dolschon

Mega zabava, slavljenec pa spi!

25. 06. 2019 07.00

Rojstni dan. Glasba, pojedine, klovni, več sto povabljenih raja pozno v noč, na slavljenca pa vsi pozabijo ali pa ta zabavo celo prespi. Po več tort, 15 animatorjev, menjavanje preizorišč – kdo bo imel boljšo zabavo? Tekmovanje ali strah, da bo otrok izrinjen iz družabnega življenja, če ne bomo povabili vseh njegovih sošolcev. In kam jih povabiti? Obiskali smo nekaj prirediteljev zabav za otroke in ugotavljali, kako otroci praznujejo.

Superbakterije v piščancih

11. 06. 2019 15.45

Testirali smo dva vzorca piščancev, domačega in uvoženega. V obeh so bile bakterije, odporne proti več antibiotikom. Na perutnino so lahko prišle v celi verigi, od rejcev do potrošnika. Zaradi bakterij, odpornih proti antibiotikom, predvidoma umre vsako leto okoli sto Slovencev, na infekcijski pa nimajo ne sob in ne kadrov za preprečevanje okužb.

Čebelji strup, ki je dražji od zlata

28. 05. 2019 13.44

Čebele iz enega mariborskih čebenjakov so besno zabadale žela v steklene plošče, segrete z elektriko, in oddajale strup. V živo smo si ogledali pridelavo čebeljega strupa, ki je dražji od zlata, in dajanje čebeljih pikov gospe Veroniki, ki je hud revmatik, in nekaterim drugim, ki prisegajo na metodo očeta apiterapije Filipa Terča.

Utrujene oskrbovalke

14. 05. 2019 14.11

Zaposleni v oskrbi starejših izgorevajo. Dela je preveč, plače so nizke. Obiskali smo nekdanji kmečki turizem na meji, ki ga vodita zamejska Slovenca. Tam živijo starejši v apartmajih, jedo doma pridelano hrano, poleti lahko plavajo v bazenu. Ugotavljali smo, kaj so prednosti in slabosti zasebne ponudbe, kdo neguje najbolj pomoči potrebne onstran meje in kako cenjeno in vrednoteno je tam delo negovalk.

Doživeti stotico

07. 05. 2019 16.11

Kmet in izumitelj – dva dolgoživa Slovenca pripovedujeta vsak o svojem stoletju. Eden je sto šest let preživel doma, drugi je okusil ves svetovljanski blišč. Oba sta imela srečo.

Dajatev na odslužen avto: 17 tisoč Slovencev bo udarilo po žepu

23. 04. 2019 15.28

Te dni lahko 17 tisoč Slovencev pričakuje položnico za dajatev na odslužen avto, ki ga leto dni po odjavi niso ponovno registrirali, niti dali v brezplačno razgradnjo. Nekoga, ki ima doma pod kozolcem več razvalin, bo to lahko kar drago stalo.

Kako blizu sosedove meje smemo graditi?

16. 04. 2019 13.55

Gradnja se lahko zelo zaplete, še preden se prav začne – pri vprašanju, kako blizu sosedove meje se sme graditi. Sosedje so si preprečevali gradnjo že v starem Rimu. Takratno pravo je vključevalo pravico do sonca, ki je lahko vključevala tudi možnost gradnje okna v sosedovem zidu.

Medved vlamljal v hišo

27. 03. 2019 12.20

Starejša gospa nam je kazala odtrgano kljuko in vrata, skozi katera je medved vlamljal k njej, medtem ko ga je opazovala z okna. Sosed je govoril o volkovih, ki se sprehajajo po centru kraja ... Smo res zverinjak? Na poti po domovanju zveri smo ugotavljali, zakaj se morajo medvedke pariti z vsemi samci v okolici, kako je mogoče na drugem koncu sveta opazovati medvede sredi naših gozdov in kako nestrpno na Notranjskem pričakujejo risa iz Romunije.

'Tudi na postu jemo'

12. 03. 2019 12.37

Vse več ljudi se posti – asketsko, ob vodi, radoživo z gibanjem v naravi, ali samo tako, da se za nekaj časa odreče razvadi. Pogovarjali smo se z mlado žensko, ki verjame, da jo je post pozdravil, s profesorjem in zdravnikom, ki je samo enkrat na dan, raziskovalcem, ki nam je odkril skrivnost dolgega življenja ...

Zdravnik na daljavo

26. 02. 2019 17.01

Gospa Silva si doma meri tlak in sladkor in če je kaj narobe, jo pokliče zdravnica. Tudi gospodu Frančiščku telemedicina omogoča, da se mu ni treba kar naprej voziti k zdravniku, pa tudi manj tveganja je za zaplete. Na domu pilotsko spremljajo bolnike s srčnožilnimi boleznimi, sladkorno boleznijo, astmo in KOPB. Medtem v slovenjgraški bolnišnici že žanjejo rezultate.

Pobeg iz odklenjene sobe

12. 02. 2019 13.32

V sobah z resničnostnimi igrami, ki so v zadnjih letih obnorele svet, je zgorelo pet najstnic. Preverili smo, kdo hodi v te sobe in ali je pobeg mogoč. Bili smo pri študentih, ki se igraje učijo, in v muzeju, kjer planinci urijo svoje spretnosti.

Idila na šestih metrih snega

22. 01. 2019 11.03

Sneg – ujma ali zimska idila? Bili smo v avstrijskem kraju Ramsau am Dachstein, kjer je plaz zgrmel v jedilnico hotela in uničil avtobus. Na smučišču v Schladmingu so nam kazali, kako so s helikopterji otresali sneg s smrek. Na vrhu tritisočaka Lawinenstein, ki je znan po plazovih, smo bili v vrhu smreke in na žicah povsem zasnežene vlečnice.

Sladkor - bela smrt?

15. 01. 2019 19.37

Sladkor primerjajo s kokainom, alkoholom. Pogovarjali smo se z nemškim profesorjem, ki je ugotovil, da podgane prav garajo, da pridejo do sladke raztopine. In vendar – ali res lahko postanemo zasvojeni s sladko hrano? In zakaj je sploh nevaren?

Hiranje na obroke

18. 12. 2018 13.12

Starejša gospa si po padcu ne opomore več. Gospod je v stiski, kam z njo, ko jo bodo odpustili iz bolnišnice. Na pomoč na domu čakajo že od junija. V domu starejših ni postelje, oskrbovalcev primanjkuje, oskrbe ni mogoče več niti kupiti ... Tudi to postaja del naše resničnosti.

Knjiga, ki zaznamuje

04. 12. 2018 17.39

So knjige in so knjige, po katerih nismo več isti. Za nekoga je to sveta knjiga, za drugega klasika, za tretjega dnevnik, morda priročnik. Zaznamujejo generacije, narode, človeštvo, po njih življenje ni več isto kot prej. Iskali smo jih na sejmu, v antikvariatu, knjižnici ... In ugotovili, da nas taka knjiga poišče sama.

Golota v savnah

20. 11. 2018 12.22

Kopalke ne sodijo v savno in pika, zatrjujejo obiskovalci. Argumenti so različni – od higiene, vonja, do vročih značk na kopalkah. Ponekod v tujini vas odpeljejo, če pridete v savno goli. Raziskovali smo slovensko kulturo savnanja, higienske, oblačilne, spolne navade v savnah, zdravilnost pregrevanja ... Ugotavljali, kakšno je potenje s pomočjo Gospodarjev vetra, ob zvokih gonga mojstra z Mavricija, v planšarski koči, pa tudi zakaj se v savnah mažejo s čokolado.

Tridnevni vikend

06. 11. 2018 11.34

V hrvaškem podjetju so se odločili za poskus – kako bi bilo, če bi delali samo štiri dni, peti dan bi imeli za osebne opravke, rekreacijo, dom in družino. V enem naših podjetij preizkušajo, kako je, če delaš samo šest ur in si ob dveh že doma. V tretjem podjetju delajo tudi v parku, na potovanjih ... Osemurni delovnik izrinjajo nove oblike dela.

Po sledeh zapuščenih vasi

16. 10. 2018 12.55

Obiskali smo kar nekaj vasi, iz katerih so se prebivalci izselili. Ponekod smo naleteli na opustošen zaprašen inventar, filmska prizorišča, kače, drugod na rožne vrtove, palčke in lesene medvede. Srečali smo ljudi, ki poslušajo volkove in druge, ki jim je divjina vir zaslužka.

Mladi in prepuščeni sami sebi

02. 10. 2018 19.47

Mladostnikom naj bi bilo lažje kot nekoč. Lahko študirajo, živijo pri starših do 30. leta ali dlje. Toda to ne velja za vse. V zavodih ali rejništvu lahko mladostniki ostanejo samo, dokler se šolajo oziroma dokler jim to odobrijo na centru za socialno delo. Potem so prepuščeni sami sebi. Marsikdo pri 18 letih še ni sposoben za samostojno življenje, zapade v odvisnost ali postane brezdomec.

Dojenček na dvatisočaku

02. 10. 2018 10.17

Malčica, ki je osvojila 200 vrhov, enoletna popotnica po daljnih krajih, deček, ki je bil v 50 jamah ... Rojstvo otroka pomeni nekaterim, da dolgo ne bodo mogli več nikamor, drugi z njimi tekajo, smučajo, rolajo, potujejo v eksotične kraje, osvajajo vrhove. Kaj pravijo zdravniki - je to za otroka lahko nevarno ali celo dobrodejno?

Slovenski turistični biseri

28. 08. 2018 15.24

Zbrali smo nekaj utrinkov s poti po slovenskih turističnih biserih - ugotavljali, koliko stane kava s portretom v Portorožu, odkrivali, zakaj v Postojni ni nočnega življenja, srečali Švicarja, ki ima 400 nosilcev zvoka Slavka Avsenika, se čudili, zakaj je vstopnina v Blejski vintgar samo pet evrov, srečevali tujce, ki niso imeli kje prenočiti ...

Tema, ki skriva izjemne poglede: v Sloveniji odkritih že skoraj 13.000 jam

22. 07. 2018 06.00

Kakšen je slovenski podzemni svet, kako lep je, kako krhka je narava v njem in koliko bogastva skriva? Na ozemlju Slovenije je odkritih že skoraj 13.000 jam, vsako leto pa odkrijejo še 200 ali 300 novih. Podzemni svet v temi skriva izjemne poglede, ki si jih vsi želimo videti, a jih ne more vsakdo.

Sezona je pred vrati, na tisoče gostincev pa brez osebja

26. 06. 2018 06.13

Se nam julija, ko se odpre naš trg za hrvaške delavce in ko začne v Avstriji veljati minimalna plača za gostince, obeta selitev narodov? Tudi sami smo poskusili delo natakarice in kuhinjske pomočnice ter ugotavljali, zakaj je to delo tako podcenjeno.

Drugje jim gradijo zavetišča, pri nas jih zapiramo v kletke

12. 06. 2018 13.49

Bili smo v avstrijskem živalskem vrtu, kjer imajo mučene medvede iz kletk od vsepovsod. Tudi slovensko medvedko iz diskoteke. In bili smo v Kuterevem, hrvaškem zatočišču za medvedje sirote. Gostilniški medvedje so skoraj povsod izumrli, zato pa imamo pri nas po kletkah medvede iz narave, nelegalno pridobljene medvede, medvede brez dovoljenj za prikazovanje javnosti. Smo tudi mi ostanek časa?

Zavajajoče lepotice

05. 06. 2018 13.05

Tudi pri nas že obstajajo dekleta, zasvojena z ličili.  Ure in ure presedijo pred ogledalom, brskajo po modnih blogih in ne morejo misliti na nič drugega kot na svojo zunanjost, življenje pa jim uhaja. Preverjali smo, kako zavajajoče so lahko fotografije na družabnih omrežjih in kako to vpliva na samopodobo najstnic.

Izmuzljiva nepovratna sredstva

29. 05. 2018 16.01

Računi nekaterih Mariborčanov, da si bodo uredili kurjavo s pomočjo nepovratnih sredstev, se niso izšli. Dobili so zagotovilo, da so upravičeni, oddali vlogo na Ekosklad, kupili toplotno črpalko, potem pa izvedeli, da je njihova hiša nenadoma zapadla v območje, kjer je predviden plin, in da so izviseli. Kako do vračila dela naložbe za lesena okna, izolacije, fasad, ne da bi nasedli na čeri občinske in državne birokracije?

Pogrešani ljubljenčki

24. 04. 2018 13.18

Zakonca na Verdu vsak dan do polnoči dežurata v parku in čakata mačka. Družina iz Tiroske preživi veliko vikendov na Barju in išče pobeglega mačka. Izguba hišnega ljubljenčka je velikokrat prava drama, nagrade pa visoke – od 100 do 1500 evrov.

Javile so se na oglas za varovanje otrok, pristale pa v služabništvu

17. 04. 2018 13.25

Obtožnica je dolga 80 strani: 10 žensk iz Srbije in Bosne pripoveduje, kako so se javile na oglas za varovanje otrok v Ljubljani, pristale pa v služabništvu, fizično in psihično zlorabljane. Slovak Ivan je pred smrtjo posnel film, kako je prišel v Slovenijo kot gradbeni delavec, odšel pa s pomočjo policije, kot razvalina. Mlad par iz Bosne pripoveduje, kako sta se čutila kot na smrt prestrašena sužnja.

Se je stresu mogoče izogniti?

17. 04. 2018 13.18

Podjetnica začne dobivati panične napade, mlademu hotelirju odpove motorika. Zdravnik povezuje s stresom 90 bolezni. Če resno zbolimo, nam lahko pobere moči. Stres nas stane milijone, po raziskavah sodeč smo med najbolj ogroženimi v Evropi. S pomočjo posebne naprave smo ga izmerili, pogledali programe, s pomočjo katerih se ga učimo krotiti.

Prostovoljstvo: ljudem veliko daje, opozarja pa tudi na to, kaj je v družbi narobe

27. 08. 2017 06.31

Dobrota je dvosmerna - ko daješ, tudi dobivaš. To je eno od  sporočil petih prostovoljcev, ki so o prostovoljnem delu govorili z novinarko Ireno Dolschon. Razvažanje hrane revnim, striženje tistih, ki si ne morejo privoščiti frizerja, opora umirajočim in njihovim svojcem, zdravniško delo v Afriki, snemanje filma o mladem, revnem Indijcu ...