dohodninski

Kakšne bi bile obdavčitve nepremičnin in za koliko bi se povišala neto plača?

24. 12. 2024 19.33

Finančni minister Boštjančič vztraja: z novim nepremičninskim davkom bi se zmanjšal črni trg, višina najemnin bi padla, razbremenili bi delo. Pa bi res? Kako mu odgovarjajo kritiki? Ali gre za nov udarec srednjemu sloju, ki je desetletja varčeval, da bi nekaj lahko zapustil otrokom?

Proračun: v letu 2024 14 milijard prihodkov in 16 odhodkov

21. 11. 2023 10.06

Potem ko se je DZ seznanil s predlogom državnih proračunov za naslednje dveletno obdobje, se je podrobneje lotil predlaganih sprememb proračuna za leto 2024. V opoziciji s predstavljenim niso zadovoljni in predlagajo več prerazporeditev, prav tako je Miha Kordiš (Levica) pozval k ponovnemu premisleku glede uskladitve socialnih transferjev.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč

09. 10. 2023 06.00

Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

'Gre za obvezo, ki je identična obveznemu zdravstvenemu zavarovanju'

14. 04. 2023 06.00

Vojna med vlado in zdravstvenimi zavarovalnicami je dosegla vrh. Vlada je namreč sprejela uredbo, po kateri zavarovalnice ne bodo mogle podražiti dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja niti v obdobju do septembra, ko naj bi bil sprejet zakon, ki bi dopolnilno zavarovanje prenesel v obvezno. Tri zasebne zavarovalnice, ki so ponujale dodatno zavarovanje, so na nogah in vladajoči koaliciji očitajo, da je za državljane uvedla nov davek, saj ne bodo več imeli izbire ali dopolnilno zavarovanje plačati ali ne.

Nove podrobnosti davčne reforme: bomo torej plačevali več ali manj?

15. 03. 2023 18.35

"Povprečen Slovenec po vladni davčni reformi v svoji denarnici ne bo imel nič manj kot do zdaj, kvečjemu več," obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Pa bo res? Vlada dosedanjo dohodninsko logiko obrača na glavo in bo pri izračunu upoštevala vse dohodke posameznika. Poleg plače tudi regres, nagrade za uspešnost, prevoz na delo in socialne transferje. Nepremičnine pa naj bi po novem progresivno obdavčili glede na njihovo vrednost.

'Izhodišča davčne reforme smo pustili odprta, ker želimo javno razpravo'

15. 03. 2023 06.00

Z novim letom nov način obdavčitve prihodkov, z letom 2025 davek na nepremičnine. To sta napovedi, ki najbolj odmevata po današnjem vrhu koalicije. Kakšna so izhodišča za spremembo plačevanja davkov tako pri dohodnini kot pri premoženju, nam je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.

Vlada bi obdavčila tudi regres, božičnico, potne stroške in socialne transferje

14. 03. 2023 06.22

Cilj izhodišč za davčne spremembe, ki jih je ministrstvo za finance danes predstavilo koaliciji, je enostaven, pregleden in razumljiv davčni sistem, v katerem se davki plačujejo glede na ekonomsko moč posameznika, je ob robu koalicijskega vrha dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Glavne spremembe bodo pri dohodnini in obdavčitvi nepremičnin. Osrednja izhodišča glede sprememb pri dohodnini so, da se s ciljem večje enostavnosti resno razmišlja o sistemu neto obdavčitve dohodka, torej sistemu davčnih odbitkov namesto obstoječih davčnih olajšav.

Državni svet: po vetu še zahteva za oceno ustavnosti

18. 01. 2023 15.46

Državni svet bo vložil zahtevo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini, so svetniki sklenili na seji. Podrobnosti bodo predstavili na četrtkovi novinarski konferenci. Tik pred koncem lanskega leta sta zahtevo vložili tudi poslanski skupini SDS in NSi.

Višja obdavčitev najvišjih plač, olajšave za mlade

01. 01. 2023 08.07

Z novim letom v veljavo stopa novela zakona o dohodnini, ki ustavlja postopno zviševanje splošne olajšave ter odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene v času prejšnjega sklica parlamenta. Zvišuje se obdavčitev najvišjih plač in najemnin, novost je olajšava za mlade. Spremembe so tudi pri obdavčitvi samostojnih podjetnikov in kmetov.

DZ bo določil nove člane SDH, obravnavali bodo tudi dohodninski predlog

16. 11. 2022 09.49

Kolegij predsednice DZ se je dogovoril o izredni seji, na kateri bodo obravnavali vladni predlog novele zakona o dohodnini ter odločali o treh novih članih Slovenskega državnega holdinga. Zahtevo za sejo so vložile poslanske skupine koalicije.

Dohodninski predlog NSi končal svojo pot v državnem zboru

14. 11. 2022 22.14

DZ je na drugi izredni seji sklenil, da predlog novele zakona o dohodnini, ki jo je v parlamentarni postopek vložila poslanska skupina NSi, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Odločitev sledi glasovanju minuli teden, ko se poslanci niso odločili za posvetovalni referendum na to temo.

NSi za posvetovalni referendum o sprejemu svojega dohodninskega zakona

06. 10. 2022 11.34

Stranka NSi je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu svojega predloga zakona o spremembah Zakona o dohodnini, kar pomeni, da se bo podaljšal postopek odločanja o njenem predlogu dohodninskih sprememb. S svojo različico novele zakona bi NSi zvišala olajšave za vzdrževane družinske člane. Predlog novele je sicer na dnevnem redu današnje izredne seje DZ, saj želi koalicija čim prej narediti prostor za obravnavo vladne novele Zakona o dohodnini. Vlada nasprotno meni, da predlog NSi ne zasleduje cilja povečanja razpoložljivega dohodka tistih družin, ki naj bi jim v trenutnih zahtevnih razmerah namenili večjo pozornost, zato poslancem predlaga, naj ga ocenijo kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo. Minister za finance Klemen Boštjančič je potezo opozicije komentiral: "Gre samo za nagajanje vladi."

'Programiranje bo čez 10 let del skoraj vsakega delovnega mesta'

05. 09. 2022 06.05

"Kdor se do leta 2030 ne bo tehnološko preobrazil, bo izginil," opozarja Nejc Palir, Slovenec, zaposlen pri švedskem podjetju 13|37, ki je v Ljubljani odprlo nove prostore. V želji, da bi združili akademsko in poslovno sfero ter privabili mlade razvijalce, so ustanovili tehnološko središče Ljubljana.tech, kjer se bodo odvijali številna predavanja in izmenjava znanj, predvsem pa bi Sloveniji in širši regiji radi približali švedsko delovno kulturo in, kot pravijo, bolj spoštljive odnose.

Predlagane davčne spremembe prejele okoli 50 odzivov

22. 08. 2022 19.54

Iztekla se je javna obravnava osnutkov predlogov sprememb več zakonov s področja davkov na čelu z zakonom o dohodnini. Ministrstvo za finance, ki je na predloge novel prejelo okoli 50 odzivov, bo te zdaj temeljito preučilo. O predlogih bodo razpravljali tudi na Ekonomsko-socialnem svetu, so sporočili z ministrstva.

Kaj konkretno dohodninske spremembe pomenijo za naše plače?

03. 08. 2022 20.56

Delodajalci so močno v skrbeh zaradi napovedanih davčnih sprememb. To je velik korak nazaj, pravijo v njihovem združenju, in pomeni realno manjši zaslužek delavcev, ki ga že tako ali tako spodkopava inflacija. V sindikatih pa imajo na drugi strani, kot pravijo, mešane občutke: ukrepe za najbolj ranljive pozdravljajo, a po njihovem namerava vlada ukiniti tudi nekatere dobre rešitve.

Zaradi neurejene preživnine so ji kazensko izbrisali mladoletnega sina

12. 05. 2022 08.00

Člen v zakonu centrom za socialno delo omogoča, da sankcionirajo družine, ki nimajo urejene preživnine, kar posledično pomeni, da padejo v višji dohodninski razred in zato prejemajo manj dodatkov. A ti ukrepi največkrat prizadenejo tiste, ki so najbolj pomoči potrebni, zato pravnica v Verigi dobrih ljudi pravi, da bi morali primere neurejenih preživnin reševati na bolj 'človeški' način in ljudem raje pomagati kot jih kaznovati.

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'

25. 04. 2022 07.23

Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

Kako uresničljive so obljube politikov iz volilnih soočenj?

22. 04. 2022 18.48

Čeprav se je morda komu zazdelo, da politiki na soočenjih niso dobili priložnosti za vsebine in prihodnost, so v oddaji SVET na dveh velikih soočenjih in v osebnih predstavitvah predsednikov strank poskrbeli, da so imeli volivci vseeno možnost slišati, kako si predstavljajo Slovenijo v prihodnosti.

Golob: Uživam v tem, da nemogoče spreminjam v mogoče

20. 04. 2022 19.19

Smo v zadnjih dneh volilne kampanje, ko nas z vseh strani nagovarjajo politični obrazi in nas prepričujejo, da so oni tisti, ki bodo Slovenijo popeljali v lepšo prihodnost. O tem, kakšno prihodnost si za našo državo predstavlja Robert Golob, smo razglabljali prek videopovezave, saj je predsednik Gibanja Svoboda obležal zaradi koronavirusa.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev

18. 04. 2022 18.26

Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.

Ustavno sodišče preprečilo delo in sočasno prejemanje polne pokojnine?

14. 04. 2022 05.56

Po torkovem soočenju v oddaji Svet na Kanalu A, ko so svoja mnenja kresali štirje predsedniki strank – Janez Janša (SDS), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Tanja Fajon (SD) in Matej Tonin (NSi) – smo novinarji Dejstev dodatno preverjali, ali nekatere izjave držijo. Svojo oceno in izračune sta podala tudi strokovna sodelavca, ustavni pravnik Samo Bardutzky in ekonomist Miha Dominko.

ZSSS o dohodninski noveli: Z meglo o višjih plačah se prekriva razbremenjevanje kapitala

10. 03. 2022 15.09

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) poslance pred petkovim glasovanjem o predlagani noveli zakona o dohodnini sprašujejo, "ali bi stisnili tipko 'za', če bi za odločitve jamčili s svojim premoženjem". "Še vedno trdimo, da se z meglo o višjih plačah prekriva razbremenjevanje kapitala," je izpostavila predsednica ZSSS Lidija Jerkič.

Levica umika zahtevo za sklic referenduma o dohodnini

16. 02. 2022 13.40

Levica umika zahtevo za sklic posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini, je sporočil koordinator Levice Luka Mesec. Kot je pojasnil, desnici ne želijo dati možnosti, da si z obljubami višjih plač na račun opustošenega proračuna gradi predvolilno kampanjo. V koalicijskih vrstah pa je mogoče slišati, da je Levica z umikom naredila napako in da se je ustrašila lastnega izziva. V SDS in NSi vztrajajo, da je predlagana novela kakovostna in verjamejo, da bo sprejeta na marčni seji DZ.

Bomo ob državnozborskih volitvah aprila izvedli tudi posvetovalni referendum?

15. 01. 2022 19.51

Razširjena koalicija dopušča možnost, da bi podprla predlog stranke Levica, ki želi, da se o spremembah dohodninskega zakona izrečejo ljudje. Ali bomo torej aprila, na dan državnozborskih volitev, hkrati imeli še posvetovalni referendum in odločali tudi o zakonu o dohodnini? Od česa bo odvisna koalicijska odločitev, kako prvak SDS Janez Janša spremlja premike na političnem parketu, na katerega domnevno kmalu prihaja Robert Golob, in kaj pravzaprav prinaša novela zakona o dohodnini?

Simič kljub davčni tajnosti dostopa do podatkov o dohodnini. Pavšič ga bo naznanil tožilstvu

08. 12. 2021 11.01

Na zaslišanju pred Pavšičevo preiskovalno komisijo o ukrepanju v epidemiji covida-19 je Ivan Simič, direktor Fursa, povedal, da vsako leto najboljšega dohodninskega plačnika pelje na kosilo. V zvezi s temi navedbami ga je predsednik komisije Robert Pavšič opozoril, da gre pri tem za davčno tajnost. "Nimam kaj skrivati," je odgovoril Simič, ni pa znal pojasniti, katera je pravna podlaga za vpogled v to, kdo je največji dohodninski plačnik v Sloveniji. Iz zakona o davčnem postopku namreč izhaja, da uradne in druge osebe davčne podatke, ki so davčna tajnost, ne smejo same uporabiti, niti sporočiti tretjim osebam. S Fursa so kasneje sporočili, da generalni direktor ni kršil davčne tajnosti. Pavšič odgovarja, da bo državnemu tožilstvu naznanil sum kaznivega dejanja.

Biden za brezplačen vrtec in zvišanje davkov za najbogatejše

28. 04. 2021 19.07

Ameriški predsednik Joe Biden naj bi v svojem prvem nagovoru v ameriškem kongresu, odkar je prevzel položaj, pozval k brezplačnemu vrtcu in dvoletnemu dodiplomskemu študiju, pa tudi k zvišanju davkov za najbogatejše.

150 evrov za študente. ŠOS: Ne potrebujemo miloščine

20. 12. 2020 07.21

Vlada je sprejela PKP7, ki naj bi se osredotočil na socialne stiske različnih skupin prebivalstva. A iz Študentske organizacije Slovenije vladi sporočajo, da mladi ne potrebujejo miloščine, še dodatno pa se zapleta že tako zapleten odnos aktualne vlade z nevladniki. V krovni mreži slovenskih nevladnih organizacij (CNVOS) opozarjajo, da je vlada v tokratni PKP7 podtaknila še ukinitev Sklada za nevladne organizacije.

Debirokratizacija: kako vam bo država olajšala življenje?

16. 09. 2020 12.14

Strateški svet za debirokratizacijo je za vlado pripravil nabor predlogov ukrepov na davčnem, gospodarskem in okoljskem področju, ki so usmerjeni v poenostavitev poslovanja in v nekaterih primerih nižje davke. Predsednik sveta Ivan Simič je na novinarski konferenci ocenil, da nižji davki pomenijo tudi več izplačil v proračun.

Koronavirus, kapitalizem in država

11. 04. 2020 07.00

Koronavirus je ohromil svetovni kapitalistični sistem. Države so skoraj povsod po svetu uvedle karanteno, prepoved zbiranja ljudi, samoizolacijo, ponekod celo izredne razmere. Kapitalistično gospodarstvo je posledično obstalo. Vsi ekonomisti, tako najbolj zagrizeni neoliberalni ekonomisti kot tudi (neo)keynesianci, so enotnega mnenja, da mora država v tej popolnoma novi situaciji prevzeti ključno vlogo za blažitev posledične krize in recesije, ki pa je v tem trenutku neizbežna. To se bo tudi zgodilo – države se bodo množično zadolževale z namenom rešiti kapitalizem.

Kje so vsi srečni Finci?

22. 02. 2020 07.00

Dežela na severu Evrope že dve leti zapored kraljuje na vrhu lestvice najsrečnejših držav na svetu, v letu 2019 pa ji sledita sosedi Danska in Norveška (Švedi so v zadnjem letu preveč mrščili obrvi in pristali na nezavidljivem sedmem mestu.) Sreča je torej strogo lokalizirana, njeno najvišjo koncentracijo pa je moč najti le v najbolj odročnih kotičkih naše male celine.