določanje

Bogat ulov hrvaškega ribiča: 317 kilogramov težak in 14 let star tun

12. 04. 2025 12.02

Izkušeni hrvaški tunolovec iz Vodic Anton Roca je pri otoku Žirje pri Šibeniku z ladje Bakul ujel kar 317 kilogramov težkega modroplavutega tuna. Ribo so poslali v analizo, kjer so ocenili, da je stara med 12 in 15 let. Starost sicer razberejo iz rastnih obročih, podobno kot kolobarji pri drevesih.

Uvedba jemanja brisov za 'odločno zaščito ženske kategorije'

25. 03. 2025 13.40

Krovna atletska zveza Svetovna atletika je potrdila vpeljavo jemanja vzorcev z brisom po notranji strani lica za določanje, ali je športnica biološko res ženskega spola.

Se nakup stanovanja čez mejo bolj izplača?

17. 03. 2025 20.29

Medtem ko so se stanovanja v Evropski uniji v zadnjem letu in pol v povprečju podražila za slabe štiri odstotke, je bila ta podražitev pri nas skoraj osemodstotna. Povprečna cena za kvadratni meter rabljenega stanovanja se je v Ljubljani in Kopru denimo že povsem približala cenam, ki jih imajo sicer precej bogatejši Dunajčani, precej ceneje pa je že takoj čez mejo: denimo v Trstu in stari Gorici.

Po 132 letih našli razbitine 'celinskega hrta'

16. 03. 2025 19.17

20 let, preden je Titanik spremenil pomorsko zgodovino, je po jezerih ZDA in Kanade plula še ena ladja, ki je prav tako veljala za poseben tehnološki dosežek. A tudi tovorna ladja Western Reserve je doživela bridek konec, ko jo je neurje leta 1892 na Gornjem jezeru med Kanado in ZDA dobesedno presekalo na pol. Na ladji je bil v času usodne plovbe tudi njen lastnik z družino. Preživel je le mornar.

Omejitev provizij nepremičninskih posrednikov ni v nasprotju s pravom EU

27. 02. 2025 10.50

Pravo EU ne nasprotuje omejitvi višine provizije nepremičninske agencije na štiri odstotke od prodajne cene ali najemnine, je sklenilo Sodišče EU, potem ko se je nanj obrnilo slovensko ustavno sodišče. Ob tem sicer sodišče s sedežem v Luksemburgu izpostavlja, da takšen ukrep ne sme biti diskriminatoren in da mora biti sorazmeren.

'Javno razčiščevanje in razkrivanje načinov varovanja povzročata tveganje'

14. 02. 2025 10.16

Policija je prenehala varovati tožilce v zadevi Kavaški klan, ki so fizično varovanje dobili po likvidaciji Zovka, kljub temu, da so nekateri osumljeni še vedno na prostosti. Generalna državna tožilka Katarina Bergant je opozorila na nevarnost javnega razčiščevanja, tožilstvo pa je ob tem po uradni dolžnosti odprlo primer preiskave potencialnega kaznivega dejanja.

Družba 2TDK zanika navedbe o odhodu turškega partnerja iz projekta drugi tir

07. 02. 2025 12.38

Družba 2TDK, ki vodi gradnjo drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom, je zavrnila navedbe portala Necenzurirano, da turški gradbinec Yapi Merkezi, ki s Kolektorjem gradi drugi tir, zapušča projekt. Projekt ob tem ostaja v okviru vrednosti iz noveliranega investicijskega programa, so zatrdili v 2TDK.

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja

06. 02. 2025 06.11

Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

Agencija proučuje možnost sprememb pri časovnih blokih in obračunski moči

29. 01. 2025 14.23

Agencija za energijo po pridobitvi prvih podatkov o učinkih novega sistema omrežnine in vplivu sončnih elektrarn proučuje možnost sprememb med drugim pri časovnih blokih in določanju obračunske moči. Podatki sicer potrjujejo upravičenost ločitve na zimsko in poletno sezono.

'Razrešitve preostalih članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi'

23. 01. 2025 13.26

V agenciji za energijo obžalujejo zakonsko pobudo za poseg v metodologijo obračuna in tarifne postavke omrežninskega akta. Ocenjujejo namreč, da je v nasprotju z evropsko zakonodajo, strokovno neutemeljena ter selektivno privilegira določene skupine porabnikov, je povedala direktorica agencije Duška Godina. Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Tina Seršen je medtem po pogovorih na Evropski komisiji v Bruslju sporočila, da razrešitve preostalih treh članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi.

Agencija vztraja pri novi omrežnini, dogajanje proučujejo tudi v Bruslju

09. 01. 2025 13.31

Napoved razrešitve članov sveta Agencije za energijo, ki kljub vladnemu pozivu niso odstopili, pomeni nedopusten politični pritisk na regulatorja, pravi direktorica agencije Duška Godina. Še vedno zagovarja strokovnost novega sistema omrežnine, vključno z dvema sezonama in opredelitvijo tarif, saj se s tem upošteva konične obremenitve omrežja. V Bruslju proučujejo dogajanje glede omrežnine v Sloveniji.

Darsova malha bo zaradi dražje predornine težja za 1,4 milijona evrov

01. 01. 2025 10.49

Z novim letom se je podražila cestnina za uporabo predora Karavanke. Vožnja za vozila z največjo dovoljeno maso 3,5 tone je dražja za 60 centov in po novem znaša 8,80 evra. Prav tako se je za vozila cestninskega razreda R1 zvišala vrednost neprenosljive točkovne karte, in sicer na 39,40 evra.

Fifa tik pred zdajci predstavila nova pravila prestopov

23. 12. 2024 20.40

Mednarodna nogometna zveza (Fifa) je predstavila "začasni regulativni okvir" za prestope nogometašev, ki je vezan na sodni poraz v primeru Lassane Diarraja na Sodišču EU. Že čez dober teden se namreč začenja januarski prestopni rok.

Cestnina za predor Karavanke bo v 2025 dražja za 60 centov

18. 12. 2024 20.41

Vlada je izdala spremenjeno uredbo o cestnini za uporabo cestnega predora Karavanke, po kateri se bo vožnja skozi predor za vozila z največjo dovoljeno maso 3,5 tone s 1. januarjem 2025 podražila za 60 centov na 8,80 evra (7,21 evra brez DDV).

Vlada potrdila predlog novele zakona o financiranju občin

12. 12. 2024 16.55

Vlada je potrdila predlog novele zakona o financiranju občin, ki vključuje nov način izračuna višine povprečnine in razdelitve 1,5 odstotka dohodnine zaradi zmanjševanja objektivnih razlik med občinami. Predvideva namensko porabo sredstev za sofinanciranje občin z romskimi naselji, omogoča izdajo občinskih obveznic in zadolževanje v tujini.

DZ za podlago za nov način zaračunavanja cestnine za tovornjake in enodnevno vinjeto

22. 11. 2024 18.10

DZ je potrdil zakona o cestninjenju, s katerim v pravni red prenaša določbe evropske direktive glede novega načina zaračunavanja cestnine za tovorna vozila glede na izpuste ogljikovega dioksida (CO2). Opredeljuje tudi novo, enodnevno vinjeto, ki bo na voljo najpozneje od 25. marca 2030.

Delodajalske organizacije pozivajo k razveljavitvi sistema omrežnine

18. 11. 2024 15.50

Delodajalske organizacije so vlado in DZ pozvale k razveljavitvi oz. pomembni spremembi novega sistema omrežnine, za vmesni čas pa predlagale podaljšanje prehodnega obdobja. Med drugim opozarjajo, da bi novi sistem najbolj prizadel industrijo materialov, in menijo, da metodologija ni skladna z veljavno zakonodajo.

Zakon o dolgotrajni oskrbi v ustavno presojo? Obvezni prispevek bi šel od neto pokojnin

13. 11. 2024 15.22

Zveza društev upokojencev se ne strinja z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka. Upokojenci ga bodo namreč plačevali od neto pokojnin, kar v zvezi vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če jim odločevalci ne bodo prisluhnili, bodo zahtevali ustavno presojo zakona.

Povprečnina 771,33 evra, združenje občin dogovora ne bo podpisalo

28. 10. 2024 11.28

Minister za finance in predstavnika Skupnosti občin Slovenije in Združenja mestnih občin Slovenije so danes podpisali dogovor o višini povprečnine. Ta bo v letu 2025 znašala 771,33 evra, leta 2026 pa 775,29 evra. Minister Boštjančič je dogovor označil za kompromis, napovedal je, da bodo dogovoru sledile spremembe zakona o financiranju občin. V Združenju občin Slovenije dogovora ne bodo podpisali.

'Zeleni prehod ni zastonj kosilo, so pa stroški obvladljivi'

28. 10. 2024 12.09

Velik izziv pri izvedbi zelenega prehoda v EU je komunikacija, saj je dozdajšnje pretirano poudarjanje pozitivnih vidikov tega prehoda privedlo do negativnega odziva v prebivalstvu, je v predavanju na Banki Slovenije ocenil guverner belgijske centralne banke Pierre Wunsch. Velik izziv vidi tudi v tveganjih za konkurenčnost evropske industrije.

Bo smučanje v Avstriji postalo rezervirano samo za premožne?

21. 10. 2024 19.04

V Avstriji smučarje skrbi, da bodo njihove bele strmine postale rezervirane le za premožne. Cene smučarskih kart so letos v povprečju dvignili za sedem odstotkov, ob bolj obremenjenih dnevih pa bodo še dražje. Na veliko smučiščih boste tako za dan smučanja morali odšteti skoraj 80 evrov, kar se tudi našim severnim sosedom zdi preveč.

Vodna kriza: bo do leta 2050 ogrožena več kot polovica proizvodnje hrane?

17. 10. 2024 13.35

Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane. Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

Zlato je dokazano varna naložba

14. 10. 2024 00.15

V svetu nenehnih sprememb je zlato že tisočletja simbol stabilnosti in varnosti.

Najhujši orkani v ZDA v zadnjem stoletju

10. 10. 2024 08.35

ZDA so doslej prizadeli že številni orkani, med njimi so mnogi povzročili obsežno gmotno škodo ali zahtevali veliko žrtev. Sledi kronološki pregled najhujših orkanov v zadnjih stotih letih po izboru tiskovne agencije Reuters.

Sajovic: Počutim se skromno in ponižno, dal bom vse od sebe

17. 09. 2024 18.46

Kandidat za novega ministra za obrambo Borut Sajovic je dejal, da kandidaturo sprejema "predvsem z veliko odgovornosti do varnosti vseh državljanov". Ministrstvo je po njegovi oceni v dobri kondiciji, na strokovnih mestih ima kompetentne ljudi, sam pa si želi dobrega sodelovanja z vsemi.

Svetovni dan varnosti pacientov: v ospredju napake v diagnostiki

17. 09. 2024 06.26

V središču svetovnega dneva varnosti pacientov so letos napake v diagnostiki. Na dnevih odprtih vrat, brezplačnih meritvah, delavnicah in predavanjih bodo poudarjali pomen pravilne in pravočasne diagnostike ter sodelovanja med pacienti in zdravstvenimi delavci za izboljšanje varnosti v zdravstvu.

Telemach predstavlja novo generacijo pametnih naprav lastne blagovne znamke

13. 09. 2024 00.15

Poleg pametnega telefona Telemach 5G Pro so uporabnikom sedaj na voljo tudi pametna otroška ura ter brezžične slušalke

Prodajo vstopnic za koncerte Oasis preiskujejo, skupina dodala dva koncerta

06. 09. 2024 08.58

Skupina Oasis, katere ponovne združitve so se razveselili številni oboževalci po vsem svetu, je nedavno potrdila, da se poleti 2025 vrača na koncertne odre po Veliki Britaniji in Irski, navdušenje pa so že skalile težave pri nakupu vstopnic, zaradi česar bo podjetje Ticketmaster preiskoval britanski Urad za konkurenco in trge, ki bo preveril, ali je bil kršen zakon o varstvu potrošnikov.

Finančni komentar: Inflacija je skoraj premagana

03. 09. 2024 07.00

Evropska centralna banka je uspela znižati inflacijo na 2,2 odstotka. V Nemčiji je avgusta padla pod 2 odstotka, kar je prvič po marcu 2021. V Sloveniji je inflacija v avgustu padla pod odstotek. Naslednji teden bi obrestno mero v Evropi verjetno lahko znižali za dodatnih 25 bazičnih točk.

Vlada na dopisni seji potrdila prvi paket davčnih sprememb

30. 08. 2024 20.32

Vlada je skladno z napovedmi na dopisni seji potrdila sveženj predlogov davčnih sprememb. Medtem ko vladna stran poudarja, da želijo z njim prispevati k ustvarjanju spodbudnega okolja za razvojne kadre in dodatno okrepiti konkurenčnost gospodarstva ter dodano vrednost, pa v gospodarskih združenjih izražajo nezadovoljstvo.