dohodnini

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'
20. 02. 2025 20.59Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

GZS: Dodatni davki in prispevki bodo zaposlenim odnesli od 2100 do 5200 evrov
18. 02. 2025 13.11Plače v Sloveniji so med davčno najbolj obremenjenimi, kar znižuje življenjski standard in slabi konkurenčnost gospodarstva, so opozorili v GZS. Vladi na tem področju predlagajo več ukrepov, med drugim samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z letno rastjo povprečne plače ter razbremenitev nagrade za poslovno uspešnost. Njihova analiza je pokazala, da bodo zaposleni z minimalno plačo zaradi uvedenih dodatnih davkov in prispevkov v obdobju od leta 2023 do 2026 izgubili od 2100 do 5200 evrov neto.

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'
23. 12. 2024 07.04Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

'Številni normiranci so kot božičnico prejeli povišanje davkov'
23. 12. 2024 12.16Poslanska skupina NSi je s podpisi SDS v petek vložila pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini, ki bo začela veljati z novim letom. Najbolj sporna se jim zdi zaostritev pogojev za t. i. normirance. Pričakujejo, da bo ustavno sodišče izvajanje novele čim prej zadržalo, je povedal poslanec NSi Jernej Vrtovec.

Finančni minister Klemen Boštjančič prestal interpelacijo
18. 12. 2024 07.43Minister za finance Klemen Boštjančič je v državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki jo je proti njemu vložila SDS. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 47 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Boštjančič tako ostaja na ministrskem položaju.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?
27. 11. 2024 17.45Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Sindikati delodajalce pozivajo k izplačilu nagrad ob koncu leta
27. 11. 2024 12.50Sindikati tako kot vsako leto ta čas tudi letos pozivajo delodajalce, naj do konca leta svojim zaposlenim izplačajo del plače iz naslova uspešnosti poslovanja. S tem bodo pokazali, da jim je mar za zaposlene ter da jim ti ne predstavljajo samo stroška, pač pa tudi najboljšo naložbo za dolgoročno poslovno uspešnost podjetja, so sporočili.

Državni svet izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV
21. 11. 2024 17.05Državni svet je izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV. Med drugim nasprotuje spremembam sistema normiranih odhodkov, novi olajšavi za delavce iz tujine, dodatnim administrativnim bremenom za podjetja ter zvišanju obdavčitve sladkih pijač. Zdaj bo moral DZ o novelah ponovno odločati, potrebnih bo vsaj 46 glasov.

DZ potrdil paket davčnih sprememb za večjo konkurenčnost
14. 11. 2024 15.44DZ je potrdil novele šestih davčnih zakonov, s katerimi vlada cilja na večjo konkurenčnost gospodarstva, privabljanje delovne sile ter spodbude inovacijam in investicijam. Med rešitvami so nova olajšava za mlade kadre iz tujine, znižanje meje za vstop v sistem normirancev, višji DDV na sladke pijače ter omejitev prenašanja davčnih izgub.

Zadnji žebelj v krsti: 'Slovenija, nisi več konkurenčna'
11. 10. 2024 06.00Slovenija ni več konkurenčna, svari Blaž Brodnjak. Zanimiva postaja sosednja Hrvaška, ki privablja podjetja ter razvojni in vodstveni kader. Da bi se Slovenci v tujini vrnili in da bi privabili tuji kader, vlada predlaga popust pri dohodnini, ki bi znašal 4000 evrov na leto. Je to dovolj? Je ukrep diskriminatoren do slovenskih delavcev, ki ostanejo doma?

V DZ večinska podpora predlogom za davčne spremembe
10. 10. 2024 10.08DZ je predloge vseh šestih novel davčnih zakonov, ki jih je vlada pripravila s ciljem povečanja konkurenčnosti gospodarstva, ocenil kot primerne za nadaljnjo obravnavo. Zdaj jih bo v obravnavo najprej dobil odbor za finance, pri čemer je po napovedih poslancev, tudi koalicijskih, mogoče pričakovati kar nekaj dopolnil.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Golob: Gospodarske rezultate nam zavida vsa Evropa
01. 10. 2024 12.17Premier Robert Golob je v parlamentu odgovarjal na poslanska vprašanja. Slovenija ima po njegovih navedbah takšne gospodarske rezultate, da jih ji zavida vsa Evropa. "Delamo na tem, da bodo taki ostali," je zatrdil in dodal, da je v tej luči oblikovan tudi predlog davčnih sprememb. Komentiral je še reševanje romskih vprašanj in prestrukturiranje Teša.

'Na žalost bo treba z zakonom udariti po mizi, ker nekateri nimajo meja'
25. 09. 2024 06.00Zdravstvo je na robu, novela zakona ogroža bolnike in vodi v zlom zdravstva – to so napovedi nekaterih najvplivnejših obrazov zdravništva, ki vlado pozivajo, naj iz novele umakne člen, ki zdravnikom, zaposlenim v javni mreži, prepoveduje delo pri zasebnikih. Kdo bo prevzel odgovornost, se sprašujejo, ko v bolnišnici ne bo več plastičnih kirurgov, ki bi zdravili opekline, kirurgov, ki bi operirali težke poškodbe glave, ortopedov in dermatologov. V oddaji 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović in predsednik vladnega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj.

Spremembe pri odmeri dohodnine: neto plače bodo višje
20. 09. 2024 17.00Socialni partnerji so na seji strokovnega odbora Ekonomsko-socialnega sveta za področje financ in davčne zakonodaje dosegli soglasni dogovor o uskladitvi olajšav in lestvice za odmero dohodnine za leto 2025 v višini 100 odstotkov rasti povprečne mesečne plače za junij 2024 glede na junij 2023. Za zaposlene to pomeni višje neto plače.

V NSi razočarani nad vladnim predlogom, SD želi dodatna usklajevanja
03. 09. 2024 16.24V Novi Sloveniji so razočarani nad vladnim predlogom davčnih sprememb. "Po dveh letih in treh mesecih te vlade smo prišli od velikih obljub do popolnega niča," meni poslanec Jernej Vrtovec. S predlaganim davčnim svežnjem niso povsem zadovoljni niti v koalicijski SD, zato pričakujejo dodatna usklajevanja.

Vlada predstavila davčne spremembe, gospodarstvo kritično
28. 08. 2024 12.22Vlada je uskladila predlog davčnih sprememb, s katerimi želi po besedah finančnega ministra Klemna Boštjančiča podpreti dejavnosti in zaposlene z višjo dodano vrednostjo, veljati pa bodo začele 1. januarja 2025. Dokončno jih bo potrdila in poslala v obravnavo DZ v petek.

Po razburjenju glede davčnih predlogov: izdajanje računov na avtomatih ne bo obvezno
03. 06. 2024 16.41Ministrstvo za finance je v javno obravnavo predložilo prvi paket predlogov davčnih sprememb, javnost pa bo lahko komentarje na predloge oddala do 3. julija 2024. Kot so zapisali, želijo s prvim paketom podpreti ustvarjanje spodbudnega okolja za razvojne kadre in dodatno okrepiti gospodarstvo ter dodano vrednost. Prihaja pa sicer do preobrata pri predlogu, po katerem bi morali avtomati za prodajo blaga, predvsem tisti za pijačo in hrano, izdajati in potrjevati račune. Po pritožbah so se na ministrstvu namreč odločili, da izdaja računov ne bo obvezna.

SDS zahteva sklic izredne seje: 'Priča smo razgradnji sistema'
23. 05. 2024 12.08Kmalu bo minilo dve leti, odkar je zaprisegla vlada pod vodstvom Roberta Goloba, poslanska skupina SDS pa ob tem zahteva sklic izredne seje Državnega zbora. Kot pravijo, "zdravstveni sistem razpada, priča smo stavkovnemu valu". Stavkajo namreč zdravniki, sodniki, tožilci, upravni delavci in še mnogi drugi, so dodali in se ob tem sprašujejo: "Je to ta boljša prihodnost, o kateri je govoril ob zaprisegi?"

Steklo zbiranje podpisov za spremembe obdavčitve čezmejnih delavcev
05. 04. 2024 14.04V Sindikatu delavcev migrantov Slovenije so pripravili predlog novele zakona o dohodnini, s katero bi se vzpostavila po njihovem mnenju bolj pravična obravnava stroškov v zvezi z delom čezmejnih delavcev. Da bo lahko stekel zakonodajni postopek, potrebujejo 5000 podpisov.

Kmetje odpovedali protest: vlada pozitivno odgovorila na večino zahtev
18. 03. 2024 07.42Po intenzivnih pogajanjih, ki so potekala ta konec tedna, so se predstavniki kmetijskih organizacij odločili, da veliki kmečki protest, ki so ga napovedali za torek v Ljubljani, za zdaj prekličejo. Kmetijsko ministrstvo je z njimi podpisalo dogovor, nadaljevali pa bodo pogajanja. Ministrica je pozdravila pripravljenost kmetov na kompromise in pričakuje uspešne nadaljnje pogovore.

Kmetje znova zasedli slovenske ulice, s seboj pripeljali tudi gnoj
22. 02. 2024 10.49Razočarani kmetje so se znova zbrali na kmečkem protestu, katerega organizator sicer ni znan. Na Ptuj so se pripeljali z več kot 60 traktorji in transparenti. Tudi z gnojem, za katerega pravijo, da prihodnjič morda ne bo več na traktorski prikolici. Tudi v Celju se jih je zbralo več deset, nekaj tudi v Gornji Radgoni, Kranju, Murski Soboti ...

15 gospodarskih združenj opozorilo premierja: Ne pripravljajte davčne reforme brez nas
11. 01. 2024 06.00"Položite vse karte na mizo, ne pripravljate davčne reforme brez nas, saj gre za življenja ljudi in poslovanje podjetij," in še vedno aktualno vprašanje za premierja Roberta Goloba: kaj je z razbremenitvijo plač? Na vse to je Golobovo vlado spomnilo 15 gospodarskih združenj, ki so sicer konec leta obljubljena enomesečna srečanja s premierjem Golobom dobili, a je ostalo pri besedah. Kdaj pridejo na vrsto dejanja? Po spomladanskem fiasku finančnega ministra Klemna Boštjančiča, ki je pred kamerami marca prvič razlagal o davčni reformi, ki se potem ni zgodila, jo je novembra ponovno napovedal premier Golob: da bomo ustvarili več in več imeli, je dejal. Namesto tega pa smo bili v zadnjem letu priča nekakšni davčni reformi iz ozadja, ko so v taki ali drugačni obliki prišli novi davki.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?
04. 12. 2023 10.31Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Proračuna sprejeta, januarja 8,2-odstotna uskladitev pokojnin
24. 11. 2023 16.47Državni zbor je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti, ki za sanacijo po avgustovski ujmi določata skupaj 1,6 milijarde evrov sredstev. Celotni odhodki se bodo prihodnje leto povzpeli na 16,2 milijarde evrov in se nato leta 2025 nekoliko znižali. Primanjkljaj bo leta 2024 presegel tri odstotke BDP, socialni transferji se bodo uskladili v celoti.

DZ končal obravnavo proračunskih dokumentov
22. 11. 2023 13.51DZ se je seznanil s predlogom zakona o izvrševanju proračunov za leti 2024 in 2025, v katerem sta med drugim zapisana le delna uskladitev socialnih transferjev v prihodnjem letu ter ohranitev lestvice in olajšav pri dohodnini v sedanji višini. S tem je končal obravnavo proračunskih dokumentov.

Soočenje petih poslancev: o korupciji, inflaciji, novem evidentiranju, davkih
18. 11. 2023 07.00Skoraj ni jeseni, ki ne bi bila politično zelo napeta. Tudi letošnja ni izjema. Minister za delo Luka Mesec ni zamrznil izvedbe novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, kljub ogorčenju v gospodarstvu in kritiki gospodarskega ministra iz vrst SD Matjaža Hana. Ob tem pa še burna razprava v DZ o korupciji, pa novi davki in obremenitev podjetnikov. Glede proračunskih dokumentov je zelo kritičen fiskalni svet, član strateškega sveta pri premierju, ekonomist Matej Lahovnik, je ostro komentiral še predlog interventnega zakona. Gre za davčno reformo iz ozadja?

Država najprej vzpodbuja, potem pa vzame
14. 11. 2023 07.00V decembru 2022 so večjim proizvajalcem električne energije z evropskim zakonom omejili prihodke na 180 evrov za megavatno uro. Skoraj pet mesecev kasneje je slovenska vlada z novelo tega zakona ceno dodatno znižala na 160 evrov za megavatno uro. Z navedenim ni nič narobe, pravijo lastniki večjih elektrarn, saj so bili sprejeti ukrepi v duhu blaženja energetske krize. Toda po njihovem mnenju je problematična oziroma neustavna veljavnost novele za nazaj, hkrati pa so prepričani, da s takšnimi ukrepi vlada odganja nove investicije v zeleno energijo.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč
09. 10. 2023 06.00Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

ZSSS: Krpanje proračunskih lukenj ne na pleča delavk in delavcev
07. 10. 2023 07.07Svet 7. oktobra obeležuje svetovni dan dostojnega dela. Dostojno delo je ob dostojnem plačilu predpogoj za dostojno življenje, so opozorili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Vlado so v tej luči vnovič pozvali, naj premisli o predvidenem financiranju popoplavne obnove prek jemanja najšibkejšim.