doktorska

Umetnost kuhanja jajc: ne kuharji, popoln recept sta ustvarila znanstvenika

10. 02. 2025 08.10

Za priložnostne kuharje je to ena prvih stvari, ki se je naučijo, za kuharske mojstre večna dilema: kako skuhati jajce? Zdaj imamo odgovor v obliki recepta, ki pa ni nastal v kakšni ugledni kuhinji, ampak v znanstvenem laboratoriju. Vzelo bo nekaj več časa, a avtorja zagotavljata, da je vredno.

Izginula izraelsko-ruska raziskovalka se nahaja v ujetništvu šiitske milice

06. 07. 2023 17.18

Izraelsko-ruska raziskovalka, ki je marca izginala v Iraku, je v ujetništvu šiitske milice, je potrdil izraelski premier Benjamin Netanjahu. Doktorska študentka na univerzi Princeton v ZDA Elizabeth Tsurkov je raziskovala v Bagdadu, ko so jo ugrabili.

Ali južnomorske slone v zgodnjo smrt vodi (pre)velik spolni nagon?

26. 03. 2023 19.01

Nove raziskave kažejo, da bi samce južnomorskih slonov lahko v prezgodnjo smrt vodila (pre)velika želja po parjenju. Cilj samcev je, da bi imeli čim večji harem samic. Harem samic pa lahko imajo le tako, da so najmočnejši in postanejo "šefi plaže". Preden se iz morja preselijo na obalo, kjer stražijo svoje samice, morajo dobiti dovolj maščob, zato se številni nespametno na lov podajajo v nevarne vode, kjer pa sami postanejo plen.

Psi in konji so bili zvesti sopotniki Vikingov na dolgih potovanjih v Anglijo

12. 02. 2023 18.12

Analize kostnih ostankov kažejo, da so Vikingi, ki so iz Skandinavije pluli v Anglijo, s seboj pripeljali konje, pse in morda celo prašiče. V preteklosti se je pojavil sum, da so Vikingi živali večinoma kradli iz britanskih vasi, a kot kaže, bi najnovejše analize to tezo lahko povsem spremenile. Na vikinškem pokopališču v Angliji so arheologi pričeli z izkopavanji ter ugotovili, da so bile poleg ljudi pokopane živali. Z analizo stroncija v njihovih kosteh so ugotovili, da so živali prišle iz Skandinavije.

Vesoljski teleskop James Webb odkriva izvor oddaljenega planeta

24. 11. 2022 08.39

Ekipa znanstvenikov je s pomočjo teleskopa James Webb pridobila nove podatke o planetu WASP-39b. Gre za eksoplanet, ki se nahaja preblizu svoje zvezde, da bi bil primeren za življenje, so ugotovili. Vodilna avtorica raziskave pa je poudarila, da je omenjena študija merilo za nadaljnje planetarne raziskave.

Vlada imenovala novi predstavnici v svetu celjske bolnišnice

28. 09. 2022 20.05

Vlada je na seji imenovala Azro Herceg za državno sekretarko na ministrstvu za zdravje, in sicer od 1. oktobra dalje. Mojco Kert in Petro Mencigar Cvar pa je imenovala za predstavnici ustanovitelja v svetu SB Celje, Tanjo Marsič pa za generalno sekretarko na zdravstvenem ministrstvu, so sporočili z Urada vlade za komuniciranje (Ukom).

Nova miss Slovenije je 24-letna Ljubljančanka Vida Milivojša

05. 09. 2022 11.31

Slovenija ima novo miss. Laskavega naziva se je na prireditvi v Braslovčah razveselila 24-letna Vida Milivojša, ki je postala tudi miss simpatičnosti. Za prvo spremljevalko so razglasili 26-letno Hano Klaut, družbo v šopku treh najlepših pa jima dela tudi 22-letna Talita Sofija Komelj.

Snežič na zaslišanju: Nisem dolžan odgovarjati, kam dajem svoj denar

27. 01. 2022 06.22

Preiskovalna komisija DZ, ki ugotavlja domnevno pranje denarja v NKBM in domnevno nezakonito financiranje SDS, zaslišuje več prič. Med drugim tudi davčnega svetovalca Roka Snežiča, na sejo pa so bili vabljeni še njegova soproga Klavdija Snežič, nekdanji direktor Nove24TV Damjan Damjanovič in podjetnik Dražen Kuča. Da komisiji ni dolžan odgovarjati, je na zaslišanju dejal Snežič ter da je "prišel samo zato, ker na vabilu piše, da če se ne bom odzval, da me boste prisilno privedli in tako naprej".

Malo drugačna direktorica

04. 01. 2022 13.43

Ana Petrič ni običajna direktorica. Vodi Center starejših Notranje Gorice. In na veliko razbija stereotipe o starosti in domovih za starejše. Na primer: dan pred silvestrovim je zaplesala z gospodom, ki je lansko leto zaradi sladkorne bolezni izgubil nogo. Mogoče ne bi gospod nikoli uporabil nožne proteze in bi za zmeraj obsedel na invalidskem vozičku. Ples z Ano ga je spodbudil. Ves čas plesa je jokal. Toliko jim to pomeni.

Slovenija bi kmalu lahko dobila še četrto javno univerzo

23. 08. 2021 21.16

Jugovzhodna Slovenija bo morda že kmalu dobila svoje univerzitetno središče. Po univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru se znanstveno, raziskovalno in izobraževalno središče, ki bo ponujalo študij na dveh fakultetah in eni visoki šoli, obeta še Novemu mestu. Univerza bo imela ob ustanovitvi akreditirane bolonjske študijske programe prve, druge in tretje stopnje – in sicer štiri visokošolske, dva univerzitetna, štiri magistrske in dva doktorska programa.

Ogromen kip rimskega cesarja spet 'združen' z davno izgubljenim prstom

01. 05. 2021 16.32

Bronasti prst, ki so ga našli v pariškem Louvru, nedvomno pripada kipu Konstantina Velikega, katerega dele hranijo rimski Kapitolski muzeji. Dolgo pogrešani 38-centimetrski kazalec so nedavno znova namestili na cesarjevo levo roko. A kako je sploh možno, da se tako velik artefakt izgubi?

Morski polži, ki se obglavijo in preživijo

11. 03. 2021 12.38

V naravi smo že velikokrat slišali za primere, ko živali odvržejo del svojega telesa, ta pa znova zraste. Med njimi so martinčki in drugi manjši kuščarji, nekatere morske zvezde. Tudi človeška jetra imajo to lastnost, a zdaj so znanstveniki odkrili res nenavadno bitje, ki se obglavi, nato pa zraste novo telo.

Naša znanstvenica v New Yorku: Zdrava kmečka pamet ne bo dovolj

21. 02. 2021 07.29

Pomembno 'orožje' v boju proti epidemiji covida-19 so tudi znanstvenice. O pomembnosti njihove vloge so spregovorili na letošnji skupščini ZN, na kateri je sodelovala tudi slovenska znanstvenica Polona Šafarič Tepeš, ki si želi izboljšanja položaja žensk v tej panogi. Študije kažejo, "da bo od zagovora mojega doktorata moja karierna pot v primerjavi z moškimi kolegi mnogo težja". Seveda se nisva mogli izogniti razpravi o dvomih v znanost in cepljenje. "Zdrava kmečka pamet oziroma intuicija pri razumevanju delovanja cepiv, stranskih učinkov in njihove varnosti ne bo zadostovala."

Posebna volilna oddaja Amerika odloča - kakšen bo svet po volitvah

03. 11. 2020 14.56

Prelomna odločitev je pred Američani: kdo bo vodil najmočnejšo gospodarsko in vojaško silo na svetu? Kampanja je bila temu primerna, tudi z elementi fizičnega nasilja, soočenja kandidatov so razlike med taboroma še poudarila. Komu bo na koncu uspelo, kdo bo imel naslednja štiri leta dostop do 132 sob v šestih nadstropjih najbolj znane predsedniške rezidence na svetu? Vse to smo skušali pojasniti v posebni predvolilni oddaji.

Na Finskem odkrili vrsto komarja, ki bi lahko prenašala malarijo

02. 07. 2020 13.42

Na Finskem so odkrili vrsto komarja anopheles daciae, ki je običajno prisotna v vzhodni Evropi in na Balkanu ter naj bi bila sposobna prenašati malarijo. Znanstveniki univerze v Helsinkih ob tem pomirjajo, da za zdaj še ni vzroka za skrb, da bi se po državi začela širiti malarija.

'Koronavirusi v svoj genom zelo hitro vgradijo mutacije, zato je izdelava cepiva zelo težavna'

28. 04. 2020 15.18

Polona Šafarič Tepeš je doktorska študentka Fakultete za farmacijo, ki v newyorškem laboratoriju Cold Spring Harbor raziskuje molekularno genetiko raka z možnostmi zdravljenja. Ker pri svojem delu vsakodnevno uporablja viruse – ti imajo sposobnost, da v celice dostavijo želene gene, ki jih potrebuje za svoje raziskave – smo se z njo pogovarjali o njenem delu, virusih, pomenu znanosti v trenutnih razmerah in ali znanstvenike skušajo preusmeriti na raziskovanja, povezana s koronavirusom, pa tudi o trenutnem položaju v ZDA.

Rebeka Dremelj: Počutiš se kot v pravljici

01. 08. 2019 06.00

Slovenska pevka in podjetnica Rebeka Dremelj je z družino tudi letos dopustovala na sanjskih Maldivih, ki so jo, tako kot lansko leto, očarali. S svojimi sledilci je na Instagramu delila fotografije iz raja, ti pa so jo zasuli z vprašanji, kako je potovati z otroki na drug konec sveta.

Slovenci patentirali umetni želodec, ki 'melje' kot pravi

19. 07. 2019 06.00

Umetni želodec. Naprava, ki na prvi pogled niti slučajno ni podobna istoimenskemu človeškemu organu. Je pa zelo dobra v posnemanju funkcij človeškega želodca in zato velika konkurenčna prednost v svetu proizvajalcev generičnih zdravil. Prav tako je tudi nov odličen dosežek sodelovanja gospodarstva in izobraževanja pri nas.

Na katere informacije se človek lahko zanese in na katere ne?

13. 07. 2019 07.00

Znate ločiti laž od resnice? Zakaj ljudje verjamejo lažem, celo tistim lažnim informacijam, za katere so prej vedeli, da so lažne? Kdaj jim začnejo verjeti? Lažne novice niso nov fenomen, je pa razmeroma nov fenomen sodobna tehnologija, prek katere novice pridejo do nas. Zakaj je poznavanje zakonitosti tehnologije pomembno za prepoznavanje lažnih novic?

Na Hrvaškem kritike doktorske teme Grabar-Kitarovićeve

01. 04. 2019 15.00

Mentor na doktorskem študiju hrvaške predsednice Kolinde Grabar-Kitarović, profesor Anton Grizold je bil pred štirimi leti že mentor magistrske naloge z zelo podobnim naslovom, kot je tema doktorata Grabar-Kitarovićeve. Dejal je, da so metode in pristop k doktorskemu delu vendarle drugačni.

Klanci in virusi so njeno življenje

16. 03. 2019 14.30

Kako se povezujeta cestno kolesarstvo in veterina? Odgovor na to ima Laura Šimenc, mlada veterinarska raziskovalka, ki je lani postala amaterska svetovna prvakinja v kronometru. Svoje življenje je posvetila čebelam – raziskuje virusne okužbe čebeljih družin – ki jih odlično in z velikim navdušenjem prepleta s kolesarstvom. Kako ji vse skupaj uspeva?

Kdo je kdo v Šarčevi vladi?

14. 09. 2018 06.00

13. slovenska vlada ima kar 16 ministrov. Med njimi so štirje "stari mački" iz Cerarjeve vlade, a le eden - Zdravko Počivalšek - bo ohranil dosedanji resor. Tja, kjer je že bil, spet odhaja Karl Erjavec. Kdo pa so ostali? Med njimi so študentka, trobentač, saksofonist, deskar na snegu, pisec besedil zabavne glasbe ...

Šele pred dvema letoma 'odkrili' toplo vodo

13. 08. 2018 16.45

Na vrsti je Horjul, ki je občina postal pred 20 leti. Glavni dejavnosti prebivalcev sta sicer kmetijstvo in gozdarstvo, a se je v zadnjih letih kraj precej razvil in deloma izgubil svoj podeželski značaj. Verjeli ali ne, v edini horjulski osnovni šoli so šele pred dvema letoma, po 40 letih, dobili toplo vodo. 

Z znanjem do boljše slovenske in evropske prihodnosti

25. 09. 2015 07.41

Povezovanje teorije s prakso, praktična uporabnost znanja, inovativnost, strokovnost ter prijazno akademsko okolje so tisti elementi, ki Evropsko pravno fakulteto postavljajo v sam vrh samostojnih visokošolskih zavodov v Sloveniji.

V prihodnost s perspektivnimi poklici

17. 09. 2015 06.30

Fakulteta za državne in evropske študije (FDŠ) je odlična izobraževalna ustanova v Sloveniji, ki nudi široko interdisciplinarno znanje vsem, ki se želijo zaposliti v javni upravi, mednarodnih organizacijah, kakor tudi v zasebnem sektorju, kjer so vedno dobrodošli strokovnjaki za tvorno sodelovanje z državnimi in mednarodnimi institucijami.

V prihodnost s perspektivnimi poklici

07. 09. 2015 11.58

Fakulteta za državne in evropske študije (FDŠ) je odlična izobraževalna ustanova v Sloveniji, ki nudi široko interdisciplinarno znanje vsem, ki se želijo zaposliti v javni upravi in mednarodnih organizacijah.

PS: Ambrožič, odstopi!

31. 07. 2012 06.50

Svet Pozitivne Slovenije Boruta Ambrožiča, ki naj bi v svoji magistrski nalogi prepisal večino tuje diplome, poziva k odstopu s poslanske funkcije. Če tega ne bo storil, bo svet predlagal, da ga izključijo iz stranke. Rektor Pejovnik pa sporoča, da bodo vse slovenske diplome, magisterije in doktorate računalniško preverili.

Direktor UKC Maribor je zavrnil očitke glede doktorske disertacije

15. 02. 2012 17.03

Gregor Pivec pravi, da je popolnoma normalno, da je UKC Maribor kril stroške za njegovo izobraževanje. Tudi zaposlitev soproge njegovega somentorja po njegovem mnenju ni sporna, saj je ustrezala razpisnim pogojem.

Še en plagiator med evropskimi politiki?

23. 05. 2011 15.15

V svojem doktoratu naj bi prepisoval tudi evropski komisar za regionalni razvoj Johannes Hahn, trdijo avstrijski Zeleni. Hahn naj bi prepisal skoraj petino svoje doktorske disertacije.

Še ena plagiatorska afera v Nemčiji

13. 04. 2011 21.03

Nemško tožilstvo v Heidelbergu je sprožilo preiskavo proti podpredsednici Evropskega parlamenta Silvane Koch-Mehrin, ker naj bi v svoji doktorski disertaciji prepisala najmanj 20 strani, ne da bi jih pravilno citirala.