dom sindikatov

Koliko tujih delavcev rešuje slovensko gospodarstvo?
20. 03. 2025 16.07Po krizi gradbeništva pred leti je skoraj polovica zaposlenih v tej panogi tujih državljanov, večinoma iz bivše Jugoslavije. Največ tujcev je zaposlenih v prometu, skladiščenju in drugih poslovnih ter predelovalnih dejavnostih. In medtem ko se srečujemo z rekordno nizko stopnjo brezposelnosti, ko bi morali imeti delavci sladke skrbi, se žal srečujemo s sistemom, ki prevečkrat temelji na izkoriščanju delovne sile.

ESČP obsodilo Ukrajino zaradi dogodkov v Odesi, umorjen eden od storilcev
14. 03. 2025 20.07Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da mora Ukrajina plačati odškodnino žrtvam požiga doma sindikatov v Odesi leta 2014.Takrat je v plamenih in skokih iz višjih nadstropji goreče stavbe, ki so jo zažgali ukrajinski skrajni nacionalisti, umrlo 46 'protimajdanskih' protestnikov. Le dan po sodbi je na ulicah Odese sredi belega dne pod streli padel eden od nacionalističnih aktivstov Demjan Ganul, ki naj bi bil udeležen v požigu. Motiv napadalca zaenkrat ni znan.

Namesto božičnice zaposlenim na dom poslali rokovnike
20. 12. 2024 16.46Kljub nedavni sklenitvi sporazuma med poslovodstvom in sindikatoma Pošte Slovenije se razmere v tem državnem podjetju očitno še niso povsem pomirile. Zaposlene in oba sindikata trenutno razburja neizplačilo božičnice. Ob tem opozarjajo, da od poslovodstva družbe niso prejeli nobenih obrazložitev, zakaj pogoji za izplačilo niso izpolnjeni.

Najdražja politična funkcija na svetu: kdo so megadonatorji rekordno drage kampanje?
24. 10. 2024 10.20Volilna kampanja za novega ameriškega predsednika je v polnem razmahu in najverjetneje ni druge politične funkcije na svetu, ki bi za zmago zahtevala tako globok žep. Zadnje ocene že kažejo, da bo tokratni volilni cikel stal vsaj 15,9 milijarde dolarjev (14.73 milijarde evrov) in s tem presegel prejšnji rekord iz leta 2020. Pomemben vir denarja in s tem tudi vpliva so individualni donatorji. Gre za najbogatejše Američane, ki strankam in kandidatom namenijo milijone. Na prvem mestu najradodarnejših je v javnosti redko viden poslovnež, ki je doniral več kot 100 milijonov, na drugem pa Miriam Adelson, nova večinska lastnica franšize Dallas Mavericks.

Buenos Aires v plamenih: 'Branili bomo državo'
13. 06. 2024 06.42Policija je v argentinski prestolnici Buenos Aires s solzivcem in vodnim topom pregnala protestnike pred kongresom, ki so protestirali proti reformam, ki zmanjšujejo proračun. Demonstranti so metali molotovke in kamenje ter zažgali avtomobil. Številni ljudje naj bi bili ranjeni, prizorišče naj bi izgledalo kot "bojišče".

Skupina jeznih kmetov vdrla na kmetijski sejem v Parizu, izbruhnilo nasilje
24. 02. 2024 12.03Skupina francoskih kmetov je pred slovesnim odprtjem vdrla na prizorišče znanega kmetijskega sejma v Parizu, kjer se je francoski predsednik Emmanuel Macron srečal s sindikalisti. Izbruhnilo je nasilje, zaradi česar je sejmišče preplavilo na desetine policistov.

14. avgust: kako bo s plačami, odprtjem trgovin in zdravniško oskrbo?
10. 08. 2023 11.38Vlada je zaradi zgodovinskih poplav po državi ponedeljek, 14. avgusta, razglasila za dan solidarnosti in tudi dela prost dan. Kaj to pomeni za odprtje trgovin, nakazila plač in zdravniško oskrbo? Bodo tisti v službi dobili dodatek? Se jim bo odobril dan izrednega dopusta? Kako bo z varstvom otrok? Vprašanj je veliko, odgovori pa kapljajo zelo počasi.

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno
28. 05. 2023 07.00Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

Protesti proti pokojninski reformi v Franciji: aretacije, solzivec in vodni top
17. 03. 2023 14.29Po vsej Franciji je bilo zaradi protestov proti pokojninski reformi aretiranih že najmanj 310 ljudi. Francoska vlada je namreč v četrtek reformo sprejela mimo parlamenta, starost upokojitve pa se je tako dvignila za dve leti. Po sprejemu reforme so francoski poslanci že vložili dva predloga nezaupnice vladi premierke Elisabeth Borne. Pokojninsko reformo je sprejela tudi španska vlada. Reforma med drugim predvideva povečanje prihodkov pokojninskega sklada s počasnim, toda vztrajnim višanjem prispevkov. Za razliko od Francije pa reforma, ki jo mora še potrditi španski parlament, ni naletela na množični odpor, čeprav jo kritizirajo podjetniki in opozicija.

Francoska vlada pokojninsko reformo sprejela mimo parlamenta, po državi protesti
16. 03. 2023 12.15Francoska vlada se je odločila pokojninsko reformo, ki med drugim predvideva zvišanje upokojitvene starosti z 62 na 64 let, sprejeti s pomočjo ustavnega instrumenta, po katerem lahko reformo sprejme sama. Spodnji dom francoskega parlamenta tako ne bo glasoval o predlogu, ki ga je že dopoldne potrdil senat. Po vladni odločitvi so Francozi znova odšli protestirati na ulice.

Francozi že sedmi dan zapored na ulicah: 'Borimo se za naše otroke'
11. 03. 2023 16.37V Franciji že sedmi dan potekajo nacionalni protesti proti nepriljubljeni pokojninski reformi predsednika države Emmanuela Macrona, s katero namerava zvišati upokojitveno starost. Sindikati upajo, da bodo pred odločilnim tednom za sprejem zakona v parlamentu z današnjo množično udeležbo znova pokazali svojo moč. Francosko notranje ministrstvo je sporočilo, da se je protestov po vsej državi udeležilo približno 368.000 ljudi.

Teden v slikah: 'Dule trica', poslopje vohunov, brv in zadnji jumbo jet
04. 02. 2023 11.23Ruski speči agenti, ki se infiltrirajo v skupnost, ne živijo samo v hollywoodskih filmih. V tednu, ki je za nami, je domačo javnost presenetilo razkritje zakonskega para, ki je sredi Ljubljane vohunil za Rusijo. Oči tuje so še vedno uprte v vojno v Ukrajini, kjer preštevajo bojne tanke, ki jim jih bo dobavil Zahod. Poleg tega so po svetu iskali izgubljeno radioaktivno kapsulo in v slovo pomahali kultnemu "jumbo jetu". Športna javnost pa je na svetovno prvenstvo v Franciji pospremila alpske smučarje.

Podpora plačanemu bolniškemu dopustu zaradi menstrualnih bolečin
15. 12. 2022 21.10Španski poslanci so izglasovali predlog zakona o plačanem bolniškem dopustu za ženske, ki trpijo zaradi hudih menstrualnih bolečin. S tem je Španija postala prva evropska država, ki je sprejela tovrstno zakonodajo. Prav tako so poslanci izglasovali spremembo kazenskega zakonika, ki blaži kazni za nasilne nemire.

'Preusmerjajo nas v ZD Fužine, a telefoni zvonijo v prazno'
30. 11. 2022 08.39Medtem ko zdravniški sindikat in vlada še vedno nista dosegla dogovora, stavka pa še visi v zraku, zdaj nekatere paciente, zaradi kadrovskega manjka, iz ZD Polje začasno premeščajo k zdravnikom v ZD Fužine. Kljub zagotovilom ZD Ljubljana, da bodo z združevanjem lažje zagotovili dostopnost do zdravstvenih storitev, pa očitno temu ni tako. Predvsem starejši pacienti namreč tožijo, da telefoni zvonijo v prazno.

Dostavljavci hrane v Ljubljani še vedno oštevilčeni
20. 11. 2022 08.58Ponudnika dostave hrane na dom Glovo in Wolt sta v Ljubljani kljub ostremu nasprotovanju sindikata Mladi plus oštevilčila kurirje. Kot so pojasnili v sindikatu, z dostavljavci hrane še vedno vodijo dialog, ena od tem pa ostaja njihovo sindikalno organiziranje.

Dvig minimalne urne postavke na 12 evrov
10. 06. 2022 14.53Minimalna delovna urna postavka v Nemčiji se bo oktobra dvignila na 12 evrov, je sklenil zgornji dom nemškega parlamenta. Trenutno je minimalna urna postavka postavljena pri 9,82 evra, z julijem se bo povečala na 10,45 evra, oktobra pa na končnih 12 evrov.

Podražitve vse večje, plače pa stagnirajo: Kakšne rešitve obljubljajo stranke?
20. 04. 2022 11.47Osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje, smo vprašali, kako bodo poskrbeli za višje prihodke zaposlenih v gospodarstvu, ki navsezadnje tudi niso bili prejemniki dodatkov, ki si jih je v zadnjih letih izplačal javni sektor. Bodo razbremenili obdavčitev dela? Če ja, za koliko? Kako konkretno bodo uredili plačni sistem v javnem sektorju?

'Zanje je Ukrajina peskovnik za gradnjo fašistične države'
19. 03. 2022 16.42Prisotnost neonacističnih milic, celo v državnih strukturah Ukrajine, ni ruski mit. Je dejstvo, na katerega so leta opozarjali številni zahodni analitiki, človekoljubne organizacije in pred rusko invazijo tudi vsi večji mediji. Njihov obstoj in nezmožnost zajezitve njihovega vpliva na nekatere pomembne odločitve oblasti v Kijevu, sta tako postala priročen izgovor ruskega vožda za invazijo in udejanjanje imperialističnih ambicij. "Neonacisti izrabljajo rusko invazijo za uresničevanje svojih interesov. Vse od časa IS nismo zaznali tako množičnega novačenja," v The Washington Post opozarja strokovnjakinja za terorizem in avtorica Rita Katz. Znano je namreč, da je Ukrajina že več let stičišče številnih ekstremističnih in neonacističnih skupin, ki se v državi borijo že od leta 2014. Nekatere, med njimi bataljon Azov, so postale sestavni del ukrajinskih oboroženih sil.

Vlada naj bi pristala na dvig plač za medicinske sestre in socialne oskrbovalce
05. 11. 2021 16.21Reprezentativni sindikati v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege so sporočili, da so z vlado dosegli dogovor. Po poročanju nekaterih medijev je vlada pristala na dvig plač za med štirimi in 24 odstotki. Kot so zapisali sindikati, naj bi dogovor najprej obravnavala vlada, podpis pa bo sledil predvidoma v naslednjem tednu.

Pahor: Mogoče je najti skupno pot, če se jo išče. Janša: Borili se bomo, da bodo veljali enaki vatli
25. 06. 2021 07.15V Ljubljani je potekala osrednja proslava ob dnevu državnosti. Pripravili so jo na Trgu republike, z dogodkom pa so obeležili tudi prevzem predsedovanja Slovenije Svetu EU. Ker pa politika in drugi akterji niti ob 30. rojstnem dnevu niso zmogli "praznične enotnosti", je potekala tudi alternativna proslava, na osrednji, ki so jo zaključili z veličastnim ognjemetom, pa je manjkalo kar nekaj vidnih slovenskih politikov.

'Oskrbovalke dodatka za delo v rizičnih razmerah letos nismo dobile'
07. 05. 2021 12.05Zaposlenim v javnem sektorju, ki naj bi delali v tveganih razmerah v času epidemije, pripada dodatek za delo v rizičnih razmerah. Dobivajo od 500 vse do 2000 evrov na mesec. Na drugi strani denimo oskrbovalke na domu, zaposlene na CSD, tega dodatka v letu 2021 še niso dobile, kljub temu da delajo tako v sivih kot v rdečih conah. Za oskrbovance hodijo v zdravstvene domove, lekarne, trgovine. Kdo dodatek dobi, kdo ne in zakaj je tako?

Beloruska policija z množičnimi preiskavami nad novinarje in aktiviste
16. 02. 2021 13.06Beloruska policija je v okviru preiskave lanskih množičnih protestov proti sporni vnovični izvolitvi predsednika Aleksandra Lukašenka danes izvedla preiskave na domovih in v uradih več kot 20 novinarjev, borcev za človekove pravice in članov sindikatov.

Še vedno smo nad kriteriji za sproščanje, a vendarle umirjanje
18. 01. 2021 07.56V nedeljo so v Sloveniji potrdili 293 novih okužb z novim koronavirusom. Skupno so opravili 1769 testiranj. Umrlo je 26 oseb s covidom-19. Marija Magajne z ministrstva za zdravje je ocenila, da se situacija vendarle počasi umirja, a pred nami je še nekaj zahtevnih tednov.

Izplačilo dodatka za delo v kriznih razmerah: večina ga bo prejela z zamikom
03. 01. 2021 07.53Na področju zdravstva in socialnega varstva so dodatke, ki zaposlenim pripadajo za delo v epidemiji, ponekod izplačali, drugje še ne, pravi predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič. Dodaja, da bo v vsakem primeru večina izplačil z zamikom. Tudi tam, kjer so dodatke dobili, so jih na primer decembra šele za oktober.

Florida je okrepila ameriški boj za 15 dolarjev na uro
20. 11. 2020 18.15Pred osmimi leti so delavci v newyorških restavracijah s hitro prehrano odkorakali na ulice in zahtevali dvig minimalne plače na 15 dolarjev (12,64 evra) na uro. Takrat se je zdelo, da segajo po oblakih. Toda pred slabimi tremi tedni so volivci na Floridi potrdili takšno zvišanje – prvi na jugu in kot osma zvezna država. To stopnjuje pritisk na republikance, naj po več kot desetih letih vendarle dovolijo dvig najnižjih plač za vse ZDA.

Podpora nevladnikom, ki jih želijo izseliti z Metelkove. 'Vsak najemnik si zasluži spoštljiv odnos'
22. 10. 2020 15.12Potem, ko je ministrstvo v ponedeljek nevladne organizacije, ki delujejo na Metelkovi 6, pozvalo k izselitvi do konca januarja 2021, so nevladniki dali jasen odgovor, da stavbe ne nameravajo zapustiti. Sedaj jim je v bran stopilo več kot 200 nacionalnih zvez, sindikatov, društev, ustanov in zavodov, ki so podpisali javni poziv ministrstvu za kulturo, naj umakne zahtevo po izselitvi in predlagalo, da obnovo prostorov na Metelkovi 6 snuje skupaj z najemniki. Kritični so tudi v opoziciji, saj "nedvomno gre za politični pregon kulturnih ustvarjalcev in civilnodružbenih aktivistov".

Na videz usahlo gibanje spreminja ZDA
24. 07. 2020 10.12Ameriški poslanci so sklenili, da je treba iz ameriškega kongresa odstraniti ducat kipov zgodovinskih osebnosti, povezanih s konfederacijo in rasizmom. Vprašanje je, ali bo ta odziv na proteste zaradi sistemskega rasizma potrdil tudi senat, v katerem imajo večino pri popravljanju krivic obotavljivi republikanci. A je že sam predlog znak sprememb, ki zajemajo ZDA.

Pravice in dolžnosti delavcev v času epidemije koronavirusa
19. 03. 2020 08.22Epidemija novega koronavirusa močno spreminja delovne procese. Veliko zaposlenih dela od doma, nekateri delavci pa iz različnih razlogov, od bolezni do varstva otroka, ne morejo na delo. Številna podjetja so medtem zaradi ustavitve javnega življenja zaprta, nekatera tudi že odpuščajo. Zaposlenim se v teh okoliščinah poraja veliko vprašanj. Tu so odgovori.

Množične odpovedi v Kranju, zagrozili tudi ptujski zdravniki
01. 04. 2019 07.51Ministrstvo za zdravje na čelu z ministrom Alešem Šabedrom tudi v tem tednu nadaljuje fronto z družinskimi zdravniki. Med prvimi, ki so zaradi problematike preobremenjenosti začeli podajati odpovedi delovnega razmerja, so družinski zdravniki v Zdravstvenem domu Kranj. Brez osebnega zdravnika bi lahko tam ostalo več kot 40.000 ljudi, odpovedi pa napovedujejo tudi na Ptuju, v Celju in Mariboru.

Zamenjava za Kodeljo bo Rudi Medved. Štrukelj: treba mu je dati priložnost
06. 09. 2018 08.37Marjan Šarec bo v petek državnemu zboru za ministra za javno upravo predlagal Rudija Medveda, nekdanjega novinarja, urednika in nazadnje direktorja občinske uprave občine Zagorje. O novem kandidatu se je že izrekel tudi sindikalist Branimir Štrukelj, ki je prepričan, da je Šarec s to menjavo pridobil na kredibilnosti.