dolgoročne napovedi

Kompas v Sloveniji opušča prodajo turističnih storitev
08. 04. 2025 16.26Turistična agencija Kompas začenja z reorganizacijo poslovanja. V podjetju, ki je v lasti investicijske družbe Springwater Capital s sedežem v Luksemburgu, napovedujejo manjši poudarek na prodaji turističnih storitev v Sloveniji in fokus na sprejemne storitve za organizirane skupine tujih turistov. Podrobnosti za zdaj ne razkrivajo, zagotavljajo pa, da bodo vse sklenjene pogodbe za potovanja izvedli v skladu z dogovorom.

Objavili prvo dolgoročno vremensko napoved za poletje 2025
24. 03. 2025 11.19Spletni portal Severe Weather Europe je objavil prvo dolgoročno vremensko napoved za prihajajoče poletje. Junij bo namočen, nato pa bo nastopilo suho obdobje z vročinskimi valovi.

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'
27. 11. 2024 12.21Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

Finančni komentar: Konec optimizma
19. 11. 2024 07.41Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti
22. 10. 2024 07.09Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

Britanska vlada želi brezposelne na delo vrniti z zdravili za hujšanje
15. 10. 2024 13.14V Združenem kraljestvu bi lahko nekaterim brezposelnim zagotovili zdravila za hujšanje, da bi se lahko vrnili na delovna mesta, hkrati pa naj bi znatno zmanjšali stroške za zdravljenje posledic debelosti in razbremenili zdravstveni sistem. Najprej bodo izvedli testno raziskavo, je napovedal britanski minister za zdravje Wes Streeting.

Kakšno bo poletje? Na vidiku ni ne vročinskih ne padavinskih rekordov
02. 06. 2024 18.45Po zelo mokrem, a kljub temu nadpovprečno toplem maju se je začelo meteorološko poletje. Nedelja je bila temperaturno že precej poletna, a vreme ostaja spremenljivo. V prvem junijskem tednu se najprej obetajo plohe in nevihte, nato pa bodo temperature počasi naraščale do konca tedna, tudi do več kot 30 stopinj Celzija. Kakšne pa so dolgoročne poletne napovedi? Naš meteorolog Rok Nosan pravi, da bo nadpovprečno toplo.

Kakšno bo poletje? Nadpovprečne temperature, predvidoma manj dežja
01. 06. 2024 07.31Po zelo mokrem in nekoliko nadpovprečno toplem maju se začenja meteorološko poletje. V prvem poletnem tednu se obetajo plohe in nevihte, ki so bile skoraj vsak dan tudi maja, pravi meteorolog na Arsu Anže Medved. Dolgoročne napovedi za junij, julij in avgust pa kažejo, da bodo temperature nekoliko nadpovprečne.

Finančni komentar: Tokrat bo drugače, če verjamete v pravljice
30. 01. 2024 07.00Ameriški delniški trg je pet zaporednih dni dosegal rekordno visoke vrednosti, predvsem zaradi zgodbe o umetni inteligenci. A vsake pretirane rasti je enkrat konec.

Januar ne prinaša nižjih položnic za elektriko, konec je regulacije cen
25. 01. 2024 19.36Je tudi vas šokirala decembrska položnica za elektriko? Januarska ne bo nič nižja, z novim letom je namreč konec regulacije cen, hkrati pa so ta mesec, ko je bilo bolj hladno, številni nekoliko bolj privili radiatorje. Strokovnjaki pa opozarjajo: elektrika ne bo nikoli več tako poceni.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj
23. 10. 2023 12.10Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

5 novih kriptovalut za nakup, ki so v trendu na Twitterju
05. 10. 2023 09.42Družabni medij Twitter si je na področju projektov kriptovalut in ključnih osebnosti v panogi pridobil veliko naklonjenost.

Za SDS razmere v zdravstvu katastrofalne, koalicija pripravlja rešitve
25. 01. 2023 14.37DZ je izredni seji obravnaval predlog priporočila SDS za takojšnje reševanje razmer v zdravstvu, ki jih v SDS vidijo kot katastrofalne. Poslanci koalicije so opozorili, da se rešitve že pripravljajo, opozicija pa meni, da napredka še ni videti, menijo tudi, bi do več družinskih zdravnikov prišli denimo s povečanjem vpisnih mest na medicinskih fakultetah. Glasovanja o predlogu priporočila sicer ne bo, ker ga matični odbor DZ v petek ni podprl.

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu
13. 01. 2023 09.35Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Pandemično krhanje populistov in obeti liberalne demokratične prihodnosti?
13. 11. 2022 17.50Svet je že več kot desetletje potopljen v demokratično recesijo, kar pomeni stagnacijo in celo delno zmanjševanje tako števila (nekdaj) demokratičnih držav kot kakovosti tistih, ki še stojijo. Delež trdnih demokracij se je po Freedom Housu z zgodovinskega vrha 46,6 odstotkov, ki je bil dosežen v letu 2006 in 2007, zmanjšal na 42 odstotkov do leta 2020. Zadovoljstvo z demokracijo v trdno demokratičnih državah je bilo sodeč po podatkih iz Harvardovega projekta HUMAN v prvem desetletju 21. stoletja relativno visoko, med 50 in 55 odstotkov državljanov je bilo zadovoljnih, nato pa je zdrselo med letoma 2013 in 2018 na skoraj 45 odstotkov. V tem istem obdobju se je po zadnjem letnem poročilu Populists in Power število populističnih vlad v demokratičnih državah povzpelo z okoli šest leta 2000 na kar 19 do leta 2019 – in to ne po naključju.

Do trajnostnih rešitev s trajnostno preobrazbo podjetja
19. 10. 2022 00.15O trajnosti in njenem pomenu slišimo vse pogosteje, premalokrat pa se zavedamo, kaj pravzaprav pomeni.

Mervar z izračuni predstavil razloge za izklop Teša iz omrežja
16. 10. 2022 17.43Direktor Elesa Aleksander Mervar je v daljšem zapisu z izračuni podrobneje pojasnil razloge, zakaj je predlagal, da gresta peti in šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš) v mirovanje v času od 15. oktobra do 2. novembra, z možnostjo podaljšanja do 30. novembra letos. Mervar je poudaril dinamičnost sistema. Meni, da ni razloga za paniko.

Rusija: Dokler bodo sankcije, plina ne bo
05. 09. 2022 19.05Rusija je konec avgusta zaradi vzdrževanja za 'tri dni' zaprla plinovod Severni tok 1. A med pregledom so odkrili, da cev 'pušča', zato so ponovno dobavo plina zamaknili za nedoločen čas. Sedaj Rusija sporoča, da bo Evropi plin začela dobavljati, ko bo ta umaknila sankcije, sprejete zaradi ruske agresije na Ukrajino. Evropa jim odgovarja, naj z izsiljevanjem prenehajo.

Med obupanimi kmeti
13. 08. 2022 15.52Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

IEA: Poraba zemeljskega plina se bo zmanjšala, cene pa so dosegle vrh
05. 07. 2022 18.06Poraba zemeljskega plina se bo letos zaradi visokih cen in zmanjšanega obsega dobave iz Rusije nekoliko zmanjšala. V prihodnjih letih se bo poraba krepila počasi, saj bodo potrošniki preklopili na alternativne vire energije, ocenjuje Mednarodna agencija za energijo. Cene plina so sicer že poskočile na štirimesečni vrh.

Fiskalni svet kritičen do nedorečenosti koalicijske pogodbe
06. 06. 2022 09.31Koalicijska pogodba vsebuje nabor pretežno splošno opredeljenih ukrepov, ki presegajo štiriletni mandat, ocenjuje fiskalni svet. Kritičen je do nedorečenosti pogodbe in do možnega povečanja izdatkov, ki bi lahko bilo obsežnejše od večanja prihodkov. Od vlade pričakuje, da bo v prihodnje natančno opredelila javnofinančne posledice ukrepov.

V meteorološko poletje vstopamo z občutno otoplitvijo
01. 06. 2022 08.08Prvi junij pomeni začetek meteorološkega poletja, ki obsega najtoplejše mesece v letu. In letos naj bi bili ti meseci po napovedih večjih meteoroloških centrov še posebej vroči. Občutno otoplitev nam bodo prinesli že prihodnji dnevi, ko bodo temperature marsikje spet presegle 30 stopinj Celzija. Ker pa bomo le na obrobju vpliva vročega afriškega zraka, se vreme še ne bo povsem stabiliziralo. Tako bodo predvsem ob popoldnevih in večerih nastajale krajevne plohe in nevihte.

Sežigalnica odpadkov tudi v neprevetreni Ljubljani?
27. 05. 2022 06.00Janševa vlada je tik pred koncem mandata z uredbo omogočila podeljevanje 30-letnih koncesij za sežigalnice in sosežigalnice odpadkov in to kar brez predhodne presoje njihovega vpliva na okolje. Ne le dolgoročne okoljske posledice, zapostavljen je tudi neposredni zdravstveni vpliv sežigalnic na zdravje ljudi, so ostri na zdravniški zbornici. Naraste lahko število rakavih obolenj in prezgodnjih smrti. Strokovnjaki opozarjajo tudi na možnost, da se v sežigalnicah kot surovina ne bi uporabljali samo slovenski odpadki, ampak bi jih uvažali tudi iz tujine.

Golobu 54 glasov podpore, v DZ že vložil listo ministrskih kandidatov
25. 05. 2022 06.50V Državnem zboru so glasovali o kandidatu za predsednika vlade. Dr. Robert Golob je bil izvoljen s 54 glasovi podpore. Golob je takoj po objavi rezultatov tudi prisegel. Dejal je, da je hvaležen in ponižen, ker bo lahko državo popeljal "v boljšo prihodnost, ki si jo zaslužimo vsi". Obljubil je, da želi delati v dobro vseh. Golobu so v razpravi podporo izrekli koalicijski poslanci, medtem ko so bili opozicijski precej kritični do načrtov nove koalicije. Golob je sicer v DZ že vložil listo ministrskih kandidatov.

Ledeni možje se bodo izneverili tradiciji, kaj to pomeni za prihajajoče poletje?
09. 05. 2022 07.51Ledeni možje, ki godujejo med 12. in 14. majem, letos ne bodo upravičili svojega slovesa. Po daljšem obdobju spremenljivega in razmeroma svežega vremena se bomo namreč v prihodnjih dneh počasi vzpenjali po temperaturni lestvici. Že v sredo bodo temperature marsikje presegle 25 stopinj Celzija, četrtek pa bo najtoplejšim krajem na vzhodu Slovenije že lahko prinesel prvo letošnjo tridesetico. In kaj nam obetajo dolgoročne napovedi? Kot vse kaže, boste tudi v prihodnjih mesecih na svoj račun prišli vsi ljubitelji sonca in visokih temperatur. Po napovedi evropskega meteorološkega centra ECMWF naj bi bilo namreč letošnje poletje dolgo, vroče in zelo suho.

Podražitve vse večje, plače pa stagnirajo: Kakšne rešitve obljubljajo stranke?
20. 04. 2022 11.47Osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje, smo vprašali, kako bodo poskrbeli za višje prihodke zaposlenih v gospodarstvu, ki navsezadnje tudi niso bili prejemniki dodatkov, ki si jih je v zadnjih letih izplačal javni sektor. Bodo razbremenili obdavčitev dela? Če ja, za koliko? Kako konkretno bodo uredili plačni sistem v javnem sektorju?

V Krki pozorno spremljajo razmere v Ukrajini, dolgoročnih posledic ne vidijo
17. 03. 2022 10.32V Krki za zdaj še ne znajo zanesljivo oceniti vpliva trenutnih razmer v Rusiji in Ukrajini na poslovanje v letu 2022, a kot zagotavljajo, imajo močno kapitalsko strukturo, s poslovanjem ustvarjajo robusten denarni tok in so brez finančnega dolga. Zato uspešno poslovanje na daljši rok ni ogroženo, piše v nerevidiranih izkazih za lani.

Vrtovec o ukrepih v energetiki: To niso predvolilni bonbončki, ampak bonboniere
30. 01. 2022 11.43Vlada je v soboto sprejela predlog ukrepov za omilitev posledice visokih cen energentov za ljudi in gospodarstvo. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je do tako imenovanih energetskih vavčerjev v višini 150 evrov upravičenih kar 710.000 ljudi. Med njimi so tudi prejemniki otroškega dodatka od 1. do 6. dohodkovnega razreda, kar predstavlja 139.000 upravičencev, je izpostavil minister. Odgovoril pa je tudi na očitke, da vlada z ukrepi zgolj deli predvolilne bonbončke.

Januar med najbolj sončnimi v zgodovini meritev, kaj pa nam prinaša februar?
29. 01. 2022 07.00Januar v dolgoletnem povprečju velja za najbolj mrzel mesec, a letos ga bolj kot nizke temperature zaznamuje veliko število sončnih ur. Omembe vrednih padavin nismo imeli že od šestega januarja in tako bo ostalo še vsaj en teden. Kaj pa nam bo prinesel preostanek zime? Kot kažejo dolgoročne napovedi, se bo nadaljevalo nadpovprečno toplo in večinoma suho vreme. Na zimo nas bodo bolj kot ne spominjala le jutra.

Pahor: Slovenija dosledno zagovarja načelo ene Kitajske
20. 01. 2022 11.59Predstavniki poslanskih skupin SD, LMŠ in SAB so vložili zahtevo za nujno sejo Odbora za zunanjo politiko. Razlog: izjave premiera Janeza Janše glede odnosa Slovenije do Tajvana. V omenjenih treh strankah med drugim menijo, da bi lahko imele Janševe izjave dolgoročne posledice na odnose z azijskimi državami in da so v neskladju z dolgoročno strategijo slovenske zunanje politike. Predsednik Pahor jim pritrjuje.