določba

Zasebni vrtci ministrstvu očitajo poskus njihovega onemogočanja

28. 03. 2025 15.32

V Združenju zasebnih vrtcev Slovenije nasprotujejo predlaganim spremembam zakonskih določb, s katerimi bi posegli v financiranje zasebnih vrtcev. "Več kot očitno je cilj dolgoročno onemogočanje delovanja zasebnih vrtcev, ki bo za posledico nosilo njihovo zapiranje," opozarjajo ob koncu javne razprave o predlogu novele zakona o vrtcih.

Ministra obrnila ploščo: umaknila bi del o izplačevanju dobičkov koncesionarjev

26. 03. 2025 19.47

So dobički v zdravstvu razklali koalicijo? Dva ključna ministra Golobove vlade - finančni minister Klemen Boštjančič in zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel - nasprotujeta poslancem lastne koalicije. Tik pred odločanjem o zakonu, ki naj bi ostro ločil med javnim in zasebnim v zdravstvu, čemur zdravniški ceh kategorično nasprotuje, ministra poslance pozivata, naj umaknejo del, ki koncesionarjem prepoveduje izplačevanje dobičkov. Bodo koalicijski poslanci popustili? In kako zaplet komentira prvi mož Golobovega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj?

Boštjančič in Prevolnik Ruplova za premislek o neprofitnosti koncesionarjev

25. 03. 2025 12.44

Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta v DZ poslala dopis, v katerem pozivata k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Opozorila sta na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.

Novosti pri osebnih izkaznicah: upravnim enotam bodo prihranili 8500 ur dela

24. 03. 2025 12.48

Spremembe zakonov o osebni izkaznici in potnem listu prinašajo nekaj novosti, ki pa bodo v veljavo stopile šele čez eno leto. Obvezna bo predložitev digitalne fotografije, tudi otroške osebne izkaznice bodo po novem lahko nadomestile zdravstvene, uvedli bodo potno listino EU za vrnitev, podpis z vloge za izdajo osebnih dokumentov pa se bo lahko uporabil za razkrinkavanje poskusov fiktivne prijave prebivališč. Obeta se tudi nov način vročanja, ki bo, kot so izračunali, upravnim enotam prihranil kar 12.000 ur dela na leto.

KPK s prenovljeno aplikacijo Erar

05. 03. 2025 12.08

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila prenovljeno aplikacijo za prikaz porabe javnega denarja Erar. Javnosti že dostopna aplikacija prinaša razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja.

Ali ministrstvo za kmetijstvo normalizira slabo oskrbo živali?

26. 02. 2025 16.54

Nekateri nevladniki nasprotujejo členu novele zakona o zaščiti živali. Ta namreč predvideva denarne globe vse do 84 tisočakov za tista zavetišča, ki živali posvojiteljem ne bodo oddala v čim krajšem roku. Od pristojnega ministrstva zato zahtevajo, naj predlagano spremembo črta iz zakonodaje, saj da ta kaznuje zavetišča, ki za živali zgolj iščejo najbolj primeren dom. Na upravi za varno hrano medtem mirijo, da bodo zavetišča še naprej imela možnost samostojne presoje o primernosti posvojitelja, vse dokler bo ta ustrezal zakonsko določenim pogojem.

Vlada v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih

20. 02. 2025 06.16

Vlada po potrditvi na seji v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih. Prvi kot eno bistvenih novosti predvideva prenovo postopkov zaposlovanja v organih državne uprave z vzpostavitvijo centra za kadre. Z drugim bi na sistemski ravni uredili in poenotili pravice in obveznosti funkcionarjev.

Osamljena psička čuva prazno vilo, inšpekcija kršitev ne ugotovi

29. 01. 2025 12.01

Na dvorišču ene od ljubljanskih hiš, v kateri ne živi nihče, že leta sameva psička – prizor, ki para srce sosedom in mimoidočim. Sicer neprivezana, nekoč postavljena v vlogo čuvaja, "alarma pred hišo", zdaj ne more opravljati niti tega, saj je postala povsem apatična. Lastnik je umrl, določeni so bili skrbniki, ki pa skrbijo le za njene osnovne potrebe. Prijave na inšpekcijo dežujejo, a ker ima pes hrano, vodo in zavetje, ta kršitev ne ugotovi. Takšnih primerov je veliko, gre za psihično zlorabo živali, ki bi jo zakonodajalci morali prepoznati, opozarjajo zaščitniki živali.

Za voznike, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu, po novem kazen 500 evrov

09. 01. 2025 11.12

Vlada je sprejela strožjo kazen za voznike, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu ali vozijo po vzpostavljenem reševalnem pasu in s tem voznikom intervencijskih vozil preprečujejo izvedbo nujnih nalog za reševanje življenj. Po novem bo kršitelje doletela denarna kazen v višini 500 evrov in tri kazenske točke.

Jušićeve kompetence pod vprašajem: zakaj ne ponovijo razpisa za šefa Policije?

19. 12. 2024 06.00

Vse jasneje postaja, zakaj vlada Roberta Goloba ne želi ponoviti razpisa za prvega moža Policije. Pridobili smo dokument, ki pod vprašaj postavlja kompetence posebne natečajne komisije in njihovo odločitev, da Senad Jušič izpolnjuje pogoje za generalnega direktorja Policije. Ali je posebna natečajna komisija Uradniškega sveta, ki je Jušiću prižgala zeleno luč, upoštevala dokumente, ki jih sploh ne bi smela? Večino od zahtevanih osmih let vodstvenih izkušenj mu je komisija priznala, kot izhaja iz dokumenta, na podlagi internih pravil Policije. Torej internega akta, ki nikakor ne more razveljaviti zakona ali uredb.

Ustavno sodišče prikimalo predsednici DZ, zanjo odločitev pričakovana

17. 12. 2024 14.35

Ustavno sodišče je odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS. Za predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič je odločitev sodišča pričakovana. "Kar sem zatrjevala ves čas in je tudi koalicija v DZ podprla, je sedaj zelo trdno ustoličilo tudi ustavno sodišče," je dejala.

Konec kršenja človekovih pravic: kdaj lahko detektivi zasledujejo 'tarčo'?

07. 12. 2024 19.42

Z nedeljo v veljavo stopa nov zakon o detektivski dejavnosti, ki med drugim prinaša večjo preglednost nad delom detektivov. Jasneje namreč določa upravičenja detektivov, notranjemu ministrstvu pa daje tudi večjo vlogo pri strokovnem nadzoru. "Sledili smo tudi cilju, da se ob delovanju te dejavnosti ustrezno spoštuje človekove pravice," je poudaril generalni direktor Direktorata za policijo in druge varnostne naloge dr. Darijo Levačić, ki pravi, da je prejšnji zakon dopuščal določene možnosti za preseganje zakonitosti. Kaj vse se torej spreminja za detektive?

"Kurji tatovi niso problem, problem je organiziran kriminal"

17. 11. 2024 11.00

Kaj bi morali storiti pri nas, da bi bil pregon najobsežnejših in najbolj odmevnih kazenskih zadev hitrejši in učinkovitejši? Pred dnevi so se na forumu o finančni in gospodarski kriminaliteti, pod vsebinskim vodstvom višjega državnega tožilca Boštjana Valenčiča, zbrali slovenski in tuji strokovnjaki iz pravosodja. Kakšne predloge ponujajo in s kakšnimi težavami se soočajo? Vedno več je opozoril, da trenutni zakon o kazenskem postopku ne ustreza sodobnim zahtevam. Zakaj številne sodne postopke še naprej zaznamujejo absurdno dolge obrazložitve? Kako preprečiti pretirano izločanje dokazov ter posledično osiromašeno dokazno gradivo?

V DZ večinska podpora predlogom za davčne spremembe

10. 10. 2024 10.08

DZ je predloge vseh šestih novel davčnih zakonov, ki jih je vlada pripravila s ciljem povečanja konkurenčnosti gospodarstva, ocenil kot primerne za nadaljnjo obravnavo. Zdaj jih bo v obravnavo najprej dobil odbor za finance, pri čemer je po napovedih poslancev, tudi koalicijskih, mogoče pričakovati kar nekaj dopolnil.

(Ne)združljivost funkcije ustavnih sodnikov naj presoja KPK

08. 10. 2024 15.40

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o ustavnem sodišču, ki bi nedvomno in jasno opredelila organ, pristojen za ugotavljanje nezdružljivosti funkcije ustavnih sodnikov. Po predlogu novele bi to pristojnost imela Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'

19. 09. 2024 16.56

Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

'Putin ima načrt, Kitajska ima načrt, islamski radikalci imajo načrt. Mi pa nimamo načrta'

01. 09. 2024 11.49

Na Bledu bo 2. in 3. septembra potekal 19. Blejski strateški forum. "Svet vzporednih resničnosti" je letošnja tema. "V času, ko se mednarodna družba sooča s ciklom tekmovalnosti, negotovosti in antagonizmom, ki se izražajo v nestabilnosti, nasilju in konfliktih, so potrebne trajnostne rešitve. Zavedanje, da živimo v svetu vzporednih resničnosti, nas spodbuja k združevanju teh resničnosti v korist skupnega dobrega," pravijo organizatorji.

Vlada predlaga nove kreditne ugodnosti za prizadete v poplavah

22. 08. 2024 18.22

Vlada je na prvi redni seji po počitnicah potrdila besedilo predloga novele zakona o obnovi, ki vključuje prilagoditve poroštvene sheme za prebivalstvo in spremembe postopkov glede prostorskega načrtovanja za hitrejšo sanacijo po lanski ujmi. Med drugim pa bo tudi prepovedana ponovna gradnja na območjih, kjer bodo odstranjeni objekti.

Vlada: Za ustanovitev pokrajin ni političnega soglasja

10. 07. 2024 20.00

Za ustanovitev pokrajin ni političnega soglasja, zato je regionalni razvoj treba krepiti skozi funkcionalne regije, izpostavlja vlada v stališču do zaključkov posveta glede ustanavljanja pokrajin, ki jih je sprejel državni svet. Vlada tudi ne podpira predloga DS glede združljivosti županske in poslanske funkcije, so sporočili po seji vlade.

KPK zoper Klemna Jakliča uvedla prekrškovni postopek

20. 06. 2024 10.23

KPK je preučila primer ustavnega sodnika Klemna Jakliča z vidika svojih pristojnosti na področju omejitev poslovanja, kot jih opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Ugotovila je, da Jaklič organu, pri katerem opravlja funkcijo, to je Ustavnemu sodišču RS, ni poročal o subjektu Visokošolski sodelavec, Klemen Jaklič, s. p., kot bi v skladu z zakonom moral. Prav tako Ustavnega sodišča ni obvestil o zaprtju s.p.-ja, zato je zoper njega uvedla prekrškovni postopek. Jaklič pa meni, da določba o prepovedi poslovanja za njegov primer ni relevantna.

Svet SDS spremenil statut: črtajo lahko vse nepodpisnike zaveze o zvestobi

16. 06. 2024 09.21

Svet SDS je na seji spremenil statut stranke tako, da izvoljenim predstavnikom v času mandata onemogoča kandidiranje na listah drugih strank. S seznama članstva lahko črta vsakogar, ki zavrne podpis zaveze zvestobe poslanski oziroma svetniški skupini. A določba velja za naprej in ne za nazaj, Logar, Irglova in Kaloh tako ostajajo člani stranke.

Ustavno sodišče razveljavilo določilo novele zakona o Fursu glede sledenja blaga

03. 06. 2024 17.38

Ustavno sodišče je na podlagi zahteve za ustavno presojo, ki jo je vložil Varuh človekovih pravic, razveljavilo člen novele zakona o Finančni upravi RS (Furs) iz 2023, po kateri bi lahko Furs v finančnih preiskavah brez sodne odločbe uporabljal tehnične pripomočke za sledenje blagu. Izvajanje določbe je začasno zadržalo kmalu po uveljavitvi novele. Varuh človekovih pravic je zadovoljen z odločitvijo Ustavnega sodišča, da razveljavi člen novele zakona o Finančni upravi RS. V odločbi vidi pomemben prispevek k razumevanju pomena jasnosti in določnosti zakonske ureditve.

Bo Slovenija podpisala nov sporazum glede pandemije, ki ga akademiki kritizirajo?

23. 05. 2024 09.58

Generalna skupščina Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bi na zasedanju, ki se bo začelo prihodnji teden, lahko odločala tudi o novem sporazumu glede preprečevanja pandemij in spremembah mednarodnega zdravstvenega pravilnika. Na ministrstvu za zdravje ob tem poudarjajo, da dokumenta ne bosta posegla v suverenost držav članic.

Sredstvo političnega obračunavanja ali pomembno orodje opozicije?

14. 05. 2024 06.00

Zakaj NSi predlaga referendum o noveli zakona o parlamentarni preiskavi, je to res neumen korak, kot meni predsednica parlamenta? Bo državni zbor preiskoval poslovanje podjetij Gen-I, Star Solar in financiranje Gibanja Svoboda ali ne? V oddaji 24UR ZVEČER sta se soočila Urška Klakočar Zupančič in Matej Tonin. "Parlamentarne preiskave so postale sredstvo političnega obračunavanja, ker niso omejene," je prepričana Klakočar Zupančičeva. "Parlamentarna preiskava ni sodni postopek, to je ugotavljanje politične odgovornosti," Tonin odgovarja, da gre za pomembno orodje opozicije, da omejuje oblast pri poskusih zlorabe ali koruptivnih dejanjih.

Klakočar Zupančičeva ustavnega sodnika Jakliča pozvala k takojšnjemu odstopu

19. 04. 2024 16.12

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je zaradi opravljanja pridobitne dejavnosti samostojnega podjetnika pozvala k odstopu ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki funkcijo opravlja od marca 2017. Zakon o ustavnem sodišču namreč navaja, da je funkcija ustavnega sodnika nezdružljiva s pridobitno dejavnostjo.

Vlada potrdila predlog novele zakona o kazenskem postopku

17. 04. 2024 10.41

Vlada je na 100. redni seji med drugim obravnavala in potrdila predlog novele zakona o kazenskem postopku, ki uresničuje odločbo ustavnega sodišča glede pridobivanja podatkov s prikritimi preiskovalnimi ukrepi. Novela zagotavlja tudi pravne podlage za učinkovit pregon najtežjih kaznivih dejanj. Predlog zakona zajema uresničitev določb US in dodatno implementacijo dveh evropskih direktiv, je povedala ministrica za pravosodje Andreja Katič.

SDS pričakuje odstop kmetijske ministrice, ona o tem ne razmišlja

12. 04. 2024 10.35

Ustavno sodišče je zaradi kršitve načela enakosti pred zakonom razveljavilo del zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), ki je določal, kdo ne sme kandidirati za članstvo v organih zbornice. Prvopodpisana pod ta zakon je bila aktualna kmetijska ministrica Mateja Čalušić. Kot trdi SDS, je ta zato z odločitvijo ustavnega sodišča izgubila vso kredibilnost tako za funkcijo ministrice, kot tudi za pogajanja s kmeti. Zato pričakujejo njen odstop oziroma premierjevo razrešitev ministrice s položaja, so sporočili. Čalušićeca "verjame v pravno državo, zato bo spoštovala odločitev ustavnega sodišča," je zapisala v odzivu. Prepričana je, da odločitev sodišča ne bo vplivala na njeno sodelovanje s KGZS, o odstopu pa ne razmišlja.

Kulturne pravice narodov nekdanje SFRJ: glasovanja še ne bo

02. 04. 2024 14.37

DZ je v tretji obravnavi razpravljal o koalicijskem predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje Jugoslavije, vendar o predlogu še ne bo glasoval. Pred končnim glasovanjem o zakonskem predlogu mora namreč odločiti še o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma, ki so ga marca vložili v NSi.

'Pri referendumu o zaupnici vladi bi lahko šlo za zlorabo'

19. 03. 2024 10.39

Ustavni pravnik Ciril Ribičič ob več pobudah za posvetovalne referendume navaja, da je naivno pričakovati, da bi prišlo do posvetovalnega referenduma, ki bi kritiziral odločitve državnega zbora. Referendum namreč lahko razpiše le DZ, opozarja. Pri referendumu o zaupnici vladi pa "bi lahko šlo za zlorabo", je ocenil.

Prihajajo strožje kazni za objestne voznike?

17. 03. 2024 20.46

Bodo kazni za objestne voznike višje? Po dirkanju v garažni hiši nakupovalnega središča na ljubljanskem Rudniku, oviranju policijskega dela, posmehovanju in snemanju policistov, se je oglasil tudi sindikat policistov. Infrastrukturnem in notranjemu ministrstvu so poslali pobudo za spremembo Zakona o pravilih cestnega prometa, s katero predlagajo tudi strožje kazni za nepremišljeno in objestno vožnjo na avtocestah in hitrih cestah.