dolžina življenja

Opozicija: Javnim uslužbencem se godi krivica, koalicija: To je manipulacija
03. 04. 2025 18.49V politični areni se nadaljuje konflikt o učinkih novega plačnega sistema. Krščanski demokrati koaliciji očitajo, da se javnim uslužbencem, od katerih so odvisna tudi naša življenja, godi krivica. Tisti, ki na ministrstvih prekladajo papirje, pa prejemajo dodatke za povečan obseg dela. "Nerazumevanje, neznanje in namerna manipulacija," odgovarjajo v koaliciji. Trdijo tudi, da lahko tako kot državni organi tudi javni zavodi, denimo domovi za starejše občane, svoje zaposlene za povečan obseg dela še vedno nagradijo.

Dve slovenski zdravnici med finalisti 11. International Medis Awards for Medical Research
11. 02. 2025 00.15Mednarodna strokovna komisija ocenila 251 znanstvenoraziskovalnih prispevkov iz 11 držav in izbrala 18 finalistov

'Za vse, ki so se naveličali stoenajstič kolesariti na Rakitno'
13. 04. 2024 15.13"Zadnja tri leta sem vsak svoj prosti trenutek izkoristil za to početje, za katerega nisem vedel, ali je sploh smiselno in kam bo pripeljalo, ampak sem bil z vsakim odkolesarjenim kilometrom bolj navdušen. Tudi zato, ker po nesreči nisem vedel, ali bom lahko še kdaj v življenju kolesaril," o nastanku svojega novega dela, kolesarskem vodniku Pikčasta Slovenija, pravi pisatelj Tadej Golob. Prekolesaril je 65 krogov po Sloveniji in zamejstvu, zadnji, 66., je prišel po zaslugi Primoža Rogliča. In pri vsakem od njih sem vsaj za kak kilometer pomislil, da je najlepši do zdaj, pravi.

Slovenski medvedi iz kletk v avstrijsko zavetišče? 'Selitev bi bila stresna'
17. 03. 2024 07.00Medvedov, rešenih iz ujetništva, ni mogoče izpustiti nazaj v naravo, novi dom v okolju, kjer lahko izražajo svoje naravno vedenje, pa lahko najdejo v zavetiščih, ki jih ima mednarodna organizacija Four Paws po vsem svetu. Slovenske medvede bi, pravijo, namestili v zavetišče za medvede Arbesbach v Avstriji, kjer bi se pridružili trem 'rešenčkom'. Preverili smo, kakšen bi bil njihov novi dom, kako bi potekala selitev in kaj o tem menijo strokovnjaki.

Črna gora – dežela izjemne pestrosti
18. 12. 2023 00.15Črna gora, prva ekološka država na svetu, je država s petimi nacionalnimi parki, petimi oazami miru in čistega zraka.

Slovenka, ki je ustvarila edinstven izdelek za boljši svet
10. 11. 2023 06.00Alenka Leber Vračko je dolga leta vodila družinsko kmetijo, nato pa se je svoje poslanstvo odločila predati hčerkama. Sama je svojo pot nadaljevala pri ustvarjanju inovativnega izdelka, s katerim želi vse spodbuditi k bolj trajnostnemu razmišljanju in načinu življenja.

Projekt Štartaj Slovenija se seli na podeželje
10. 10. 2023 16.05Dobrodošli, slovenski kmetje, v novem formatu oddaje Štartaj, Slovenija: na podeželju. Izdelke lahko že najdete v Intersparih širom Slovenije, njihove zgodbe in problematiko, s katero se na kmetijah vsakodnevno srečujejo, pa boste spoznali 15. oktobra ob 18.45 na POP TV.

Podnebne spremembe – osrednji boj za usodo človeštva
20. 08. 2023 13.13Hude poprave, ki odnašajo vse pred seboj, sušna obdobja s točo, pozebe. Krči se gozd, izumirajo živalske in rastlinske vrste. Ustavlja se zalivski tok, letošnji julij je bil globalno rekordno topel. Rdeči alarmi utripajo že nekaj časa. Podnebne spremembe so tukaj in zdaj – občutimo jih pred svojim pragom, v kmetijstvu, gospodarstvu.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Svetovni dan spanja: Slovenci premalo spimo
17. 03. 2023 06.02Spanje je naravno stanje sprostitve. Poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti je tudi eden od ključnih gradnikov posameznikovega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. In ker imamo ponavadi vsi spanca malce premalo, se poskusimo danes vsaj malo bolj naspati. Praznujemo namreč svetovni dan spanja.

Nuša Lesar in Gregor Trebušak: Svet bi bil brez naju dolgočasen
16. 01. 2023 08.49Nuša Lesar in Gregor Trebušak sta tista voditelja, ki smo ju veseli vsak delovnik ob 18. uri, ko prižgemo televizijo in se ustavimo na Kanalu A. Oddajo Svet na Kanalu A oba vodita že 14 let in oba pravita, da svoje delo obožujeta. Vodenje oddaje je njuno poslanstvo, ki ga opravljata s srcem. Nasmejana voditelja se sicer bolj malokrat srečata, se pa zato večkrat slišita po telefonu. Ponovno sta se srečala na njunem zadnjem fotografiranju, ki sta ga imela takoj v začetku novega leta, kjer sta se v smehu strinjala: "Svet bi bil brez naju dolgočasen."

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'
17. 07. 2022 11.39Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Objemimo pomlad v novi kolekciji Alma Ras
23. 03. 2022 00.15
Kakovost spanca se je v primerjavi z obdobjem pred epidemijo poslabšala
18. 03. 2022 06.00Čeprav je spanje najučinkovitejši način vsakodnevnega uravnavanja telesnega in duševnega zdravja v vseh življenjskih obdobjih, pa Slovenci ne spimo dovolj. Odrasli bi namreč morali spati od sedem do devet, otroci in mladostniki pa od devet do deset ur na noč. Dobro spanje je namreč vir dobrega počutja in temelj zdravega načina življenja ter varnosti pri delu in v prometu.

Norveški zaporni sistem in zakaj ima Breivik možnost zaslišanja za predčasen izpust?
22. 01. 2022 15.42Dobro desetletje od t. i. norveškega 11. septembra se je v tej skandinavski državi začelo zaslišanje za predčasni izpust desničarskega skrajneža in domačega terorista Andersa Breivika. V luči dogajanja na Norveškem smo o tamkajšnjem zapornem sistemu povprašali profesorja na Fakulteti za varnostne vede Roka Hacina. Kakšne so podobnosti in razlike med Norveško in Slovenijo na tem področju ter zakaj ima Breivik deset let po umoru 77 ljudi sploh možnost predčasnega izpusta? Po mnenju sogovornika so sicer možnosti za uspeh na zaslišanju zelo majhne ali celo nične.

Adele z albumom razveselila oboževalce in podrla rekorde v prodaji
26. 11. 2021 08.00Britanska kraljica popa je po šestih letih izdala težko pričakovan nov album. Naslovila ga je s številom 30, tako kot prejšnji trije pa pripoveduje njeno življenjsko zgodbo v določenem starostnem obdobju. Adele je pri tridesetih prvič ločena, ima prvega otroka in zavidljivo kariero ter je na pragu novega življenjskega obdobja. In takšno, kot je njeno življenje, je tudi njen četrti album.

Podnebne spremembe: katastrofa našega časa
23. 10. 2021 07.00Drvimo po napačni – katastrofalni – poti, opozarjajo klimatologi. Ekstremne vremenske razmere – suše, poplave, so vsepogostejše. Alarmi zvonijo že nekaj časa. Spremembe, ki bodo spremenile naš planet, pa se dogajajo s takšno hitrostjo, da jih bodo čutili že naši otroci.

Mohorič in druščina lovijo zgodovino. Prostora za napake ob hudi konkurenci ne bo
26. 09. 2021 06.00Osmerica Slovencev bo danes na cestni dirki za svetovno prvenstvo v Flandriji lovila drugo medaljo v zgodovini samostojne države. Matej Mohorič, Tadej Pogačar in Primož Roglič so glavni kandidati, da ponovijo (ali izboljšajo) bronasto odličje Andreja Hauptmana izpred 20. letih. V vlogi nespornega favorita je domačin Wout van Aert, ki mu gre na roko tudi poznavanje sila zapletene in skoraj 270 kilometrov dolge trase, na kateri ne manjka pasti. Kdor se bo ujel vanje, bo lahko hitro zaključil s sanjami o zmagovalnem odru. Prostora za napake ob tako hudi konkurenci enostavno ne bo.

Pelješki most povezan, a nad novo pridobitvijo niso vsi navdušeni
29. 07. 2021 16.03Gradnjo mostu, ki povezuje celinski del Hrvaške s polotokom Pelješac, so s spojitvijo zadnjega segmenta konstrukcije tudi uradno zaključili. To pa še ne pomeni, da se je po njem možno tudi že zapeljati – promet bo stekel šele prihodnje leto. A če se bo pri potovanju na jug Hrvaške s tem prihranilo tudi do dve uri vožnje, pa nad povezavo niso vsi navdušeni. S tem se bo namreč obšlo Neum – edino bosansko-herecegovsko mestece ob obali Jadrana. Kar pa pomeni, da bi se 'manko' potnikov in turistov poznal tudi v denarnicah tamkajšnjih turističnih delavcev.

Le dobra tretjina Slovencev si vsako noč privošči dovolj spanja
19. 03. 2021 06.54Ob svetovnem dnevu spanja so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozorili, da Slovenci premalo spimo. Urejeno spanje je osnovna človekova potreba, v zadnjem letu pa so motnje spanja zaradi pandemije zelo pogoste. Dobro spanje nas ščiti pred okužbami, omogoča blažji potek bolezni in izboljša naš imunski sistem.

Odgovori na ključna vprašanja o delovanju, učinkovitosti in varnosti cepiva
21. 12. 2020 16.05Evropska agencija za zdravila (EMA) je priporočila izdajo dovoljenja za pogojno uporabo cepiva ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha proti covidu-19. Cepljenje naj bi se v državah članicah EU začelo v zadnjem tednu leta. Kakšni so odgovori na nekatera ključna vprašanje glede cepiva, njegove uporabe in varnosti?

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'
11. 10. 2020 18.22Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Okoljevarstveniki svarijo, da ogroža ljubljansko vodo, občina pojasnjuje: projekt je ključen za čisto okolje
21. 06. 2020 08.08Projekt kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani, ki je pred dvema letoma povzročil pravi 'kmečki punt' in razburja nekatere okoljevarstvenike, je trenutno v presoji, ali potrebuje okoljevarstveno soglasje. Medtem ko nekatere okoljevarstvene organizacije svarijo, da ta ogroža vir pitne vode za celotno prestolnico, krajani podpirajo izgradnjo, saj ta ureja dolgoletne frustracije z neurejenim kanalizacijskim sistemom. Na Mestni občini Ljubljana trdijo, da je projekt ključen za kakovost bivanja meščanov in predvsem projekt, ki bo zanamcem zapustil zdravo in čisto okolje.

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic
17. 06. 2020 06.00Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

Zagnana Slovenka odlično obvladuje klance in čebelje viruse
14. 06. 2020 18.52Laura Šimenc, mlada veterinarska raziskovalka, ki si je med drugim prislužila naziv amaterska svetovna prvakinja v kronometru, je izpeljala še everesting izziv – v enem vzponu je pedala vrtela toliko časa, da je prekolesarila 8848 višinskih metrov, kolikor je visok Mount Everest, in postavila slovenski ženski rekord. Kot veterinarka sicer raziskuje virusne okužbe čebeljih družin. Kaj je do zdaj že ugotovila in katera vprašanja ostajajo še odprta?

Tri ure z avtobusom, dve uri z avtom, kar pet z vlakom – bodo Korošci le dobili cesto?
17. 10. 2019 10.2117. oktober je bil dan, ko bi se morali Korošci, ki glede izgradnje tretje razvojne osi že (vsaj) 15 let poslušajo lažne obljube s strani vseh vlad, ki so se zvrstile v teh letih, zbrati pred vladno palačo. Tam bi ob 10. uri, kjer vsak četrtek poteka seje vlade, jasno in glasno opozorili: "Še letos hoč’mo prvo lopato!" A protest je zamrznjen.

Prijeli kapitana in lastnika hrvaške jahte, na kateri je umrl Italijan
14. 08. 2019 08.09Otroka italijanskega podjetnika Eugenija Vincija, ki je umrl na barki zaradi zastrupitve, sta še vedno v smrtni nevarnosti. Obdukcija pokojnega Italijana je pokazala, da je šlo za zastrupitev z ogljikovim monoksidom. Hvarska policija je prijela 23-letnega lastnika in 27-letnega kapitana jahte, saj obstaja utemeljen sum, da sta odgovorna za tragedijo.

'Veriga je fizično in psihično mučenje psa'
02. 05. 2019 06.59"Psi, ki večino svojega življenja preživijo na nekaj metrih omejene površine, priklenjeni na verigo, niso slika iz preteklosti, takšne prizore vidimo vsak dan, saj precejšen odstotek psov v Sloveniji še vedno živi priklenjenih na verige, 24 ur na dan," opozarjajo predstavniki društva AniMa. Na ministrstvu odgovarjajo, da se problematike zavedajo, a je ta le vrh ledene gore.

Osebna imena kmalu daljša, dovoljene bodo tudi črke in okrajšave
20. 04. 2019 07.00Vsak od nas ima pravico do osebnega imena. V resnici je izbira osebnega imena naša dolžnost in zlorabe so strogo sankcionirane. Obstajajo jasna pravila, ki določajo izbiro in spremembo osebnega imena, ta pa se bodo, kot kaže, kmalu spremenila. Pripravljen je namreč Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o osebnem imenu, ki naj bi bil sprejet po skrajšanem postopku.

Zadnja Košarkarska simfonija Sanija Bečirovića in Boštjana Nachbarja
22. 05. 2018 20.14Sani Bečirović in Boštjan Nachbar se bosta od aktivnega igranja košarke poslovila na skupni tekmi, imenovani Košarkarska simfonija, ki bo 30. avgusta v Stožicah. To bosta storila v družbi številnih košarkarskih zvezd z vsega sveta.