doktorski

V najbolj oddaljeni nam znani galaksiji odkrili kisik in težke kovine
22. 03. 2025 20.00Astronomi so prišli od presenetljivega odkritja. V nam najbolj oddaljeni galaksiji, kar smo jih doslej odkrili, so našli kisik in težke kovine. Galaksija je od Zemlje oddaljena 13,4 milijarde svetlobnih let, kar pomeni, da je nastala v zgodnjih dneh vesolja.

'Pameten in očarljiv', a v resnici spolni plenilec: omamil in zlorabil skoraj 60 žrtev
05. 03. 2025 19.51Iz Londona prihaja grozljiva zgodba o spolnem plenilcu. Pameten in očarljiv 28-letnik iz premožne družine je omamljal in zlorabljal žrtve, vse pa je posnel na kamero. Policija je na njegovem domu poleg posnetkov našla večjo količino pomirjeval in škatlo trofej – predmetov, ki so pripadali njegovim žrtvam.

Negotova prihodnost družine Bašarja al Asada
14. 12. 2024 16.16Zdaj, ko uporniki pod vodstvom islamistične skupine Hayat Tahrir-al Sham oblikujejo prehodno vlado, je prihodnost odstavljenega predsednika Bašarja al Asada, njegove žene in njunih treh otrok negotova. Pobegnili so v Rusijo, kjer so jim ponudili azil, a kaj jih čaka? Malo verjetno je, da bo Asad zapustil Rusijo in odšel v državo, kjer bi ga lahko izročili nazaj Siriji ali kateri koli drugi, ki bi ga lahko obtožila kaznivega dejanja.

Slovenski znanstveniki sodelovali pri raziskovanju ene prvih galaksij v zgodnjem vesolju
11. 12. 2024 17.12Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo med najboljše na svetu. Profesorica dr. Maruša Bradač, raziskovalec dr. Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so namreč sodelovali pri raziskavi, v kateri so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb zaznali in analizirali eno prvih galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku. Odkritje predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja, njihove ugotovitve pa bodo objavljene tudi v znanstveni reviji Nature.

Evropska komisija zaposlene svari pred vohuni
08. 11. 2024 15.32V Bruslju glede na opozorilo Evropske komisije kar mrgoli vohunov. V internem sporočilu svojim uslužbencem je izvršna veja oblasti v EU nanje v četrtek naslovila svarilo, naj bodo zato še posebej pozorni pri stikih, saj da je lahko tarča vohunov prav vsakdo, ne glede na položaj.

Študent v mehiški džungli po naključju odkril izgubljeno starodavno mesto
29. 10. 2024 17.44Stoletja po tem, ko je izginilo pod krošnjami mehiške džungle, je doktorski študent poskrbel, da je ogromno majevsko mesto ponovno vzniknilo na zemljevidu. V mestu, ki so ga poimenovali Valeriana, so odkrili piramide, zaprte trge, športno igrišče in rezervoar. Zgrajeno naj bi bilo dobro stoletje pred našim štetjem, znanstveniki pa so ga odkrili s pomočjo laserskega kartiranja.

Mladi v razpravi o Jeku 2 izpostavili nujnost transparentnosti naložbe
15. 10. 2024 10.19Mladi z ljubljanskih naravoslovnih in družboslovnih fakultet so na četrtkovi razpravi o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne (Jek2) ob številnih pozitivnih vidikih jedrske energije opozorili tudi na tveganja izgradnje novega bloka in pomembnost zagotavljanja transparentnosti celotne investicije.

To je fakulteta, ki je v Sloveniji prva izbira
15. 09. 2024 00.15Na DOBA Fakulteti bo tudi letos študiralo več kot dva tisoč študentov iz 46. držav sveta. Na voljo je še nekaj prostih mest za vpis.

Pariz 2024: PLAVANJE
26. 07. 2024 02.00Slovensko plavanje je daleč od časov Sare Isaković, Anje Klinar, Petra Mankoča, Damirja Dugonjića in Tjaše Oder, ki so se nazadnje pred desetletjem in več spogledovali z olimpijskim finalom, Isakovićeva je leta 2008 osvojila celo odličje. Tokratna odprava bo v Parizu skušala predvsem potrditi, da so na treningih delali dobro.

'Poustvarili smo enega najnevarnejših elementov hladne vojne'
19. 07. 2024 15.50ZDA so pred kratkim objavile načrte za namestitev raket dolgega dosega v Nemčiji, z začetkom leta 2026, ko naj bi bile nameščene občasno, v prihodnosti pa stalno. Namestitve naj bi vključevale SM-6, Tomahawk in hiperzvočno orožje. Tej napovedi je sledil napredek pri načrtih peščice Natovih zaveznic za razvoj novih raket dolgega dosega. Francija, Poljska, Nemčija in Italija so podpisale pobudo, ki se osredotoča na rakete z dosegom nad 500 kilometrov. A več strokovnjakov trdi, da gre za tvegano početje, ki pomeni močno oboroževalno tekmo z Rusijo in svet potiska v situacijo, iz katere se je nekoč komaj rešil.

Nova informacijska pooblaščenka Jelena Virant Burnik prevzela posle
17. 07. 2024 12.24Mojca Prelesnik je predala posle novi informacijski pooblaščenki Jeleni Virant Burnik, ki nastopa svoj petletni mandat. Zdajšnja vodja mednarodnega sodelovanja in nadzora pri Informacijskem pooblaščencu se je do sedaj ukvarjala predvsem z varstvom osebnih podatkov pri sodobnih informacijsko komunikacijskih storitvah in digitalnem marketingu.

Jeleno Virant Burnik potrdili za informacijsko pooblaščenko
10. 07. 2024 06.29Državni zbor je na redni seji za informacijsko pooblaščenko brez razprave s 57 glasovi za imenoval Jeleno Virant Burnik. Sedem poslancev SDS je bilo proti. Virant Burnik, zdajšnja vodja mednarodnega sodelovanja in nadzora pri Informacijskem pooblaščencu, bo petletni mandat nastopila z 18. julijem.

To je fakulteta, ki je v Sloveniji prva izbira
10. 06. 2024 00.15DOBA Fakulteta ostaja vodilna fakulteta po prepoznavnosti in prva izbira med zaposlenimi, starimi med 25 in 45 leti (Raziskava Mediana, 2023).

Umrl je psiholog, humanist in LGBT aktivist Bogdan Lešnik
10. 06. 2024 12.45V 73. letu je umrl psiholog, humanist, publicist, prevajalec in LGBT aktivist Bogdan Lešnik, ki je bil pred upokojitvijo med letoma 2007 in 2011 dekan Fakultete za socialno delo. Bil je znan po ostrih analizah družbe in politike, zdravem cinizmu ter predanosti različnim projektom, so ob vesti o smrti zapisali na omenjeni fakulteti.

Tomaž Prosen z ekipo Googlovega laboratorija do preboja v kvantni fiziki
05. 04. 2024 07.44Matematični fizik Tomaž Prosen je z raziskovalci Googlovega laboratorija Quantum AI dokazal prvo koristno uporabo kvantnega računalnika. Z njim so namreč uspešno izvedli kvantno simulacijo kvantnega materiala, pri tem pa odkrili nov tip transporta. Odkritje predstavlja začetek nove ere raziskav v teoretični fiziki z uporabo kvantnega računalnika.

Odkril novega hrošča, ki bi ga skoraj zamenjal za ptičji kakec
24. 03. 2024 10.55Ko je mladi avstralski raziskovalec leta 2021 kampiral v enem bolj nedotaknjenih delov pokrajine Queensland, v bližini nacionalnega parka Lamington, je med opazovanjem zaznal nekaj zanimivega. Sprva je mislil, da gre za nekoliko neobičajen ptičji iztrebek, a je kmalu dojel, da se ta kakec premika. Njegovo odkritje, ki je sedaj objavljeno tudi v znanstveni publikaciji, o tem pa poročajo številni mediji, ima ime – Excastra albopilosa. In ni ptičji iztrebek, pač pa na novo odkrit avstralski hrošč, ki, vsaj ob bežnem pogledu, res ne deluje kot 'klasičen' hrošč.

Med tekmovalci tudi bodoča doktorica nevroznanosti
06. 03. 2024 08.03Andreja Špeh je mlada raziskovalka na Nevrološki kliniki, ki trenutno opravlja doktorski študij. 29-letnica pravi, da ne more biti pri miru, zato je v svojem življenju imela ogromno hobijev, njena največja strast pa je kuhanje.

Urad vlade za varovanje tajnih podatkov ima novega direktorja
07. 12. 2023 17.51Vlada je na seji za direktorja urada vlade za varovanje tajnih podatkov imenovala Blaža Torkarja, ki bo petletni mandat z možnostjo ponovnega imenovanja nastopil 13. decembra 2023, so sporočili z generalnega sekretariata vlade. Torkar sicer funkcijo od junija letos opravlja kot vršilec dolžnosti.

Novi Doctor Who bo ruandsko-škotski igralec Ncuti Gatwa
05. 12. 2023 07.47V čevlje slavnega zdravnika Doctorja Whoja v priljubljeni istoimenski britanski seriji bo stopil ruandsko-škotski igralec Ncuti Gatwa. V televizijski seriji bo nasledil Jodie Whittaker in Davida Tennanta kot petnajsti Doctor Who. Postal bo prvi temnopolti igralec, četrti škotski igralec in prvi igralec, rojen zunaj Združenega kraljestva.

Izetbegovićeva soproga dobila še zadnjo odpoved
28. 11. 2023 11.07Sebijo Izetbegović, soprogo vodje največje bošnjaške stranke v Bosni in Hercegovini Bakirja Izetbegovića, je upravni odbor Univerzitetnega kliničnega centra v Sarajevu razrešil z mesta generalne direktorice te ustanove. Pred tem so ji že v začetku leta odvzeli akademske nazive, nato pa ji odpovedali še delovno razmerje na medicinski fakulteti.

Tilen Lebar: Če se odločim za bolj varen način življenja, bom poučeval
19. 10. 2023 07.00Tilen Lebar se je začel s komponiranjem ukvarjati že v osnovni šoli, sočasno z učenjem saksofona, nadaljevalo pa se je v srednji šoli, kjer je imel veliko podporo svojega takratnega mentorja Petra Kruderja. Njegova pot se je nato nadaljevala na Akademiji za glasbo v Ljubljani, ker si je želel še več znanja, pa se je tako kot mnogi tudi sam podal v tujino. Preselil se je na Nizozemsko, kjer sedaj živi in dela, načrtov, da bi se kmalu vrnil v domovino, pa nima. Prvotni razlog je seveda delo, a si poti ne zapira, pravi.

Posledice protikoronskih ukrepov še niso izzvenele
11. 10. 2023 12.52Javnozdravstvena kriza v času pandemije covida-19 je imela negativne učinke na telesno zmogljivost otrok, ki pa še vedno niso izzveneli. Med letoma 2020 in 2022 se je telesna zmogljivost sicer nekoliko izboljšala, a v primerjavi z letom 2019 oziroma pred epidemijo v večini skupin še naprej ostala precej nižja.

'Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu!'
08. 10. 2023 17.53V ponedeljek se začenja preventivna akcija Varno brez telefona v prometu, ki bo potekala vse do naslednje nedelje. Z akcijo želita Agencija za varnost prometa in Policija opozoriti na uporabo telefonov in ostalih naprav med vožnjo, saj se zaradi distrakcij hitro zgodijo prometne nesreče, pa tudi zastoji v prometu.

Ukrajina prevzela odgovornost za napad na Pskov, Rusija preprečila napad z droni?
02. 09. 2023 09.05Ukrajina je prevzela odgovornost za nedavni napad z droni na letališče v Pskovu, brezpilotniki, ki so ga izvedli, pa naj bi vzleteli z ruskega ozemlja. Prvič so tako v Kijevu priznali, da njihovi pripadniki delujejo na ozemlju Rusije. Rusija je medtem sporočila, da je ponoči uničila tri podvodne drone, s katerimi naj bi ukrajinska stran želela napasti most na polotok Krim. Hkrati pa je v javnost prišla novica, da naj bi Putin obiskal domačo vas in pozdravil množico.

Pahor predstojnik katedre za slovenski nacionalni program na Novi univerzi
28. 07. 2023 12.02Na Novi univerzi v Novi Gorici so junija ustanovili katedro za slovenski nacionalni program, njen predstojnik pa je nekdanji predsednik države Borut Pahor. Ustanovno sejo katedre bo sklical septembra.

Soproga Izetbegovića dobila odpoved na sarajevski medicinski fakulteti
16. 05. 2023 16.33Soprogi Bakirja Izetbegovića, vodje največje bošnjaške stranke v Bosni in Hercegovini, so po odvzemu diplome in akademskih nazivov odpovedali še delovno razmerje na sarajevski medicinski fakulteti. Za zdaj pa ostaja generalna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra v Sarajevu.

V morju pri Rovinju opazili redko vrsto meduze
07. 04. 2023 17.41Študent rovinjskega Centra za raziskovanje morja je uspel fotografirati majhno in redko Neoturris pileato oz. trdoživnjaško meduzo, ki je na pogled zelo atraktivna. Skozi njen prozorni klobuk so vidni radialni kanali in širok manubrij vpadljive rožnate ali oranžne barve, ki je videti kot majhna malina.

Del Afrike se bo nekoč odcepil, nastalo pa bo novo morje
19. 03. 2023 20.33Uganda in Zambija bi lahko nekoč dobili svojo obalo. Dva večja dela Afrike se namreč odmikata, razpoka pa se z leti povečuje. Znanstveniki menijo, da bi se lahko med obema deloma sčasoma oblikovalo novo morje. A ta proces je tako počasen, da bo do takrat preteklo še več milijonov let.

85-milijonska naložba: 'Nimamo ne nafte ne plina, imamo pa gozd'
13. 03. 2023 11.41Slovenija bo sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost namenila tudi za naložbe v lesnopredelovalni industriji. Gospodarsko ministrstvo je podpisalo zadnji sklop pogodb o sofinanciranju, pričakovati je zagon investicij v skupni višini 85 milijonov evrov. Gre za enega največjih investicijskih ciklov v slovenski lesnopredelovalni industriji.

'Ko so ženske vključene v upravljanje z naravnimi viri, so izidi boljši za vse'
11. 02. 2023 07.23Obeležujemo mednarodni dan žensk in deklet v znanosti, katerega namen je spodbuditi zanimanje žensk in deklet za znanost ter opozoriti na enakopravne možnosti v znanosti. Spodbujajte ženske, da vstopajo v poklicno usposabljanje in študij naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, je na zasedanju, ki ga je na sedežu ZN v New Yorku organizirala fundacija The Royal Academy of Science International Trust, dejala predsednica Nataša Pirc Musar.