dolgožive

Do 40 odstotkov primerov demence bi lahko preprečili
17. 01. 2024 13.34Breme demence je zelo veliko tako za posameznika in svojce kot za državo, so poudarili na današnji novinarski konferenci ministrstva za zdravje. Z upoštevanjem preventivnih ukrepov, med katerimi so telesna aktivnost in zdrava prehrana, bi lahko preprečili do 40 odstotkov primerov demence ali odložili njen pojav, so povedali.

'Staranje je izjemen proces, s katerim postaneš človek, kakršen bi vedno moral biti'
01. 10. 2023 10.40Mednarodni dan starejših, 1. oktober, letos poteka pod geslom "Izpolnjevanje obljub splošne deklaracije človekovih pravic za starejše" in podnaslovom "Skozi generacije". Po državah naj bi pogledali, v katerih točkah se deklaracija na področju starejših ne upošteva. V Sloveniji varuh človekovih pravic Peter Svetina meni, da so premiki na bolje počasni, predsednica republike pa je v poslanici navedla, da se z naraščanjem števila starejših v družbi odpirajo tako dobre kot slabe strani dolgožive družbe. Prepričana pa je, da aktivno staranje prinaša številne koristi celotni družbi in vsem generacijam.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'
27. 06. 2023 09.43Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi
26. 06. 2023 15.25Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

'Morali bomo najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstva'
23. 06. 2023 11.35Izdatki za zdravstvo bliskovito naraščajo, saj se stroški zdravljenja ob vse večjih potrebah dolgožive družbe zelo hitro povečujejo, je bilo slišati na posvetu na Brdu pri Kranju. Zato bomo morali najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstvenega sistema, je poudaril minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

Katere živali bodo dovoljene, katere prepovedane?
26. 05. 2023 15.38Več kot leto in pol po sprejetju novele zakona o zaščiti živali smo vendarle dobili predloga seznamov dovoljenih in prepovedanih živali. Slednje bodo lahko gojili le v živalskih vrtovih, predlog mednje uvršča pasavce, lenivce, vrečarje, primate, luskavce, zveri, povodne konje, žirafe, kite, delfine, ujede, sove, nekatere vrste papig in drugih ptic, velike dolgožive želve, velike pitone in udave, strupene kače, krokodile, varane, nekaj vrst rib ...

Jasnič: Pogovori o skupni listi s stranko LIDE v zaključni fazi
20. 01. 2022 15.50Predsednik Desusa Ljubo Jasnič je izvršni odbor (IO) na seji seznanil s pogovori, ki jih je s strankami opravil o možnem sodelovanju pred volitvami in po njih. Po Jasničevih besedah so tako v zaključni fazi pogovori o skupni kandidatni listi s stranko LIDE, kar je danes sprejel tudi IO stranke, obravnavali pa so tudi njen volilni program.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?
29. 11. 2021 11.27Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Ali so prebolevniki enako dobro zaščiteni kot cepljeni?
12. 07. 2021 16.02Okoli 250 tisoč ljudi je v Sloveniji uradno zabeleženih kot prebolevniki. Nekateri od teh so že šteti med cepljene, spet drugi s cepljenjem še vedno odlašajo. Ali so prebolevniki enako dobro zaščiteni kot cepljeni in ali je cepljenje sploh smiselno, če pa je njihov imunski sistem spominske celice, ki bi ob morebitnem srečanju s covidom, okužbo preprečili, že razvil?

Zakaj nastajajo nevihte in kdaj se nevihta razvije v neurje?
21. 08. 2020 07.00Letošnje poletje nam več kot nekaj zaporednih dni suhega in vročega vremena ni prineslo, saj ozračje vsak teden ohladi vsaj ena hladna fronta. Ob njej pogosto nastajajo močnejše nevihte, ki vsako leto povzročijo precej škode, in tudi letošnje leto ni izjema. Ali veste, zakaj sploh pride do nastanka nevihte in kakšni pogoji morajo biti izpolnjeni, da se ta razvije v neurje?

Vlada ustanovila urad za demografijo, zaživel bo v 15 dneh
20. 08. 2020 10.59Na današnji seji je vlada ustanovila in določila naloge urada za demografijo, ki ga bo vodil minister brez resorja. Znano je, da bo to nekdo iz stranke DeSUS, s čimer bo stranka pridobila še en stolček v vladi. Predsednica Pivčeva je zatrdila, da ostaja na kmetijskem ministrstvu in da se za to mesto ne bo potegovala. Medtem se je oglasil Gregor Virant, ki je ustanovitev urada označil za nesmiselno. Urad za demografijo s sedežem v Mariboru bo zaživel v 15 dneh.

Zakaj nastanejo močni nalivi?
07. 08. 2020 06.00Prejšnje dni sta zaznamovala ciklon in hladna fronta, ki se je počasi pomikala čez Alpe. V višinah je pihal vlažen jugozahodni veter, pri tleh šibak vzhodnik. Velika količina vlage, spreminjanje hitrosti in smeri vetra z višino ter velika temperaturna razlika med tlemi in višinami so dober recept za močne nalive. V naslednjih dneh bo vreme pokazalo svojo lepšo plat, nevihte z nalivi bodo zelo redke.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti
15. 06. 2020 13.00Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Perič: Igranje na orglice in poimenovanje dvoran po nekomu ni dovolj
24. 04. 2019 11.28Na Državno volilno komisijo so kandidatno listo za evropske volitve vložili kandidati SD, Gibanje Zedinjena Slovenija, SMC in Desus, ki se na volitve podaja z Igorjem Šoltesom na čelu liste in geslom - Šoltes, naš človek v Bruslju. Nosilec liste SMC pa je poudaril proevropsko držo stranke.

DeSUS z Igorjem Šoltesom
11. 04. 2019 10.47DeSUS bo gradil na vrednotah, kot so zdravje okolja, zdravi tržni odnosi, človekove pravice in dosledno spoštovanje vladavine prava. Poudarek bodo dali tudi problematiki starejših, saj so prepričani, da je izziv dolgožive družbe izziv celotne Evrope in Slovenije.

Šoltes nosilec liste DeSUS, prepričani so v uspeh
22. 03. 2019 18.45Izvršni odbor DeSUS je evroposlanca Igorja Šoltesa soglasno potrdil za nosilca kandidatne liste DeSUS za evropske volitve. Celotno listo, ki jo bodo oblikovali skupaj, bodo predstavili v prihodnjih desetih dneh. Šoltes, prvak DeSUS Karl Erjavec in dosedanji evroposlanec DeSUS Ivo Vajgl pričakujejo uspeh in izvolitev v Evropski parlament.

Bruselj 'žuga': Nadaljujte zdravstveno in pokojninsko reformo, olajšajte obstoj malim podjetjem
23. 05. 2018 15.39Slovenija je iz Bruslja dobila redne letne proračunske in reformne nasvete, v katerih Evropska komisija ponavlja poziv k ustreznemu fiskalnemu ukrepanju ter nadaljnjim reformam na področju zdravstva, dolgotrajne oskrbe in pokojninskega sistema. Poleg tega jo poziva, naj "izvede privatizacije v skladu z obstoječimi načrti".

Sviz: Predsednik vlade v odstopu sprevrača resnico
19. 03. 2018 06.13Cerar je v odgovoru na poslansko vprašanje zatrdil, da so se s sindikati ves čas pogajali, a so bile njihove zahteve absolutno previsoke. "Za osnovne in srednješolske učitelje so želeli po 20 odstotkov višje plače, kar pomeni, da bi bili plačani bolje kot zdravniki in bolje kot profesorji na univerzah," je dejal. Ta trditev kaže, kako slabo pozna plačna razmerja v javnem sektorju, odgovarjajo v Svizu.

Marko Soršak - Soki v najbolj rockerskem domu upokojencev
17. 05. 2017 09.55Kako poseben je dom upokojencev v Mariboru, kjer v več kot odličnem vzdušju bivajo starejši občani, se je na lastno pest prepričal tudi bobnar Marko Soršak - Soki. Ko je pred nekaj tedni prejel klic o želji pomagati pri projektu 20za20, gotovo ni bil pripravljen na takšno presenečenje.

Delež starejših se bo le še povečeval: kje so ukrepi, ki bodo ohranili kakovost življenja?
01. 10. 2016 07.45Premier Miro Cerar je ob mednarodnem dnevu starejših posebej izpostavil pripravo sistema dolgotrajne oskrbe: "Zagotovili bomo celovit sistem oskrbe, ki bo zagotavljal vse - od obiskov in pomoči na domu, do vključevanja v dnevne centre, zdravstveno in patronažno oskrbo ter druge oblike oskrbe."

Terenski pavšali za poslance, ki niso na terenu?
22. 03. 2012 11.47Organizacije starejših opozarjajo, da poslanci neupravičeno prejemajo mesečni pavšal v višini od 500 do 1000 evrov za delo na terenu, ki ga sploh ne opravljajo. V državnem zboru pravijo, da gre za neresnične interpretacije.

Kako rešiti področje bivanja starejših?
09. 09. 2008 11.22Parlamentarne stranke navajajo različne rešitve, med katerimi poleg večjega števila domov za starejše omenjajo dnevno varstvo, pomoč na domu, zavarovanje za dolgotrajno oskrbo in negovalne bolnišnice.

Mišje celice proti plešavosti
17. 03. 2004 00.00Ameriški znanstveniki so sporočili, da bi lahko plešavost zdravili z dolgoživimi celicami v mišji dlaki, ki so jih nedavno odkrili.