dogovor o migracijah

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Omemba pravice do splava v izjavi G7 kamen spotike med Macronom in Melonijevo

14. 06. 2024 06.24

Voditelji skupine sedmih najbolj razvitih gospodarstev sveta (G7) so v južni Italiji na drugi dan med drugim razpravljali o vojni v Gazi, migracijah in napetostih v indijsko-pacifiški regiji. Na pogovorih o umetni inteligenci se je voditeljem prvič pridružil tudi papež Frančišek. Odmevala pa je tudi četrtkova burna razprava glede omembe pravice do splava v sklepni izjavi. Skupina G7 je v sklepni izjavi vrha v Italiji potrdila zavezanost podpori Ukrajini in pozvala k sprejetju premirja v Gazi. Na področju trgovine so voditelji bili kritični do Kitajske, ki so ji zagrozili z ukrepanjem proti nepoštenim praksam. Po burni razpravi o omembi pravice do splava pa ta v končno verzijo izjave ni bila vključena.

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu

14. 05. 2024 12.35

Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

10. 04. 2024 16.40

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

'Priljubljenost najlažje dobiš tako, da kritiziraš stvari, ne da jih spreminjaš'

03. 01. 2024 16.38

Ob vstopu v novo leto je še kako pomembno, kakšno bo to leto za nas, državljanke in državljane. Kaj bo z davčno in zdravstveno reformo? Kako bo vlada reševala migrantsko problematiko? In kako na odločitve premierja vplivajo svetovalci in partnerka? V protokolarnem objektu Vila Podrožnik smo se o tem pogovarjali s predsednikom vlade Robertom Golobom.

Slovenija bi morala v okviru migracijske solidarnosti sprejeti 126 oseb

21. 12. 2023 15.55

Slovenija bi morala v okviru solidarnostnega vidika pakta EU o migracijah in azilu letno sprejeti 126 oseb, kar ne pomeni prekomerne obremenitve slovenskega azilnega sistema, je izjavil notranji minister Boštjan Poklukar. Pojasnil je, da bi morala država v primeru zavrnitve migrantov v blagajno EU prispevati 22.000 evrov letno na osebo.

Orban napoveduje padec novega migracijskega pakta EU

21. 12. 2023 15.09

Evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem sta v sredo politični dogovor dosegla Svet EU in Evropski parlament, bo zagotovo propadel, je na novinarski konferenci napovedal madžarski premier Viktor Orban. Opozoril je, da birokrati v Bruslju živijo v mehurčku in v luči tega poudaril pomen prihajajočih evropskih volitev.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?

20. 12. 2023 20.10

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

V EU dosegli dogovor o evropskem migracijskem paktu

20. 12. 2023 10.05

Pogajalci Sveta EU, v katerem so zastopane članice, in Evropskega parlamenta so po približno 18 urah pogajanj dosegli politični dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, so sporočili iz španskega predsedstva Svetu EU in Evropskega parlamenta. EU bo s paktom, ki ga bodo morali še dokončno potrditi, celovito uredila upravljanje migracij. Po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen pakt prinaša učinkovit evropski odgovor na evropski izziv.

'Edina pot za učinkovito upravljanje migracij je njihova legalizacija'

06. 10. 2023 17.39

Najboljši način za učinkovito upravljanje migracij je po mnenju premierja Roberta Goloba njihova legalizacija. Evropa namreč potrebuje delovno silo, je dejal. Glede odnosov s tretjimi državami se je ob prihodu na neformalni vrh EU v Granadi zavzel za povezovanje razvojne pomoči in upravljanja migracij, kot je to EU storila s sporazumom s Tunizijo.

Poljska besni zaradi 'diktata' Bruslja in Berlina: Nočemo še ene Lampeduse

05. 10. 2023 16.07

Poljska še naprej odločno nasprotuje vsem dogovorom EU-ja, ki vključujejo premeščanje migrantov, vztraja poljski predsednik Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki pa je akt o migracijah in azilu označil za "diktat" Bruslja in Berlina ter napovedal "odločen veto" Poljske. Krizna uredba, o kateri so dogovor sklenili veleposlaniki članic EU, je namenjena organizaciji odziva v primeru množičnega prihoda migrantov v državo članico EU, kot je bilo v času begunske krize v letih 2015 in 2016. Med drugim predvideva obvezno solidarnost med državami članicami v obliki premestitve prosilcev za azil ali finančnega prispevka.

Krizna uredba na področju migracij: države na udaru bodo lahko prilagodile pravila

04. 10. 2023 14.00

Države članice EU so danes dosegle dogovor o ključnem delu reforme evropskega azilnega sistema oziroma krizni uredbi. Skladno z dogovorom bodo članice, ki se bodo znašle pod velikim migracijskim pritiskom, lahko prilagodile določena pravila iz evropskega pakta o azilu in migracijah. Od Bruslja bodo lahko zahtevale solidarnostne in druge podporne ukrepe, vključno s premestitvijo migrantov v druge države EU in finančnimi prispevki. Lahko bodo tudi podaljšale časovno obdobje pridržanja migrantov na zunanji meji ter znižale standarde nastanitve in oskrbe v migrantskih centrih.

'Ladje za reševanje migrantov naj jih odpeljejo v države, pod zastavo katerih plujejo'

29. 09. 2023 20.31

Italija želi spremeniti evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem se države članice EU še pogajajo, tako da bi ladje nevladnih organizacij, ki v Sredozemskem morju rešujejo migrante, te prepeljale v svoje države, je na srečanju voditeljev deveterice sredozemskih držav EU Med9 dejala italijanska premierka Giorgia Meloni.

Članice EU zaenkrat še brez dogovora o krizni uredbi na področju migracij

28. 09. 2023 06.27

Slovenski notranji minister Boštjan Poklukar ne vidi izboljšanja v zvezi z avstrijskim nadzorom na meji s Slovenijo, o katerem je v zadnjih dneh poročala Evropska komisija. Nadzor je še vedno nesorazmeren, pa tudi nezakonit, je povedal v Bruslju, kjer medtem državam članicam EU ni uspelo doseči dogovora o t. i. krizni uredbi, ki je del pakta o migracijah in azilu. Vendar pa sta španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska in evropska komisarka Ylva Johansson po zasedanju ministrov EU v Bruslju zagotovila, da ni več velikih preprek in da bo dogovor dosežen v prihodnjih dneh.

Metsola: Ob ustreznem nadzorovanju zunanjih meja nadzor notranjih ne bi bil potreben

27. 09. 2023 06.21

Če bi ustrezno nadzorovali zunanje schengenske meje, nadzor na notranjih mejah ne bi bil potreben, je v torkovem intervjuju povedala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Pričakuje, da bodo migracije ena od ključnih tem predvolilne kampanje pred evropskimi volitvami, ki bo težka.

V boju proti tihotapljenju migrantov: Nad Rokavskim prelivom bo bdelo letalo Frontexa

28. 11. 2021 19.02

Nad Rokavskim prelivom bo od srede bdelo letalo evropske agencije za meje Frontex. O tem so se ministri iz Francije, Belgije, Nemčije in Nizozemske, pristojni za migracije, dogovorili na srečanju v francoskem Calaisu.

Po letih pogajanj dosegli dogovor o novi evropski agenciji za azil

29. 06. 2021 15.24

Portugalsko predsedstvo EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o preoblikovanju Evropskega urada za podporo azilu (Easo) v novo agencijo EU za azil. Nova agencija naj bi izboljšala izvajanje azilne politike EU. Agenciji bo med drugim na voljo stalna rezerva 500 strokovnjakov za operativno podporo državam članicam.

Janša in Hojs s Schinasom o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja

07. 06. 2021 15.17

Premier Janez Janša in notranji minister Aleš Hojs sta se srečala s podpredsednikom Evropske komisije in komisarjem za spodbujanje evropskega načina življenja Margaritisom Schinasom. Govorili so predvsem o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja EU. Schinas notranjepolitičnih razmer v Sloveniji ni želel komentirati, Hojs pa je napovedal, da bo vlada že prihodnji teden rešila financiranje Slovenske tiskovne agencije. Ključna tema pogovora so bile prednostne naloge slovenskega predsedovanja Svetu EU. "Komisija je naš partner, zaveznik in podpornik" pri predsedovanju, je po pogovorih dejal Hojs.

Logar: Izjave o skupnem upravljanju področja Jadrana nismo podpisali

19. 12. 2020 11.45

V Trstu so se sešli zunanji ministri Slovenije, Hrvaške in Italije – Anže Logar, Gordan Grlić Radman in Luigi di Maio. Govorili so o razglasitvi hrvaške in italijanske izključne gospodarske cone v Jadranu. Na srečanju je bil predviden podpis tristranske izjave, a kot je sporočil Logar, so izjavo o skupnem upravljanju področja Jadrana – skladno z evropskimi smernicami – uskladili, ne pa tudi podpisali. Pogovori se bodo nadaljevali januarja.

'Pandemija ne sme biti izgovor za zmanjševanje pravic migrantov'

18. 12. 2020 11.01

"Številni migranti so odrinjeni na rob družbe in so nesorazmerno prizadeti v pandemiji covida-19 z izgubo služb, stanovanj in z diskriminacijo," je slišati ob mednarodnem dnevu migrantov. In še, da pandemija ne sme biti izgovor za zmanjševanje obveznosti za zaščito pravic migrantov, ne glede na njihov pravni status.

Orban o vladavini prava enako kot Janša: Gre za dvojna merila in izsiljevanje

18. 11. 2020 11.32

Madžarski premier Viktor Orban je zatrdil, da je namen svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19 izsiljevanje držav, ki nasprotujejo migracijam. Madžarska je proti svežnju vložila veto, ker nasprotuje pogojevanju črpanja evropskih sredstev z vladavino prava.

Po požaru na Lezbosu: nekaj mladoletnih migrantov bo sprejela tudi Slovenija

11. 09. 2020 11.56

Po požaru v migrantskem centru Moria vladajo kaotične razmere. Prebežniki so tudi to noč preživeli na prostem. Policija krepi svojo prisotnost, medtem ko naj bi nekateri prebežniki napadali policijo in znova netili požare. Vse več jeze je tudi med prebivalci. Grška vlada medtem EU sporoča, da jim zgolj besede ne bodo pomagale. Deset držav članic EU bo sicer sprejelo 400 mladoletnih migrantov brez spremstva, med njimi je tudi Slovenija.

Hrvaška policija: Čez mejo z ustreznim dokazilom

16. 05. 2020 07.54

Notranja ministra Slovenije in Hrvaške sta se v Ormožu strinjala glede prehajanja meje, upoštevajoč zdravstvene razmere. Potrdila sta, da lahko slovenski državljani odhajajo v Hrvaško tudi iz turističnih razlogov, saj je tudi turizem gospodarska dejavnost, da pa morajo predložiti kontaktne podatke. Hrvaška policija je medtem sporočila, da lahko posameznik iz Slovenije mejo prestopi z ustreznim dokazilom, vladni govorec Jelko Kacin pa opozarja, da je za zdaj prehod meje možen le za lastnike nepremičnin in plovil.

Pivčeva, Koritnik, Šircelj in Hojs uspešno prestali zaslišanja

11. 03. 2020 07.00

Tudi kandidat za ministra za finance v tretji vladi Janeza Janše Andrej Šircelj in kandidat za notranjega ministra Aleš Hojs sta uspešno prestala zaslišanje pred matičnim odborom DZ. Pred njima sta zeleno luč že dobila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec in kandidat za ministra za javno upravo Boštjan Koritnik.

Hrvaška z novim letom za pol leta na čelo Sveta EU

28. 12. 2019 13.47

Hrvaška bo z geslom 'Močna Evropa v svetu, polnem izzivov' 1. januarja prevzela polletno predsedovanje Svetu EU. Med največjimi izzivi bodo brexit, večletni finančni okvir EU, konferenca o prihodnosti Evrope in širitev unije. Za vrhunec hrvaškega predsedovanja velja vrh EU - Zahodni Balkan maja 2020.

Merklova upa na 'še eno življenje' po umiku iz politike leta 2021

19. 07. 2019 12.32

Nemška kanclerka Angela Merkel je na tradicionalni poletni novinarski konferenci napovedala delovno jesen za vladajočo koalicijo. Med osrednjimi nalogami je izpostavila okoljsko politiko, v okviru katere želijo učinkovito doseči cilje do leta 2030, ne da bi imelo to preveč negativen vpliv na gospodarstvo.

Papež in Šarec govorila tudi o odnosu med Cerkvijo in državo v Sloveniji

27. 06. 2019 16.01

Slovenski premier Marjan Šarec se je v Vatikanu srečal s papežem Frančiškom, s katerim sta govorila predvsem o Zahodnem Balkanu. Med temami pogovorov so bile tudi migracije ter odnosi med Cerkvijo in državo v Sloveniji, vključno s financiranjem zasebnega šolstva. Ob robu obiska pa so v Vatikanskih muzejih odprli razstavo Plečnik in sveto.

Mehika na mejo z ZDA poslala 15.000 vojakov za upravljanje migracij

24. 06. 2019 20.53

Mehika je na mejo z ZDA poslal skoraj 15.000 vojakov in pripadnikov nacionalne garde, je sporočil mehiški obrambni minister Luis Cresencio Sandoval. Že pred tem so v namen zaustavitve pritoka migrantov iz Mehike v ZDA na mejo z Gvatemalo v sredini meseca poslali 6000 pripadnikov nacionalne garde.

ZDA in Mehika dosegli dogovor o migracijah, carin ne bo

08. 06. 2019 08.09

ZDA in Mehika sta dosegli dogovor o migracijah, s čimer se je Mehika izognila carinam, s katerimi ji je grozil ameriški predsednik Donald Trump. Če državi ne bi dosegli dogovora, bi Washington proti Mehiki uvedel petodstotne carine na izvoz v ZDA.