvo za solidarno prihodnost je domovom že marca sporočilo, naj v finančnem načrtu za drugo polovico letošnjega leta načrtujejo, da bodo iz proračuna dobili manj denarja, več pa bodo morali dobiti iz samih oskrbnin.

Julija se bodo podražile oskrbnine v domovih za starejše
19. 07. 2023 13.24Interventni zakon, s katerim je država domovom za starejše iz proračuna subvencionirala del stroškov in dvig oskrbnin omejila na največ 4,5 odstotka, se je konec junija iztekel. V domovih opozarjajo, da se dvigu oskrbnin julija ne bodo mogli izogniti. Ministrstvo za solidarno prihodnost jim je določilo zgornjo mejo dovoljene podražitve.

Domovi za starejše bodo še dražji: položnice višje tudi za 150 evrov
15. 06. 2023 18.30Ob vsej draginji, ki smo ji priča, je bilo le še vprašanje časa, kdaj bo ta udarila več kot 22 tisoč oseb, ki bivajo v domovih za starejše, in posledično njihove svojce, ki jim pomagajo plačevati oskrbnine. Zdaj je jasno: oskrbnine v domovih za starejše naj bi se marsikje podražile predvidoma že s 1. julijem, ponekod tudi za 10 odstotkov in več. In koliko bi torej to zneslo na mesec?

'Glavni razlog, da v domovih za ostarele ne pride do sprememb, je denar'
03. 03. 2023 18.41Kaj storiti, ko svojec po zahtevnem zdravljenju zapusti bolnišnico s kanilo, ki mu omogoča dihanje, vi pa nimate časa, da bi zanj ves čas skrbeli? Zanj ne morejo poskrbeti niti v domu za starejše, saj nimajo ustreznega kadra. Prav na to opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, zato ponovno pozivajo ministrstvo za zdravje, da z dopolnitvijo kadrovskih normativov in drugimi ukrepi domovom omogoči zaposlovanje dodatnih diplomiranih medicinskih sester.

'Preusmerjajo nas v ZD Fužine, a telefoni zvonijo v prazno'
30. 11. 2022 08.39Medtem ko zdravniški sindikat in vlada še vedno nista dosegla dogovora, stavka pa še visi v zraku, zdaj nekatere paciente, zaradi kadrovskega manjka, iz ZD Polje začasno premeščajo k zdravnikom v ZD Fužine. Kljub zagotovilom ZD Ljubljana, da bodo z združevanjem lažje zagotovili dostopnost do zdravstvenih storitev, pa očitno temu ni tako. Predvsem starejši pacienti namreč tožijo, da telefoni zvonijo v prazno.

Jeseni dražje oskrbnine za starejše? 'Nekateri nimajo niti za kavo'
03. 08. 2022 19.57Ne le zaradi hrane, elektrike in plina, za katere bomo prav vsi državljani morali odšteti več, za najstarejše in najranljivejše, ki že tako v žepih nimajo prav veliko, bodo mesečni stroški poskočili tudi zaradi neenotnosti politikov. Nova vlada je namreč zagotovila denar za predvidene nove zaposlitve v domovih, a z istim zakonom zamaknila izvajanje dolgotrajne oskrbe, ki ga je Janševa vlada predvidela za 1. januar 2023. SDS zato takšnemu zakonu nasprotuje, saj da bi se z njihovim zakonom znižale cene oskrbnin. Se torej tako levica kot desnica borita za dobrobit starejših ali gre le za politične igre in nabiranje točk na njihovih plečih?

Kaj bo prineslo novo ministrstvo za solidarno prihodnost?
16. 05. 2022 19.23Imeli bomo novo ministrstvo za solidarno prihodnost, minister pa bo koordinator Levice Luka Mesec. Ključne naloge bodo stanovanjska politika in dolgotrajna oskrba ter ekonomska demokracija. Koalicijska pogodba obljublja 20 tisoč javnih najemnih stanovanj do leta 2030 in skrajšanje čakalnih dob za namestitev v domu starejših. Kaj od nove vlade pričakujejo mladi in kaj starejši?

V domu starejših občanov Fužine cepljenih 186 od 205 stanovalcev
17. 10. 2021 19.52Kakšno je stanje v domovih za starejše? Po tem, ko je covid na vrhuncu drugega vala v domovih zahteval tudi po 50 žrtev na dan, so zdaj razmere precej drugačne, saj je stopnja precepljenosti visoka. V prvem tednu oktobra so za covidom umrli štirje stanovalci. V Domu starejših občanov Fužine je cepljenih 186 od 205 stanovalcev. Dom ohranjajo odprt za obiskovalce. Nedavno so potrdili okužbo s koronavirusom, a se ta ni razširila.

Stanovalci fužinskega doma srečni, ker se spet lahko družijo in objemajo
21. 05. 2021 18.40"Tudi cepljenju se lahko zahvalimo, da obrazi stanovalcev niso več skriti za maskami," pravi direktorica Doma starejših občanov Fužine. Po tem, ko je epidemija covida-19 stanovalcem vzela brezskrbno druženje in klepet, se je sproščenost v domove za starejše končno vrnila. In kaj so stanovalci ta čas najbolj pogrešali?

Ob opravljenih manj testih 20,3 odstotka pozitivnih, okužbe v treh domovih za starejše
20. 04. 2021 10.19Znani so epidemiološki podatki za ponedeljek. Opravili so 3537 PCR-testov, pozitivnih je bilo 718 – delež je bil torej 20,3-odstoten. Pristojni so v Sloveniji včeraj testirali tudi 39.436 oseb s hitrimi antigenskimi testi, kjer pa pozitivne nato še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. V ponedeljek je umrlo pet covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 12.331 aktivnih primerov okužbe. Regija z najvišjo 14-dnevno in 7-dnevno incidenco ostaja primorsko-notranjska, z najnižjo pa obalno-kraška. Nove primere medtem beležijo v treh domovih za starejše – poleg trboveljskega še v domžalskem in fužinskem.

Magajnetova: Po navodilih proizvajalca je v vsaki steklenički za pet odmerkov cepiva
28. 12. 2020 07.49Večino odmerkov iz prve pošiljke so v domovih za starejše in zdravstvenih zavodih že porabili. Po ocenah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje se je v nedeljo cepilo nekaj več kot 8000 oskrbovancev domov, o morebitnih neželenih stranskih učinkih pa ne poročajo. Druga pošiljka bo v Slovenijo prispela predvidoma še ta teden, namenjena pa bo cepljenju zdravstvenih delavcev. V steklenički naj bi bilo sicer več cepiva, kot ga lahko porabijo, a je proizvajalec določil, da je v vsaki steklenički za pet odmerkov cepiva.

V ponedeljek 1627 okužb in 66 smrti: 'Drugi val je vsaj desetkrat večji od prvega'
08. 12. 2020 08.59V ponedeljek je bilo v Sloveniji odvzetih 6158 brisov na novi koronavirus, potrjenih je bilo 1627 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je tako za odstotno točko manjši kot dan prej – 26,4-odstoten, dan prej je bil 27,4-odstoten. Umrlo je 66 bolnikov s covidom-19, kar je največ do zdaj.

113 novih primerov, v bolnišnicah s covid oddelki znova način dela iz časa epidemije
19. 09. 2020 10.49V petek so v Sloveniji ob 3070 testih potrdili 113 okužb z novim koronavirusom, en bolnik s covidom-19 pa je umrl. Hospitaliziranih je 67 bolnikov, od tega jih 10 potrebuje intenzivno nego. Štiri so v petek odpustili iz bolnišnice. Minister Gantar se je na sestanku s predstavniki bolnišnic, ki imajo oddelke za bolnike s covidom-19, dogovoril, da se znova vzpostavi način dela, kot je veljal v času epidemije.

Padel nov neslavni rekord: potrdili 137 novih okužb, štiri osebe umrle
18. 09. 2020 08.28V Sloveniji smo v četrtek ob 3557 testih potrdili 137 okužb z novim koronavirusom, kar pomeni, da smo dosegli nov rekord – največ okužb smo doslej zabeležili 15. septembra (123). Ta številka je sicer pričakovana, saj imamo več kot tisoč aktivnih okužb. Tudi število bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje še naprej narašča, štiri osebe s covidom-19 so umrle. Iz Pegazovega doma starejših v Rogaški Slatini medtem poročajo o dveh novih primerih okužbe. "Stanje v državi je na robu zmogljivosti," ocenjuje vladni govorec Jelko Kacin.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje
22. 06. 2020 00.07Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Kako dneve preživljajo v domovih za starejše?
06. 04. 2016 17.46Slabih 20 tisoč ljudi pri nas živi v domovih za starejše. Če so še pri močeh in če imajo voljo, se prav radi družijo med seboj, da jim ni dolgčas in ne mislijo na skrbi. Svoj dan so s televizijsko ekipo delili stanovalci Doma starejših občanov Fužine.

'Skoraj eno leto nisem šla iz hiše'
05. 04. 2016 06.30Možganska kap, težka bolezen, previsoke položnice, vse to so razlogi, zaradi katerih se najstarejši prebivalci Slovenije, naše babice in dedki, prababice in pradedki, odločajo za odhod v dom. V domovih za starejše jih živi skoraj 20 tisoč, prostih mest v tem trenutku pa je le 35. Najtežje je do proste postelje priti v Ljubljani.